Jest coraz trudniej i nie ma tego co ukrywać. Szanse na uzyskanie dofinansowania dla własnej firmy w perspektywie 2007-2013 z miesiąca na miesiąc są coraz mniejsze, ale póki co nadal są, choć nie we wszystkich przypadkach. W przypadku typowych dotacji inwestycyjnych dla istniejących firm, wiele zależy od regionu, w którym firma posiada swoją siedzibę i w którym przyprowadzona ma być inwestycja. W tym roku bardzo częste mogą być sytuacje, że firmy z jednego województwa będą miały jeszcze okazję na uzyskanie dotacji, podczas gdy, te które działają w innym regionie będą musiały obyć się smakiem.
Sytuacja zmienia się jednak dość dynamicznie i to, że w tej chwili nie ma żadnej informacji o nadchodzących konkursach, wcale nie znaczy, że do końca 2013 już się one nie odbędą.
Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Sposobów jest kilka:
1. Należy przede wszystkim być czujnym i na bieżąco sprawdzać wszelkie konkursy, także te ogólnopolskie (w przypadku konkursów ogólnopolskich, w większości wypadków wymagana jest jednak innowacyjność inwestycji co najmniej w skali kraju).
2. Jeśli czas ma znaczenie i istnieje taka możliwość, można zlokalizować inwestycję w innym województwie, gdzie konkurs dla przedsiębiorstw jest w tym roku planowany. Czasami zmiana lokalizacji nie wystarczy i wymagane jest, aby firma miała w danym województwie swoją siedzibę lub co najmniej oddział. Kwestia założenia nowego oddziału nie powinna być zbyt wielkim problemem, trudno jednak oczekiwać, aby firma zmieniała swoją siedzibę tylko po to, aby móc startować w konkursie o dotacje (której uzyskanie nie jest przecież pewne). Jedynym wyjściem w takiej sytuacji może być np. założenie odrębnej firmy, np. spółki z o.o.
3. Tereny wiejskie. W tym roku powinien się odbyć jeszcze jeden nabór w ramach działania 312 "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiebiorstw" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest to konkurs przeznaczony na inwestycje w mikroprzedsiebiorstwach działających na terenach wiejskich lub w małych miasteczkach (do 5 tys. mieszkańców). Można uzyskać dotacje w wysokości do 300 tys. zł (maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji). Zaletą tego programu jest fakt, iż innowacyjność przedsiębiorstw nie jest za bardzo brana pod uwagę (można uzyskać dotację np. na zakup koparko-ładowarki). Jest to program ogólnopolski, niezależny od województwa. Mogą w nim wnioskować także nowo zarejestrowane firmy (co jest w PEWNYCH przypadkach rozwiązaniem w przypadku gdy pierwotna firma nie jest mikroprzedsiębiorstwem), w tym także spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji (aby podpisać umowę o przyznanie dofinansowania spółka musi być w pełni zarejestrowana).