I tak i nie. Wszystko zależy od wymogów konkretnego działania/naboru, w którym dana firma bierze udział. Brak podpisów w wyznaczonych miejscach wniosku, jest w pewnym sensie błędem wymagającym uzupełnienia, jednak przeważnie nie powoduje on bezwarunkowego odrzucenia wniosku.
Tego typu błędy jak brak podpisu, brak niektórych załączników są błędami natury formalnej, które w większości konkursów można poprawić w momencie, gdy instytucja oceniająca wniosek nas do tego wezwie. Tu jednak trzeba bardzo mocno uważać, gdyż w zdecydowanej większości przypadków, poprawki można nanieść tylko jeden raz, przy czym mogą to być tylko te błędy wskazane w piśmie od instytucji oceniającej wniosek, w tym również te, które powstaną na skutek dokonanych zmian.
W momencie nanoszenia poprawek NIE można jednak modyfikować wniosku w dowolny sposób! Każdą dokonaną zmianę najlepiej jest dodatkowo opisać tworząc odrębne pismo przewodnie zawierające w sobie listę dokonanych zmian.
Co więcej są pewne rodzaje błędów, których powodują bezwarunkowe odrzucenie wniosku, nie dając żadnej możliwości jego poprawy. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, w której określone pola we wniosku pozostaną puste oraz gdy nie zostają dołączone obligatoryjne (obowiązkowe) załączniki.
To, które pola trzeba bezwzględnie wypełnić oraz, które z załączników są obligatoryjne (obowiązkowe) jest zawsze jasno sprecyzowane w instrukcji wypełniania wniosku, czasami również zaznaczone w samym formularzu wniosku.
Dlatego też, to co możemy Panu doradzić, aby zwiększyć swoją pewność co do tego, że wniosek nie zostanie odrzucony to ponowne bardzo dokładne przestudiowanie instrukcji wypełniania wniosku.
Instrukcję zazwyczaj publikowane są jako pliki PDF lub DOC, więc łatwo w nich wyszukać słowa kluczowe np. „obligatoryjny” (można też wpisać „obligator”, dzieki czemu zostaną wyszukane słowa z różnymi końcówkami np. obligatoryjne (pole), obligatoryjny (załącznik) itp.). Warto też wyszukać słów „podpis„, aby upewnić się w których miejscach należy się podpisać.
Ponadto warto warto szczegółowo zapoznać się z kryteriami oceny wniosku (są one jawne, jednak czasami trochę trudniej do nich dotrzeć, choć przeważnie instytucja przeprowadzająca nabór umieszcza je wraz ze wszystkimi innymi dokumentami konkursowymi). Są tam wyszczególnione kryteria formalne i merytoryczne, które trzeba spełnić aby wniosek został pozytywnie oceniony.
Trzeba pamiętać, że niespełnienie choćby jednego kryterium formalnego powoduje odrzucenie wniosku (oczywiście jeśli dane kryterium podlega poprawie, uzyskujemy jedną szansę na poprawę wskazanych przez instytucję oceniającą wniosek błędów). Jeśli poprawki zostaną dokonane tylko w części (instytucja wskaże 7 błędów, a my poprawimy tylko 5 z nich, bez żadnych wyjaśnień odnośnie pozostałych 2) lub też po ich dokonaniu powstaną kolejne błędy formalne wniosek zostanie odrzucony na etapie oceny formalnej.
Zdarzają się co prawda wyjątki, czyli działania, w których jest możliwość dwukrotnej poprawy wniosku, jednak są one w zdecydowanej mniejszości. O tym ile poprawek wniosku jest możliwych można przeczytać najczęściej w regulaminie przeprowadzenia danego naboru.
Te z pozoru trywialne czynności na prawdę mogą uchronić od tego, czego obawia się każdy wnioskodawca, starający się o dotację, czyli odrzucenia wniosku z powodu błędów formalnych (inaczej mówiąc, tzw. „głupich błędów). Jest to o tyle dotkliwe, iż wniosek zostaje wtedy odrzucony bez względu jak bardzo innowacyjne, czy też pożyteczna społecznie jest inwestycja i jak wielki miałaby ona wpływ na rozwój firmy, regionu, czy nawet kraju.