Tak, to prawda, jednak trzeba przyznać, że jest to dość specyficzny rodzaj dofinansowania.
Mowa tu o działaniu działaniu 8.4 Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie „ostatniej mili” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W ramach tego konkursu można uzyskać dofinansowanie na projekty polegające na budowie dedykowanej infrastruktury teleinformatycznej stworzonej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji Internetu, a konkretną grupa odbiorców. Projekt musi być realizowany na obszarze, gdzie nie funkcjonuje ogólnodostępna infrastruktura szerokopasmowego dostępu do Internetu ( o przepustowości minimum 2 Mb/s), czyli ogólnie rzecz biorąc w miejscach, w których rozpoczęcie komercyjnej działalności w tym zakresie (bez dotacji) byłoby nieopłacalne finansowo.
Dlatego też dostawca internetu, który chciałby uzyskać na inwestycje w sprzęt i infrastrukturę, świadczący swe usługi np. dla mieszkańców Warszawy, niestety nie będzie mógł wziąć udziału w tym działaniu, chyba, że ten projekt byłby skierowany do innej grupy docelowej osób (np. z terenów wiejskich).
Kolejnym z warunków jest to, że dzięki realizacji danego projektu, dostęp do Internetu uzyskać musi min. 40 podmiotów (gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytucji użyteczności publicznej) przez okres wymaganej trwałości projektu (okres trwałości w przypadku MŚP wynosi 3 lata od momentu zakończenia realizacji projektu).
Sam projekt może być rozpoczęty najwcześniej po złożenie wniosku o dofinansowanie, nie można więc uzyskać wsparcia na inwestycje, które zostały już rozpoczęte.
Minimalna wysokość wsparcia wynosi 30 tys. zł.
Maksymalny poziom wsparcia wynosi zaś:
1) 60 % dla średnich przedsiębiorstw i 70 % dla mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego;
2) 50 % dla średnich przedsiębiorstw i 60 % dla mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw na obszarach należących do województw: śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, a w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. na obszarze należącym do województwa mazowieckiego, z wyłączeniem miasta stołecznego Warszawy;
3) 40 % dla średnich przedsiębiorstw i 50 % dla mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy oraz – w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. – na obszarze należącym do województwa mazowieckiego.
W przypadku projektu realizowanego w kilku lokalizacjach objętych różną intensywnością wsparcia, maksymalną dopuszczalną intensywnością wsparcia, w części dotyczącej wydatków na inwestycje, jest pułap określony dla tej lokalizacji projektu, w której intensywność wsparcia jest najniższa.
W 2010 ROKU NABÓR W RAMACH TEGO DZIAŁANIA TRWAŁ OD 1 PAŹDZIERNIKA DO 30 GRUDNIA (do godz. 16:15).
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronach Władza Wdrażającej Programy Europejskie (http://www.wwpe.gov.pl).