Zbliża się ostatni rok, w którym rozdysponowywane będą pieniądze z obecnego okresu programowania 2007-2013. W chwili obecnej zostało już wydanych ponad 80% środków z całej puli jaka została przeznaczona na te lata. Wydawać by się więc mogło, że w 2013 roku firmy nie będą miały zbyt wielu szans na zdobycie dofinansowania, choć w ogromnej mierze przypadków, wcale tak nie musi być.
Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, zdecydowana większość konkursów będzie ogłaszana w pierwszym półroczu nowego roku, z uwagi na fakt, iż wraz z kończącym się okresem programowania pozostało coraz mniej czasów na rozliczenie pieniędzy. Co prawda zgodnie z zasadą n+2, środki z okresu programowania 2007-2013 muszą być rozliczone do końca roku 2015, jednak biorąc pod uwagę czas jaki potrzebny jest na ocenę wniosków oraz najróżniejsze sytuacje losowe, które wpływają na przedłużenie okresu trwania inwestycji finansowanych ze środków unijnych i ich rozliczanie, instytucje organizujące nabory będą starały się rozdysponować wszystkie środki jak najszybciej.
I w tym miejscu może pojawić się szansa dla wielu firm, gdyż w niektórych przypadkach nabory mogą mieć na prawdę pokaźny budżet, co umożliwi pozyskanie dotacji większej liczbie przedsiębiorców. Po części umożliwią to przesunięcia w ramach programów, co oznacza, że pieniądze z mniej popularnych konkursów będą przetransferowane do tych, które cieszą się największym zainteresowaniem.
Niestety częstą praktyką w przypadku konkursów organizowanych „na ostatnią chwilę” są pewne ograniczenia w zakresie wydatków kwalifikowalnych. Przekładając to na język nieco bardziej „ludzki”, oznacza to, iż może okazać się, że nie każdy rodzaj inwestycji będzie można zrealizować w ramach danej dotacji. Najczęściej w takich sytuacjach wycinane są wszelkie inwestycje budowlane, gdyż ich realizacja i rozliczenie trwa zazwyczaj znacznie dłużej niż chociażby inwestycja polegająca np. na zakupie sprzętu.
Prawdopodobnie tego typu sytuacja może mieć miejsce w bardzo popularnym działaniu 312 "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiebiorstw" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, do którego kolejny nabór – jak głoszą branżowe plotki – planowany jest na początku 2013 roku. Na razie jednak nie ma w 100% potwierdzonych informacji, że kolejny nabór w ramach tego działania w ogóle się odbędzie. Dla przypomnienia, w ramach działania 312 mikroprzedsiębiorstwa z terenów wiejskich i małych miasteczek mogły otrzymać do 300 tys. zł (50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji) nawet na mało innowacyjne przedsięwzięcia jak budowa sklepu czy sali weselnej, co nie jest sytuacją zbyt częstą w przypadku innych programów unijnych.
W kolejnych artykułach będziemy przedstawiali nabory jakie planowane są w poszczególnych województwach zgodnie z aktualnymi harmonogramami naborów. Warto więc częściej odwiedzać nasz serwis.