Data publikacji: 24 marca 2007

Co to jest Norweski Mechanizm Finansowy?

Norweski Mechanizm Finansowy (potocznie znanych jako fundusze norweskie) oraz Mechanizm Finansowy EOG, to bezzwrotna pomoc finansowa dla Polski, która pochodzi z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu), będących zarazem członkami EOG (Europejskigo Obszaru Gospodarczego), tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Są to fundusze alternatywne i zarazem uzupełniające, w stosunku do funduszy unijnych.

Do kogo może trafić i na co można przeznaczyć taką pomoc?

O w ramach NMF środki finansowe mogą ubiegać się wszystkie instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe działające w interesie publicznym. W szczególności mogą to być:

  • organy administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli,
  • instytucje naukowe i badawcze,
  • instytucje branżowe i środowiskowe,
  • organizacje społeczne,
  • podmioty partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nie jest to więc rozwiązanie dla firm, gdzie można pozyskać pieniądze na przedsięwzięcia typowo komercyjne.

Mechanizmy Finansowe związane są z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Polska uzyskała dzięki temu w lata 2004-2009 dodatkowe wsparcie, w postaci dwóch instrumentów finansowych pod nazwami Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy. Z ogólnej kwoty wsparcia wynoszącej 1,239 mld. euro, Polska otrzymała 533,51 mln. euro.

28 lipca 2010 r. podpisano porozumienie pomiędzy państwami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu: Islandią, Liechtensteinem i Norwegią oraz Unią Europejską w sprawie uruchomienia nowej perspektywy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Z kwoty 1,788 mld euro, przeznaczonej na zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w ramach EOG, w latach 2009-2014 do Polski trafi 578 mln euro.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Proszę o informacje w sprawie mozliwości otrzumania dofinansowanie na kompleksową modernizację budynków zabytkowych w mieście Szklarska Poreba. Sa to z regóły wspólnoty mieszkaniowe z udziałem gminy powstałe przed 1945 rokiem. Włascicieli i gminę nie stać na komleksową odnowe zabytkowych budynków

Ryszard Głodek

Proszę o informucje w sprawie możliwości dofinansowania na renowcję budynku zabytkowego w mieście Chełm. Jest to zabytek z okresu I Wojny Światowej. Wynajmujących oraz Urzędu Miasta nie stać na całkowity koszt renowacji. Zabytek z powdu nieużytkowania niszczeje.Konserwator Zabytków jest nam przychylny czyli wynajmującym. Są jeszcze dwa piękne dwa Zabytki na tym terenie. Chcemy to wykupić i mieć możliwość dbania o naszą historie. Z poważaniem Krzysztof Salamon and Małgorzta Dadacz

prosze o informacje na temat dotacji na zalozenie wlasnej dzialalnosci w norwegi czy w ogole isteniej taka mozeliwosc

Proszę o informację na temat dofinansowania renowacji zabytku woj. dolnośląskie (rok budowy 1796). Przeznaczeniem obiektu będzie działalność szkoleniowo-hotelowa.

proszę o usunięcie mojego poprzedniego wpisu. jego publikacja, była wynikiem błędu.

pozdrawiam,
Patryk Sobota