Generalnie w przypadku większości dotacji na założenie firmy, nie ma obostrzeń dotyczących wydatków przeznaczonych na remont przyszłej siedziby firmy (o ile w regulaminie przyznawania danej dotacji nie zaznaczono inaczej), nawet jeśli byłoby to mieszkanie, ale trzeba uważać…
Nawet jeśli wydatki na przeprowadzenie takiego remontu nie są zabronione w regulaminie przyznawania danej dotacji, to chęć wydania pieniędzy z dotacji na dobra, które mogą być w wielu wypadkach wykorzystywane do celów prywatnych (np. remont mieszkania gdzie będzie siedziba firmy, zakup samochodu, zakup drogiego sprzętu komputerowego / telefonu, który nie jest w bardzo dobry sposób uzasadniony, zakup drogich mebli itp), może wytworzyć w komisji oceniającej nasz wniosek czy biznesplanu poczucie, że w rzeczywistości chcemy niejako „wyłudzić” pieniądze z dotacji, a otwartą przy pomocy dotacji działalność zamknąć tak szybko, jak będzie to możliwe, bez ponoszenia żadnych konsekwencji finansowych wynikających z niedotrzymania umowy.
Wiele osób bagatelizuje ten problem, ale z naszego doświadczenia wynika, iż w wielu przypadkach „naciągane wydatki” przyczyniają się do odrzucenia wniosków o dotację, które normalnie bez przeszkód by ją otrzymały.
Jednym słowem, jeśli ma Pan także inne wydatki, np. zakup sprzętu komputerowego itp. lepiej je sfinansować ze środków dotacji, a remont mieszkania wykonać na własny koszt. Tak będzie zdecydowanie bezpieczniej.
Na koniec warto dodać, że przy wykorzystaniu mieszkania na cele związane z działalnością gospodarczą powinno się też zgłosić ten fakt do urzędu miasta/gminy, co spowoduje naliczenie innego (znacznie wyższego) podatku od nieruchomości za całą powierzchnię mieszkania lub jej część, która wykorzystywana jest do celów związanych z działalnością. W praktyce jest to dość martwy przepis, gdyż wiele osób, które mają zarejestrowaną działalność pod adresem domowym tego nie robi, ale nie zmienia to faktu, iż nie jest to postępowanie zgodne z prawem (analogicznie do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego).