Data publikacji: 27 sierpnia 2007
(aktualizacja: 23 stycznia 2012)

Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę się starać o dotację z Urzędu Pracy. Jestem zarejestrowany w UP, jednak nie jako bezrobotny, tylko poszukujący pracy. Czy też mogę się starać o tę dotację? Czy są jeszcze jakieś inne warunki, które muszę spełnić, aby starać się o tą dotację?

Niestety nie. O dotację na założenie firmy z Urzędu Pracy (jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej) mogą się starać wyłącznie osoby, które posiadają status osoby bezrobotnej.

W większości Urzędów Pracy nie ma jednak warunków dotyczących minimalnego okresu przez jaki trzeba posiadać status osoby bezrobotnej. Jeszcze kilka lat temu w większości UP trzeba było posiadać ten status od co najmniej 3 miesięcy, jednak od mniej więcej dwóch lata sytuacja ta się diametralnie zmieniła i Urzędy Pracy nie definiują minimalnego czasu jaki należy być tam zarejestrowanym, po to aby móc złożyć wniosek o dotacje. Można to zrobić nawet następnego dnia po zarejestrowaniu.

Czasami zdarzają się jednak urzędy, które taki minimalny okres definiują (odpowiedni zapis powinien się znaleźć w regulaminie przydzielania dotacji danego urzędu pracy) lub też w szczególny sposób premiują osoby, które staż jako osoba bezrobotna jest dłuższy (czasami takie osoby mogą uzyskać dodatkowe punkty przy ocenie wniosku o dofinansowanie).

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.

Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

chciałabym otworzyc biuro projektowania wnetrz.czy moge uzyskac pieniadze na kurs projektowania i na zakup dobrego komputera?

Chciałbym pozyskać pieniądze na wyremontowanie budynku (budynek zajmuje ok. 150m, 1 piętrowy) w celu wynajmu dla osób zamierzających prowadzić działalność.Jak również sam chciałbym rozpocząć tam własną działalność gospodarczą. Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel, kwota zostałaby przeznaczona na materiały budowlane.

Witam! W regulaminie przyznawania dotacji w moim Urzędzie Pracy napisane jest tak: „14. Przyznane środki mogą zostać przeznaczone jedynie na:

a) zakup środków trwałych: maszyn, narzędzi, urządzeń i wyposażenia jednoznacznie związanych z rodzajem planowanej działalności gospodarczej, wraz z niezbędnymi programami i licencjami. ” Mam pytanie w związku z tym, czy w takim razie nie mogę się starać o dofinansowanie kosztów reklamy oraz kosztów zakupu towaru do mojego sklepu? Wątpliwe jest także to czy mogę dostać dofinansowanie sprzętu do sklepu np. komputer, biurko, drukarka, oświetlenie? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

Czy aby dostac dotacje na otwarcie firmy z urzedu miasta trzeba byc przez pare miesiecy bezrobotnym????? bo na stronie urzedu pracy w moim miescie oprocz warunkow ktore przedtswiliscie w tekscie pisze jeszcze: „jezeli jestes bezrobotnym i….”

a tu w tekscie nic nie pisze o bezrobociu… :)

prosze o odp

Chciałabym założyć działalność gospodarczą po to, aby wejść w spółkę ze znajomym. Czy również mogę otrzymać dotację z PUP?

Mam zamiar założyć firmę świądczącą usługi transportowe bądź kurirskie, chcę pracować dla firmy kurierskiej, czy pieniądze z UP mogę przeznaczyć na zakup samochodu???

Właśnie kończę staż zawodowy EFS i nie dostaje zatrudnienia. Chce otworzyć działalność gospodarcza, firmę sportową żeby prowadzić zajęcia sztuk walki.Czy w takim wypadku po takim stażu również mogę się ubiegać o dofinansowanie z urzędu pracy????

Jeśli od kilku lat jestem w Rejestrze Bankowych Dłużników, to czy jest możliwość otrzymania dotacji z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dzień Dobry!

Szanowni Państwo mam pytanie odnośnie rozliczania podatku VAT od dotacji z Urzędu Pracy. Przyznawane środki są w kwocie brutto. Zatem jeśli jestem vatowcem, to czy mogę od tej dotacji odliczyć Vat.? Podkreślam, że nigdzie nie dostałam konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Urząd pracy sugeruje że nie bo sami nie wiedzą a w Skarbowym jak najbardziej gdyż jestem vatowcem. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Magdalena

chcę otworzyć mały hostel, jakie warunki muszę spełnić aby otrzymać dotację z Urzędu Pracy, co konkretnie jest wymagane przy tego rodzaju działalności, jakie kwalifikacje

Witam, czy jezeli moja firma działa juz od 4 mc i chce rozwinąc sie czyli zakupić własny sprzet a nie korzystac z uzyczonego z firmy z którą współpracuje. To czy jest opcja ze dostane dotacje z urzędu, jezeli wcześniej nie byłem zarejestrowany jako bezrobotny ?

czy mogę z pieniędzy z funduszu pracy kupic poloneza trucka .mam zamiar otworzyć moją pierwszą w życiu firmę zajmującą sie instalacjami hydraulicznymi.mam narzędzia ale potrzebuje samochodu do ich przewozu.prosze jesli ktoś jest mi wstanie pomóc to prosze o wyczerpujące materiały na ten temat.

witam-zamierzam zalozyc małą firme remontowo-budowlaną i chciałbym skożystac z pieniedzy przyznawanych przez UP dla osób chcących założyc swój pierwszy biznes.problem polega na tym że posiadam grunty rolne których jednak nie użytkuje{są wydzierżawione}czy po no tarialnym uregulowaniu moge sie ubiegać o doplate z UP?

Chcemy z koleżanką otworzyć firmę organizującą kompleksowo różne imprezy związane z uroczystościami rodzinnymi, jesteśmy obie po licencjacie nie związanym z tą branżą i pytamy, skąd wziąć dotacje na opłacenie choć przez pierwszy rok za ZUS,słyszałyśmy o możliwości finansowania ZUSu z pieniędzy unijnych. Czy to prawda i co trzeba zrobić by otrzymać taką pomoc?

czy uzyskam dotacje jezeli chce otworzyc działalnosc nie zwiazana z wyuczonym zawodem np.slusarz w innej dziedzinie np.dekarz lecz nie posiadam udokumentowanego czasu pracy w tej branzy

Witam
Chciałabym dowiedzieć się jakie mam szanse na dofinansowanie jezeli mam pomysł na pewny biznes ale nie bede mogla udowodnić w dokumentach do US mojego doświadczenia, kwalifikacji. I czy są dotacje do nowo przyjętych pracowników, w świeżo powstałej firmie.

Czy wniosek do Urzędu Pracy ma być wypełniony ręcznie czy na komputerze ?

Mam pytanie prowadze juz działalnosc i zastanawiam sie nad zamknieciem i ponownym otworzenie firmy zeby móc pobrac dotacje z UP tylko nie jestem pewny czy jest to mozliwe i czy po otwarciu nowej działalonosci dalej bedzie mnie obowiazywała ulgowa skladka na ZUS (poniewaz wiem ze przysługuje ona dwa lata a ja prowadze działalnosc dopiero od roku) jezeli ktos sie orientuje to bardzo prosze o odpowiedz.
wojciechgacek@wp.pl

Jestem absolwentem, pracuje i nie zarabiam zle ale chciałbym uzyskać dodatkowe środki na załozenie własnej działalności. Czy mogę liczyć na dotacje z Urzędu Pracy?

Jestem bezrobotny i chce otworzyć własną działalność gospodarczą handlowo usługową czy należą mi się pieniądze i czy narpiew składam wniosek w UP czy wcześniej moge zarejestrować firme??

Witam.
Obecnie jestem osoba, która ukończyła szkole średnią. Pragnę otworzyć działalność usługową (mini hotel). Chciałbym sie dowiedzieć jakie kolejno kroki trzeba podjąć aby uzyskać dotacje z urzędu pracy.

Witam !
Syn mój dostał dotację, był bezrobotny mógł ubiegać się o nią, urzędnicy tak nim pokierowali że okazało się że on naruszył prawo i musi w/g PUP zwrócić pieniądze po pólrocznej działalności, gdzie rozwinął firmę ma dwóch pracowników zakupiony sprzęt wynajety lokal.
Cały czas krok po kroku był przez PUP kierowany,od momentu złozenia wniosku o dotację do momenu otrzymania minęło trzy miesiące, tydzień przed otrzymaniem pieniędzy miał zarejestrowaną firmę o czym urzędnik wiedział i ten fakt ponoć ma spowodawać zwrot pieniędzy z odsetkami. To jest szok, jak z przedsiebiorczego bezrobotnego można zrobić
bankruta. To jest nie do pomyślenia. To jest program PUP to oni prowadzą krok po kroku każdego. Co mamy zrobić.

Witam, mam pytanie czy można składać wniosek o przyznanie funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej po terminie (28.09.07)
Czy są też innego rodzaje dotacje niż fundusz unijny, bo nie wiem czy jest sens składania skoro termin kończy sie za 2 dni a ja jeszcze pracuje, i chciałbym sie zwolnić aby założyć własną działalność.
Proszę o pomoc.

Witam! Mam pytanie, chce otworzyc firme transportową i mam pytanie czy dofinansowanie z UP w wysokości około 12 tys zł dla osób bezrobotnych rozpoczynających działalnośc gosp moge przeznaczyc na zakup samochodu dostawczego do 3,5 ton?? Z góry dziekuje za odpowiedź.

Mam pytanko.Czy do otrzymania dotacji potrzeby jest biznesplan?Bo słyszałam,że nie jest on wymagany?Dziękuję za odpowiedź.

Od 2 tygodni posiadam własną firmę jednoosobową. Słyszałam o dotacjach dla kobiet zaczynających prowadzić swój własny interes.Mam pytanie gdzie można się udać i co zrobić żeby taką dotację uzyskać?

Chciałbym sie zapytac o to czy jak chcę założyć spółkę to czy oboje dostaniemy dotacje?? Proszę o odpowiedź.

chciałbym sie dowiedzieć odnośnie dotacji dotyczącej założenia własnej działalności gosp.jestem osoba bezrobotna i otrzymuje zasiłek,interesuje mnie jak długo(ile miesięcy)mogę pobierać owy zasiłek by moc później otworzyć działalność?Dziękuje!

Odpowiedź BierzDotacje.pl: Niech pan zacznie się starać o dotacje na trzy miesiące przed końcem, kiedy zasiłek przestanie panu już przysługiwać.

jestem zarejestrowany jako bezrobotny, chciałbym otworzyć firmę o podobnej branży co maja żona. czy przysługuje mi dotacja z urzędu pracy

Odpowiedź BierzDotacje.pl: Tak przysługuje. Tylko we wniosku nie wspominałbym nic o działalności żony tym samym profilu.

Ile należy być zatrudnionym po otrzymanym kursie na paznokcie w danym zakładzie aby urząd nie miał pretensji? proszę o odpowiedz na meila

Odpowiedź BierzDotacje.pl: Nie znam całej sytuacji. Jeżeli o szkolenie wnioskował pracodawca dla przyszłego pracownika z Urzędu Pracy to ma postawiony wymóg co do okresu zatrudnienia takiej osoby. Czas ten zależy ściśle od wartości szkolenia. Więc czas ten może trwać pół roku lub rok.

Pracuje na całym etacie (czyli ZUS mam płacony) chciałbym jednak założyć firmę jednoosobową usługową. Jaka jest procedura i czy mogę skorzystać z jakiegoś dofinansowania. Dziękuję Mirek

Hej mam pytanie czy jak nie jestem zarejestrowany w UP jako bezrobotny to moge dostac dofinansowanie. bede dopiero rejestrowal firme mam juz sporo zamówien i brakuje mi kasy na sprzet do warsztatu. jedni mówia ze to trudno dostac bo trzeba zrobic dokladny biznes plan inni ze mlodym latwiej uzyskac. a i jeszcze jak to jest z ZUSem czy to prawda ze przysluguje mi przez 2 lata jakas znizka czy cus takiego?
Czekam na odpowiedz.
Z gory dziekuje!

MAM PYTANIE. CHCIAŁBYM OTWORZYĆ FIRME ZAJMUJĄCĄ SIE SPROWADZANIEM AUT ZZA GRANICY. POSIADAM JUZ SPRZĘT POTRZEBNY DO PROWADZENIA TAKIEJ DZIAŁALNOŚCI (SAMOCHÓD LAWETE) MOJE PYTANIE BRZMI CZY OTRZYMAM DOTACJE Z URZĘDU PRACY NA ZAKUP PIERWSZEGO AUTA? I JESZCZE JEDNO CO TRZEBA SPEŁNIAĆ ZEBY STARAĆ SIE O DOTACJE? Z GÓRY DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZ

Witam,
Proszę o szybką odpowiedź, czy osoba na rencie może otworzyc własną działalnośc gospodarczą ? Jak tak to czy uzyska dotacje z UP ?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć w jakim okresie po zakończeniu kursu EFS należy złożyć dokumenty o dotację. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Czesć

Jestem studentem i mam pomysł na otwarcie działalności aby wejść we franczyze. Nizedbędnymnarzedziem do mojej pracy byłby srodek transportu ale dowiedzialem sie ze Unia nie daje dotacji na ten cel.
Co mam zrobić?Kogo pytac?
pozdrawiam

Witam wszystkich. Mam zamiar otworzyć działalność i będę starał się o dofinansowanie z PUP.Martwi mnie jedna sprawa że działalność muszę prowadzić w powiecie z ktorego biorę dofinansowanie. Nie ma problemu z tym żeby ta działalność była tam zarejestrowana ale chciał bym mieć biuro w warszawie bo tu mam największy rynek. Czy faktycznie muszę mieć biuro w powiecie z którego biorę dofinansowanie??? I jeszcze jedna sprawa Pani w PUP powiedziała że nie dostanę dofinansowania na działalność polegającą na pośrednictwie. Jak to faktycznie wygląda. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

chcę załozyć firmę transportową -i zatrudniłabym kierowcę- czy dostałabym dotacje na zakup samochodu?

chce zalozyc firme trasportowa ale nie mam pieniedzy na samochod czy dostalbym pieniadze na samochod dostawczy?

Jestem emerytem, chciałbym założyć firmę. Czy mogę starać się o dotację? Jeśli tak to z jakich funduszy? Czy potrzebuję żyrantów mając udokumentowane dochody w wysokości ok. 2500zł/m-c? Czy muszę opłacać ZUS?

Chce założyć firme przewozową nie mam pieniędzy na zakup samochodu czy dostał bym pieniądze na samochód dostawczy typ(bus-9 osobowy)prosze o odpowiedz

chcialbym sie dowiedziec czy istnieje mozliwosc dostanie dotacji na start z UP kiedy przejmemy kogos firme ale jeszcze jej nie otworzymy lub na odkupienie firmy??bardzo prosilbym o odpowiedz

Witam . Mam pytanie nie byłem nigdzie zarejestrowany nawet w urzędzie pracy lecz zakładam firmę (mam Wpis do rejestru oraz REGOn (brak konta, NIP..) czy też mogę liczyć na tę dotacje .

Witam mam pytanie czy w uzyskaniu dotacji na mała firme warunkiem jest wiek??A konkretnie chodzi mi do jakiego wieku mozna otrzymać dotacje??

Halo.
Otrzymałam dotację z Urzędu Pracy w wys.12 tys.i miesić na rozpoczęcie działalności gospodarczej.Otwieram sklep internatowe i wiadomo, że zanim zacznę zarabiać pieniądze minie ok 3 m-cy minimum. Chciałam sobie dorobić przez ten czas na umowę o dzieło, ale Urząd Pracy mi zabrania. Będę musiałam pożyczać pieniądze na comiesięczne utrzymanie firmy. Czy to jest zgodne z obowiązującymi
przepisami? Czuję się ubezwłasnowolniona we własnym kraju.
Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam serdecznie

Mam pytanie,w chwili obecnej jestem zatrudniona,ale chciałabym się zwolnić i otworzyć sklep odzieżowy,czy jeżeli zwolnię się z pracy ,zarejestruję jako bezrobotna to czy mogę się starać o dotację z urzędu pracy? Proszę o odpowiedż.

chce otworzyc sklep z uzywana odzieza.czy dostane dotacje z urzedu pracy?

chcialbym sie dowiedziec czy istnieje mozliwosc dostania dotacji na start kiedy przejmemy kogos firme lub na odkupienie firmy??bardzo prosilbym o odpowiedz.Mariusz

Staram sie wlasnie o dotacje z urzedu pracy na sklep odziezowy.Zaproponowane mi prace na umowe zlecenie w agencji reklamowej.Czy biorac dotacje z urzedu moge pracowac na umowe zlecenie????czy w ogole mozna podejmowac jakies zatrudnienie czy jest to kategorycznie zabronione i w przyoadku podjecia pracy bed emusiala oddac cala kwote ???

Witam! Chciałbym założyc własna działalność a konkretnie firme handlowo-usługową. Obecnie kończy mi sie umowa w hurtowni, moje pytanie to: Jaki jest okres w którym musze być bezrobotnym aby dostac fundusze unijne???