Prosty sposób na zakup samochodu z dofinansowaniem unijnym (artykuł archiwalny)

Jak pozyskać dotacje na zakup samochodu?„, to jedno z najczęściej pojawiających się pytań zadawanych nam przez czytelników. W wielu przypadkach jest to niemożliwe, gdyż w poszczególnych konkursach można znaleźć ogromne obostrzenia w tym temacie. Jest jednak rozwiązanie, z którego istnienia wciąż zdaje sobie sprawę niewielu przedsiębiorców, a które umożliwia skorzystanie z dofinansowania unijnego w przypadku wszelkich pojazdów (choć nie ogranicza się wyłącznie do pojazdów).

Artykuł archiwalny

Tym rozwiązaniem jest tzw. LEASING EUROPEJSKI, oferowany przy współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Rozwoju Rady Europy przez Europejski Fundusz Leasingowy.

Przedsiębiorstwo, które zdecyduje się skorzystać z tego rozwiązania, dzięki dofinansowaniu unijnemu, może liczyć na znacznie lepsze warunki finansowe, niż to ma miejsce w przypadku normalnej, komercyjnej oferty. Taki leasing jest również szybszy i łatwiejszy w uzyskaniu, co może mieć niebagatelne znaczenie w przypadku wielu firm (szczególnie tych, które nie mogą liczyć na kredyt w banku).

Warto też dodać, że finansować można nie tylko zakup samochodów, ale także innych środków trwałych, których wartość nie przekracza 12,5 mln EURO. Mogą to również być maszyny i urządzenia oraz sprzęt nowoczesnej techniki biurowej wykorzystywany w działalności gospodarczej (sprzęt informatyczny lub/i oprogramowanie ).

Jak każde rozwiązanie oparte o fundusze unijne, także i to ma pewno ograniczenia, choć nie będą one dotyczyły większości firm. Rozwiązanie to skierowane jest wyłącznie do przedsiębiorców prywatnych, zatrudniających poniżej 250 osób, które mają obroty roczne mniejsze lub równe niż 50 mln EURO lub/i suma aktywów jest mniejsza lub równa równowartości 43 mln EURO.

Ze wsparcia wyłączone są też firmy działające m.in. w sektorach takich jak produkcja i sprzedaż broni, produkcja i handel wyrobami tytoniowymi, produkcja alkoholi, hazard, pornografia (pełna lista wykluczeń dostępna jest u konsultantów).