Warszawa jest miejscem gdzie relatywnie najwięcej osób zainteresowanych jest założeniem własnej działalności gospodarczej, stąd też wynika dość spora trudność w zdobyciu dotacji na ten cel w tym mieście (w największym stopniu wpływa na to ogromna konkurencja ze strony osób, które również chcą pozyskać środki).
Dlatego też wiele osób z pewnością zainteresuje fakt, iż został już ogłoszony termin naboru, kiedy będzie można składać wnioski na przyznanie jednorazowych środków na otwarcie własnej firmy. Pierwszy tegoroczny nabór odbędzie się w dniach 02.03.2015 r. – 06.03.2015 r.
SZCZEGÓŁY
Naturalnie, jak to zazwyczaj bywa, o pieniądze mogą starać się tylko niektóre osoby. W tym wypadku będą to osoby zarejestrowane jako bezrobotne w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy. W chwili obecnej maksymalna kwota, o jaką można się starać wynosi maksymalnie 29 182,44 zł [kwota aktualna do maja 2019]. Pieniądze można uzyskać wyłącznie na otwarcie działalności gospodarczej, odpadają więc takie formy prawne jak sp. z o.o., czy też spółka komandytowa.
Pozyskane pieniądze można przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, oprogramowania oraz wyposażenia koniecznego do utworzenia miejsc pracy (nie mniej niż 50% wnioskowanej kwoty),zakup materiałów, surowców i towarów (do 50% wnioskowanej kwoty łącznie), reklamę (do 30% wnioskowanej kwoty łącznie), zakup materiałów przeznaczonych na remont oraz koszty adaptacji lokalu (do 20% wnioskowanej kwoty łącznie), koszty pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej (do 10% wnioskowanej kwoty łącznie), zakup domeny internetowej (za nie więcej niż 200 zł).
Otrzymanego wsparcia NIE można przeznaczyć m.in. na zakup samochodu, pokrycie kosztów szkoleń, zakup kasy fiskalnej, pokrycie wydatków związanych z przygotowaniem wniosku, innych dokumentów związanych z działalnością oraz kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.
Istotny jest też rodzaj działalności na jaką chcemy pozyskać dofinansowanie, gdyż z możliwości staranie się o wsparcie wykluczone są osoby, które chcą pozyskać pieniądze na działalność sezonową, prowadzoną na targowiskach, taksówkarską (oraz związaną z przewozem osób), akwizycyjną, związaną z rolnictwem, a także taką, gdzie siedziba oraz miejsce stałego prowadzenia działalności znajduje się poza terenem miasta stołecznego Warszawy.
Więcej informacji o naborze jak i wzór wniosku, jaki należy wypełnić można znaleźć bezpośrednio na stronie urzędu.