Data publikacji: 15 maja 2007
(aktualizacja: 6 września 2010)

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to jeden z unijnych programów na lata 2007-2013, który oferuje wsparcie ukierunkowane na inwestycje w rolnictwie i przetwórstwie,które mają za zadanie poprawić konkurencyjność sektora rolno-spożywczego.

Można tutaj pozyskać środki finansowe na udzielenie pomocy tym podmiotom, które tworzą nowe miejsca pracy na terenach wiejskich, na rozwój ekologicznych metod gospodarowania oraz na przedsięwzięcia chroniące naturalne środowisko i walory wiejskiego krajobrazu.

W ramach PROW 2007 – 2013 można również pozyskać dofinansowanie na „odnowę wsi”, na działania poprawiające jakość życia jej mieszkańców oraz wdrażanie zespołowych inicjatyw rozbudzających aktywność lokalnych społeczności.

Obsługą programu zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i to tam należy składać wszelkie wnioski o przyznanie pomocy. Łączny budżet programu wynosi 17,2 mld EURO, przy czym do końca sierpnia 2010 ARiMR wypłaciła mniej więcej 1/4 tej kwoty (16,3 miliarda złotych), co oznacza iż w puli zostało jeszcze sporo środków do wykorzystania.

Pomoc w ramach PROW przydzielana jest w ramach następujących osi priorytetowych:
OSIE PROW 2007-2013

  • oś 1 (gospodarcza) – mająca na celu poprawę konkurencyjności sektora rolnego i leśnego
  • oś 2 (środowiskowa) – mająca na celu poprawę środowiska naturalnego i obszarów wiejskich
  • oś 3 (społeczna) – mająca na celu poprawę jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej
  • oś 4: Leader

W kolejnym artykule z serii dotyczącej PROW 2007-2013 opiszemy szczegółowo oś pierwszą i drugą, a w kolejnym ostatnie dwie – trzecią i czwartą.

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Mam 33 lata, wykształcenie wyższe – projektowanie terenów zieleni.Chcę założyć własną firmę zajmującą się projektowaniem ogrodów, aktualnie pracuję – czy mogę liczyć na jakieś dotacje. Dodam, iż mieszkam obok dużego miasta.

Chce zbudowac na wsi na dzialce 8 ha, ktora posiadam sale na wesela [dom weselny], pozniej w drugiej fazie hotel[50 osob], spa, stadnine koni do hippoterapii. Czy jest program dotacji unijnych, ktory to obejmuje i jaka kwote dotacji moge otrzymac?

Chciałbym otworzyć sklep spożywczy w jednym z uzdrowisk posiadających statut gminy powiatowej.Było by to mikro przedsiębiorstwo (zatrudniałbym ok.5-6 osób zamieszkałych na tym terenie wiejskim). Czy była by możliwa dotacja dla tak małego przedsiębiorstwa?(koszty=tani samochod przewozowy ,podstawowe maszyny i urządzenia np.chłodziarki itp)

Witam.Mam 23 lata i obecnie uczę się zaocznie w studium budowlanym.Mieszkam na wsi wraz z moim ojcem,który jest rolnikiem.Myśle o załozeniu firmy budowlanej, narazie małej bo jedno lub dwu osobowej , ale licze na rozwój i zatrudnienie wiekszej ilości pracowników, czy moge liczyc na jakies dotacje??

Witam!Wynajmujemy pokoje na wsi w miejscowosci wypoczynkowej w regionie turystycznym,niedawno rozpoczelismy budowe nowego objektu takze z mysla o wynajmowaniu pokoji ,niestety budowa z powodu wysokich kosztow stanela na stanie surowym w przyszlosci planujemy takze rozbudowe starego objektu z mysla o utworzeniu prawdziwego hotelu/pensjonatu jakie mamy mozliwosci w uzyskaniu dotacji?

Witam. Mieszkam na wsi. Zamierzam tu wykopac stawy i zająć się hodowlą pstrąga. Czy mam szanse na unijne dotacje?

Czy będą dotacje dla osób zamieszkałych na terenach wiejskich na inwestycje związane z pozyskiwanie w gospodarstwie domowym energii słonecznej?

Mam pytanie otwieram wytwórnie wód mineralnych w miejscowości poniżej 5tys mieszkańców.Moje pytanie brzmi tak, kiedy będzie można składać wnioski o dotacje, i chciał bym namiary na firmę która pomoże mi w uzbieraniu dokumentów.Mieszkam w Warszawie.

Czy jest możliwość uzyskania dotacji na remont(docieplenie) budynku mieszkalnego w małem miejscowości (6000 mieszkańców) w województwie podkarpackim

Chciałabym otworzyć biuro rachunkowe w miejscowości gminnej(3000 mieszkańców). Takiego biura nie ma w pobliżu 25 km . Posiadam wszelkie uprawnienia.Ponieważ pracuję na pełnym etacie miałaby być to działalność dodatkowa. W biurze tym chciałabym zatrudnić niepełnosprawnego uczącego się syna. Czy mogłabym uzyskać na ten cel środki unijne.

Jestem właścicielką Klubu Przedszkolaka pod Warszawą (nie jesteśmy przedszkolem niepublicznym ani punktem przedszkolnym – po prostu działalność gospodarcza) i chciałabym rozszerzyć swoją działalność o młodsze dzieci (od 6 miesięcy do 3 lat) – wiąże się to z rozbudową obiektu. Czy mogę liczyć na jakieś dotacje? Będę wdzięczna za informacje.

Witam! Od 11.2007 prowadzimy działalność gospodarczą na terenie gminy wiejskiej, chcemy rozwinąć działalność o produkcję lub usługi wraz z zatrudnieniem pracownika. Czy możemy startować z dotacji dla obszarów wiejskich?

Witam! Mam 24 lata,srednie wykształcenie, nie prowadziłem jeszcze żadnej działalności gospodarczej, lecz mam pytanie otóż chciałbym otworzyc nowoczesną szklarnie w której uprwiałbym ogórki, znam technologie sadzenia oraz pielęgnacji gdyz pracowałem kilka lat takiej szklarni, posiadam również okolo 150 tys złotych na jej rozpoczęcie lecz to zdecydowanie za mało, chciałem sie spytac czy jest szansa na jakąś dotacje unijną do takiej inwestycji. Z góry dziękuje
Rafał

Mam 42 lata i założyłem firmę, która zajmuję się dystrybucją maszyn rolniczych z Włoch. Moja firma znajduje się na wsi i jak na razie jest jednoosobowa. Czy mogę liczyć na dotacje dla obszarów wiejskich? Będę wdzięczny za odpowiedź
Darek

Jestem przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na terenie wiejskim.
Moje pytanie dotyczy dotacji na zatrudnienie osób z terenów wiejskich.
Czy przy zatrudnieniu 5 osób z terenów wiejskich mogę liczyć na dotację unijną ?
Gdzie można uzyskać informację kto,gdzie i jak ubiegać się o taką formę dofinansowania?
Beata

witam, mieszkam w bardzo starym domu na wsi. dach jest w opłakanym stanie, a na dodatek pokryty jest eternitem. czy byłabym możliwość ubiegania sie o dofinansowanie na wymianę dachu i jego generalny remont? jeśli tak to w ramach jakiego działania? dziękuję za pomoc

mieszkam w woj. zachodniopomorskim w malej wisoce otoczonej lasami , mam uprawnienie grzyboznawcy , chcialabym uzyskac dotacje na wybudowanie profesjonalnej suszarni i przetworni grzybow i ziol , posiadam 2 ha ziemi na ktorej chcialabym te ziola uprawiac , daloby to mozliwosc pelniejszego wykorzystania suszarni

Witam, mam 22 lata i mieszkam na wsi. Chciałbym rozbudować zakład machaniki pojazdowej, który kiedyś prowadził mój ojciec oraz rozszerzyć działalność o wulkaznizację i zakupić odpowiednie maszyny. Jestem w tej chwili bezrobotny. Na jaką dotację mogę liczyć. Dodam, iż mieszkam na terenie woj. łódzkiego. Będę wdzięczny z podpowiedź.

mieszkam w województwie łódzkim i chciałbym zająć się hodowlą dzików czy dostanę dotację na rozwinięcie tego pomysłu

witam mam pytanie czy w ramach tego programu mozna uzyskac dotacje na nowy ciagnik i czy są jakies ogranczenia co do mocy w zaleznosći od obszru gospodarstwa

Mam 60lat od 10 prowadzę działalnośc gospodarczą mam nowy budynek z pokojami gościnnymizamierzam go rozbudować na osrodek wszasów zdrowotnych mam rente chorobową KRUS prowadziłem dzia łspecjalny zwierzęta futerkowe czy mogę otrzymać dotacje

Witam . Zamierzam założyć firmę budowlaną . Jestem rolnikiem , opłacam KRUS ale nie składałem nigdy wniosku o dopłaty obszarowe , więc nie jestem w pełni beneficjentem . Czy mam szansę na uzyskanie jakiejś pomocy unijnej ?

Witam. Mieszkam w małej miejscowości niedaleko dwóch: 30tyś oraz 50 tyś miasteczek. Mam 1 ha pola i chciałam zorganizować miejsce zabaw dla dzieci i nie tylko: tranpoliny, jazda quadami, ściana spinaczkowa, tor deskorolkowy itp. Dla rodziców ogródki z grilem itp. W okolicy dzieciaki nie mają miejsca do zabaw. Czy na taki projekt mogę dostać dofinansowanie?

Witam mam 29 lat,mieszkam w Szczecinie, a myślę o tym by przekształcić gospodarstwo rolne które prowadzę z ojcem na ukierunkowane przedsiębiorstwo zajmujące się „produkcją” warzyw. Czy są możliwości na otrzymanie dotacji przeznaczonych na rozwój terenów wiejskich zwarzywszy na moje miejsce zamieszkania?

Witam kiedyś o tym pisałem i odnawiam temat Czy ktoś założył taki sklep lub hurtownie na
wsi ze środkami ochrony roślin sprzedawałbym jeszcze artykuły metalowe takie jak gwoździe,
farby wszystko co potrzeba ludziom na wsi. Czy to ma sens mam szanse się utrzymać Lokal mam
oborę i stodołę wszystko oczywiście by się wyremontowało zgodnie z wymaganiami do założenia
tego typu działalności.

witam pracuje jako elektryk jestem rolnikiem pow.1h dorabiam jako lakiernik samochodowy u kolegi w warsztacie czy miałbym szanse na otrzymanie dofinansowania na rozwinięcie własnej firmy na 1/2 etatu

Ubiegam sie o dotacje na firme, zajmujaca sie pielegnacja ogrodow i obrzarow zielonych. Cz to prawda, ze musze miec ukonczone studia w podobnym kierunku ewentualnie mam 3 do 5 lat na uzupelnienie kwalifikacji badz pracownika z takimi wlasnie studiami, dodam, ze sama chcialabym byc dla siebie pracownikiem. Prosze o odpowiedz

Witam, mam pytanie. Posiadam zbiornik wodny po byłej żwirowni. Interesuje mnie czy mogę ubiegać się o dotacje na rozwój tego zbiornika.

WITAM
MAM PYTANIE…JAKIE TRZEBA SPEŁNIĆ WYMAGANIA I CZY W OGÓLE JEST MOŻLIWE DOSTANIE DOTACJI NA OTWORZENIE SKLEPU ZE ŚRODKAMI OCHRONY ROSLIN?

WITAM. MAM PYTANIE : KWOTE W JAKIEJ WYSOKOŚCI MOŻNA UZYSKAĆ Z RACJI DOFINANSOWANIA Z PROW ??

W mojej wsi jest zabytek -piękny, stary płac, który został odrestaurowany z pomocą agencji i gminy. Obecnie w pałacu organizowane są wesela, komunie, spotkania itp.
Chcielibyśmy odnowic/zaadoptować górą część pałacu na pokoje gościnne. Gdzie i w jaki sposób możemy pozyskać dodatkowe fundusze na realizację?

Jestem sołtysem w swojej wsi.
Chciałabym upiększyć ją robiąc chodniki sadząc drzewa lub krzewy ozdobne.Jezioro zaniedbane zamienić w kurort.Gdzie i w jaki sposób mogę pozyskać fundusze na realizacje tych zamierzeń,

witam:) chcę rozpocząć ekologiczną hodowlę kur zielononóżek, mieszkam na wsi, w obrębie Drawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie nie ma przemysłu. Czy istnieje możliwość uzyskania dotacji na rozpoczęcie tego przedsięwzięcia