Proces przyznawania dotacji unijnych, ocena wniosków oraz biznesplanów zawsze cechowały się ogromnym poziomem subiektywności. Znanych nawet przypadki, gdy w zasadzie identyczne projekty zgłoszone w tym samym naborze, otrzymywały skrajnie różne oceny, przez co jeden wnioskodawca mógł otrzymać dotację, inny nie.
Warto pamiętać, że w takich sytuacjach, można skorzystać z procedury odwoławczej jaką w większości programów, w których można uzyskać dofinansowanie dla firmy jest PROTEST.
Protest jest niczym innym, jak pisemnym wystąpieniem wnioskodawcy ubiegającego się o dofinansowanie projektu o weryfikację dokonanej oceny projektu w zakresie zgodności oceny z kryteriami wyboru lub taż naruszeń proceduralnych, które wystąpiły w trakcie oceny i miały wpływ na jej wynik.
Dokładną procedurę składania protestu definiuje zawsze regulamin naboru do konkursu, w ramach którego staramy się o dotację, jednak w większości przypadków protest powinien być wniesiony za pośrednictwem instytucji, która wystosowała do wnioskodawcy pismo o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu.
Co więcej, droga do dochodzenia swoich racji nie zamyka się nawet w przypadku negatywnego wyniku rozstrzygnięcia protestu. Podmiotowi (firmie), który otrzymał negatywną odpowiedź przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Przy wszystkich tych procedurach trzeba bardzo uważnie przestrzegać terminów. Czas na złożenie protestu, czy tez innego środka odwoławczego jest zawsze ściśle określony w regulaminie konkursu. Powinien też być zawarty (wraz z opisem całej procedury odwoławczej) w otrzymanym piśmie z odmową przyznania dofinansowania.
Odwołania i protesty, nie są jednak zazwyczaj przewidziane w dotacjach dla osób starających się o dotację na otwarcie własnej firmy. Np. w przypadku popularnej dotacji z Urzędu Pracy, od negatywnej oceny wniosku nie przysługuje odwołanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek złożyć jeszcze raz. Warto też postarać się o uzyskanie szczegółowej oceny odrzuconego wniosku, co może być przydatne przy jego poprawie przed ponownym złożeniem.
Nigdy nie należy się poddawać!