Od 1 do 15 marca 2010 firmy z województwa Kujawsko-Pomorskiego będą mogły składać wnioski o pozyskanie dofinansowania w ramach poddziałania 5.2.2 Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa Kujawsko-Pomorskiego. Konkurs przeznaczony jest dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw planujących inwestycje na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W ramach tego konkursu wspierane będą inwestycje w przedsiębiorstwa zlokalizowane na terenie województwa Kujawsko – Pomorskiego mające na celu zwiększenie zdolności wytwórczych, produkcyjnych, usługowych poprzez:
- – rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, która prowadzić ma do wprowadzenia na rynek nowych
lub ulepszonych produktów / usług, - – zróżnicowanie produkcji lub świadczenia usług przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów /usług,
- – działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmianę w sposobie świadczenia usług,
Ile pieniędzy może dostać Twoja firma:
Dotacja może wynieść maksymalnie 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji, przy czym jest to uzależnione od statusu przedsiębiorstwa. Jeśli istnieje możliwość odzyskania podatku VAT to dotacja liczona jest od kwoty netto (VAT można odzyskać lub odliczyć z Urzędu Skarbowego). Dotacje dla firm zawsze wypłacane są w formie refundacji, czyli najpierw należy ponieść wydatki z własnej kieszeni lub kredytu, a dopiero później zwracany jest określony % poniesionych wydatków w formie dotacji.
Maksymalny procentowy udział dotacji wynosi:
70% w przypadku mikroprzedsiebiorstw (przy czym minimalna wielkość projektu wynosi tu 500 tys. zł, jeśli projekt jest mniejszy wtedy firma może skorzystać z poddziałania 5.2.1)
60% w przypadku małych przedsiębiorstw (przy czym minimalna wielkość projektu wynosi tu 100 tys. zł)
50% w przypadku średnich przedsiębiorstw(minimalna wielkość projektu wynosi 100 tys. zł)
50% w przypadku dużych przedsiębiorstw (minimalna wielkość projektu wynosi wtedy 500 tys. zł, jednak trzeba też udowodnić jasną i znaczącą korzyść jaką region odniesie z inwestycji)
W każdym z powyższych przypadków maksymalna wielkość projektu to 8 milionów złotych.
Na co przede wszystkim można dostać dotacje w ramach tego działania:
- – na zakup środków trwałych (maszyn, urządzeń, wyposażenia)
- – na zakup lub budowę/modernizacje nieruchomości (w przypadku zakupu nieruchomości tylko do 50% wszystkich kosztów kwalifikowanych inwestycji)
- – na zakup gruntu jednak jest on kosztem kwalifikowanym tylko w wysokości do 10% wszystkich pozostałych kosztów kwalifikowanych inwestycji
Na co NIE można dostać dotacji w ramach tego działania:
- – na zakup towaru
- – na wynagrodzenia pracowników firmy (chyba, że dany pracownik jest zatrudniony tylko w związku z realizacją projektu)
- – na spłatę kredytu, odsetek od kredytu
- – na zakup środków transportu (jeśli prowadzisz firmę transportową)
- – na wynajem nieruchomości (Wydatek na najem lub dzierżawę nieruchomości lub jej części może być uznany za wydatek kwalifikowany pod warunkiem, że wynajmowana nieruchomość (część nieruchomości) jest wykorzystywana wyłącznie na cele projektu)
Nabór wniosków rozpocznie się już 1 marca i będzie trwał tylko 15 dni, dlatego też już teraz trzeba zacząć przygotowywać wszelką konieczną dokumentację. Najprawdopodobniej będzie to też ostatni nabór, w którym firmy będą mogły pozyskać pieniądze w ramach tego działania.
Mikroprzedsiębiorcy mający siedzibę (w przypadku indywidualnych dzialalności gospodarczych / spółek cywilnych istotne jest miejsce zameldowania stałego lub tymczasowego właściciela/li), jak również planujący inwestycję na terenie obszarów wiejskich lub w małych miasteczek (do 5 tys. mieszkańców) mogą starać się o dotację w ramach działania 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
UWAGA Ostatni nabór w ramach tego działania odbył się w terminie od 26 września do 7 października 2011 roku. Na razie nie ma informacji na temat terminu ogłoszenia kolejnego naboru (stan na październik 2012).
Unia Europejska daje też inne możliwości łatwego pozyskania finansowania dla firm, w tym także pieniędzy na zakup środków transportu (co w przypadku typowych dotacji jest bardzo ciężkie). Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.