Data publikacji: 11 sierpnia 2006
(aktualizacja: 22 stycznia 2011)

Istnieją rodzaje działalności, na które dotacja z Urzędu Pracy nie jest przyznawana. Są one odgórnie zdefiniowane i praktycznie wspólne dla każdego urzędu (niestety tylko w teorii, o tym więcej poniżej).

Oto rodzaje działalności, przy których nie jest możliwe przyznanie dotacji z UP:

  • związanej z eksportem, tj. ilością wywożonych produktów, ustanowieniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub wydatkami bieżącymi dotyczącymi działalności eksportowej
  • w sektorze transportu, z wyjątkiem transportu krajowego towarów (rzeczy) oraz transportu krajowego osób taksówkami
  • w zakresie produkcji, przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów wymienionych w Załączniku I do Traktatu
    ustanawiającego Wspólnotę Europejską (w skrócie chodzi o działalność związaną z transportem, rolnictwem, leśnictwem oraz rybołówstwem)
  • uwarunkowanej pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej przed towarami importowanymi
  • działalności związanej z handlem obwoźnym

W większości Urzędów Pracy istnieją także zastrzeżenia, że środki z dotacji, nie mogą zostać także wykorzystane na budowę lub remont kapitalny (mieszkań, lokali lub innych budowli), udziały w spółkach oraz opłaty administracyjno-skarbowe.

Za pieniądze pochodzące z dotacji nie będziesz mógł także zakupić środków transportu (samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych, autobusów, busów) oraz materiałów reklamowych (ofert, folderów). Choć nie dotyczy to wszystkich Urzędów Pracy.

Czasami zakupy tych rzeczy są dozwolone, ale nie możesz na nie przeznaczyć więcej niż XX% pieniędzy z dotacji (zazwyczaj do 30%). Podobnie jest w przypadku towarów, które później będziesz sprzedawać swoim klientom (dozwolony udział w dotacji to najczęściej od 10% do 30% w zależności od zasad panujących w danym urzędzie).

Sprawdź jeszcze:, , ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam

Bardzo zależy mi aby dowiedzieć sie czy rozpoczynając własną działalnośc gospodarczą postaci przedsiębiorstwa jednoosobowego zajmującego sie odpłatnymi przewozami osób mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc z funduszy UE lub skarbu Państwa?? Mam dopiero 21 lat ale już poczyniłem wszystkie kroki ku rozpoczęciu wyżej wymienionej działalności lecz przed inauguracją swojej nowej pracy chciałbym wykorzystać możliwości jakie być może posiadam a których nie jestem świadom. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

dziendobry pochodze z bydgoszczy,mam jedno marzenie zarabiac sam na siebie,pracujac sumiennie i jednoczesnie zadawalajac klijentow.Mam pomysl otwarcia lokalu,malego pabu w stylu paryskim(paryza),miejsce spotkan np studentow,po czasie stworzylbym drugie pomieszczenie kawiarenke internetowa..wylacznie dla studentow.Nie mam na mysli bydgoszczy lecz lebork,miasteczko kolo kurortu leba.W samym centrum i okolicy leborka nie ma nic podobnego,nie ma miejsca gdzie ludzie mogliby usiasc i porozmawiac.Czy mam jakie kolwiek szanse przeistoczenie tych planow w realia?mam 25 lat i pracuje.

Witam, chciałaym otworzyć solarium w domku jednorodzinnym (jestem właścicielką), do tego celu chcę wyremontować część garażu. Moje pytanie:Czy mogę starać się o dotację z UP – jestem zarejestrowana od 03. 2008r. W moim wypadku mogę ponieść koszt remontu i aranżacji wnętrza – interesuje mnie jedynie zwrot kosztów zakupu jednego łóżka. Jak wypełnić wniosek do UP aby został zaakceptowany? Przydałaby mi się pomoc przy tworzeniu Biznes Planu.
Pozdrawiam Monika Kułak (29lat)

Witam. chciałabym otworzyć sklep z odzieżą, bielizną… Proszę mi powiedzieć na co w takim wypadku mogłabym wydać pieniądze pozyskane z urzędu pracy?

Witam, jestem studentką grafiki. Od grafika wymaga się biegłości w wielu różnych programach komputerowych. Sam Photoshop to koszt ok 3 tys., a to tylko jeden z programów, które należy doskonale znać. Dostęp do nich na uczelni jest dość ograniczony. Jedynie Corel wypuścił wersję dla studentów, po optymalnej cenie. Na inne programy mnie nie stać, przez co nie mogę wystarczająco poznać przyszłych narzędzi pracy, nie mówiąc już o działalności artystycznej. Czy Unia mogłaby mi przyznać środki finansowe na te programy? Dziękuję za odpowiedź.

Witam
Chciałbym uzyskać dotacje na zakup przyczepy – lawety.
Zajmuje się handlem samochodami, i czy po otworzeniu takowej działalności jest możliwe uzyskanie dotacji na lawetę, np. nawigacje, które są mi pomocne do sprowadzania samochodów, lub myjek samochodowych bądź jakiś narzędzi do drobnych napraw.

Witam , mam pytanie czy muszę miec jakiś wkład własny na dofinansowanie – jesli mam zamiar swiadczyc usługi przewozowe.
ze swoich pieniedzy musze miec na ubezpieczenie oc ac nnw oraz na eksloatacje pojazdu paliwo.
wiadomo ze odrazu nie bede mial takich dochodow jakie bym chcial.
a pieniadze z dotacji maja byc przeznaczone na srodki trwale , i tu jestem troche zdziwiony gdyz ubezpieczenie auta juz nie jest srodkiem trwalym a jest to potrzebne do rozpoczecia dzialalnosci.

Ja osobiście mam złe doświadczenie z PUP.
U pewnej nie miłej pani w PUP musiałem wprost się prosić o to żeby dano mi chociaż WNIOSEK!
Po 40 minutowej negocjacji Pani stwierdziła ze WNIOSEK mi da, ale i tak dotacji nie dostane.
I nie dostałem…
Może to wynikało z młodego wieku? (miałem 22 lata). Nie wiem… ale poczułem się jak żebrak który chce nie wiadomo co.

witam serdecznie chciałbym otworzyć w miejscowośći górskiej Paintball .Czy jest możliwość dofinansowania zakupu odpowiednich środków niezbędnych dla zrealizowania mego pomysłu.

Z UP uczęszczam na kurs fryzjerski,czy w związku z tym mogę ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności czyli otwarcie zakładu fryzjerskiego,jeżeli zadeklarowałam w umowie o sfinansowanie kursu,że po kursie założę działalność,czyli zakład fryzjerski,jakie mam szanse.

witam!moj maz zalozyl dwa tygodnie temu firme budowlana jednoosobowa jestesmy rolnikami i oby dwoje jestesmy ubezpieczeni w Krus-sie czy moze moj maz ubiegac sie o dotacje unijna czy juz jest na to za pozno ?mieszkamy na wsi ,czy to ma jakies znaczenie? z gory dziekuje za odpowiedz i pomoc,Anna

Jestem absolwenten Wyższej Uczelni i posiadam wykształcenie wyższe zawodowe. odbywałem praktyki zawodowe w wielu miejscach i również w wielu miejscach pracowałem ale na umowę zlecenie. Czy z tego względu że jestem osobą w wieku 25 lat mam szanse na uzyskanie dotacji z urzędu pracy na otwarcie „kiosku” którego otwarcie oscyluje w kwocie ok. 20.000??Z góry dziękuję za ospowiedź.:)

witam. mam pytanie juz od dawna zajmuje sie typową akwizycją tzn. sprzedaje perfumy po domach parkingach a koszty samych perfum sa nieduze czy mogłabym jednak dostac dotacje z pup

Chcialbym sie dowiedziec jakie sa szanse na uzyskanie dotacji na parking strzezony. posiadam wlasna dzialke zarejestrowana w gminie pod przemysl.

Witam mam pytanie posiadam wlasny budynek ktory chcialbym przeznaczyc na sklep albo bar i czy za otrzymana dotacje moge zrobic remont tego budynku.Budynek znajduje sie na wsi i wymaga remontu zeby tam cos otworzyc.

witam
dzisiaj otrzymałam w moim PUPie informację, że przy staraniu się o dotację na otworzenie sklepu internetowego, nie mogę umieszczać w biznesplanie i korzystać z możliwości sprzedaży na portalach aukcyjnych typu Allegro. Czy to wewnętrzna interpretacja? Czy powinno być to umieszczone np. w regulaminie? Jeśli tak, to w miejscowym takiego wpisu nie ma. Czym może być powodowany taki wymóg? Ciężko mi zrozumieć.

Witam
Chciała bym dostać dofinansowanie na otwarcie solarium, jak się o nie starać? Proszę o pomoc

Witam,
Chciałabym rozpocząć własną dział. gosp. w formie parkingu strzeżonego. Teren parkingu byłby dzierżawiony z Urzędu Miasta i wymagałby: ogrodzenia, utwardzenia terenu, doprowadzenia przyłącza energetycznego, zakupu „budki” dla pracowników, wykonania zjazdu oraz zakupu lamp. Czy chcąc rozpocząć tego typu działalność mam szanse na otrzymanie jakiejkolwiek dotacji, czy to w Urzędu czy Unii? Zaznaczę, że obecnie znajduję się na urlopie macierzyńskim.
Dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam,
Asia S.

czy istnieją dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej ale nie z urzędu pracy?

Witam mąż chce otworzyć firmę transportową i słyszałam że na transport nie dostanie dotacji z UP w internecie znalazłam notatkę(z wyjątkiem transportu krajowego towarów (rzeczy)oraz transportu krajowego osób taksówkami) proszę o pomoc

Ludzie, czytać się najpierw nauczcie. „Prosimy o niezadawanie pytań w komentarzach.” Poza tym większoość odpowiedzi jest zawarta w artykule.

witam moje doświadczenie z urzędem jest negatywne mam 43 lata i chciałabym w końcu pracować dla siebie ponieważ od kilku lat pracuje sezonowo i nie jest łatwo tak żyć, ale kiedy poszłam do urzędu po dotacje na sklep poczułam się jakby to pan z urzędu musiałby wyłożyć swoje środki finansowe, a poza tym tak mnie zniechęcił ze o mały włos nie zrezygnowałabym… W jego mniemaniu na to co ja chciałam kupić nic się nie należało… dziękuje

Witam. Mam pytanie. Chciałabym starać się o dotację z UP w tym roku na założenie sklepu internetowego i moje pytanie jest takie czy mogłabym wtedy jakaś część tej dotacji przeznaczyć na towar który bym sprzedawała odzież, bieliznę na co mogę wydać pieniądze z dotacji??

witam
chciałbym założyć własną działalność. jestem bardzo młody mam zaledwie 18 lat w wiem że są różne ośrodki wsparcia dla młodych przedsiębiorców ale ja chciałbym założyć seksshop. i nie wiem ile mógłby dostać dotacji i na co. proszę o pomoc. w mojej miejscowości nie ma czegoś takiego dlatego myślę ze byłby to dobry pomysł na własny interes. z góry dziękuje

Witam chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość dostania dotacji z UE na otwarcie auto komisu ?

Witam,
Chciałbym rozpocząć własną dział. gosp. w formie parkingu strzeżonego. Teren parkingu byłby dzierżawiony z Urzędu Miasta i wymagałby: ogrodzenia, utwardzenia terenu, doprowadzenia przyłącza energetycznego, zakupu „budki” dla pracowników, wykonania zjazdu oraz zakupu lamp. Czy chcąc rozpocząć tego typu działalność mam szanse na otrzymanie jakiejkolwiek dotacji z Urzędu i na co? Zaznaczę, że spełniam wymagane wymogi, jestem zarejestrowany w Urzedzie dla bezrobotnych i nigdy nie brałem dotacji
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Dawid M.