Czy można dostać dotacje za zakup opłacony tylko w części?

Dwa miesiące temu nasza firma podpisała umowę o przyznanie dotacji na zakup specjalistycznej maszyny diagnostycznej. Niestety maszyna jest bardzo droga (500 tys. zł netto), a chwilowo wyniknąłeś taka sytuacja, że nie mamy jak zapłacić pełnej sumy za jej zakup (nawet w przypadku wykorzystania kredytu). Wpłaciliśmy już dostawcy 400 tys. zł netto, przy czym dogadaliśmy się tak, że maszyna zostanie nam wcześniej dostarczona, a resztę należności spłacimy z dotacji jaką otrzymamy (60% od kwoty netto). Pojawia się jednak problem, czy możemy dostać refundację, jeśli faktura nie została w 100% opłacona? Maszyna znajduje się już u nas w firmie i możemy z niej w 100% korzystać, co zresztą robimy.

Niestety refundowane w ramach dotacji mogą być wyłącznie w 100% opłacone dokumenty sprzedaży (faktury/rachunki itp.). W takiej sytuacji, w Państwa przypadku jedynym wyjściem jest zapłacenie pozostałej kwoty dostawcy i dopiero wtedy złożenie wniosku o płatność końcową (wniosku o wypłatę dotacji).

Proszę też pamiętać, iż wszystkie „duże” transakcje, (pojęcie „duże” może być różne, w zależności od konkretnego konkursu o dotację), które mają być później finansowane dotacją należy opłacać przy pomocy przelewów bankowych. Aby usprawnić późniejsze rozliczenia poniesionych wydatków, najlepiej do celu realizacji płatności związanych z dotacją, założyć oddzielne konto bankowe (czasami jest to wręcz wymagane).