Ma Pan rację, w okresie 2007-2013 maksymalny poziom dofinansowania uzależniony jest najczęściej od województwa, w którym realizowana jest inwestycja. W każdym z województw podstawowy poziom dofinansowania dla firm jest nieco inny i tak:
W przypadku województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego wynosi on 40%. Wyjątkiem jest tu jednak Warszawa, gdyż w jej przypadku poziom dofinansowania jest niższy i wynosi tylko 30% (Od 01.01.2011 r. podstawowa stawka dofinansowania zostanie zrównana i na terenie całego województwa mazowieckiego wynosić będzie 30%).
Firmy z pozostałych województw, czyli województwa kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego, mogą liczyć już nieco większe dofinansowanie, w wysokości 50%.
To jednak nie wszystko gdyż w zależności od statusu przedsiębiorstwa można liczyć na podwyższenie poziomu dofinansowania o dodatkowe:
- 20% w przypadku mikroprzedsiębiorstw – mikroprzedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników oraz jego roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro;
- 20% w przypadku małych przedsiębiorstw – małe przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników oraz jego roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro;
- 10% w przypadku średnich przedsiębiorstw – średnie przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 250 pracowników oraz jego roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro.
Przykład:
W związku z tym jeśli mikroprzedsiębiorstwo z województwa pomorskiego będzie chciało starać się o dotację inwestycyjną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego, może liczyć na dotację na maksymalnym poziomie 40% + dodatkowe 20% z tytułu posiadania statusu mikro przedsiębiorcy, co łącznie da dotację w maksymalnej wysokości 60%.
Niestety w praktyce czasami maksymalne poziomy dofinansowania w poszczególnych województwach są nieco mniejsze niż wynika to z ogólnie przyjętych zasad. Np. w województwie Warmińsko-Mazurskim w ramach działania 1.1.9 Inne inwestycje w przedsiębiorstwa przeznaczonego na inwestycje dla firm, maksymalny poziom dofinansowania może wynieść tylko 50%, choć teoretycznie mikro i małe przedsiębiorstwo mogłoby liczyć na dotację w wysokości 70%, a średnie przedsiębiorstwo mogłoby dostać maksymalnie 70%.
Takie rozwiązanie ma też jednak swoje (niewielkie) plusy. Przyznane dotacje są co prawda niższe, ale za to większa ilość firm może je dostać, a samo prawdopodobieństwo otrzymania dofinansowania jest – statystycznie rzecz biorąc – wyższe.