Data publikacji: 9 października 2007
(aktualizacja: 7 czerwca 2011)

Czy istnieją jakieś uniwersalne zasady, którymi trzeba się kierować, aby pozyskać dotację unijną. Chodzi mi o takie podstawowe kwestie… na co zwrócić uwagę, czego trzeba w szczególności dopilnować itp. Posiadam firmę produkcyjną, i chciałabym zakupić w niedługim czasie nowe maszyny (starych raczej nie będę się jeszcze pozbywać, gdyż byłoby to nieopłacalne, chyba, że zwiększyłoby to moje szanse na uzyskanie dotacji). Ogólnie cały czas myślałam o kredycie, jednak po tym jak znajomy dostał dotacje na swoją firmę (ponad 430 tys. zł), myślę, że i ja mogłabym sobie z tym poradzić. Pozdrawiam

Tak. Postaraliśmy się podać trzy najistotniejsze zasady, którymi trzeba się kierować w kwestii pozyskiwania dotacji unijnych. Można by ich sformułować pewnie znacznie więcej, jednak wtedy trudno byłoby je nazwać uniwersalnymi. Staraliśmy się podać takie, które rzeczywiście sprawdzą się w większości przypadków firm ubiegających się o dotację na własną działalność i których nieprzestrzeganie może być tzw. „głupim błędem”, które pozbawi firmę szans na dotację lub skutecznie utrudni jej zdobycie.

Oto one:

1. Nie można zaczynać projektu przed złożeniem wniosku. To chyba najważniejsza zasada, gdy chcemy starać się o dotację. Wszelkie zakupy, a także działania takie jak np. pracę budowlane można zacząć najwcześniej po złożenie wniosku o dofinansowanie. Należy jednak pamiętać, że takiego wniosku nie można złożyć w każdej chwili, a tylko w momencie gdy organizowane są konkursy (nabory), w którym dana firma może wziąć udział w związku z inwestycją jaką planuje. Przed złożeniem wniosku można ew. w ograniczonym zakresie wykonać pewne prace przygotowawcze związane z projektem np. kosztorys budowlany.

2. Dotacje to w większości przypadków refundacje. W dotacjach unijnych w 90% obowiązuje zasada – „najpierw wydaj swoje pieniądze, a dopiero później wypłacimy ci częściową refundację poniesionych kosztów”. Oczywiście nie można liczyć na refundację wszystkich poniesionych kosztów, gdyż nie wszystkie z nich są kosztami kwalifikowanymi (koszty kwalifikowane są różne, w zależności od danego konkursu/działaniu, w którym będziemy starać się o dotację, np. w jednym działaniu zakup nieruchomości może być kosztem kwalifikowanym, w innym nie). Średni poziom refundacji wynosi od 30% do 70%, choć i tu znów wszystko zależny od określonego konkursu/działania.

Obecnie, w większości naborów dla firm można się również starać o zaliczkę (czyli część pieniędzy wypłacana jest z góry na konto przedsiębiorcy), jednak zazwyczaj nie może ona wynieść więcej niż 30% przyznanej dotacji. Po rozliczeniu zaliczki, reszta dotacji wypłacana jest już standardowo w formie refundacji.

Tylko w przypadku osób, które chcą pozyskać tzw. dotacje na start, dotacja może być w całości wypłacona z góry, jednak tego typu dotacje nie są większe niż +/- 50 tys. zł i trzeba się o nie starać przed założeniem firmy.

3. Trzeba zacząć działać na długo przed planowanym rozpoczęciem inwestycji i uzbroić się w cierpliwość. nabory w poszczególnych konkursach ogłaszane są zazwyczaj raz w roku i tylko wtedy można składać wnioski o przyznanie dofinansowania, dlatego też jeśli dopiero wpadliśmy na pomysł jakieś inwestycji warto zorientować się kiedy pojawi się najbliższy konkurs, w którym możemy starać się o środki na dany cel. Może zdarzyć się, że nabór właśnie trwa i wszelkie dokumenty uda się przygotować (w pocie czoła) dosłownie rzutem na taśmę…. ale taki wysiłek może się naprawdę opłacić. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, gdyż średni, realny termin uzyskania decyzji w sprawie przyznania dotacji od momentu złożenia kompletnego wniosku to ok. 3-6 miesięcy.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam,
prowadzę prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą – uprawę pieczarek. Czy mogę starać się o jakąś dotację, np. na dalszy rozwój i gdzie, jakie warunki muszę spełniać.
Dziękuję za odpowiedz.

Witam mam pytanie . moim marzeniem jest otworzenie własnej dyskoteki w kaliszu lub okolicy . niewiem jak napisac biznes plan prosze o pomoc

Dzieńdobry mam Pytanie do was Ja z Przyjacielem chcielibymsy otworzyc własna Dyskoteke w Pabianicach :)) Ale nie wiem czy mozemy dostac od Ue Jakies srodki na to :/ Ktore nam w tym pomogą. nie u nas dyskoteki z 1 zdarzenia a takie sa albo w łodzi lub najlbizszy To Protektor w Brzeskach Ale chcemy i wimey z emoze nam sie udac co trzeba Zrobic i jakie dokumenty przedstawic w urzedzie w Pabianicach chcialbym odpowiedz. dizkeuje z gory za Pomoc:))

Poszukuję firmy pomagającej lub która napisze wniosek z po kl

Witam,jestem fizjoterapeutą i chciałbym otworzyć w moim mieście zakład fizjoterapii.Chciałbym zatrudnić w nim dwóch pracowników,nie mam jednak pieniędzy na start i nie posiadam żadnej firmy.W jaki sposób mógłbym uzyskać pieniążki na start(zakup sprzętów oraz wybudowanie pomieszczenia)? dziękuję!

Witam,
moje pytanie to czy moge uzyskac dotacje z UE dla planowanej inwestycji – prywatne domy opieki (spokojnej starości). Firma działa od 2006 r. zajmuje się budownictwen i nieruchomościami.
Z góry dziekuję za odpowiedź.
Magda Toczyska

Dzien dobry
Chciałabym sie zapytac o dotacje na otwarcie domu spokojnej starosci. Chce sie dowiedziec czy jesli zrobilabym biznes plan to czy moglabym otrzymac pomoc z UE na otwarcie takiego domu?? Ile musialabym Ja zainwestowac w moj interes?? Jestem studentka i chcialabym pomyslec o zalozeniu swojego wlasnego biznesu ale oczywiscie potrzebne sa do tego pieniadze dlatego chcialabym sie dowiedziec czy bede mogla liczyc na udzielenie mi takiej pomocy.
Z gory dziekuje za odpowiedz
Pozdrawiam Joanna

witam chciałbym otworzyć klub muzyczny w małej wiejskiej miejscowości ponieważ nie ma tu takiego klubu i innych podobnych instytucji i młodzież nie ma gdzie się bawić i spędzać wolnego czesu . Obecnie posiadam gospodarstwo rolne i budynek który daje mi możliwość przekształcenia go na taki klub chciałbym się dowiedzieć czy mogę dostać jakąś dotacje na ten cel . Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedż

Witam, mam zamiar otworzyć sale bankietową z bali drewnianych, posiadam 600tys zł i materiał na postawienie sali czyli bale drewniane, czy jest jakas szansa na dofinansowanie tej inwestycji?

Witam
obecnie pracuję w branżowym biurze projektowym. Chciałbym zalożyć działalność gospodarczą – biuro projektowe. Czy na taką działalnośc można otrzymać dofinansowanie? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania?

Witam. Jestem studentem ostatnigo roku studiow zaocznych i w przyszłym roku bedę bronił licencjata. Własnie straciłem prace przez która opłacałem szkołe. Chiałbym otworzyć działalność gosp. Mianowicie intaresuja mnie wszelkiego typu prace ziemne. Mam uprawnienia na koparke. Tylko, że nie mam sprzetu. Czy mam szanse na pozyskanie dotacji z UE i Urzedu Pracy na sprzęt potrzebny do dzialalności?
Dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam

witam
Pochodzę z wioski na Podhalu mam 20 lat jestem na 2 roku politologii(studia zaoczne), pracuje w hurtowni kosmetyków.
Mam zamiar w najbliższym czasie założyć firmę zajmującą się sprzedażą lodów włoskich, oraz gofrów w mojej miejscowości.
Czy mogę liczyć na jakąś dotację z UE?
pozdrawiam Adam

Witam. Mieszkam w małym mieście do 20 tys. mieszkańcówpracuję ale chciałabym założyć uprawę boczniaków w pomieszczeniu (stodole), które posiada mój mąż na wsi. Stodoła natomiast jest częścią nieruchomosci mojego męża, która należy do jego działalności gospodarczej. Razem z mężem mamy wspólność małżeńską. A teraz pytanie. Czy na założenie takiej działalności otrzymałabym jakieś pieniądze?

Witam. Mieszkam w miejscowości liczącej 2000 osób. Chciałbym z żoną otworzyć salon kosmetyczny+fryzjer+ solarium. Jak uzyskam fundusze na w/w działalność?

Pracuję na pełen etat. Planuję otworzyc własna dg – salon fryzjersko – kosmetyczny i solarium. Mam szansę przejąć istniejacy salon fryzjerski i poszerzyć o kosmetykę i solarium. Brakuje mi pieniedzy. Część posiadam. Czy mogę skorzystać z któregos programu. Nadal zamierzam pracować w innej firmie (bynajmniej na poczatku).

dzień dobry.
Mój mąż od dawna nosi się z zamiarem uruchomienia własnej firmy budowlanej. Posiada w tym kierunku kwalifikacje, prócz tego wyższe wykształcenie i tak zwany „łeb na karku”. Niestety ciagle boim się zaryzykowac tym przedsięwzięcem ponieważ nie mamy zbyt wiele własnych środków. Mąż ma talent do oryginalnych wykończeń wnętrz w zakresie tynków gipsowych i róznego rodzaju dekoracji ściennych. Przy tym bardzo lubi to robić. Pieniądze chcielibyśmy uzyskać na elektronarzędzia, komputer, jakiś samochód oraz raklamę. Proszę o radę z jakiego programu moglibysmy skorzystać. Czy mamy sznasę na dotację? I kiedy te programy ruszą-jesteśmy z Wałbrzycha.
Pozdrawiam

Witam!Chcę rozpocząc własna działalnośc związana z tematyka ekologiczna..słyszałem że za pewna opłata firmy ktore zajmuja sie „pisaniem” petycji sa w stanie napisac biznes plan..itp.dokładnie chodzi mi o cene takiej usługi.. w nawiązaniu do działalnosci ekologicznej prosiłbym o źródła wiedzy na ten temat..pozdrawiam

Dzień dobry,
Chciałam zapytać o dotacje z UE dla lakierni proszkowej. Jesteśmy małą firmą i dotacja pomogłaby nam w uzyskaniu lepszego sprzętu do malowania. Jakie warunki firma musi spełniać aby starać się o taką dotacje. Jeśli jest szansa proszę o odpowiedź.

witam. chciałabym zapytać jakie sa szanse na otrzymanie pieniędzy z UP jeżeli chce założyć firmę fotograficzna. slyszlam o pewnych preferencjach UP np. ze lepiej jeżeli firma stwarza nowe miejsca pracy itp. ja chce prowadzić firme jedno osobowa. czy aby otrzymać dotacje w moim przypadku wystarczy dobrze wypełniony wniosek? dziekuje za wszelkie informacje.

Mam znajomego w Niemczech, który chce otworzyć w Polsce filię swojej firmy transportowej. Jak to zrobić i czy w ogóle można? Gdzie mam się wszystkiego dowiedzieć? Na czyją pomoc mogę liczyć?

witam.mam 19 lat i teraz w maju bede zdawac mature,chcialabym sie dowiedziec czy zaraz po maturze moglabym otworzyc wlasna dzialalnosc.mam w planach np dyskoteke lub bar taki w rodzaju dyskoteki lub sklep odiezowy.jesli ktos stara sie o dotacje to jakie to sa sumy? pzdr..

Chciał bym otworzyc na przedmieściu Rawy Mazowieckiej Club, w którym młodzi ludzie mogli by spędzać wolne wieczory. W Rawie są bary ale nie ma jakiego kolwiek ośrodka rozrywki gzie młodzierz mogła by wyładować energie po przez taniec. jest to miasto do 50 tyś. mieszkańców. czy mógł bym liczyć na dotacje???? i gdzie mam się zwrócić z proźbą o niom.

Witam i pozdrawiam
potrzebuje szybkiej pomocy w uzyskaniu informacji,oto pytanie-Czy bedac na rencie inwalidzkiej czesciowo niezdolna do pracy moge ubiegac sie o dotacje na otwarcie wlasnej dzialanosci?jesli tak to do kogo moge sie zwrocic? Dodam ze jestem na rencie ze zus od 12 lat.
Z gory za pomoc dziekuje

Witam, chce założyć zdziałalność i chciałbym siędowiedzieć, gdzie można uzyskać wnioski do wypełnienia i co z nimi dalej zrobić?

mamy dzialke pod dzialalnosc gospodarcza duza chcemy postawic warsztat blacharsko-lakierniczy maz ma mistrza blacharstwa wykształcenie i wyuczone lakiernictwo w naszej miejscowosci nie ma takiego z prawdziwego zdarzenia warsztatu czy mamy szanse na dotacje

witam.orientuje sie ktos czy moge dotsac dotacje na dzialalnosc handlowo-uslugowa w zakresie sprowadzania uzywanych aut do kraju?slyszalem ze na takie cos nie dostane dotacji.samochod pod lawete posiadam,ale potrzebuje pieniadze na lawete okolo 5 000 zl planuje rowniez prowadzic uslugi w zakresie napelniania klimatyzacji w samochodach na ten cel potrzebuje okolo 7000 zl na urzadzenia i kurs szkoleniowy.

Chcialabym sie dowiedziec czy firma oferujaca uslugi z zakresu estetyki i dermatologii moze ubiegac sie o dotacje na sfinansowanie specjalistycznych kursow jezykowych i zwyklych kursow jezykowych z Uni w ramach wsparcia ksztalcenia ustawicznego. Te szkolenia bylyby pomocne dla pracownikow w zwiazku z duzym zainteresowaniem uslugami firmy ze strony obcokrajowcow.

Z gory dziekuje za porade;)

Chcę otworzyć szkołę językową. Czy mogę liczyć na dofinansowanie tego przedsięwzięcia?

Witam!

Prowadze firme komputerowa od prawie roku, chciałbym założyć sklep internetowy a takze zatrudnic 2 osoby niepelnosprawne (jestem studentem, studiuję zaocznie). Czy mam jakieś szanse na pozyskanie funduszy na rozwój sklepu i zatrudnienia tych osób.

Pozdrawiam

Witam, studiuje zaocznie w kierunku muzycznym, chciałbym razem z kolgą otworzyć dyskoteke w swojej miejscowosci bo w pobliżu nie ma żadnych dyskotek, najbiższa znajduje się ponad 70 km ode mnie, jak można pozyskać dotacje na założenie takiej dyskoteki, gdzie młodzież mogłby się spotkać i pobawić, dystkoteke chciałbym otwożyć u siebie tzn mam ogromny garaż, który wczeniej służył tacie do przechowywania maszyn rolniczych teraz stoi pusty z powodu rezygnazji z gospodarki. gdzie można pisać wnioski o dotacje? prosze o pomoc. pozdrawiam wojciech.

Witam
Mam pytanie: chciałabym otworzyć salę weselną na terenie wiejskim, budynek juz stoi i jest wykończony, brakuje mi tylko środków na wyposażenie tej sali. Czy z racji tego że jest to obszar wiejski mam mozliwość uzyskania dotacji z UE na rozwoj inwestycji? Dodam że jestem studentką studiów zaocznym a poza tym jestem zatrudniona na umowę o pracę?

witam serdeczsnie. jestem studentem handlu miedzynarodowego. chce z przyjacielem otworzyc w przyszłym roku restauracje i dyskoteke w jednym z nadmorskich kurortów.
czy mogę liczyc na dotacje , ile i jak się za to zabrać wielkie dzieki z góry za pomoc !!!
pozdrawiam serdecznie

Jak uzyskać dotacje na utworzenie w małej wiejskiej szkole kółka muzycznego – nauka gry na flażolecie?/

Witam serdecznie.
Czy może mi ktoś udzielić informacji jak pozyskać dotacje na rzecz otwarcia domu Dziecka lub Domu Spokojnej Starości?
Czekam na odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.

Witam!
Mam pytanko..Czy istnieje taka możliwość aby uzyskać jaką kolwiek dotację na otwarcie auto-handlu??Ukonczyłem wlaśnie naukę zawodu Blacharz Samochodowy i znam sie sporo na samochodach z tąd pomysł na auto-handel.Proszę o mała porade jeżeli ma to wogole jakis sens jak sie za to zabrac..z gory dziekuję Pozdrawiam

witam!mam takie pytanie!prowadze centrum kosmetologii estetycznej czyli zajmuje sie zabiegami kosmetologicznymi, peelingami chemicznymi zabiegami mikrodermabrazji, pedicure leczniczego i innych!naprawde mam salon na wysokim poziomie!lecz chciałabym sie roozwijac , niestety narazie mnie na to nie stac!chciałabym zakupic laser!jestem juz po odpowiednim szkoleniu lecz niemam sprzetu!mam takie pytanie gdzie nalezy zlozyc jakis wniosek i czy osoby które juz korzystały z dotacji unijnych moga ponownie sie o nie starac!pozdrawiam

Witam … Chciałbym założyć działalność gospodarczą tzn. Pub z parkietem … W mojej miejscowości jest brak takich lokali więc jest to bardzo dobry pomysł … Moje pytanie jest takie Gdzie należy się zgłosić z wnioskiem itp. o dofinansowanie z Unii Europejskiej (jakie instytucje się tym zajmują inne niż Urzędy pracy ,w woj. Łódzkim pow. Piotrkow Tryb.) Z gory dziękuje za odpowiedź…

Witam….bardzo bym chciała otworzyć dom spokojnej starości. Startuję od zera. Czy i z jakich programów Unii mogę skorzystać? Pozdrawoam Ulka

Jestem rolnikiem opłacam Krus , chcę otworzyć działalność pozarolniczą ( moja firma zajmować się będzie sprzątaniem biur , hal , praniem chemicznym tapicerek , dywanów itp) czy mogła bym się starać o pomoc finansową na otwarcie i rozkręcenie firmy jeśli tak to gdzie . Z góry dziękuję za odpowiedz .

Mam 21 lat i chciałbym założyć dyskotekę ale taka z prawdziwego zdarzenia. W mojej miejscowości nie ma nic takiego żeby młodzież sie mogła zabawić. wiem coś o tym bo sam jestem młody. dostałbym dotacje na taką działalność? Proszę o radę na ten temat.

Witam
mam pytanie pracuje w urzedzie,mam prace n acaly etat. Jednak chcialbaym zalozyc wlasna firme i popoludniami tam pracowac. Czy moge sie starac o dotacje, jakie i gdzie?? z gory dziekuje za odpowiedz

Witam i mam pytanie: Otóż mieszkam w 160 tys. miescie. Mam pomysl na otwarcie pubu lub restauracji jednak niewiem jak mam sie starac o dotacje unijną. Czy jest ktos kto moze mi na maila przeslac dokladne instrukcje. Obecnie jeszcze sie ucze i nie jestem zarejestrowany w urzedzie pracy jako bezrobotny.

Witam,
jestem na stażu, chciałabym się dowiedzieć czy jest jakaś możliwość uzyskania dotacji przez mojego pracodawce na stworzenie mi miejsca pracy, dofinansowanie do wynagrodzenia lub coś w tym stylu. moj pracodawca chce żebym sama sobie znalazła jakieś środki to mnie zatrudni, proszę o pomoc.

witam serdecznie jestem po technikum wkonomicznym i mam pytanie odnosnie budowy klubu – dyskoteki na okolo 1000 osob miasto 70 tys mieszkancow wydaje mi sie ze dobrze rokuje na przyszlosc.. co musialbym zrobic zeby otrzymac dofinansowanie z unii prosze o odpowiedz dziekuje

witam,
mam na imię Michał. jestem absolwentem UJ z Historii Sztuki, od 2 lat wspołpracuje z jedna z krakowkich galerii. myślę o stworzeniu firmy, ktora zajmowałaby sie handlem i promocja sztuki współczensej- chodzi o doradztwo w tworzeniu prywatnych lub nalezących do firm ( banki, konsorcja) kolekcji sztuki. tego rodzaju przedsiębiorstwa radzą sobie dosć dobrze za granica. mam zapytanie o to, gdzie konkretnie moglbym starac się o dofinansoweanie takiego projektu w UE. pozdrawiam!!!

chciałabym założyć dom spokojnej starości jednak wymaga to dużego nakładu finansowego. Czy jest jakaś szansa na ubieganie się na ten cel dotacji z UE

Witam! Planuje otworzyć działalność DOM SPOKOJNEJ STAROŚCI Mam dużą działę pod warszawą w bardzo spokojnym miejscu. Czy mogę się ubiegać o dofinansowanie unijne???

witam mam na imię Ania jestem fryzjerka ,pracuje ponad 3 lata w salonie fryzjerskim, myślę coraz częściej o działalności własnej w rodzaju usługi w domu klienta. Czy można otrzymać dotacje z Urzędu Pracy na tego typu działalność?

witam
prowadzę z mężem klub o pow. 600 m kw. w klubie organizowane są koncerty działa kręgielnia chcielibyśmy starać się o dotacje w ramach prowadzonej działalności o charakterze kulturalno-rekreacyjno-sportowym

Witam,bardzo proszę o udzielenie mi odpowiedzi na pytanie w jaki sposób mogę otworzyć sobie prywatny dom dla staruszków i osób chorych,gdzie najpierw muszę się udać,w jakich urzędach trzeba to zgłosić,jak otrzymać dotację unijną na ten cel,z góry dziękuję za odpowiedż pozdrawiam