Niestety nie, choć w chwili obecnej w nowych naborach do działania PO IG 8.1, maksymalny okres działalności przedsiębiorstwa na rynku nie może wynosić więcej niż dwa lata.
W przypadku spółki cywilnej istotny jest nie sam termin zawiązania takiej spółki, ale okres działania każdego z przedsiębiorców którzy tą spółkę tworzą. Jeśli więc Pana firma działa na rynku dłużej niż rok, nie będzie Pan mógł wziąć udziału w naborze do działania PO IG 8.1, nawet jeśli założy Pan spółkę cywilną.
Jednym z najlepszych wyjść z takiej sytuacji jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może to być nawet spółka jednoosobowa (choć znacznie praktyczniejsze jest przekazanie nawet 1% udziałów, np. komuś z rodziny, odpadnie wtedy wiele kosztów związanych z wizytami u notariusza, które są konieczne w przypadku działalności spółek jednoosobowych). Niestety od 2010 roku zmieniły się zasady naboru w działaniu PO IG 8.1 i od tego roku w konkursie nie mogą brać udziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. W poprzednich naborach było to możliwe.
Przy czym było to też istotne ułatwienie, gdyż nie trzeba było ponosić zbyt dużych kosztów zanim nie miało się 100% pewności, że dotacja została przyznana. Jedynym kosztem był koszt wizyty u notariusza w celu zawiązania spółki oscylujący w granicach 400-500 zł. Pozostałe koszty (np. związane z wpisem do KRS) można było ponieść później, gdyż od momentu zawarcia umowy spółki u notariusza, spółka taka może już w ograniczonym zakresie funkcjonować i uzyskuje status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.
Istnieją także inne sposoby, aby poradzić sobie z ograniczeniem dotyczącym działalności firmy na rynku nie dłużej niż dwa lata. Można np. zarejestrować firmę (indywidualną działalność gospodarczą) na kogoś z rodziny, znajomych, choć z biznesowego punktu widzenia nie polecamy takiego rozwiązania.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę zwiększone koszty związane z jej prowadzeniem (np. koszty prowadzenia pełnej księgowości). Spółka z o.o. umożliwia łatwiejsze pozyskanie inwestora w przyszłości, możliwość sprzedaży części udziałów, a przede wszystkim ogranicza odpowiedzialność własnym majątkiem przez wspólników spółki.