W myśl znanego ostatnio w Polsce przysłowia „Tak dobrze to tylko w …„, niestety NIE. To, co można zakupić przy pomocy funduszy unijnych, jest zawsze ograniczone do konkretnych rodzajów kosztów, zwanych w terminologii unijnej kosztami kwalifikowanymi.
Co więcej, w każdym unijnym programie (działaniu), lista takich kosztów może się od siebie znacznie różnić i to, co jest dozwolone w jednym, może być nie dozwolone w innym.
Zdarza się nawet, że lista wydatków, na jakie można przeznaczyć dotację unijną zmienia się w kolejnych naborach, np. w pierwszym naborze możliwy jest zakup nieruchomości, w kolejnym już nie. Dlatego też bardzo często wnioski o dotację, które nie uzyskały dofinansowania w jednym naborze, trzeba kompletnie przebudowywać, aby miały jakiekolwiek szanse w kolejnym konkursie.
Powyższa zasada dotyczy absolutnie wszystkich rodzajów dofinansowań, niezależnie czy dotację chce pozyskać osoba, która dopiero chce założyć własną działalność gospodarczą, czy też firma działająca już na rynku od wielu lat.
Co więc zarobić, jeśli w naborze, w którym chcemy starać się o dotację, koszt zakupu nieruchomości nie może być finansowany dotacją, a nasza inwestycja miała polegać np. na otwarciu restauracji?
W takiej sytuacji zakup nieruchomości będzie stanowił tzw. koszt niekwalifikowany, czyli nie będzie można na niego uzyskać dotacji (taki zakup trzeba będzie w całości sfinansować z własnych środków), ale mimo wszystko trzeba będzie go ująć we wskazać o przyznanie dotacji. Chyba, że np. restauracja ma powstać w lokalu wynajmowanym.
Jest to konieczne, ponieważ, jeśli chcemy dostać dotację np. na sfinansowanie zakupu sprzętu potrzebnego do prowadzenia restauracji, musimy wskazać gdzie ten sprzęt będzie się znajdował. Wszystko musi się układać w logiczny i przemyślany projekt.
Należy też pamiętać, że z każdego zakupu trzeba się rozliczyć tj. przedstawić faktury, rachunki i inne dokumenty potwierdzające, że nie sprzeniewierzyliśmy wypłaconych już nam środków.
Na koniec jedna przydatna uwaga. To z jakiego programu możemy skorzystać zależy od wielu czynników dotyczących firmy jak i rodzaju i lokalizacji inwestycji, którą chcemy zrealizować. Czasem drobne zmiany w tym zakresie (np. zmiana lokalizacji inwestycji), mogą spowodować, że pewne wydatki będzie można już współfinansować dotacją, zwiększy się maksymalna dotacja na jaką możemy liczyć (np. z 50% do 70%) lub też po prostu znacznie zwiększą się nasze szanse na uzyskanie dotacji.
Warto więc „rozejrzeć się w temacie dofinansowań unijnych”, zanim podejmie się ostateczne decyzje co do kształtu naszej inwestycji.