Data publikacji: 21 maja 2010

Do 300 tys. zł dotacji na założenie i rozwój firm z terenów wiejskich i małych miasteczek [aktualizacja]

Od 28 czerwca do 9 lipca 2010 będzie trwał drugi nabór w ramach działania 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich , w ramach którego można pozyskać nawet do 300 tys. zł na założenie lub rozwój firmy na wsi lub w małych miasteczkach (do 5 lub 20 tys. mieszkańców). Jest to więc idealne działanie, aby otrzymać dotację na założenie lub rozwój np. sali weselnej, restauracji, zajazdu, przedszkola i wielu innych działalności świetnie sprawdzających się na terenach wiejskich.

Dotacja ma formę refundacji 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych operacji i może wynieść od 100 000 PLN do 300 000 PLN (choć w tym roku, jako dodatkowe ułatwienie, wprowadzony został mechanizm zaliczek, co oznacza iż na realizację inwestycji można będzie uzyskać do 20% przyznanej dotacji w formie zaliczki).

Maksymalna dotacja jaką jedna firma może w ramach tego działania otrzymać to 300 000 PLN (dla przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych maksimum to wynosi 100 000 PLN).

Maksymalna kwota dotacji uzależniona jest również od ilości miejsc pracy jakie zostaną utworzone po realizacji inwestycji (mowa tu o pełnych etatach, zatrudnieniu na umowę o pracę). W stosunku do naboru, który odbył się w poprzednim roku, wymaganie zmieniły się tutaj zdecydowanie na plus, gdyż z 5 do 3 stanowisk pracy zmniejszyła się liczba wymaganych etatów, aby uzyskać maksymalną dotację w wysokości 300 tys. zł (utworzone stanowiska pracy trzeba utrzymać przez dwa lata od momentu zakończenia inwestycji).
Limity pomocy w stosunku do nowoutworzonych miejsc pracy, przedstawiają się następująco.

  1. 100 000 zł – jeśli chcesz utworzyć 1 miejsce pracy;
  2. 200 000 zł – jeśli chcesz utworzyć 2 miejsca pracy;
  3. 300 000 zł – jeśli chcesz utworzyć 3 miejsca pracy

Oznacza to, że jeśli chcesz otrzymać dotację na wybudowanie i wyposażenie sali weselnej i cała inwestycja będzie Cię kosztować łącznie 600 tyś zł (a także chcesz zatrudnić na pełen etat minimum 3 osoby), to w ramach tego działania będziesz mógł otrzymać do 300 tyś zł bezzwrotnej dotacji. Musisz jednak pamiętać, że ta dotacja przyznawana jest w formie refundacji, co oznacza, iż najpierw trzeba zrealizować inwestycje za własne pieniądze lub z kredytu, a dopiero po jej zrealizowaniu zwraca 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych w formie dotacji. Dlatego jeśli nie masz środków własnych w postaci pieniędzy lub też nie masz możliwości wzięcia kredytu, może być Ci bardzo ciężko zrealizować inwestycję, choć z pewnością dużym ułatwieniem jest możliwość uzyskania w tym roku zaliczki w wysokości maksymalnie 20% przyznanej dotacji.

Aby uzyskać dotację Twoja inwestycja musi być uzasadniona pod względem ekonomicznym oraz powinna spełniać wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, które mają dla niej zastosowanie (np. jeśli chcesz coś budować, konieczne będzie pozwolenie na budowę).

Ponadto Twoje miejsce zamieszkania (może to być zameldowanie tymczasowe lub stałe), siedziba firmy oraz w przypadku inwestycji budowlanych – miejsce budowy, muszą znajdować się na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców (jeśli Twoja firma świadczy usługi dla rolnictwa lub leśnictwa i znajduje się w gminie miejsko wiejskiej to miasto może mieć wielkość do 20 tys. mieszkańców).

Miejsce zamieszkania ważne jest tylko w przypadku osób fizycznych ( czyli tylko w sytuacji, gdy chcesz założyć lub prowadzisz indywidualną działalność gospodarczą lub spółkę cywilną). W przypadku osób prawnych (czyli np. sp. z o.o.) lub jednostek nieposiadających osobowości prawnej (np. spółka jawna), miejsce zamieszkania wspólników nie ma znaczenia, znaczenie ma jedynie siedziba lub oddział firmy, a przede wszystkim miejsce przeprowadzenia inwestycji w przypadku operacji związanych z budową, przebudową, remontem połączonym z modernizacją, wyposażeniem lub zagospodarowaniem nieruchomości.

W jednym naborze można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie dotacji. Data rozpoczęcia naboru zbliża się wielkimi krokami, dlatego też w tej chwili jest już ostatnia szansa, aby zdecydować się na wzięcie udziału w tegorocznej edycji. Kolejny nabór planowany jest dopiero za rok.

Sprawdź jeszcze:, , , ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

witam,

Posiadam gospodarstwo rolne na wsi. Mam dostęp do dobrych tanich ubrań i chciałabym otworzyć odzieżowy sklep w małym mieście, Rabce woj Małopolskie ( liczba mieszkańców w Rabce to ok 13tys). Chciałam zapytać czy mam jakąś szanse na otrzymanie dofinansowania na otwarcie takiego sklepu i jeżeli tak to jakie?

witam. mieszkam na wsi. u nas ciezko o prace poniewaz jest to mala miejscowosc okolice tez nie maja wielkich firm gdzie mozna szukac zatrudnienia. dlatego myslałam o zalozeniu firmy a mianowicie sklepu spotrowego..tutaj nasuwa sie pytanie czy mam w ogole szanse na jakies pieniadze. wiem ze urzad pracy daje do 19 tys ale na sklep o jakim ja mysle to troche za malo…prosze o pomoc i porade

Szukam informacji nt otrzymania dotacji dla rolnika który mieszka w mieście liczącym ok.20 tyś mieszkańców.Działalność związana jest z otwarciem sklepu nie mającym związku z prowadzonym gospodarstwem.Poproszę o informacje.Dziękuję

od dawna planuje otworzyć dom weselny z hotelem i małą restauracją ale problem tkwi w tym, że potrzebuje na to sporo pieniędzy. mieszkam na wsi i mam trochę pola w tym kawałek, który świetnie nadawał by się pod moją wymarzona inwestycje. Chciałabym dowiedzieć się czy są może jakieś dotacje na rozpoczęcie takiej działalności i czy może to że prowadzę działalność rolniczą może jakoś pomóc???

Witam
Jestem właścicielką ponad 100 metrowgo lokalu w centrum Krakowa, chciałabym otrzymać dotacje na zaadoptowanie lokalu na hostel (koszt ok 50 000zł)Dodam, iż jestem osobą fizyczną, nie mam swojej działalności. Gdzie postawić pierwsze kroki, by otrzymać dotacje?i jakie mam szanse?

witam mam 20 lat skończyłem technikum informatyczne, mieszkam na wsi woj warmińsko- mazurskie. Chciałbym założyć własną firmę a dokładnie uprawę pieczarek posiadam budynek w którym mógłbym taką produkcje założyć lecz problemem są środki finansowe nie posiadam własnego kapitału na wyposażenie tego budynku tak aby można było zacząć produkcje potrzebuje stelaże do podłoża chłodnie oraz samochód do transportu na skup czy jest jakaś możliwość dotacji w tym kierunku?? Bardzo proszę o pomoc

Witam, chciałabym założyc sklep spozywczy na wsi chciałam sie dowiedziec czy moge dostac jakas dotacje

Witam! Mieszkam w nie wielkim miasteczku gminnym pod warszawa.Choruje na cukrzyce wiec jedzenie do pracy do Warszawy i praca w moim zawodzie jest niemożliwa. Myślę o własnej działalności ,w okolicy są sklepy spożywcze w zasadzie z dużym zaopatrzeniem ale brak jest sklepu typowo rybnego ze świeżutka ryba oraz art. ekologicznymi. Lokal czeka tylko brak funduszy na towar i oczywiście wystrój. Nie wiem jak mam się zabrać do złożenia wniosku o dotacje i napisanie dobrego biznes planu.

Witam! Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, na powrót do pracodawcy nie mam co liczyć.Chciałabym otworzyć swój zakład fryzjerski.Mieszkam na wsi, chciałabym wynająć lokal czy mam jakąś szanse na otrzymanie dotacji?

Witam. Mam 20 lat jestem w trakcie kursu na koparko- ładowarkę i po ukończeniu kursu planuję otworzyć własną firmę usługową ( koparko- ładowarki) Czy mam jakieś szanse na dostanie dotacji z Unii ? Mieszkam w mieście ok. 20 tyś mieszkańców na Śląsku, studiuję zaocznie transport i pracuje na umowę zlecenie.Chciałbym się dowiedzieć z jakiej dotacji mogę skorzystać oraz kiedy można składać wniosek.

Witam chciałem otworzyć firme transportowa poszukuję dotacji na zakup ciągnika siodłowego i naczepy chciałem dodać iż w transporcie pracuje od wielu lat.Myslę o kilku samochodach i stworzeniu nowych miejsc pracy .Proszę o informacje w jakiej wysokości mógłbym otrzymać dotacje i gdzie mogę szukać takich dotacji.

Witam. Od kilkunastu lat jestem właścicielem działki 11 arowej z rozpoczętą budową domu (stan surowy, otwarty), z przeznaczeniem na niewielki pensjonat (ok. 20 miejsc). Działka położona jest w Małopolsce w obszarze wiejskim nad jeziorem. Nieruchomość jest współwłasnością, moją i mojej żony. Proszę o informację w jakiej wysokości mógłbym otrzymać dotację i gdzie mogę szukać wsparcia finansowego. Jestem zatrudniony na umowę o pracę w innym województwie niż lokalizacja działki. Żona prowadzi działalnośc handlową.

Witam w mojej miejscowości chciałabym założyć sklep spożywczo-przemysłowy. W mojej miejscowości nie ma sklepu. Poszukuję dotacji na otwarcie działalności. Czy mam jakąś szansę na otrzymanie dotacji i co mam zrobić aby ją uzyskać.

chciałabym założyć sklep spożywczy na wsi czy mam szansę dostać dotacje z uni europejskiej

mam zapytanie dotyczące dotacji gdzie mam złożyć taki wniosek o datacje i do kiedy. Jestem osobą bezrobotną a ponadto jestem samotną matką wychowującą dziecko. Chciałabym otworzyć sklep na wsi . Mam własny teren pod zabudowę.

chciałabym się dowiedzieć jak wygląda dofinansowanie z unii istniejącej już działalności? czy dofinansowaniu podlegałaby działalność która jest już parę lat? i jest to sklep spożywczy

CHCIAŁABYM OTWORZYĆ DZIAŁALNOŚĆ- JESTEM ROLNIKIEM. MOJA DZIAŁALNOŚĆ POLEGAŁABY NA ORGANIZOWANIU ZABAWY DLA DZIECI I DOROSŁYCH NA RÓŻNYCH UROCZYSTOŚCIACH NP: URODZINY, FESTYNY ITP- W FORMIE ZJEŻDŻALNI DMUCHANEJ, WALKA SUMO, JAZDA KUCYKIEM, WATA CUKROWA, DANIA Z GRILLA ( KIEŁBASKI, STEKI, SZASZŁYKI ORAZ PROSIAK Z ROŻNA). MOJE PYTANIE : CZY MAM DUŻE SZANSE NA DOTACJE?

MIESZKAM W MAŁEJ WSI ZACHODNIOPOMORSKIEM CHCIAŁBYM OTWORZYC WŁASNA DZIALALNOSC I SKORZYSTAC Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.PO ZALOZENIU DZIAŁALNOSCI CHCE ZATRUDNIC CO NAJMNIEJ 3 PRACOWNIKÓW.CHCIAŁBYM PROWADZIC DZIAŁALNOSC W KIERUNKU SPRZEDAZY I USŁUG DLA MOJEJ WSI(USŁUGI TRANSPORTOWE,SKLEP,KAWIARNIE,MAŁY ZAJAZD.NIE MAM SZANS NA DOTACJE Z URZEDU PRACY ANI NIE MAM SZANS NA JAKIKOLWIEK KREDYT NA ROZPOCZECIE TEJ DZIAŁALNOSCI CO MAM ZROBIC ABY OTRZYMAC DOTACJE I ZREALIZOWAC SWOJE MARZENIE O WLASNEJ PRACY.

posiadam małe gospodarstwo rolne 1.7ha ktore nie przynosi dochodu.chciałabym otworzyć mały sklep w szkole z kolei mąż chce firme budowlaną na którą nie mamy finansów. Który wariant byłby lepszy i o jaki typ dotacji powinniśmy się starać,a może można to jakoś połączyć?

Witam mam na imie Ewa .Moje pytanie dotyczy konkretnie agroturystyki.Mieszkam na wsi w woj.dolnośląskim w pięknej górskiej miejscowości .Posiadm dom ,który chciałabym wyremontować i przygotować pod wynajm pokoi .Gdzie moę zgłosić się po wnioski o dofinansowanie na ten cel.

witam. Pracuje juz 14 lat jako mechanik a oprocz tego posiadam nieduze gospodarstwo.Chcialbym zalozyc w tym roku wlasna dzialalnosc.Czy mam szanse na jakas pomoc z UE na rozpoczecie dzialalnosci? pozdrawiam

Od 7 lat mieszkam w Londynie, planuje jednak powrót do Polski. Chciałabym rozpocząc swoja działalnośc turystyczno – rekreacyjna SPA, nie duży kameralny obiekt. Chce kupic pałacyk , zabytek koszt około 500tys zł. Pałacyk wymaga poważnego remontu i adaptacji. Oczywistym plusem jest piekny park i staw , który przynależy do obiektu. Czy otrzymam na to dotacje przed remontem? I czy istnieje możliwosc otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności? A może bardziej realne jest wybudowanie nowego obiektu na mojej działce budowlanej 32ary? Rejon Polski to woj. opolskie. pozdrawiam serdecznie

Witam mam 27 lat i mam pracę ale chciałabym otworzyć centrum zabaw w małej miejscowości czy mam szanse na dotacje z Unii?

witam. Posiadam 2,5 ha ziemi. jestem ubezpieczony w KRUS-ie. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Chciałbym otworzyć turystykę wiejską: kilka domków letniskowych, staw, kilka koni. Atrakcją turystyczną byłyby również ruiny stojącego tam zamku. Nie posiadam własnego wkładu, ale mam mnóstwo pomysłów. Czy mogę liczyć na dotację?

chciałabym wybudować dom opieki na wsi jestem bezrobotna czy mam jakieś szanse na dotację jeśli tak to gdzie mam szukać (mam działkę pod budowę)

Mam pytanie jestem rolnikiem od 5 lat i chcialbym zalozyc wlasna firme budowlana czy mam jakiekolwiek szanse na uzyskanie srodkow z unii z gory dziekuje za odpowiedz

Chciałbym otworzyć z żoną przedszkole na terenie wiejskim, jakie mam szanse na dotacje z UE jeśli tak to w jakiej kwocie i od czego mam zacząć.

Witam, mieszkam na wsi z zawodu jestem cukiernikiem. Pracuję na etacie i posiadam firmę, którą zawiesiłem. Chciałbym otworzyć własną cukiernię, myślę o postawieniu niewielkiego budynku na własnej działce. Czy jest możliwe sfinansowanie całości inwestycji z dotacji UE a jako mój wkład zaliczyć część działki której jestem właścicielem. Muszę dodać, że na pewno stworzył bym nowe miejsca pracy. Pragnął bym zaopatrywać w swoje wyroby sporą część województwa Warmińsko- Mazurskiego(np.restauracje)

Witam. Mam 25 lat i jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony. Mieszkam na wsi w ololicy miasta o liczb. ludn. ok 7tyś. Mam duży budynek gospodarczy oraz plac które chciałbym zagospodarować pod punkt sprzedaży materiałów opałowych. Chciałbym przetważać pozyskany materiał na drzewo kominkowe oraz pellet z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn.Koszt samych maszyn to ok. 100tyś zł przy czym nie posiadam wkładu własnego. Ile ewentualnie musiał bym wziąć kredytu aby móc zacząć starać się o dotacje?Pozdrawiam

Dzień dobry,mam 32 lata. Od dwóch lat pracuję na umowę o pracę na czas określony na 1/5 etatu. Zawsze marzyłam żeby wybudować swój zajazd, w którym mogłabym organizować imprezy okolicznościowe,żeby można było odpocząć sobie w wakacje na przykład, itd.. Mój mąż w tym roku przejmie prawie 4-hektarowe gospodarstwo. Jest to 4 czy 5 klasa ziemi na której nie ciężko nawet żyto rośnie. w związku z tym mam pytanie czy na takim polu uprawnym można byłoby wybudować taki mały zajazd? i jeszcze jedno pytanko: czy jeżeli nie stać mnie na taką budowę, nawet kredytu nie dostanę to czy takie osoby jak ja mają jakąkolwiek szansę na ruszenie z takim planami?

Witam, chciałabym założyć sklep spożywczy na wsi, czy jest możliwe abym dostała na to dotacje?przy czym do terminu złożenia wniosku o dotację muszę formalnie założyć daną działalność?

Mam 31 lat pracuję w firmie budowlanej jako kierownik budowy, mieszkam w małej miejscowości w woj. pomorskim, chciałbym otworzyć firmę zajmująca się koordynacją, nadzorem i rozliczeniami inwestycji budowlanych. Czy mam szansę na uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności w ramach „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”

Witam! Interesuje mnie dotacja na tworzenie i rozwoj mikroprzedsiebiorstw na terenach wieskich i mam pytanie czy stararajac sie o takowa dotacje mam szanse otrzymac ja na otworzenie firmy transportowej chodzi mi tu o zakup busow , paliwo , wyplaty i koszty zwiazane utrzymaniem firmy, a mianowicie czy czy taka dotacje mozna otrzymac na firme transportowa? Dziekuje

Witam! Mieszkam na wsi i chcialbym na jej terenie otworzyc firme handlujaca towarami z zagranicy. Mam duza dzialke i magazyn,dotacje chcialbym uzyskac na samochod typu bus aby moc te towary sprowadzac , Czy mam szanse na otrzymanie dotacji??

Pochodzę z województwa Lubelskiego chciałbym założyć działalność gospodarczą ale miejscem wykonywania działalności byłaby Warszawa czy jest możliwe abym otrzymał dotację na działalność którą będę wykonywał w innym województwie.

Moja mama na terenie wiejskim posiada dom. Chciałabym do domu dobudować pracownię aranżacji wnętrz i szycia dekoracji okiennych. Potrzebuję dofinansowanie na dobudowę około 80000 zł, programy komputerowe około 10000 zł, komputer około 3000 zł, maszynę do szycia około 2000 zł. Chciałabym zatrudnić 2 do 3 osób. Na jakie dofinansowanie mogę liczyć? Zameldowana jestem gdzie indziej w mieście, czy muszę zameldować się w miejscu dofinansowania, czy wystarczy , że firma będzie miała tam siedzibę?

Witam
jestem współwłaścicielem firmy Zakład Usług Leśnych i chciałbym wraz ze wspólnikiem kupić nowy sprzęt do lasu, który ułatwi nam pracę w lesie. Mieszkamy na wsi.Chciałbym sie dowiedzieć czy możemy dostać dotacje z Uni Europejskiej

witam chciałabym otworzyć kwiaciarnie na wsi czy mam jakąś szanse na dotacje,jestem bezrobotna, mam działkę pod zabudowę.

Witam
Prowadzę działalność jedno osobową w zakresie usługi dla rolnictwa i usługi koparko-ładowarki chcę kupić nową koparkę czy mogę liczyć na dotacje z UE na rozwój Firmy