W poniższym artykule zamieściliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości uzyskania dotacji w 2012 roku w przypadku mikroprzedsiębiorstw działających na ternie województwa lubuskiego (dla małych i średnich firm przeznaczony jest inny konkurs, więcej informacji tutaj):
- Gdzie mikroprzedsiębiorstwo działające w branży usługowej na terenie woj. lubuskiego może starać się o dotacje?
- Czy dotacje dla mikroprzedsiębiorstw z Zielonej Góry są jeszcze dostępne?
- W jaki sposób i gdzie niewielka firma (2 pracowników zatrudnionych na stałe) z Gorzowa Wielkopolskiego może uzyskać dotację na zakup nowego sprzętu?
- O jakie dotacje na nowe inwestycje może się starać nowozałożona firma działająca na terenie Zielonej Góry?
- Gdzie mogę znaleźć informacje na temat nowych terminów naborów wniosków na dotacje dla mikro firm z województwa lubuskiego?
- Jaka instytucja odpowiada za przyjmowanie wniosków o dotacje na inwestycje dla firm z województwa lubuskiego? Firma działa na rynku od 2 lat, nie zatrudniam pracowników.
Mikroprzedsiębiorstwa z terenów województwa lubelskiego, które prowadzą działalność gospodarczą dłużej niż 2 lata i chcą pozyskać dotacje na nowe inwestycje mogą skorzystać z możliwości aplikowania o dotację w działaniu 2.1 Mikroprzedsiębiorstwa w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.
Dotacje w ramach tego konkursu można otrzymać na projekty, takie jak:
– rozbudowa przedsiębiorstwa,
– rozszerzenie zakresu działalności przedsiębiorstwa,
– realizacja zasadniczych zmian produkcji, procesu produkcyjnego lub zmiana w zakresie sposobu świadczenia usług poprzez racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację,
– wprowadzanie nowych, dodatkowych produktów,
– inwestycje w produkty i procesy przyjazne dla środowiska,
– unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej,
– unowocześnienie działalności przedsiębiorstw poprzez rozwój infrastruktury społeczeństwa informacyjnego (w tym usługi i aplikacje dla mikroprzedsiębiorstw, handel drogą elektroniczną, tworzenie sieci oraz inne działania służące dostępowi do TIK dla mikroprzedsiębiorstw i ich wydajnemu użytkowaniu),
– inwestycje w aktywa niematerialne i prawne związane z transferem technologii poprzez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej i technologicznej.
O jak duże pieniądze można się starać?
Dotacja może wynieść maksymalnie 35% kosztów kwalifikowanych projektu, przy czym nie może być wyższa niż 500 tys. zł.
Dofinansowania nie można przeznaczyć na roboty budowlane. Sfinansować można wyłącznie zakup sprzętu z wyłączeniem środków transportu. Nie można też finansować zakupów leasingiem.
Data najbliższego konkursu:
[premium-content]
Ostatni konkurs w ramach tego działania odbył się w terminie od 19.04.2012 r. do 4.06.2012 r. i dotyczył Kategorii Interwencji Funduszy Strukturalnych: 07, „Inwestycje w przedsiębiorstwa bezpośrednio związane z dziedziną badań i innowacji (innowacyjne technologie, tworzenie przedsiębiorstw przez uczelnie, istniejące ośrodki B+RT i przedsiębiorstwa, itp.)”.
W chwili obecnej nie ma ustalonej daty kolejnego naboru wniosków w ramach tego działania, jednak zawsze istniej pewne prawdopodobieństwo (choć na pewno nie ma 100% gwarancji), że w przyszłości zostanie on ogłoszony. Wynika to z faktu, iż do końca obecnego okresu programowania 2007-2013 pozostało jeszcze trochę czasu i często w takich sytuacjach zdarza się, że środki są przenoszone innych mniej popularnych konkursów, gdzie zainteresowanie dotacjami jest zdecydowanie mniejsze, a pula dostępnych środków nie jest w całości wykorzystywana. Dlatego należy stale trzymać rękę na pulsie. Niejednokrotnie zdarzało się, że pomimo zapewnień urzędników o braku kolejnych konkursów, ostatecznie znajdowano pieniądze i nabór mógł zostać ogłoszony.
Kto przyznaje dotacje (gdzie szukać dalszych szczegółowych informacji o naborach):
Wszelkie informacje dotyczące kolejnych planowanych naborów w ramach tego konkursu można też śledzić samodzielnie bezpośrednio na stronie Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Alternatywy:
Mikroprzedsiębiorcy mający siedzibę (w przypadku indywidualnych dzialalności gospodarczych / spółek cywilnych istotne jest miejsce zameldowania stałego lub tymczasowego właściciela/li), jak również planujący inwestycję na terenie obszarów wiejskich lub w małych miasteczek (do 5 tys. mieszkańców) mogą starać się o dotację w ramach działania 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
UWAGA Ostatni nabór w ramach tego działania odbył się w terminie od 26 września do 7 października 2011 roku. Na razie nie ma informacji na temat terminu ogłoszenia kolejnego naboru (stan na październik 2012).
Unia Europejska daje też inne możliwości łatwego pozyskania finansowania dla firm, w tym także pieniędzy na zakup środków transportu (co w przypadku typowych dotacji jest bardzo ciężkie). Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.
DoTaCje[/premium-content]