W ramach wielu programów unijnych, zdarzają się często konkursy ukierunkowane na jeden konkretny typ inwestycji. Jednym z takich działań, jest działanie 8.2 "Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W poprzednim naborze, który został przeprowadzony w dniach od 6.II.2012-2.III.2012 złożono 431 wniosków o na łączną kwotę ponad 214 mln zł, co stanowiło tylko 55 % kwoty alokacji przeznaczonej na ten konkurs. Ostatecznie jednak zatwierdzono do dofinansowania „tylko” 147 projektów na łączną kwotę prawi 61 mln zł. Tak małe zainteresowanie oraz stosunkowo duża ilość odrzuconych wniosków może zastanawiać, jednak trzeba pamiętać, że jest to konkurs o bardzo specjalistycznym profilu, w przeciwieństwie do najbardziej popularnych typowo inwestycyjnych programów dla firm, które ze względu na dużą dowolność inwestycji cieszą się największym zainteresowaniem, a wartość składanych wniosków nierzadko wielokrotnie przekraczała dostępną alokację.
Dla kogo:
Konkurs przeznaczony jest dla mikroprzedsiębiorstw, małych przedsiębiorstw lub średnich przedsiębiorstw, które:
– prowadzą działalność gospodarczą i posiadający siedzibę na Polski,
– współpracują z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami (co musi znaleźć potwierdzenie w zawartych umowach cywilno-prawnych) i planują wykorzystywać w ramach tej współpracy rozwiązania elektroniczne
Co istotne, w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, miejsce zamieszkania tego przedsiebiorcy musi znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przykłady inwestycji, na które można pozyskać dofinansowanie:
Zgodnie z definicją dla tego działania, przedmiotem dofinansowania mogą być:
(…) przedsięwzięcia o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, obejmujące relacje usługowe między współpracującymi przedsiębiorcami realizowane z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych przeznaczonych do automatyzacji procesów biznesowych oraz koordynacji działań między tymi przedsiębiorcami.
Tłumacząc to na język polski, konkurs ten ma na celu dofinansowanie przedsięwzięć, które spowodują automatyzację współpracy biznesowej między firmą, która stara się o dotację, a jej co najmniej dwoma partnerami.
Przykładem projektu może być system automatycznego zarządzania stanami magazynowymi i cenami między hurtownią, a sklepami, z którymi współpracuje. Dzięki zbudowaniu i wdrożeniu takiego systemu sklepy nie musiałyby zamawiać danych produktów telefonicznie, lub przez przedstawicieli handlowych, a sam system informatyczny dbał by o to, aby nie zabrakło żadnego produktu. Oczywiście to tylko jeden z przykładów projektów na jakie można uzyskać dotację w ramach tego działania.
Aby dostać dotację należy oprócz kryteriów formalnych oraz obligatoryjnych merytorycznych, uzyskać jak najwięcej punktów w ramach kryteriów merytorycznych fakultatywnych, gdzie punktowane są m.in. takie cechy projektu jak:
– współpraca wnioskodawcy z co najmniej jednym partnerem zagranicznym
– implementacja zaawansowanego podpisu elektronicznego lub Elektronicznej Wymiany Danych w standardzie EDI lub równoważnym
– fakt, iż umowy o współpracy załączone do wniosku są realizowane co najmniej od roku, względem dnia złożenia wniosku o dofinansowanie
– fakt, iż firmy współpracujące z wnioskodawcą posiadają własne systemy informatyczne, które będą integrowane z jego systemem
– wykazuje on wysoką efektywność ekonomiczną
Wysokość dofinansowania:
– minimalnie: 20 000 złotych
– maksymalnie:2 000 000 złotych
Poziom dofinansowania:
1) 60% dla średnich przedsiębiorców i 70% dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, kujawsko – pomorskiego;
2) 50% dla średnich przedsiębiorców i 60% dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców na obszarach należących do województw: śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego
3) 40% dla średnich przedsiębiorców i 50% dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców na obszarze należącym do województwa mazowieckiego.
Ponadto w przypadku średniego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu poziom dofinansowania obniża się o 10%. W przypadku mikro i małego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu intensywność wsparcia obniża się o 20 punktów procentowych.
Uwaga!W przypadku, gdy wydatki kwalifikujące się do objęcia wsparciem w części inwestycyjnej przypadają na kilka lokalizacji o różnych progach intensywności wsparcia zgodnie z mapą pomocy regionalnej (w tym wskazane we wniosku
lokalizacje projektu u partnerów w granicach RP), przyjmuje się, iż najniższy z tych progów intensywności jest obowiązujący dla całości wydatków inwestycyjnych kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach całego projektu.
Ponadto, pomoc publiczna w zakresie usług doradczych nie może przekroczyć 50% wydatków kwalifikowanych poniesionych w tym zakresie.
Data najbliższego konkursu:
Poprzedni nabór rozpoczął się 11 czerwca i trwał do 7 lipca 2012 r. Więcej informacji o naborze, wraz z wszelkimi wzorami dokumentów znajdują się tutaj.
Ostatni nabór w tym roku (a być może również w ogóle) został zaplanowany na 15 października 2012 r. – 9 listopada 2012 r.
Kto przyznaje dotacje (gdzie szukać dalszych szczegółowych informacji o naborach):
Więcej informacji można znaleźć na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.