Jednym z najczęstszych pytań jakie od Was otrzymujemy jest pytanie o szanse otrzymania dotacji na założenie … (w miejscu kropek należy wstawić rodzaj działalności jaką chce się otworzyć).
Generalnie szanse ma każdy, z wyjątkiem paru rodzajów działalności:
- – związanej z produkcją, przetwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską,
- – w sektorze górnictwa węgla w rozumieniu rozporządzenia nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205/1 z 2.08.2002),
- – w sektorze rybołówstwa,
- – w sektorach hutnictwa żelaza i stali oraz włókien syntetycznych w rozumieniu przepisów wspólnotowych dotyczących pomocy publicznej,
- – w sektorze budownictwa okrętowego,
- – w zakresie produkcji lub obrotu bronią.
99,9% naszych czytelników powyższe branże nie dotyczą, choć niestety to nie wszystkie obostrzenia. W zależności od rodzaju dotacji, a nawet tego gdzie się o nią staramy mogą pojawić się obostrzenia dotyczące braku możliwości pozyskania dotacji w innych branżach, takich jak:
- sezonowa działalność gospodarcza,
- krajowy transport osób taksówkami,
- handel obwoźny i obnośny,
- działalność: paramedyczna, agencja towarzyska, studio tatuażu, sklep sex shop, biuro matrymonialne, wróżenie,
- działalność gospodarcza mająca charakter samozatrudnienia u pracodawcy,
- działalność agencyjna w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego
Powyższa lista, to przykładowa lista działalności na jakie nie można uzyskać dotacji pochodząca z regulaminu jednego z Powiatowych Urzędów Pracy. W innych sytuacjach, uzyskanie dotacji na część z tych rodzajów działalności może być dozwolona, choć w przypadku działalności sezonowej i handlu obwoźnego brak możliwości uzyskania dofinansowania jest bardzo, bardzo częsty.
Jeśli więc działalność jaką chcesz otworzyć jest znajduje się na takiej liście (tego typu list należy zawsze szukać w regulaminach przyznawania dotacji) istnieje kilka wyjść:
1. Sprawdzić inne programy (bardzo często wyłączenie dotyczące danego rodzaju działalności, wynika z tego, iż istnieje inny program skierowany specjalnie dla danej branży, przykładem mogą być tu specjalne konkursy dla firm działających w branży turystycznej).
2. Zweryfikować jak wygląda sytuacja w innych miastach, o ile istnieje możliwość założenia działalności w innym mieście (np. w przypadku działalności niezależnych od lokalizacji).
3. Częściowo zmienić działalność, tak aby była zgodna z zasadami przyznawania danej dotacji (musi to być jednak zgodne z późniejszym stanem faktycznym). Jeśli np. chcesz prowadzić handel obwoźny można spróbować opisać to jako sklep internetowy / stacjonarny z możliwością dowozu do klienta (co w dzisiejszych czasach nadal można uznać za innowacje).
4. Poczekać na inne możliwości. Nie zalecamy tego rozwiązania, ale w niektórych programach np. w działaniu 6.2 "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki konkursy organizowane są przez tzw. operatorów, przy czym każdy z nich może mieć zupełnie inny regulamin, także w zakresie wykluczonych rodzajów działalności.
5. Zrezygnować z ubiegania się o dotację i otworzyć działalność z własnych środków lub skorzystać z finansowania komercyjnego (kredyty, leasing itp.).