Data publikacji: 22 lutego 2007
(aktualizacja: 14 stycznia 2015)

Coraz więcej osób dopiero po założeniu firmy zgłasza się do nas z pytaniem czy mogą otrzymać na ten cel jakąś dotację.

Jeśli nie potrzebujesz zbyt dużych pieniędzy na założenie firmy, tj. rzędu maksymalnie kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy złotych i nie dysponujesz zbyt dużym wkładem własnym, odpowiednie będą dla Ciebie typowe dotacje na założenie firmy, czyli dotacja z Urzędu Pracy (maksymalnie 22 686,84 zł [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015]), dotacja z działania 6.2 "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (max. ok. 40 tys. zł + wsparcie pomostowe przez 6 lub 12 miesięcy po ok. 1000 zł -> w tej chwili już prawie niedostępna, ale będą nowe programy, szczegóły wkrótce) lub też dofinansowanie z PFRON na założenie firmy (maksymalnie 56 717,1 zł [ [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015]]).

Jednak z powyższych dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej
NIE MOŻNA skorzystać jeśli ma się już zarejestrowaną firmę, nawet jeśli działa ona dopiero pierwszy dzień!

Dla istniejących firm przeznaczone są dotacje w ramach poszczególnych działań Regionalnych Programów Operacyjnych. Jednak te dotacje mają charakter refundacji, czyli pieniądze należało najpierw wyłożyć z własnej kieszeni lub kredytu, a dopiero później były one zwracane „przez Unię Europejską”.

Sprawdź jeszcze:, , , ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam. Czy będąc na rencie inwalidzkiej mogę się starać o dotacje z U.P. na rozpoczęcie działalności?

Witam.
Czym różni się dotacja z Urzędu Pracy od tej drugiej – i nie chodzi mi tylko o warunek rejestracji jako bezrobotny – ale jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać dotację o wysokości 40 tyś. zł ????

Witam! Mam założoną własną firmę ale niestety kiepsko mi idzie i chciałbym podjąć pracę czy jest taka możliwość? Z góry dziękuje za szybką odpowiedz. Pozdrawiam

jak pozyskac fundusze z UE na otwarcie sklepu?

CZY istnieje możliwość pozyskania dotacji na remont lokalu?
Posiadam własny lokal pod planowaną działalność (stan surowy budowy), przydałoby się wsparcie, któr umożliwiłoby mi ocieplenie lokalu zrobienie wylewek, wstawienie pieca itp. lokal jest o pow. blisko 300m2. Jakąś część wymaganego wkładu jestem wstanie zorganizować niestety nie wszytko. Kwota przewidywana w tym celu ok 60-70tyś zł.
Bardzo proszę o opradę

Witam

Mam 22 lata.
Parcuje w małej 3 osobowej firmie handlującej elektronarzedziami BOSCH.
Czy w trakcie pracy moge starac sie o dotacje ?
2. czy z pieniedzy dotacyjnych mozna zakupic samochud transportowy np. jakis maly van
3. jaki jest czas oczekiwania na decyzje i przyznania srodkow
4. z jakich dotacji najlepiej skorzystac ?

mam pytanie czy osoba na recie socjalnej ma mozliwosc zkorzystania z dotacji ( chce zrezygnowac z reny założyc działalnosc) gdzie oto mozna sie starac i jake dokumeny złożyc

Witam, chcę założyć firmę, jestem bezroboty – nie zarejestrowany, na jaką dotację i gdzie mogę liczyć aby zakupić sprzęt potrzebny do jej prowadzenia.

mam 22lata, jestem na 4rtym roku mgr inz. na politechnice wroclawskiej,

zamierzam zalozyc z kolega 2osobowa firme zajmujaca sie montazem i serwisem klimatyzacji,chlodziarek etc. ewentualnie posredniczeniem w ich sprzedazy.

nie jestesmy zarejestrowani jako bezrobotni i nikt z nas nie prowadzil jeszcze dzialalnosci.

potrzebujemy dotacji na szkolenie i zakup sprzetu. czy odpowiednio skonstruowany biznes plan ma szanse na dotacje ? jakiej dotacji mozemy sie spodziewac. sprzet jest specjalistyczny i troche kosztuje.

JESTEM ZAREJESTROWANY JAKO BEZROBOTNY ALE OD LUTEGO ZAMIERZAM PRZEJSC NA KRUS. CHCIALBYM OTWORZYC FIRME TRANSPORTOWA WIEM ZE Z UP NIE DOSTALBYM DOTACJI, MIESZKAM NA WSI W GMINIE POWYZEJ 5 TYS. MIESZKANCOW CZY MAM SZANSE NA DOTACJE UNIJNE I Z JAKIEGO ZRODLA?

Witam!Mam pytanie odnośnie dotacji z uni europejskiej.ChciaLbym uzyskac dotacje na otwarcie dzialalnosci gospodarczej(produkcja brykietu z odpadów rolniczych)Jaką maksymalnie kwotę mogłbym uzyskać?Czy musze być zarejstrowany na bezrobociu,zaznaczam ze jestem osobą pracującą.Dziekuje!

Mam pytanie czy dostane dotacje z Uni jak planuje otworzyc club czyli własna dyskoteke w małej miejscowosc gdzie niema wogule rozrywki dla młodziezy. i czy jest to opłacalne? A niemam własnej działalnosc i by to była moja pierwsza działalnosc?

Witam. Chciałbym otworzyć prwywatne przedszkole, ale niestety nie mam pieniedzy na to przedsięwzięcie. Mam lokal ale wymaga on generalnego remontu. Czy moge dostać dotacje na remonti wyposażenie przedszkola.Gdzie moge się tego dowiedzieć?
Z góry dziękuje!

Witam

Wiem że moje pytanie wydaje się być banalne i wiele osób je zadaje.Mój partner od jakiegoś czasu wspomina o otwarciu własnej firmy.Miałby sie zajmować ciesielstwem i dekarstwem.Parę dni temu usłyszałam o dotacji z unii w wysokości 40000zł i 1000zł miesięcznie ale najpierw trzeba przejść kurs przedsiębiorczości a pózniej zrobić biznes plan. Pytanie moje jest takie gdzie szukać pomocy w uzyskaniu szkolenia i wykonania biznes planu, a ózniej gdzie się zgłosić z wniskiem o dotacje .

Witam
prosze o porade związaną z otworzeniem sklepu odzierzowego.Od kilku lat żona opłaca KRUS,czy przysługiwało by dla niej jakaś dotacja wspierająca to przedsięwzięcie?Dodam że posiadamy własny umeblowany lokal
Pozdrawiam Piotr

Witam Serdecznie!
Chcę założyć własną myjnię. Pewna firma poszukuje partnerów, którzy byliby zainteresowani uruchomieniem Bezdotykowego Systemu Czyszczącego.Czy mam szansę na otrzymanie dotacji? Byłaby mi ona potrzebna na dzierżawę ziemi i sprzętu. Proszę uprzejmie o informację

Witam
Chciałabym otworzyć własną działalność gospodarczą, ale nie jestem osobą bezrobotną czy jest możliwość otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej. Jeśli tak to:
– Do jaich instytucji trzeba się z tym zwrócić, jakie wnioski trzeba złożyć.
– Jak powinien wyglądać poprawnie sporządzony biznes plan i czy jest może jakaś instytucja do której można sie zwrócić o pomoc z jego wykonaniem.
– Czy przy składaniu wniosków muszę mieć już rozpoczętą działalność, mieć wynajęty lokal czy może to być tylko podana miejscowość w której chciałabym ją otworzyć.
Dodam również że mieszkam w woj. śląskim więc gdzie takie sprawy załatwia się w moim regionie.
Dziękuję ślicznie za odpowiedź!

Witam,
jestem właścicielem przedsębiorstwa budowlanego. Chchiałbym otworzyć kolejną działalność gospodarczą. Wiąże się to z zakupem działki budowlanej, wybudowaniem pawilonu oraz wyposażeniem go. Czy mam szansę na dotację? Jeśli tak to w jakiej wielkości.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Piotr

Witam! Moje pytanie dotyczy dofinansowania z urzędu pracy. Już dawno miałem pomysł na interes i gdy jakiś czas temu straciłem prace stwierdziłem, że czas go zrealizować. Miałaby to być firma transportowa, a dokładnie przeprowadzki! Dysponuje środkami własnymi itd… Tylko jest jeden problem nie mam prawa jazdy… jestem dopiero w trakcie kursu… a działalność chciałbym założyć jak najszybciej.. Oczywiście mam kierowce który dostałby umowe o prace… we wniosku są kwalifikacje do wykonywania działalności, ale niżej tez jest, ze nie mogę być jedynie nadzorcą czy zarządcą firmy! Ale ja będę również pracował w tych przeprowadzkach tyle, że nie będę kierowcą samochodu na który chce dofinansowanie. Może da się to jakoś ominać a może gdybym zakupił samochód ze środków własnych, a z dofinansowania starałbym się na reklamę, środki obrotowe itd… było by łatwiej. Proszę o odp na maila. Pozdrawiam !

Parę dni temu usłyszałem o dotacji z unii w wysokości 40000zł i 1000zł miesięcznie ale najpierw trzeba przejść kurs przedsiębiorczości a pózniej zrobić biznes plan. Pytanie moje jest takie gdzie szukać pomocy w uzyskaniu szkolenia i wykonania biznes planu, a pózniej gdzie się zgłosić z wniskiem o dotacje .

Mój kuzyn chce otworzyć firmę i złożyć wniosek o dotacje,chce żebym była jego poręczycielem …mam pytanie w tej sprawie czy ja jako poręczyciel jak długo odpowiadam za działalnośc jego firmy ,czy po roku działalności firmy przestaję być już poręczycielem…dziękuję za odpowiedż….

Witam
Chciałabym otworzyć własną działalność gospodarczą (sklep mięsny, mam lokal i częśc wyposażenia, w lokalu jest potrzebny remont), ale nie jestem osobą bezrobotną czy jest możliwość otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej. Jeśli tak to:
– Do jaich instytucji trzeba się z tym zwrócić, jakie wnioski trzeba złożyć.
– Jak powinien wyglądać poprawnie sporządzony biznes plan i czy jest może jakaś instytucja do której można sie zwrócić o pomoc z jego wykonaniem.
– Czy przy składaniu wniosków muszę mieć już rozpoczętą działalność, mieć wynajęty lokal czy może to być tylko podana miejscowość w której chciałabym ją otworzyć.
Dodam również że mieszkam w woj. śląskim więc gdzie takie sprawy załatwia się w moim regionie.
Dziękuję ślicznie za odpowiedź

Witam
Ja chciałam założyć firmę sprzątająca, na ten cel potrzebuję środków z dotacji, jednak, u mnie jest ten problem, że jestem zatrudniona w firmie z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, pełen etat. Wyczytałam w waszym artykule, że osoby niezarejestrowane w UP też mogą starać się o dofinansowanie. Proszę o więcej informacji na ten temat.

Pozdrawiam

mam zamiar założyć klub vacu. To klub aktywnego odchudzania, polega na ćwiczeniach w podciśnieniu. Moje pytanie. Jaką wybrać formę rozliczania ze skarbówką i jaki będzie mnie obowiązywał podatek?

Witam, Zastanawiam się nad wejściem w spółkę z działającą już firmą na zasadzie współwłaścicielstwa i w związku z tym mam pytanie o jaki środki lub dotacje mogę się ubiegać? Dla mnie byłaby to pierwsza działalność gospodarcza ale firma działa już od 15 lat.

Witam,
obecnie skończy~łam studia (nie jestem jeszcze zarejestrowana jako osoba bezrobotna)i chce otworzyć sklep monopolowy czynny tylko w godzinach nocnych. Czy mam jakieś szanse na otrzymanie dotacji z UE a faktu założenia własnej działalności gospodarczej? Sklep chce otworzyć wraz z 3 innymi osobami. Czy wymagany jest jakiś wkład własny?
Dziękuję za odpowiedz

Witam, mam 21 lat i chciałbym otworzyć firmę transportową, dotacje potrzebował bym na zakup samochodu ciężarowego. jakie są szanse na taką dotacje i ile bym mógł otrzymać??

WitaM

MAM PYTANIE PROWADZE WLASNA FIRME JEDNOOSOBWA NA TERANIE NIEMIEC CZY MOGE STARAC SIE O JAKIES DOTACJE Z UE

Witam. Obecnie pracuje jako mechanik i zamierzam otworzyć własny warsztat.Nie jestem zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny czy aby dostać dofinansowanie muszę UE 6.2 muszę być zarejestrowany. Gdzie się udać po dokumenty potrzebne do tego aby założyć własną działalność i uzyskać takowe dofinansowanie. Bardzo proszę o pomoc

Witam! Mam otwartą działalność gospodarczą Udzielanie instruktażu nauki jazdy(nie miałem wlasnego biznesu pracowałem na zleceniu w innych ośrodkach osk) ale obecnie od 4 misięcy moja działalność jest w stanie zawieszenia czy mam szanse otrzymać dofinansowanie z UE na jej rozwój? tzn na rozszerzenie jej o otwarcie własnego ośrodka OSK. czy działalność musi być w tym czasie odwieszona? i jakie są szanse na to że mi się uda? Wcześniej nie korzystałem z programu uzyskania dotacji na jej otwarcie.I jeszce jedno pytanie – czy w czasie gdy moja działalność jest zawieszona i uzyskał bym status bezrobotnego w PUP to mogę liczyć na wsparcie finansowe na otwarcie nowej działalnośći? a tamtą po upływie 2 lat bym zlikwidował. dziękuje za porady

Mieszkam w lokalu komunalnym, należącym do ZGM. Mieszkania nie mam wykupionego. Czy mogę zarejestrować firmę podając adres zamieszkania? Czy muszę o tym informować spółdzielnię? Jeśli tak to czy będę wówczas płacić więcej do czynszu?

Witam!

chce otworzyć firmę, ale chciała bym dostać dofinansowanie na otwarcie tej firmy, jak mogę to zrobić jeśli byłam zarejestrowana w up, ale już długo nie jestem, co mogę w tej sytuacji zrobić proszę o szybka poradę!

czy o dotacje z urzedu pracy moze starac sie mąż i żona jednocześnie -oczywiście na odrębne działalnoości?

czy mozna starac sie o dotacje z dwóch żródeł jednocześnie?

Witam. Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Chodzi mi o sklep z odzieżą. Czy jest szansa na dofinansowanie? Przyznam szczerze, że nic nie czytałam na ten temat i jestem zupełnie zielona w tej kwestii. Mam wile pyt. np. jeśli by się udało to na co dostałabym pieniążki? na kupno działki pod sklep? kupno obiektu? czy asortymentu?

Mam zamiar otworzyć własną firmę i w związku z tym chciałabym skorzystać z jednorazowej dotacji dostępnej w Funduszu Pracy. Jednakże nikt nie jest w stanie wytłumaczyć mi, czy o taką dotację mam prawo się ubiegać, gdyż jestem obcokrajowcem. Jednak posiadam kartę stałego pobytu i jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna. I drugie pytanie: czy w razie otrzymania takiej dotacji i założenia własnej firmy będę zobowiązana prowadzić działalność gospodarczą przez rok na terenie powiatu, w którym dotacja została mi przyznana?
Pozdrawiam

Mam zamiar otworzyć własną firmę i w związku z tym chciałabym skorzystać z jednorazowej dotacji dostępnej w Funduszu Pracy. Jednakże nikt nie jest w stanie wytłumaczyć mi, czy o taką dotację mam prawo się ubiegać, gdyż jestem obcokrajowcem. Jednak posiadam kartę stałego pobytu, nigdy nie byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, obecnie pracuję od pół roku na ½ etatu. I drugie pytanie: czy w razie otrzymania takiej dotacji i założenia własnej firmy będę zobowiązana prowadzić działalność gospodarczą przez rok na terenie powiatu, w którym dotacja została mi przyznana?
Pozdrawiam

Witam, mam pytanie: Otworzyłem firmę. Chce kogoś zarejestrować. Jaka muszę sporządzić umowę by nie opłacać za ta osobę składek ZUS? Czy jest to możliwe?

Dostałem pieniądze na up co mam robić dalej po kolei

Witam,
Mamy z narzeczonym plany otwarcia własnej firmy. Miał by to być sklep z dobrymi winami i szampanami jak i dostawa tych win do hoteli czy restauracji. Chciałabym sie dowiedzieć co byłoby wymagane by dostać dotacje i w jakiej wysokości byłaby ona przyznana. Słyszałam ze trzeba odbyć kurs przedsiębiorczości i zastanawiam się czy jeśli taki przedmiot miałam na zajęciach w szkole czy w takim razie byłoby to uznawane? Mieszkamy we Francji wiec dość cieżko byłoby mi uczeszczac na taki kurs :)

Mam takie pytanie czy mam szanse dostać jeszcze dotacje z Unii na otwarcie sklepiku odzieżowego i co powinnam zrobić aby ja otrzymać i mniej więcej ile pieniędzy mogłabym dostać.

Ważne pytanie.
Spotkałem się z odpowiedzią organu przyjmującego wnioski, że nie mogę wnosić o dotację na rozpoczęcie działalności, ponieważ warunkiem jest nie występowanie w Rejestrze Działalności Gospodarczej. Mój błąd polegał na tym, że wypełniłem dokumenty w Urzędzie Gminy i był to falstart. Nigdy nie rozpocząłem oczywiści działalności, ale w rejestrze występuję. Jak jest naprawdę, czy nie należy prowadzić działalności, czy nie można występować w Rejestrze?
Proszę o opinię.

witam potrzebuje 20.000 tys zł na otwarcie firmy . Skąd mogę pozyskać takie pieniądze?

Chciałabym założyć swoją firmę ale niestety nie mam wystarczających środków i czy mogłabym sie starać o jakąś dotacje na otwarcie czy dopiero po jak już włożę własny wkład

Witam. Pracuję w dużej firmie ale oprócz tego chciałem otworzyć sklep ze szwalnią i chciałem się dowiedzieć czy mogę liczyć na dotację z PUP gdy zatrudnię osobę zgłoszoną jako bezrobotny w danym PUP, lub na jaką unijną dotację mogę liczyć.