W jakim konkursie może brać udział firma z dolnośląskiego, która planuje przeprowadzić nowe inwestycje i działa na rynku dłużej niż 2 lata? Czy w 2019 roku zostaną ogłoszone dla takich firm jakieś konkursy. O tym wszystkim postaramy się napisać w poniższym artykule, który powstał w odpowiedzi m.in. na poniższe zapytania naszych czytelników:
- W jaki sposób i gdzie firma z Legnicy może uzyskać dotację na zakup nowego sprzętu?
- Interesują mnie dotacje dla firm z województwa dolnośląskiego na nowe inwestycje dla firmy zatrudniającej 10 pracowników. Firma powstała w 1995 roku, nie korzystaliśmy do tej pory z dotacji. Czy i gdzie można się starać o takie dofinansowanie?
- Jesteśmy firmą działającą na terenie woj. dolnośląskiego? Czy w tym roku przewidziane są jakieś terminy naborów na dotacje na inwestycje dla firm?
- O jakie dotacje na nowe inwestycje może się starać firma działająca na terenie Jeleniej Góry? Dotychczas korzystaliśmy tylko w 2005 z dotacji na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy.
- Gdzie mogę znaleźć informacje na temat nowych terminów naborów wniosków na dotacje dla firm z Wrocławia?
W przypadku firm z województwa dolnośląskiego, które działają na rynku dłużej niż dwa lata, o dotacje można się starać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, a konkretniej działania 1.1.A Dotacje inwestycyjne dla MŚP wspierające innowacyjność produktową i procesową, w tym innowacyjność o charakterze regionalnym zgodną z Dolnośląską Strategią Innowacji (DSI).
Dla kogo:
Dla firm z sektora MSP z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw działających poniżej 2 lat od daty rejestracji.
Warto jednak zwrócić uwagę iż w ramach tego działania ogłaszane są dwa osobne konkursy :
1. 1.1.A1 – dot. innowacyjności o znaczeniu regionalnym zgodne z DSI
2. 1.1.A2 dot. inwestycji cechujących się innowacyjnością na poziomie przedsiębiorstwa
Przykłady inwestycji, które mogą być, na które można tu pozyskać dotację:
W pierwszym (1.1.A1) przypadku wspierane będą inwestycje, takie jak wdrożenie innowacji produktowej lub procesowej na poziomie regionalnym (czyli takich produktów lub technologii, których nie ma na Dolnym Śląsku). Potwierdzeniem będzie opinia o innowacyjności wystawiona przez specjalistów w danej dziedzinie. Ponadto projekty będą musiały dotyczyć jednej z dziedzin wymienionych w Dolnośląskiej Strategii Innowacji, czyli np. branży chemicznej, farmaceutycznej, nanotechnologii czy biotechnologii).
W drugim przypadku (1.1.A2) firma startująca w naborze, musi wykazać, że inwestycja będzie innowacyjna na poziomie przedsiębiorstwa. Mogą to być takie projekty, jak rozpoczęcie w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonywanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego, czy też wprowadzające zmianę wyrobu lub usługi, w tym także zmiany w zakresie sposobu świadczenia usług, albo wdrażanie wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie innowacyjności podejmowanych przez przedsiębiorstwa.
Wydatki kwalifikowalne inwestycji:
– minimalnie: 100 tys. zł
– maksymalnie:8 mln. zł
Poziom dofinansowania:
– w przypadku mikroprzedsiębiorstw -> maksymalnie 60% wartości kosztów kwalifikowalnych
– w przypadku małych przedsiębiorstw -> maksymalnie 60% wartości kosztów kwalifikowalnych
– w przypadku średnich przedsiębiorstw -> maksymalnie 50% wartości kosztów kwalifikowalnych
Data najbliższego konkursu:
W przypadku działania 1.1.A1 (innowacyjność na poziomie regionalnym) nabór został ogłoszony 26 stycznia 2012 roku, wnioski przyjmowane były 29 lutego 2012. Więcej informacji o naborze, wraz z wszelkimi wzorami dokumentów znajdują się tutaj. Na razie nie ma informacji o kolejnym naborze.
W przypadku 1.1.A2 (wymagana innowacyjność tylko na poziomie przedsiębiorstwa) na razie nie ma żadnych informacji o nowym naborze.
Kto przyznaje dotacje (gdzie szukać dalszych szczegółowych informacji o naborach):
Informacje dotyczące kolejnych planowanych naborów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego można również śledzić samodzielnie, bezpośrednio na stronie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, która zajmuje się organizacją naborów w ramach omawianego w tym artykule działania. Ta instytucja udziela także wszelkich informacji na temat omawianych powyżej konkursów.
Poniżej publikujemy dane kontaktowe:
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca
tel. 071 776 58 12, 071 776 58 13, 071 776 58 14,
e-mail: info.dip@umwd.pl
Alternatywy:
Mikroprzedsiębiorcy mający siedzibę (w przypadku indywidualnych dzialalności gospodarczych / spółek cywilnych istotne jest miejsce zameldowania stałego lub tymczasowego właściciela/li), jak również planujący inwestycję na terenie obszarów wiejskich lub w małych miasteczek (do 5 tys. mieszkańców) mogą starać się o dotację w ramach działania 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
UWAGA Ostatni nabór w ramach tego działania odbył się w terminie od 26 września do 7 października 2011 roku. Na razie nie ma informacji na temat terminu ogłoszenia kolejnego naboru (stan na październik 2012).
Unia Europejska daje też inne możliwości łatwego pozyskania finansowania dla firm, w tym także pieniędzy na zakup środków transportu (co w przypadku typowych dotacji jest bardzo ciężkie). Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.
DoTaCje