Data publikacji: 14 listopada 2006
(aktualizacja: 23 września 2010)

W unii europejskiej obowiązują tzw. okresy programowania definiujące programy operacyjne w ramach których przyznawane są środki unijne na określone lata. Poprzednio mieliśmy okres 2004-2006, w chwili obecnej obowiązuje 2007-2013.

Zgodnie z zasadą n+2 czas obowiązywania poszczególnych okresów programowania może być dłuższy niż to wynika z ich nazwy i tak okres 2004-2006 musi być ostatecznie zakończony i rozliczony do końca 2008 roku, a kolejny okres 2007-2013 do 2015 roku.

W okresie 2007-2013 dostępne są następujące programy operacyjne, z których będzie można pozyskać dotacje unijne:

1. 16 Regionalnych Programami Operacyjnymi (RPO)
2. Program Operacyjny Kapitał Ludzki
3. Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
4. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
5. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
6. Program Operacyjny Rozwój Województw Polski Wschodniej
7. Program Operacyjny Europejska Współpraca Terytorialna
8. Program Operacyjny Pomoc Techniczna

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

SPO – ROL na jakich zasadach będzie można skorzystać z tego programu i kiedy . Czy mozna dostać dotacje za zakup stada podstawowego ( szynszyle ), czy na zakup klatek.

Prowadzę salon kosmetyczno-fryzjerski od ośmiu lat. Obecnie zatrudniam 3 osoby plus moja siła robocza. Zastanawiam się nad wsparciem unijnym. Chcę zakupić sprzęt wysokiej klasy do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych, które zamierzam sprowadzić z zagranicy, zaznacze tylko, ze nie jest to kraj członkowski UE. Poza tym chciałabym w celu podniesienia poziomu usług i rangi salonu wymienic okna, przeprowadzić remont i przystosować salon do wymogów UE. Ponadto zastanawiałam się, czy podciągnąć pod to mogę koszt architekta.
Wiem,że program wchodzi jakoś w lutym. Czy np. mogę zakupić sprzęt teraz, jeszcze przed złożeniem biznes planu,a wszystko inne potem, czy dopiero całość po rozpatrzeniu wniosku.

Prowadzę działaność gospodarczą z której niemam zysków. Chciałabym otrzymać dotację z UE na przebranżowienie się i jednocześnie podnieść swoje kwalfikacje w zawodzie fryzjer, (wcześniej wyuczonym) poprzez korzystania z środków UE .Zwiedziłam już wiele urzędów ,ale nik o takiej formie pomocy nie słyszał. Zawsze słyszałam to samo :Owszem jest pomoc ,ale kierowana głównie dla osób bezrobotnych zarejstrowanych w Urzędzie Pracy i dla firm dobrze prosperujących i chcących rozwijać swoją działalność. Wniosek warto zamknoć działalność i niech nas państwo utrzymuje?!

Do Gracjana, mógłby mi Pan udzielić szczegółowych informacji na temat doboru programu???

Z góry dziękuję za odpowiedź

chciała bym otworzyć bar koło więzienia mam pytanie ile mogła bym dostać dofinansowania z uni i czy wogóle bym coś dostała?????

Prowadzę działalność gospodarczą 7 lat.Kupiłam nieruchomość na firmę i pomieszczeniami socjalnymi i biurowymi.Na jakie do finansowanie z unii mogę liczyć.Nieruchomość kupiłam na kredyt.

Chcę założyc firmę produkującą opakowania drewniane. Z jakiego programu mogę ubiegac się o dotację ???

Witam,
od 6 lat prowadzę działalność gospodarczą. Firma oraz nasze usługi /projektowe/ zyskały uznanie środowiska i uznałam że należy zatrudnić 2 pracowników i dokonać zakupu sprzętu niezbędnego do rozszerzenia działalności, w tym komputery, oprogramowanie oraz specjalistyczne mierniki których koszt jest znaczny np. ok. 50.000,- zł jeden. Proszę o wskazanie odpowiedniego funduszu czy też dotacji z której mogłabym uzyskać bezzwrotną pożyczkę. Bardzo proszę o równoczesne przesłanie informacji na temat pomocy w przygotowaniu wniosku i busines planów oraz kosztów z tym związanycjh. POzdrawiam,
Onqa

Prowadzę od roku klub fitness dla kobiet. Firmę mam od 2001 r. – usługi sportowo- rekreacyjne.
Jestem zainteresowana dotacjami z dziedzin zdrowie, aktywność fizyczna kobiet w każdym wieku oraz dzieci.
Z poważaniem,
Hanna Fidusiewicz

O jakie dotacje z Unii Europejskiej mogę starać się na prowadzenie klubu fitness?
Hanna

Witam! Założyłam
własną działalnośc gospodarczą w kwietniu 2009r. Prowadzę sklep z pojazdami dla dzieci w Warszawie. Aktualnie mój sklep mieści się w namiocie handlowym na własnej działce i chciałabym uzyskać dotację na zakup lub postawienie we własnym zakresie pawilonu handlowego ( budynku )co umożliwi mi zwiększenie asortymentu i rozwój sklepu.
Czy mam szansę uzyskać dotacje z Unii Europejskiej?
Pozdrawiam
Magdalena Wilewska

W najblizszym czasie chce otworzyc w Wroclawiu silownie ( fitness club) . Czy jest mozliwe aby koszty adaptacji pomieszczen a takze jej wyposazenie w sprzet bylo sfinansowane z srodkow unii europejskiej.

robert

zawodu jestem kosmetyczką, pracuje ponad trzy lata u koleżanki, posiadam cześć sprzętu kupionego za własne środki, jednak chciałabym założyć własną działalność jakie mam szanse na pozyskanie środków unijnych w obecnej chwili.

Otrzymałem od UMiG w użytkowanie 10.000m2 jako osoba fizyczna,teren pod organizację osady Słowiańskiej (IX-XI w) Ubiegając się o środki benificjentem będzie UMiG. do kogo mogę zwrócić się o dotacje?

czy można otrzymać dotacje unijne, jeżeli otrzymałam już środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy?

Witam, prowadzę działalnośc gospodarczą, głównie handlową, Pieniądze na stworzenie firmy pozyskałem z PUP. Produkt jaki sprzedaję cieszy się powodzeniem. Umowę mam z urzędem pracy do czerwca 2011 roku. Czy po zakończeniu okresu wiążącego z PUP mam możliwośc pozyskania środków unijnych na rozwinięcie tej działalności a dokładnie na stworzenie produkcji. Jeżeli tak to z jakiego programu mógłbym skorzystac? Miejsce zamieszkania, oraz prowadznia działalności to woj. śląskie.
Pozdrawiam

Mieszkam w dużym mieście. Uważam, że jestem pomysłową, inteligentną kobietą. Skończyłam studia humanistyczne, studiuje tez kierunek artystyczny. Od 1,5 roku nie mogę znaleźć pracy, która pozwalałaby mi choć na minimum godnego życia. Ostatnio pracodawca zaoferował mi 600 zł na umowę zlecenie za cały etat. Festiwale i firmy promujące kulturę nie pozwalają się utrzymać. Dają możliwość zdobywania doświadczenia za wolontariat lub staż, po którym dziękują za współpracę. Dotacja rozwiązałaby mój problem z zatrudnieniem, gdym nie mieszkała w mieście powyżej 700tys mieszkańców. Wszystkie programy promują osoby mieszkające w małych miastach i na wsiach. Uważam, że to dyskryminacja. Zwłaszcza, że do programów przyjmowane są w wyniku tego zjawiska osoby, których wnioski zostały gorzej ocenione, niż tych z miasta. W liście rankingowej ostatniego programu do którego aplikowałam za pochodzenie dodawano 5p. Były osoby, które mieszkając w mieście otrzymały 32p. Przyjęto natomiast te, które dostały 27 i awansem dodano im 5 pkt. Efekt jest taki, że ja i moi znajomi klepiemy biedę, a znam osoby, które dojeżdżają 50km do mojego miasta. Broniąc sie przed krytyką chciałabym zaznaczyć, że nie jestem „leserem”, któremu się nie chce. Marzę, by po prostu godnie żyć i nie wyznaczać sobie limitu dziennego 10zł do wydania. Chciałabym, żeby ktoś wreszcie stworzył program dla ludzi mieszkających w dużych miastach. Tutaj też nie jest różowo, a jesteśmy dyskryminowani. Zwłaszcza, że dużo ludzi z małych miast mieszka w dużych. Mają jednak zameldowanie np. na jakiejś wsi. Dostają się na tej podstawie do programu, firmę rejestrują na wsi, ale działają w mieście. Taka jest gorzka prawda.

Witam ja mam takie pytanie,chciałbym założyć firmę,która będzie się zajmowała handlem częściami samochodowych osobowych jak i dostawczych nowych i używanych i chciałbym się dowiedzieć z jakiego programu mógł bym skorzystać z góry dziękuje za jakiekolwiek informacje

Wraz z przyjaciółmi (10 osób, wiek 50-65 lat) myśląc o swojej starości, chcemy zbudować dla nas dom, w którym zamieszkalibyśmy współnie. w niezaleznych segmentach czy mieszkaniach. Chcielibyśmy być jak najdłużej samodzielni i nie chcielibyśmy korzystać z systemu pomocowego państwa i naszych dzieci. To ma być taki nasz dom spokojnej starosci z uwzględniem wszelkich rowiązań związanych z ograniczeniami wiekowymi i zdrowotnymi. Czy istnieje jakis program unjny lub inna możliwość pozyskania srodków o które moglibysmy sie starać

jestem mieszkanką wspólnoty mieszkaniowej na wsi Nie mamy placu zabaw dla naszych dzieci a do najbliższego jest ok 2 km Jak można pozyskać pieniądze na ten cel ?