Data publikacji: 17 stycznia 2007
(aktualizacja: 12 maja 2011)

Powiatowe Urzędy Pracy posiadają ciekawy mechanizm pozwalający pozyskać przez przedsiębiorcę pieniądze na utworzenie nowego stanowiska pracy w momencie gdy dana firma chce zatrudnić nowego pracownika lub nowych pracowników. Na każde utworzone stanowisko można dostać do maksymalnie 22 686,84 zł [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015].

Na co można przeznaczyć pozyskane środki? Przede wszystkim na zakup wszelkiego rodzaju wyposażenia, na którym będzie pracował nowo zatrudniony pracownik.

Szczegóły zależą jednak od konkretnego Urzędu Pracy. Niektóre z nich pozwalają np. na refundację kosztów zakupu samochodu, inne nie. Problemów nie sprawia nigdy zakup sprzętu (np. komputerów, maszyn), oprogramowania, czy też mebli, czyli typowych środków jakie wiążą się ze stworzeniem nowego stanowiska pracy.

Warto jednak podkreślić, że z tego mechanizmu mogą skorzystać wyłącznie te firmy, które istnieją na rynku powyżej 6 miesięcy, a utworzone stanowisko pracy trzeba utrzymać przez okres minimum dwóch lat.

Na plus zasługuje fakt, iż osobę którą chcemy zatrudnić można wskazać z imienia i nazwiska, ważne aby była ona w tym czasie zarejestrowana jako osoba bezrobotna we właściwym ze względu na siedzibę firmy Urzędzie Pracy.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

„by móc starać się o taką refundację trzeba mieć firmę działającą minimum sześć miesięcy oraz co najmniej jednego zatrudnionego pracownika w firmie”.

Jeżeli jestem zał.firmy i pracownikiem to starczy czy jeszcze + 1 osoba?(czyli jedna oprócz mnie?)

Pozdrawiam.

Własnie mam zamiar sie starac o dotacje z urzadu na ztrudnienie-wyposazenie miesjca pracy. U mnie w Kołobrzegu moge złozyc dopiero po 31 stycznia, gdyz w urzadzie nie maja jeszcze aktualnych dokumentow, ani nie wiedza czy dostali kase na dotacje. Na razie kompletuje dokumenty i zobaczymy co z tego wyniknie.

Pozdrawiam

Pytanie z Gadu-Gadu:
chciałbym sie dowiedziec mam firme 4 miesiace i chcialbym zatrudnic 3 osoby czy moge starac sie z urzedu pracy o jakos dotacje na stworzenie miejsc pracy lub rozszezenie działalnosci


Jednym z warunków starania się o refundacje jest prowadzenie firmy przez okres co najmniej 6 miesięcy. Także trzeba jeszcze trochę poczekać.

Dzień dobry!
Chciałęm o coś zapytać mam gosp rolne działające już jakieś 6 lat mam stado bydła jeśli zatrudnie osobę bezrobotną na stanowisku dojarza czy dostane jakąś dotacje z urzedu?Niemam innych osób zatrudnionych w moim gosp?
Dziękuje!

witam mam firme od marca 2006 mam zatrudnionego jednego pracownika- jest na zwolnieniu macierzyńskiem od stycznia tego roku poszerzyłam działalność chce otworzyc swój sklep i zatrudnic jeszcze jednego pracownika mam juz wyposazenie sklepu potrzebny mi jest tylko jeszcze towar która pożyczka dla mnie według pana bedzie najbardziej korzystna i którą najszybciej dostanę

Do Andrzej
Gospodarstwo rolne nie jest podmiotem gospodarczym, mówiąc inaczej musisz mieć firmę, aby móc takie osoby zatrudnić.

Do Dorota
To zależy z jakiego województwa jesteś? W każdym województwie są agencje rozwoju regionalnego, które udzielają pożyczek na inwestycje do 120 tys. zł.

Czy istnieje możliwość otrzymania dotacji na samochód dla kuriera w mojej firmie?

Własnie bylem dzisiaj odebrac wniosek …i oczywiscie UP przesunal termin wydawania wnioskow na 05-02-07…normalka ;)

Do Monika

Tak jest taka możliwość ale trzeba się nieźle natrudzić aby uzasadnić zakup takiego samochodu.

Do Adam

a na stronach www urzędu pracy nie ma żadnych wniosków?

Oczywiście, że są ale z 2005 roku więc wolałbym nie ryzykować że coś nie tak wypełnie we wniosku…No dobra wniosek odebrałem:) termin składania od 15-02-07. Oczywiście pieniędzy w budżecie UP jeszcze nie ma ale maja być tak w połowie marca. Uwielbiam te polskie oczekiwania sprawa którą możnaby załatwic w tydzień przeciągnie się pewnie do pół roku…Ale trzeba walczyć ;)

Jesteśmy spółą cywilną działającą 6 miesięcy.
Mamy pytanie ,czy są szanse na dotacje UE na rozwój naszej firmy (studio mebli kuchennych).

Pracuję od 4-ch lat w niszy usługowej. Obecnie nie posiadam liczącej się konkurencji w mojej branży. Firma „GRUPA SOnG – Stała Opieka nad Grobami”, wypełnia nie jedną, lecz kilka luk w usługach w tej wąskiej specjalności. Brakuje mi jednak funduszy na doinwestowanie się i doposażenie w środki techniczne, samodzielny lokal, środki obrotowe. Pomimo opisanej prowizorki pokonuję wszystkie trudności, lecz kosztem drogich pożyczek i kredytów komercyjnych obciążających mnie osobiście. Dlatego lwia część dochodu jest przeznaczana na spłatę zobowiązań, zamiast na inwestycje. Nie mogę uczestniczyć w wielu przetargach i inicjatywach z powodu opisanych wyżej słabości. Obecnie jestem jedynym podmiotem w moim mieście (Kraków) świadczącym tak szeroki zakres usług. W czasie nasilenia prac cmentarnych odmawiam przyjmowania zleceń, gdyż nie podołałbym im. Działa to ewidentnie hamująco na rozwój firmy. Potrzebuję znacznej gotówki na cele reklamowe, otwarcia nowych-dodatkowych przedstawicielstw połączonych z działalnością handlową, posiadania możliwości założenia dużej ekspozycji handlowej, własnego gospodarstwa hodowlanego roślin ozdobnych, posiadam też opcję importu produktów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej i hurtowej. Wszystkie te możliwości rozwoju wymagają znacznych środków, których wypracowanie pochłonie wiele czasu, a tym samym spowoduje straty i opóźnienia nie do odrobienia. Opóźniająco działa na moje poczynanie walka z zadmowionymi na tym rynku „starymi” podmiotami (kamieniarze i firmy pogrzebowe, do grona których wtargnąłem dość gwałtownie i „zainstalowałem się” w eksponowanym miescu miasta). Kwota potrzebna do natychmiastowego zainwestowania, to: 0,25 – 5 mln euro, w zależności od wybranego projektu (posiadam ich kilka).
Najdroższy wariant powinien przynosić do 20 mln zł rocznie dochodu brutto, oraz posiada on (po zainwestowaniu) zabezpieczenie na hipotece nieruchomości, oraz w bieżących wpływach z aktualnych dzierżaw w wys. 0,180 mln zł/mies. (Niezależnie od dochodów własnych).
Trudno w tej informacyjnej notce wspomnieć o wszystkim, czekam na jakiś znak zainteresowania, a wtedy uzupełnię swą wizytówkę o dalsze szczegóły. Chaciałbym nawiązać kontakt z osobą-firmą znającą się inwestowaniu i dynamicznym zarabianiu pieniędzy. Krzysztof Tokarski -właściciel.

Mowa była powyżej, że aby otrzymać dotację na pracownika muszę już zatrudniać minimum jednego pracownika. Mam więc pytanie: ten pierwszy pracownik jak długo musi być u mnie zatrudniony, by ubiegać się o dotację na następnych pracowników ? Pozdrawiam

czy to prawda ze jesli jestem zatrudniona w firmie która dostała na mnie refundacje na nowe stanowisko pracy to jeśli bede się chciała zwolnić to muszę zwrócic pieniądze szefowej swojej firmy bądz do powiatowego urzedu pracy

Odpowiedź: Nie. Szefowa będzie musiała zatrudnić innego bezrobotnego.

Kto moze skladac o refundacje miejsca pracy i jak ten program sie dokładnie nazywa bo u nas PUP Maków Maz. twierdzi ze niemaja takiego programu a proponuja tylko refundacje czesciowa kosztów zatródnienia w kwocie 600zł co jest mało atrakcyjna forma

Witam, nie mogę nigdzie się doszukać następującej informacji – na jakich zasadach musi zostać zatrudniony pracownik? Czy wystarczy umowa o pracę na okres 2 lat czy musi to być pełen etat (a może wystarczy pół)?

Jak długo musi być zatrudniony pierwszy pracownik, żeby ubiegać się o dotację na drugiego pracownika?

Witam,
interesuje mnie czy po otrzymaniu dotacji na zalozenie firmy i oczywiscie przy zalozeniu firmy w nastepnej kolejnosci mozna ubiegac sie o dotacje na lokal pod ta firme, ktora dotychczas zajestrowana byla we wlasnym domu?
i czy tym lokalem moze byc mieszkanie lub inny dom?
jaka jest wysokosc takiej dotacji?

Witam serdecznie. Jestem osobą bezrobotną, szukającą bezskutecznie od kilku miesięcy zatrudnienia. Mam zamiar założyć firmę budowlaną. Na jakie dotacje mogę liczyć? Jak rozumiem na otwarcie działalności ze środków EFS, o co powinnam ubiegać się w moim urzędzie pracy ( w wys. 12 tyś zł.)przedstawiając biznesplan. Czy równocześnie mam prawo ubiegać się o wsparcie ze środków unijnych, w jakiej kwocie i do jakiej jednostki powinnam się z tym zwrócić? Jak rozumiem powinnam to uczynić również przed zarejestrowaniem firmy?

Witam mam takie pytanie,czy mógłbym jednoczesnie z żona starac sie o przyznanie dotacji z Urzędu Pracy na otworzenie własnej działalnosci,z tym ze ja na inna i żona też na inna działalnośc?

jezeli prowadze dzialność od 21 września to czy moge na poczatku marca zatrudnic pracowników czy aż minie pełne 6 miesięcy czyli 21 marzec.proszę o szybką odpowiedz dziekuje z góry

czy mona dostac jakas dotacje na stazyste?

Pytanie: Spółka cywilna, trzech współwłaścicieli po 1/3 każdy. Wystąpiliśmy o dotacje na utworzenie nowego stanowiska pracy. Chcemy aby bezrobotnym skierowanym do nas do pracy była żona jednego ze wspólników. Oczywiście spełnione są wszystkie warunki zarówno spółki jaki i bezrobotnej. Urząd Pracy przyznał dotację ale nie wyraził zgody na skierowanie bezrobotnej (żony współwłaściciela). Argumentując to brakiem zależności pracodawca – pracownik. Podkreślam, że mąż ma tylko 1/3 udziałów w spółce. Czy mają rację?

czy pracownik na ktorego refundację chcę sie ubiegać musi być długotrwale bezrobotny czy może to być osoba świeżo zarejestrowana.

Czy jest możliwości uzyskania środków z EFS-u na nowe stanowiska pracy, nie chodzi mi tylko o dotacje z UP?? jak tak to z jakiego programu?

Jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego z dwuletnim stażem pracy. Chciałabym otworzyć własne przedszkole, ale nie mam pojęcia o jakie dotacje mogłabym się starać.

Sym skończył studia licencjacjkie i zarejestruje się jako bezrobotny, czy mogę go zatrudnić w swojej firmie i dostać na niego dotację?

Mam pytanie jak kolega Lukasz, czy ta jedna osoba zatrudniona to ktos oprocz mnie? dzieki za info

Mam pytanie otworzyłam firmę w której pracuje i na jej otwarcie korzystałam z dofinansowania. Czy moge ubiegac się o dofinansowanie na zatrudnienie pracownika?

Chciałabam otrzymać dotację na pracownika.
Czy otrzymam dotację jeżeli zatrudnię pracownika , który wcześniej pracował w mojej firmie , a obecnie jest na bezrobociu?
Czy to musi być osoba wyznaczona przez Urząd
Pracy?

Chciałabym otrzymać dotację na pracownika.
Czy mogę zatrudnić mojego męza i otrzymać na niego dotację.

Mam firmę gdzie zatrudniam pracownika nie na cały etat, czy mogę pozyskać jakieś dotację, aby zatrudnić na cały etat tą że osobę? czy może są jakieś inne projekty, które pomogą mi w tej sytuacji?

1.jezeli zatrudnie osobę, ale nuie musze dokupowac zadnego wyposazenia, ile pieniązków dostanę?
2 jezeli zatrudnie 5 pracowników czy dostane jaies jeszcze dodatkowe dotacje?

Czy nadal można starać się o tę dotację dla pracownika?

Czy aby dostać dotację na pracownika to mogę ja jako właściciel być też pracownikiem? Czy musi być właściciel i pracownik? I dopiero wtedy dostanę dotację na tego jakby 3 pracownika?

Bardzo proszę o odpowiedz!

Mam pytanie otworzyłam firmę w której pracuje i na jej otwarcie korzystałem z dofinansowania pfron. Czy moge ubiegac się o dofinansowanie na zatrudnienie pracownika?

Ile się czeka na dotacje za pracownika z Urzędu pracy i ile powinien być zarejestrowany w UP?

mam firmę od lutego 2008 chcialbym zatrudnić pracownika na przyuczenie do zawodu. z jakich dotacji mogę skorzystać z tego tytułu????

witam. moje pytanie jest nastepujace. jezeli pol roku temu zwolnilem z swojej firmy 6 pracownikow(zostal mi tylko1)i teraz chcial bym ich zatrudnic spowrotem czy moge ubiegac sie o dotacje na zorganizowanie im tego miejsca pracy??? tak jak pisalo wyzej 13,5 tysiaca od osoby…

w 2007 załozyłam firmę do dzisiaj nic w tej firmie sie nie dzieje, czekała na lepsze czasy. czy jest możliwość zatrudnienia pracownika jezeli dopiero teraz zaczne działac.firma nie była w zawieszeniu.

Zwalniając ludzi pół roku temu można stracić prawo do dotacji. W UP potrzebne jest zaświadczenie z ZUS o stanie zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli zobaczą redukcję etatów w ciągu roku to mogą odrzucić wniosek. Służy to temu aby pracodawcy nie zwalniali masowo ludzi i przyjmowali ich z powrotem z wyłudzeniem dotacji. Jeśli chodzi o dotację na pracowników to ja już czekam od stycznia 2009 i ciągle są zblokowane ponieważ (jak mi wiadomo) ktoś na „górze” źle napisał ustawę i nie można skorzystać z tych pieniędzy.

Dopiero jestem w trakcie otwierania firmy. Mam juz zalozona dzialalnosc i dostalam dotacje unijna 17.800 lecz teraz troche mi brakuje. Jak moge uzyskac jeszcze jakies srodki. Kredyt lub dotacje na pracownika?

Prowadzę działaność dopiero 8 miesięcy i chciałabym zatrudnić pracownika chciałabym takze skorzystać z pożyczki na rozszezenie mojej dzialalnosci (prowadze sklep i chce otworzyc jeszcze jeden)Prosze o informacje Dziekuje !!

witam serdecznie,
chce założyć fitness club w ok.20 tyś miasteczku.Posiadam własną działkę -blisko centrum i mam zamiar wybudować tam 2 kondygnacyjną halę ok 550m plus 110m przeznaczoną na część mieszkalną-3 piętro prawdopodobnie. Moim celem jest stworzenie clubu przyjaznego kobietom .Odbywała by się tam szkoła rodzenia,aktywna mama -lekcje z niemowlętami ,siłownia, taniec , aerobik,sauna. Na parterze bar ze zdrową żywnością i napojami ,ubrania fitness, oraz zaklad kosmetyczny,masaż, dietetyk, rehabilitant,sala konferencyjna -miejsce szkoleń.W tej chwili prowadzę już działalność gospodarczą nie związaną z fitness.
Moje pytanie, czy mogę liczyć na dotację z UE?
Dodam,że nową działalność chce prowadzić z moim partnerem, osobą która jest doświadczona w tym biznesie i która pragnie tam pracować.

Prowadzę działalność od dwóch lat. Mam zatrudnione dwie osoby na Umowę o prace oraz dwie na umowę zlecenie ( te dwie osoby, są aktualnie bezrobotne i zarejestrowane w urzędzie pracy ).
1) Czy otrzymam dotację na jedną z tych osób, jeżeli są one zarejestrowane w urzędzie pracy dopiero od dwóch tygodni ??
2) Czy pieniądze, które uzyskał bym z dotacji muszą być przeznaczone na zaplecze dla pracownika. Czyli wyposażenie miejsca pracy. Skoro już sam z własnego wkładu finansowego wyposażyłem stanowiska pracy ??
3) Czy pracodawca, który ubiega się o dotację jest skazany na odmowę, czy dotacje otrzymują wszyscy pracodawcy.
4) Czy podpisanie umowy z UP następuje po przyznaniu dotacji, czy też przed rozpatrzeniem wniosku ??
Z poważaniem:
Przemysław L.

Zamierzam zatrudnić w swojej firmie osobę na którą już 2 lata temu inny pracodawca otrzymał dofinansowanie. I jaki okres czasu ta osoba musi być ponownie zarejestrowana jako bezrobotna bym mogła otrzymać na nią dofinansowanie.
Kolejne moje pytanie czy mogę się ubiegać o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, zamierzam otworzyć sklep z wyposażeniem wnętrz.
P.S. zdaję sobie sprawę że muszę mieć działalność przez min. 6 m-cy.
Pozdrawiam Urszula

jestem na etapie rozkręcania firmu z dotacji z UP.ale już myślę o otwarciu drugiej placówki i tam zatrudnić pracowników. kiedy mogę się starać a dofinansowanie tego przedsięwzięcia i czy również mogę liczyć na pieniądze na zatrudnienie pracownika.

Chciałabym otrzymać dotację na pracownika.
Czy mogę zatrudnić mojego męza i otrzymać na niego dotację. Mąż stracił prace i jest zarejestrowanym bezrobotnym. Do tej pory nikogo nie zatrudniałam.

Prowadzę działaność od 4 lat i chciałabym zatrudnić pracownika chciałabym takze skorzystać z pożyczki na rozszezenie mojej dzialalnosci (prowadze e-sklep i chce otworzyc kolejny)Prosze o informacje Dziekuje !!

Czy mogę zatrudnić pracownika z innego Urzędu Pracy i uzyskać dotacje czy jest to niemożliwe gdyż UP są nie powiązane ze sobą umową w związku z przyznawaniem pracowników.
Czy mogę liczyć na odpowiedz.
Dziękuje i pozdrawiam