Uzyskanie dotacji na realizację projektów z zakresu turystyki jest możliwe w ramach działania 3.1. Rozwój infrastruktury turystycznej Schemat D. Inwestycje w poprawę bazy noclegowej oraz przystosowanie obiektów zabytkowych do celów turystycznych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
O uzyskanie dofinansowania mogą ubiegać się między innymi mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Województwa Małopolskiego, prowadzące działalność i pragnące zrealizować projekt w obszarze turystyki, rekreacji i sportu. W działaniu tym preferowane są przede wszystkim projekty związane z rozwojem bazy noclegowej i infrastruktury turystycznej wokół obiektu (np. hotelu, motelu, pensjonatu, domu wycieczkowego, schroniska, pola biwakowego, kempingu).
O dotacje mogą starać się przedsiębiorcy z sektora turystyki, odpowiadającą następującym kodom PKD (wg. klasyfikacji 2007):
- 55.1, Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
- 55.2, Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
- 55.3, Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
- 55.9, Pozostałe zakwaterowanie z wyłączeniem: − zakwaterowania w pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, gospodarstwach wiejskich (agroturystyka), pokojach gościnnych, domkach letniskowych
- 79.1, Działalność organizatorów turystyki. Działalność pośredników. Działalność agentów turystycznych
- 79.9, Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Działalność w zakresie informacji turystycznej Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 91.03 Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych
- 93.1, Działalność klubów sportowych. Pozostała działalność związana ze sportem
- 93.2 Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna dot. wyłącznie: − działalności przystani jachtowych
W przypadku przedsiębiorstw maksymalne dofinansowanie wynosi:
30% dla średnich (nie więcej niż 2 mln zł)
40% dla małych i mikro- przedsiębiorstw (nie więcej niż 2 mln zł)
Poziom ten może zostać podniesiony o dodatkowe 5% w przypadku przedsiębiorstw, których projekt zlokalizowany jest na terenie, na którym wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy niż 75% dla Województwa Małopolskiego.
Ostatni nabór wniosków dla przedsiębiorców w tym działaniu prowadzony był 23.02 – 24.03.2009 r..
Z konkursu wykluczone zostały projekty zlokalizowane na terenie miasta Krakowa oraz inwestycje o charakterze agroturystycznym i w gospodarstwach prowadzonych przez rolników (mogą się oni starać o wsparcie w ramach działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – 311 PROW).
Mikroprzedsiębiorcy mający siedzibę (w przypadku indywidualnych dzialalności gospodarczych / spółek cywilnych istotne jest miejsce zameldowania stałego lub tymczasowego właściciela/li), jak również planujący inwestycję na terenie obszarów wiejskich lub w małych miasteczek (do 5 tys. mieszkańców) mogą starać się o dotację w ramach działania 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
UWAGA Ostatni nabór w ramach tego działania odbył się w terminie od 26 września do 7 października 2011 roku. Na razie nie ma informacji na temat terminu ogłoszenia kolejnego naboru (stan na październik 2012).
Unia Europejska daje też inne możliwości łatwego pozyskania finansowania dla firm, w tym także pieniędzy na zakup środków transportu (co w przypadku typowych dotacji jest bardzo ciężkie). Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.