Tylko do 9 listopada 2012 będzie trwał ostatni w tym roku nabór w ramach działania 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B organizowany w ramach Programu Operacyjnego – Innowacyjna Gospodarka. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że będzie to ostatni nabór jaki w ogóle zostanie przeprowadzony w ramach tego działania.
Pieniądze w ramach tego konkursu, można otrzymać na zrealizowanie projektu, którego zadaniem będzie zautomatyzowanie współpracy biznesowej pomiędzy wnioskodawcą i jego partnerami (co najmniej dwoma). Przykładem takiego projektu może być np. stworzenie systemu realizacji zamówień pomiędzy hurtownią książek i księgarniami lub też systemu księgowego dla biura rachunkowego i jego klientów.
Dodatkowe punkty, dzięki którym szansa na uzyskanie dotacji znacznie wzrośnie, mogą zostać przyznane m.in. wtedy jeśli współpraca pomiędzy podmiotami trwa dłużej niż 3 lata lub też wtedy gdy w projekcie będą brali udział także podmioty zagraniczne.
Dofinansowanie o jakie można się starać w ramach tego konkursu nie może być niższe niż 20 tys. złotych i jednocześnie nie może przekroczyć 2 mln złotych. Podobnie jak większość dotacji przeznaczonych dla firm dofinansowanie to nie może pokryć 100% wartość projektu, a co za tym idzie, przedsiębiorstwo starające się o dodatkowe środki musi posiadać wkład własny.
To, jak duży procent wartości projektu mogą pokryć pieniądze z unii, zależy m.in. od statusu przedsiębiorcy (czy jest to mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwo), kategorii wydatków kwalifikowalnych, jak i lokalizacji projektu (województwa, w którym będzie on realizowany).
I tak, dofinansowanie może wynieść maksymalnie:
1) 60% dla średnich przedsiębiorców i 70% dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, kujawsko – pomorskiego;
2) 50% dla średnich przedsiębiorców i 60% dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców na obszarach należących do województw: śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego
3) 40% dla średnich przedsiębiorców i 50% dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców na obszarze należącym do województwa mazowieckiego.
Ponadto w przypadku średniego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu poziom dofinansowania obniża się o 10%. W przypadku mikro i małego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu intensywność wsparcia obniża się o 20 punktów procentowych.
W przypadku, gdy projekt realizowany jest na obszarze kilku województw o różnych intensywnościach wsparcia (np. w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim), prawidłowa będzie w tym wypadku intensywność wsparcia, właściwa dla tego województwa, w którym jest ona najniższa (w tym wypadku woj. mazowieckie, czyli 40% dla średnich przedsiębiorców lub 50% dla mikroprzedsiębiorców).
Koszty kwalifikowlane, czyli koszty, które będzie można współfinansować dotacją, mogą stanowić m.in.
nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, w szczególności oprogramowania niezbędnego do wdrożenia rozwiązania elektronicznego biznesu typu B2B,
zakup środków trwałych, w szczególności sprzętu elektronicznego,
raty spłat wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych,
zakup analiz przygotowawczych oraz usług doradczych o charakterze informatycznym, technicznym, wdrożeniowym, prawnym i innych usług eksperckich związanych z projektem,
działania informacyjne o udziale finansowym budżetu Unii Europejskiej w realizowanym projekcie objętym wsparciem,
zakup szkoleń specjalistycznych dla osób zaangażowanych w realizację projektu objętego wsparciem i niezbędnych do wdrożenia rozwiązania elektronicznego biznesu typu B2B, w wysokości nieprzekraczającej 10% całkowitych wydatków kwalifikowanych
Wnioski można składać do 9 listopada 2012 do godziny 16:30. Więcej informacji na temat tego naboru, można znaleźć na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.