Data publikacji: 19 lutego 2007
(aktualizacja: 12 maja 2011)

Od 2007 roku zmieniły się warunki rozliczania dotacji z Urzędu Pracy (maks. dotacja do maksymalnie 22 686,84 zł [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015]). Co ciekawe jest to zmiana zdecydowanie na lepsze.

Zmiana ta dotyczy terminu w jakim trzeba wydać i rozliczyć się z pieniędzy otrzymanych w ramach dotacji. Do tej pory należało to zrobić jeszcze przed uruchomieniem działalności.

W chwili obecnej pieniądze należy wydać w ciągu maksymalnie 30 dni od uruchomienia firmy, a rozliczenie powinno zostać dokonane w ciągu 60 dni od założenia firmy.

Zmiana weszła w życie na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 grudnia 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam, czy to oznacza, że można wydać pieniądze z dotacji unijnej po założeniu działalności? Jeżeli tak, to czy faktury za sprzęt kupiony już po założeniu działalności można wliczyć w koszty i odliczyć VAT?

Do e-php:

Mowa tu o dotacji ze środków Funduszu Pracy, o którą możesz się ubiegać w Urzędzie Pracy. Co do kosztów i VATu to tak, można.

Piotr
tak, chodziło mi oczywiście o środki z Funduszu Pracy, przepraszam za pomyłkę :) a co do kosztów i VAT’u, to bardzo pozytywnie, gdyż w ten sposób dostajemy kolejną bonifikatę w wysokości około 3tyś, przy wykorzystaniu maksymalnej kwoty…

Witam serdecznie mam pytanie w związku z dotacjami z Funduszu Pracy.W niedługim czasie planuję złożyć wniosek do UP o taką dotację ale dowiedziałam sie że nie dostanę funduszy na zakup towaru ile w tym prawdy i jesli to prawda to czemu UP nie ma wspólnego regulaminu na cała Polskę w woj.mazowieckim pieniadze na towar sie dostaje a w warmińsko-mazurskim chyba nie?Jak w takim województwie ma spadać bezrobocie skoro urzednicy którzy i tak nic nie robią to jeszcze wręcz utrudniają spadek bezrobocia?

Do Magdaleny:

Każdy UP we własnym zakresie ustala regulamin przyznawania środków. Niestety niewiele da się w tym temacie zrobić :(

Dostaliśmy dotację z UP, ale nie ma w niej pozwolenia na zakup środka transportu, który jestnieodzowny, aby usługa jaką mamy swiadczyć była efektywna i atrakcyjna.
Gdzie mozemy dalej starać się o wsparcie?

Witam,
Tak to prawda w warmińsko-mazurskim (dokładnie w L.W) nie możesz kupić towaru za pieniądze które otrzymasz z UP a w mazowieckim możesz przeznaczyć nawet 30% na ten cel.
Mam jednak pytanie.
We wniosku który składałam do UP wpisałam np. że chcę zakupić do powstającej firmy komputer o wartości 4000zł. I teraz pytanie  Jeśli kupie komputer za 4200zł to czy UP nie przyczepi się do tego zakupu ?
———–
Pozdrawiam
Ewcia

Do Ewci:

Nie powinien bo wiadomo, że ceny mogą się zmienić. W najgorszym wypadku będziesz musiała napisać coś w rodzaju podania o zamianę przeznaczenia dotacji, aczkolwiek zazwyczaj nie ma z tym najmniejszych problemów.

Z tego co wiem to nie mozna oficjalnie wrzucic w koszty rzeczy zakupionych z dotacji. Nie placisz podatku od przychodu dostajac dotacje, wiec i nie mozesz odliczyc vatu z zakupow. Tak sie dowiedzialem u dwoch niezaleznych ksiegowych…

Witam

Chciałem zapytać o to, czy marka i typ np. sprzetu birowego(drukarka, komputer), który wpsałem we wnosku, oraz ceny muszą być takie same na fakturze? W momencie wypełniania wniosku były promocyjne ceny na dany sprzę, ale teraz już nie są. Czy moge kupić sprzęt innej marki niż napisałem we wniosku?

Pozdr

Witam.

Szukam informacji na temat dotacji z UP Wrocław. Ktoś ma jakiegoś dobrego linka? Bo na ich stronie oczywiście nic nie ma.
Dzięki.

P.S.
Czy część dotacji można przeznaczyć na reklamę?

witam
czy szczegółowa charakterystyka załóżmy sprzetu komuterowego w widełkach cenowych jest wystarczająca np: na danym jednym przykładzie :porocesor Pentium jakiś tam klasy 1Ghz lub szybszy w danym momencie – za 420zł, ale zakładam we wniosku 400-500 na CPU, jak dostane taki to kupie za 500zł np 1,66Ghz…

a druga sprawa środek transportu poprostu samochód używany lub pierwsze np 3raty leasingu wchodzą w gre? ze środków UP…

pozdrawiam

z tego co u mnie jest. Nie dostaniesz dotacji na: remont, zakup środku transportu czy nieruchomości, opłaty administracyjne i skarbowe, reklamę oraz wniesienie kaucji.

to tyczy się woj. łódzkiego pow. pajęczański. Najlepiej samemu dowiedzieć się w swojej jednosce terytorialnej.

Życzę wszystkim sukcesów :)

Witam. Proszę o poradę. Mąż uzyskał dotacje z EFS na rozpoczęcie działalności gospodarczej 11700 BRUTTO. Pani w urzędzie pracy stwierdziła, że wg faktur dotacja ma byc wykorzystana jako kwota NETTO. Czyli wg niej dostał brutto, a rozliczyc sie musi jako netto. Czy tak jest naprawdę, bo do tej pory bylismy przekonani, że ma wydać dotacje w kwocie brutto-w jakiej została przyznana.

Witam! mam pytanie : czy dotacje z Urzędu Pracy można łączyć i pożyczką z Banku Gospodarstwa Krajowego – czy nie będzie to traktowane jako otrzymanie pomocy publicznej z dwóch źródeł
dzięki za odpowiedź

Witam,
a jak w sytuacji kiedy pieniądze z UP wydatkowane będą na towar?
czy tego towaru również nie można wnieść w koszty?
i co jeżeli, powiedzmy komputer czy inny sprzęt został sfinansowany częściowo z środków własnych? Czy absolutnie nic nie możemy ująć w koszty?

Odnośnie pytania „jeżeli tak, to czy faktury za sprzęt kupiony już po założeniu działalności można wliczyć w koszty i odliczyć VAT?”.
I odpowiedzi na to pytanie „Mowa tu o dotacji ze środków Funduszu Pracy, o którą możesz się ubiegać w Urzędzie Pracy. Co do kosztów i VATu to tak, można.”

Na jednym z portali wyczytałem, że NIE, proszę o komentarz. Jestem zainteresowany tym tematem gdyż sam otrzymałem taką dotację – musze przekonać siebie i księgowego. Zatem panie Piotrze proszę i komentarz. Poniżej cytuje artykuł
tytuł : PIT a środki z PUP na rozpoczęcie działalności
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl

Podatnicy, którzy zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, mogą ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy. Urząd ten podpisuje stosowną umowę z podatnikiem, który otrzymuje środki z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności. Warunkiem jednak jest, aby środki te zostały wydane przed rozpoczęciem działalności. Czy zatem podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakupione w ten sposób towary i środki trwałe oraz czy otrzymane środki należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z tego podatku są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej. Zatem podatnik – bezrobotny, który otrzymał środki z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie opodatkowuje ich podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast – zgodnie z art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.”

Jak można wywnioskować z powyższego – wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, iż nie zostały wymienione w katalogu, który zawiera art. 23 ustawy o PIT. Muszą one także być poniesione w celu: osiągnięcia przychód, zachowania przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy zatem można uznać za koszt uzyskania przychodu amortyzację środka trwałego zakupionego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, który został sfinansowany przez powiatowy urząd pracy?

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, aby podatnik nie mógł naliczać amortyzacji od tak zakupionych środków trwałych, które służą wykonywaniu działalności gospodarczej. Niestety w art. 23 ust. 45 ustawy o PIT, a zatem w katalogu wyłączeń z kosztów, znalazł się zapis, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów „odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie”. Art. 22a-22o ustawy o PIT określają zasady amortyzacji środków trwałych.

Zatem amortyzacji środków trwałych, których zakup został sfinansowany przez Fundusz Pracy, przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W wyłączeniach z kosztów uzyskania przychodów znajdujących się w art. 23 ustawy o PIT nie ma natomiast mowy o zakupionych towarach sfinansowanych z Funduszu Pracy przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem – ponieważ art. 22 cytowanej ustawy także nie uzależnia zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów od źródła jego finansowania – stwierdzić można, iż wydatki na towary sfinansowane z tego źródła można uznać za koszty uzyskania przychodu.

tytuł : PIT a środki z PUP na rozpoczęcie działalności
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl

MAMY PYTANIE DOTYCZĄCE DATCAJI Z UP MOJ KLIEN OTWIERA FIRME ZAJMUJACA SIE USŁUGAMI BUDOWLANYMI, OTRZYMAŁ DOTACJE I ZAKUPIŁ TOWAR W MIESIACU MAJU, OCZYSWISCIE FAKTURY SA WYSTAWIONE IMIENNIE, A NIE NA FIRME DZIAŁALNOSC ROZPOCZYNA OD 01.06.2007 I BEDZIE VATOWCEM OD TEGO DNIA, CZY MOGE MU ODLICZYC VAT OD FAKTUR NA TOWAR W DEKLARACJI VAT-7 ZA CZERWIEC I CO Z DOCHODOWYM CZY WPROWADZIC MU ZAKUP TOWARÓW INWENTURA W KWOTACH NETTO, BO NIE WYDAJE MI SIE ABYM MOGŁA UJAC W KSIAZCE FAKTURY Z MAJA SKORO DZIAŁALNOSC OTWIERA W CZERWCU.

Czy przy zakładaniu działalności gospodarczej konieczny jest wniosek do KRS, bo ponoć to spory wydatek? Co może być zabezpieczeniem dotacji z Urzędu Pracy?

Odpowiedź BierzDotacje.pl: W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, na która dotacje można dostać z UP to jedynym wydatkiem jest wpis do ewidencji działalności gospodarczej, który kosztuje 100 zł. O zabezpieczeniach mozna poczytać w odpowiednim artykule w naszym serwisie.

Witam, mam pytanie staram się o dotacje z UP z Wrocławia na otwoerzenie działanosci pt. taksówkarz. Co mogę wpisać w pole wydatki: kase rejestrującą, nawigacje, wydaki przy zapisywaniu sie do korporacji taksówkarskiej ( kogut, wpisowe, naklejki ) i czy na auto jest szansa dostania pieniędzy. Pozdrawiam

witam
Moje pytanie brzmi następująco:w niedługim czasie będe się starała o dotację z unijną na założenie jednoosobowej firmy.Działalnością będzie agencja reklamy i …czy pieniądze otrzymane z dotacji trzeba zwrócić?jeśli tak to jaką część i w jakim czasie?

Witam. Proszę o odpowiedź na następujące pytanie:
Jestem beneficjentem dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznanej przez UP ze środków EFS (Europejski Fundusz Społeczny). Całą przyznaną mi kwotę (10 tyś zł) wydałem po rozpoczęciu działalności na wyposażenie tj. urządzenia pomiarowe oraz sprzęt i programy komputerowe, a także materiały biurowe. Wartość początkowa żadnego z zakupionych produktów nie przekracza 3 500 zł ale okres używania niektórych przekracza 1 rok. Są to więc środki trwałe, które mogę – wedle uznania – albo amortyzować albo jednorazowo zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Tego ostatniego niestety nie mogę zrobić bo dotacja nie zwiększa przychodu firmy i jest zwolniona z podatku dochodowego. Tego pierwszego, nawet jeśli mogę, to robić nie chcę. Należy nadmienić, że jestem płatnikiem VAT i właśnie wystawiłem pierwszą w życiu fakturę VAT (po trzech miesiącach od rozpoczęcia działalności) Czy mogę zatem odliczyć sobie naliczony podatek VAT za zakupione urządzenia (na wszystkie posiadam faktury) od VAT-u należnego z tytułu zapłaty za wykonane przez moją firmę usługi. Pozdrawiam. Marek.

Witam wszystkich Mam pytanie , w kwietniu 2007r otrzymałem dotację z Urzędu Pracy dokładnie z funduszu pracy w ramach pomocy de minimis.Z otrzymanych pieniędzy zakupiłem sprzęt i oprogramowanie.Na wszystko posiadam faktury wystawione już na firmę.Z tego co wiem dotacja nie jest opodatkowana związku z czym nie mogę amortyzować sprzętu , natomiast chciałem się dowiedzieć czy mogę odliczyć podatek Vat za zakupiony sprzęt.Podobno teraz interpretacje przepisów z Urzędów Skarbowych są ujednolicone , wiem też że gdzieś w Polsce ktoś wygrał sprawę w sądzie i mógł odliczyć sobie ten Vat.Proszę o odpowiedź czy można odliczyć ten vat??Pozdrawiam
Robert

WITAM WSZYSTKICH! mam takie pytanko czy jesli juz mam swoja dzialalnosc okolo 1 miesiac i bardzo potrzebuje pieniedzy na dalszy rozwój firmy to mam jakies szanse na ta dotacje?? czy musze sie ubiegac o nia przed załozeniem firmy??

Witam,
Podobnie jak Pan MrPD otrzymałam dotację z UP na rozpoczęcie działalności i nie wiem czy z tych pieniążków mogę odzyskać VAT?
Jeśli tak to proszę o informacje, na jakiej podstawie prawnej mogę to zrobić ?
Moja księgowa mówi mi, że nie mogę odzyskać VAT z dotacji :-(
Czy to prawda?
Pozdrawiam serdecznie i bardzo proszę odpowiedz na moje i nie tylko moje pytanie.
Ewcia

Witam.
Dziękuję Panie Piotrze :-)
Poda Pan tutaj link do strony na której zostanie zamieszczony szczegółowy raport dotyczący rozliczenia ?
Pozdrawiam serdecznie
Ewcia

Witam,
Chciałbym otrzymać link do szczegółowego raportu dotyczącego rozliczania kosztów i vatu w przypadku uzyskania dotacji z Urzędu Pracy.
Pozdrawiam
Mieczysław

Mam pytanie ile trwa zalozenie firmy? prosze o odpowiedz na maila.

A mnie MUP w Lublinie załatwił :( panienka powiedziała że _wydać_ dotacje muszę w ciągu 2 mies a złocyć dokumenty w ciągu nasęptnych 2 mies. Wydałem w terminie a ksera z faktur złożyłem 20 dni później i się okazało że złamałem zasady dotacji! I że umowa zostaje przez MUP Lubelski mi wypowiedziana! Skur..syny.

Witam, chcę rozpocząć działalność gospodarczą i starać się o dotację na jej otwarcie. Interesuje mnie rozliczenie, czy rozliczam się co złotówki?

Witam otrzymałem dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z UP w listopadzie 2007. Za część pieniędzy z dotacji według wniosku kupiłem samochód typu kombi, czy mogę go teraz sprzedać bez żadnych problemów??

witam, chce z kolegą założyć spółkę, na tą chwile żaden z nas nie ma firmy. Czy można wziąć dotacje na spółkę, to w sumie też nowa działalność a każdy z nas rejestruje sie osobno.! i czy można za ewentualną dotacje kupić np. samochód typu van na firmę??

no dobra… dostajemy dotacje… kupujemy co potrzeba, rozliczamy sie z tego i jest ok… dzialamy :)

ale co dalej? czu UP sprawdza jak nasza firma fukncjonuje? jakie ma zyski i czy w ogole ma? co robimy, czy cos robimy? a co jesli jednak pomysl nie wypali i firma padnie?

A ja mam pytanie do tych osób które uzyskały juz dotacje z UP.

Chciałbym się dowiedzieć jakie kwoty dochodu przewidywanego wpisywały we wniosku o dotacje. Czy wpisanie zbyt dużej lub zbyt małej kwoty może skutkować przyznaniem bądz nie dotacji??

Mam działalność ponad rok czasu czy mogę się ubiegać o dotację na rozwinięcie działalności?

Witam. Jestem zainteresowany założeniem własnej działalności gospodarczej, dokładnie chodzi mi o mały loal gastronomiczny. Na dzień dzisiejszy jestem zatrudniony (umowa o prace).
Chciałbym sie dowiedziec jakie warunki musze spelnic aby moc ubiegac sie o jakakolwiek pomoc finansowa np z UP, czy mozna sie ubiegac o dotacje np z programu Kapitał Ludzki w ramach działania 6.2? Za odpowiedz z gory dziekuje.

mam pytanie czy z pieniędzy z dotacji z UP mogę kupić samochód potrzebny do przywożenia towaru. Dodam że chcę otwożyć sklep z odzieżą używaną?

MAMY PYTANIE DOTYCZĄCE DOTACJI Z UP. MOJA ŻONA OTWIERA FIRME ZAJMUJACA SIE USŁUGAMI FRYZJERSKIMII, OTRZYMAŁA DOTACJE I ZAKUPUJE TOWAR W LIPCU, OCZYWISCIE FAKTURY SA WYSTAWIONE IMIENNIE, A NIE NA FIRME DZIAŁALNOSC ROZPOCZYNA OD 01.08.2007 I BEDZIE PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚC NA ZASADACH OGÓLNYCH OD TEGO DNIA, CZY MOŻNA ODLICZYC VAT OD FAKTUR ZA SPRZĘT, ZAKUPYWANY DO POTRZEB FUNKCJONOWANIA FIRMY I MAT. BUDOWLANE PRZEZNACZONE NA REMONT ZA LIPIEC JEŻELI FIRMA PRAWNIE ROZPOCZNIE DZIAŁALNOŚĆ W SIERPNIU.

witam mam pytanie. 26 listopada otworzyłem działalność gospodarczą jednak aby ruszyć potrzena jest mi koparka. Czy, jak i z kąd mógłbym zdobyć na nią pieniądze?

witam
mam pytanie jakie sa warunki uzyskania dotacji
co do okresu przebywania na bezrobociu tzn jaki czas trzeba przebywac na bezrobociu aby uzyskac dotacje na start?
prosze o podpowiedz
pozdrawiam

Dzień dobry ponad dwa lata temu rozpocząłem działalność gospodarczą przy pomocy dotacji z Urzędu Pracy w Gdańsku, dziś mam możliwość rozwinięcia działalności jeszcze w jednym kierunku, moje pytanie dotyczy tego czy mogę i gdzie mogę ubiegać się o dotacje na rozszerzenie działalności.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Witam :-) Czy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 grudnia 2006 r. nadal obowiązuje? Pani w UP (w Olsztynie) upiera się, że pieniądze z dotacji MUSZĘ wydać PRZED rozpoczęciem działalności. Czy ma rację? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź :-)

Dostałem dotacje z UP Ciechanów na działalność. Niestety przy rozliczeniu okazało się ze muszę oddać część pieniędzy. Odkupiłem narzędzia od byłego pracodawcy na umowę cywilno-prawną. Okazało się ze w na taką umowę mozna kupić narzędzie powyzej 1000 zł( cena jednostki). A ja myślałem ze wartość całej umowy musi być powyzej 1000zł. Czy jest jakiś sposób na tę sytuację?

Proszę o informację, co z Vatem, gdy rozpoczynam działalność gospodarczą otrzymując dotację? Mogę go odliczyć czy nie mogę?

mam pytanie dotyczące samego rozliczenia dotacji – czy faktury zostają w UP – czy mogą to być kopie – bo oryginały muszą być do ewidencji na miejscu, w sklepie – dotacja jest na działalność handlową

Witam. Czy orientuję się ktoś czy za pieniądze z dotacji UP w Gdańsku można zakupić kontener biurowy bądz część dotacji przeznaczyć na niego?

Witam, mam pytanie odnośnie odliczenia vat i wliczenia w koszty zakupów sfinansowanych dotacją zrealizowanych już po zarejestrowaniu się jako vatowiec. Znajduję różne informacje, w sprawie vat zadzwoniłam do Krajowej Informacji Podatkowej, gdzie powiedziano mi, że vat odliczyć można. Tymczasem podczas podpisywania umowy w PUP w Białej Podlaskiej każą podpisywać załącznik do umowy, zawierający zobowiązanie, że nie odliczy się vat od zakupów sfinansowanych dotacją. Czy jest to zgodne z prawem? Katarzyna

Witam,
Prowadzę już działalność gospodarczą w formie salonu prasowego. Chciałbym rozszerzyć ją o sprzedaż alkoholi czy mogę skorzystać z dotacji?
Dziękuję za odpowiedź.

Czy mogę się starać o dotacje z UE, jeśli mąż pracuje zagranica, a ja jestem osobą bezrobotną?

witam mam pytanie.dostalam dotacje z UP.i zamawiajac towar musze im potem pokazac faktury ,a we wniosku jest napisane ze koszty zwiazane z zakupem nie pokrywaja sie z dotacji. czyli moge zamowic towar bez kosztow przesylki na fakturze., ?czy jak ?