Data publikacji: 4 stycznia 2008
(aktualizacja: 24 stycznia 2010)

Dotacja na założenie firmy dla ubezpieczonych w KRUSie.

Jeżeli chcesz założyć własną firmę, jesteś ubezpieczony w KRUS-ie i mieszkasz na terenie gminy wiejskiej lub miasta do 5 tysięcy mieszkańców możesz skorzystać z działania w ramach PROW 2007-2013 „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.

Głównym celem działania jest różnicowanie działalności rolniczej w kierunku podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników i małżonków rolników, działalności nierolniczej lub związanej z rolnictwem, co wpłynie na tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów i promocję zatrudnienia poza rolnictwem na obszarach wiejskich. Pomoc w ramach tego działania polega na refundacji części kosztów kwalifikowanych i wynosi maksymalnie na jedną osobę 100 tyś. złotych.

Refundacji podlega 50% kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że jeśli chcesz otrzymać 100 tyś. złotych musisz zaplanować i zrealizować inwestycję na 200 tyś. złotych. W celu lepszego zrozumienia problemu podam przykład. Wyobraź sobie że zamierzasz otworzyć firmę transportową i w tym celu planujesz zakupić 2 samochody dostawcze po 100 tyś. złotych. W takim przypadku wydasz 200 tyś. złotych a wysokość pomocy o którą będziesz się starał wyniesie 100 tyś. złotych.

Zakres działalności w ramach której możesz starać się o dofinansowanie jest bardzo szeroki, obejmuje między innymi działalności w zakresie:
– usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa
– usług dla ludności
– sprzedaży hurtowej i detalicznej
– usługi z zakresu rzemiosła i rękodzielnictwa
– robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych
– usług turystycznych oraz związanych ze sportem i rekreacją i wypoczynkiem
– usług transportowych
– usług komunalnych
– przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych
– magazynowania lub przechowywania towarów
– wytwarzania produktów energetycznych z biomasy
– rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych

Przewidywany termin składania wniosków styczeń/luty 2008.

Autor: B.B.

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Od 9 lat opłacam KRUS i chciałabym otworzyć międzynarodową firmę transportową.Jakie warunki należy spełnić aby otzymać dotację oraz jakie mam szanse? Kto mógłby pomóc w wypełnieniu wniosków?

Witam, od wielu lat jestem wraz z mężem płatnikiem KRUS i chcielibyśmy teraz otworzyć sklep spożywczy. Chcieli byśmy w tym celu adoptować istniejący budynek gospodarczy.Czy jet możliwość uzyskania dotacji na taki cel?
Pozdrawiam i liczę na poradę.

Witam
Nie jestem rolnikiem, pracuje i oplacam zus, nigdy nie oplacalam krusu. Mieszkam na wsi i zamierzam z narzeczonym kupic nieruchomosc, aby otworzyc dzialalnosc turystyczno-gastronomiczna.
Mam pare pytan:
1.Czy moge skorzystac z programu PROW 2007-2013, bez oplacania KRUSU (chodzi mi o kod dzialania 312 ”Tworzenie i rozwoj mikroprzedsiebiorstw”)?
2. Czy moj narzeczony obcokrajowiec – Wloch, moze rozpoczac oplacanie krusu i czy on moze skorzystac z kodu dzialania 311? Jesli tak, to co powinien zrobic? – kupic ziemie lub ja wydzierzawic, aby stac sie rolnikiem?

jestem płatnikiem krus i chce w małej miejscowosci otworzyc sklepik ze sprzedaza kosiarek, pił spalinowych itp..czy dostane dopłate (o ile moge sie starac) a jesli tak to na co np .wyposazenie sklepu towar..?

witam.jestem płatniczką KRUS chciałabym otworzyć mały zakład produkcji wędlin tradycyjnymi staropolskimi metodami od czego muszę zacząć i czy mam szansę dostać unijną pomoc w takiej dziedzinie.CZy najpierw muszę zainwestować ze swouich środków czy istnieją jakieś dotacje na założenie takiej firmy ?

Jestem płatnikiem KRUS od ponad trzech lat. Chciałbym otworzyć działalność gospodarczą a mianowicie usługi transportowe.Pieniądze chciałbym przeznaczyć na samochód dostawczy z agregatem. Czy mogę liczyć na jakiekolwiek dofinansowanie z funduszy unijnych??????

chcę otworzyć warsztat mechaniki pojazdowej jestem na krusie jak zrobić biznesplan i jakie wnioski trzeba złożyć aby dostać dofinansowanie z UE

Witam,
Jestem rolnikiem z Podkarpacia ubezpieczonym w Krus od 3 lat chciałbym rozpocząć działalność – usługi fotograficzne i video imprez okolicznościowych? Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unijnych na rozpoczęcie działalności? Z jakich programów mógłbym ewentualnie skorzystać i jakie spełnić warunki? Gdzie powinienem się zgłosić po takie dotacje
Proszę o informację
Dziękuję

Posiadam gospodarstwo rolne, ale nie płace KRUSu bo pracuje w firmie która opłaca mi ZUS chce założyć własną firmę czy mogę skorzystać z dotacji i z jakiej?

Witam.Od ponad 10lat oplacam KRUS.Mam jednoosobowa pracownie artystyczna na karcie podatkowej juz od 6 lat.Niestety zadnych kokosow tu nie zarabiam.Chcialabym zalozyc amatorska hodowle drobiu ozdobnego.Czy moge sie starac o dotacje na rozpoczecie takiej dzialalnosci?Potrzebne bylyby nowe pomieszczenia,woliery,inkubatory i rozne gatunki ptakow.Czy musialabym zakonczyc poprzednia dzialalnosc?

Witam

Od ponad roku oplacam krus(jestem domownikiem) i chcialbym zalozyc dzialalnosc tzn sprzedarz warzyw i owocow (ziemniaki pomidory,ogorki itp moge miec z gospodarstwa taty)Czy moge dostac dotacje?Np na zakup samochodu dostawczego i innych maszyn rolniczych?Prosze o pomoc

witam.jestem na krusie. chcę założyc własną działalnośc.warsztat naprawy pojazdów jak i gdzie można otrzymac dotacje na zakup potrzebnych urządzen.j.od czego zacząc.dziękuję

Witam,jestem płatniczką KRUS ponad 3 lata,chciałabym otworzyć własną działalność gospodarczą w postaci firmy cateringowej,czy jest możliwość uzyskania dotacji na otwarcie takiej firmy z KRUS-u a jeśli tak to jakie byłyby jej warunki,DZIĘKUJĘ!

Witam! mieszkam na wsi płacę KRUS od 2005r posiadam 1,20ha chciałbym zająć się pracą w swojej szklarni której jeszcze nie ma jak pozyskać dotację na taki cel woj.mazowieckie

Witam, Jestem ubezpieczony w Firmie KRUS i chciałem zakupić dwa busy do wożenia Mięsa.. Są jakieś Dotacje na założenie własnej firmy? Jakieś akcje wspomagające założenie?

Witam chciałbym założyć warsztat samochodowy w małej miejscowości ubezpieczony jestem w zus czy mam szanse na dotacje?

Witam! Od 10 lat prowadzę działalność rolniczą , gospodarstwo 9 hektarowe i opłacam składki KRUS. W tym roku chciałabym wybudować i prowadzić mały sklep spożywczy na swojej przydomowej działce. Czy jest możliwość dotacji na ten cel ? (tzn .na budowę i zagospodarowaqnie),. Gdzie zasięgnąć porady? Jakie dokumenty przygotować? Ile muszę mieć wkładu własnego? Jestem wdzięczna za pomoc …..Z poważaniem . …Anna.

witam! jestem z mężem w KRUSie ubezpieczona i chciała bym starać się o dotacje na otworzenie działalności w mojej wsi na sklep spożywczy.czy jest tak możliwość.Jakie dokumenty przygotować? jaki muszę mieć wkład własny?

Witam.Jestem płatnikiem KRUS od 7 lat.Chciałbym otworzyć działalność w branży budowlanej.Czy mam szansę na otrzymanie dotacji?Gdzie powinienem się zwrócić o pomoc w przygotowaniu dokumentacji?

jestem w krusie i chciałbym założyć firmę budowlaną jak uzyskać dotacje, gdzie trzeba pierwsze się udać.

Witam .Jestem rolnikiem i opłacam KRUS ,chciałbym założyć własną firmę ,z ,tego co piszecie mam szansę na dotacje ,lecz z kąt wziąć pieniądze żeby kupić potrzebną mi maszynę.Kredytu raczej nie dostanę bo spłacam kredyt hipoteczny ,a przecież najpierw muszę kupić za swoje pieniądze ,żeby później mi połowę zwrócili

Chce założyć działalność – hodowle ryb i roślin akwariowych. Czy mogę starać się o dotację?

Witam
Jestem na krusie od 4 lat i chcialbym otworzytć pracownie protetyki dentystycznej jakie warunki mam spełniać.

chcialabym otworzyc w malym misteczku fitness klub,czy jest mozliwosc ze dostalabym dotacje??? czekam na odpowiedz

jak uzyskac dotacje na otwarcie firmy budowlanej? place krus 8 lat.

Witam. Od 6 lat płacę składki KRUS. Chcę otworzyć auto-złom, czy mogę liczyć na dofinansowanie ze środków UE.

Jestem domownikiem. Od 11 lat opłacam Krus. Chciałabym otworzyć przedszkole. Czy jest szansa na dofinansowanie tego przedsięwzięcia

chciałbym otworzyć małą firmę transportowa.pojazdy o dmc 3,5 tony. Jestem ubezpieczony w KRUS od 8 lat. Czy mogę otrzymać dotacje na ten cel?

Witam. Jestem w KRUS’ie i prowadzę gospodarkę rolną. Chciałabym otworzyć zakład naprawy mechaniki samochodowej i ciągników m.in. John deere, fendt. Jakie muszę spełniać warunki i kryteria, czy dostanę jakieś dotacje itp. ?
Z góry dziękuję.

Witam.
Chciałbym starać się o dofinansowanie na otworzenie własnej firmy ale nie wiem czy spełniam wymogi bo opłacam KRUS dopiero 1,5 roku i nie wiem czy toi wystarczy? I czy są jeszcze jakieś inne dofinansowania żeby otworzyć własną firmę?
Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam.

Witam, Jestem ubezpieczona w Krusie od 6 lat. Całe gospodarstwo rolne jest przepisane na mnie. Bardzo chciałabym otworzyć swoją działalność – usługi fotograficzne. W część podstawowego sprzętu zainwestowałam ze swoich pieniędzy. Czy jest szansa na jakiekolwiek dofinansowanie? jak i od czego zacząć? Bardzo prosze o pomoc. Dziękuję pozdrawiam.