Data publikacji: 24 lutego 2008
(aktualizacja: 24 stycznia 2010)

Niebawem ruszy nabór do programu „Młody rolnik”.

Wnioski będzie można składać od 3 III do 30 VI 2008 oraz od 1 VII 2008. Pierwszy nabór obejmuje osoby które już posiadają gospodarstwo rolne, ale od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku nie upłynęło więcej niż 14 miesięcy. Natomiast drugi nabór obejmie kandydatów na młodych rolników czyli osoby, które dopiero planują przejęcie gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia, osoby te będą mogły ubiegać się o pomoc najwcześniej od 1 lipca 2008 roku.

Jeżeli jesteś osoba młodą i planujesz przejąć lub założyć gospodarstwo rolne możesz skorzystać z programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Działanie stanowi zachętę dla młodych osób do podjęcia samodzielnej działalności rolniczej, oferując im bezzwrotną pomoc finansową na inwestycje w obejmowanych gospodarstwach rolnych. Tym samym przyczynia się do przyspieszenia pożądanych zmian w strukturze agrarnej gospodarstw rolnych i do zwiększenia konkurencyjności całego sektora rolnego.

Pomoc może być przyznana osobie fizycznej która:

  • jest pełnoletnia i w dniu złożenia wniosku nie ukończyła 40 roku życia
  • po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie
  • ubezpieczy się w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik i będzie podlegać temu ubezpieczeniu co najmniej przez 3 lata od dnia wypłaty pomocy

Pomoc jest przyznawana w formie jednorazowej bezzwrotnej premii w wysokości 50 000 zł. Przy czym musisz pamiętać, że zakładane przez Ciebie gospodarstwo nie może być większe niż 300 ha i nie mniejsze niż średnia powierzchnia gospodarstwa w Twoim województwie.

Autor: B.B.

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

w ub. roku kupiliśmy z mężem gospodarstwo rolne o pow. 6 ha mam 23 lata czy mogę skorzystać z jakiejkowiek formy dofinansowania do działalności rolniczej lub kredytu preferencyjnego na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup gospodarstwa

Kiedy uplywa ostateczny termin skaladania wnioskow?

w tym roku kupiłem ponad 3 ha ziemi rolnej….czy moge sie starac o dotacje…mam 25 lat

JAKA JEST ŚREDNIA POWIERZCHNIA GOSPODARSTWA W WOJ.ŁÓDZKIM I WIELKOPOLSKIM.ODNOŚNIE DOTACJI PRZY ZAKŁADANIU GOSPODARSTWA

Mamy z mężem 2 ha ziemi. chcemy wykopać staw, na który mamy pozwolenie i stworzyć na tym terenie łowisko. Chcemy również robić tu imprezy integracyjne, rodzinne itp. taka jakby agroturystyka, ale bez noclegów. Mam 30 lat a mąż 32. Czy możemy liczyć na dotacje unijne na nasze przedsięwzięcie?

Witam finalizuje zakup ziemi 5 ha co powinienem zrobić aby otrzymać dofinansowanie pod zakup ziemi pod dalszą uprawe, zamierzam założyć plantacje wierzby energetycznej. Jestem osobą fizyczną ,na co jeszcze moge otrzymać jakieś fundusze. Pozdrawiam

Witam, mam fajny pomysł na biznes rolniczy i 20 lat. Chcę założyć plantację borówki Wysokiej o powierzchni około 1 ha. Jestem z Małopolski. Czy mam jakiekolwiek możliwości na otrzymanie dofinansowania do mojego pomysłu. Potrzebowałbym ok. 35 000 – 40 000 zł.

Mąż przed ślubem nabył gospodarstwo rolne. Wspólnie nie posiadamy ziemi. Czy mogłabym starać się o dotację „Młody rolnik” przeznaczoną na zakup gospodarstwa? Mam zamiar założyć ekologiczny sad jabłoniowy lub plantację maliny jesiennej, również ekologicznej.

posiadam wraz z rodziną 9,6 ha.zimi mam 26 lat,stosunek prawny nie jest uregulowany lecz niema problemów [ziemia]czy mam szanse na jakas dotacje,mamy pare pomysłów.[mazowieckie]

słyszalem o bezzwrotnej dotacji na odnowe swego gospodarstwa czy to jeszcze aktualne

JAKA JEST ŚREDNIA POWIERZCHNIA GOSPODARSTWA W WIELKOPOLSKIM……….?

Witam serdecznie mam 27 lat i jestem zarejestrowany jako bezrobotny w UP,z wykształcenia jestem leśnikiem.W najbliższym czasie mam zamiar wejść w posiadanie 1,27 ha ziemi ornej, tylko jeszcze nie wiem czy na zasadzie aktu darowizny czy umowy kupna sprzedaży(tu proszę o interpretację korzystniejszego dla mnie rozwiązania).Będę chciał na tym areale prowadzić działalność rolniczą i tu moje pytanie z jakich programów pomocowych mogę skorzystać i czy mogę część funduszy przeznaczyć na zakup ziemi.

czy w trakcie technikum i majac 52 ary bo tylko tyle udało mi sie kupic narazie mozna sie starac o dotacje jakąś? mam 20 lat i przeżucam sie na zaoczne ogrodnicze i jestem mężatka od lipca 2008?

Witam mam staw o powierzchni ponad 1h jest trochę zarybiony chce otworzyć na wiosnę 2011r łowisko. Mam wiec takie pytanko jakie formalności trzeba załatwić w związku z prowadzeniem tego typu działalności dodam ze opłacam KRUS od 2009 roku Czy można uzyskać na ten cel jakieś dotacje z UE na zarybienie, reklamę i utworzenie stanowisk? Jestem z woj podlaskiego i mam 19lat.

Mam 20 lat. Moi rodzice nie posiadają gospodarstwa rolnego lecz ja bym bardzo chciał. I związku z tym mam takie pytanie czy: dostałbym jakieś dofinansowanie z unii europejskiej na stworzenie od podstaw (kupno) gospodarstwa ronego ?

Witam serdecznie mam 19 lat i jestem uczniem ostatniej klasy technikum leśnego.W najbliższym czasie mam zamiar wejść w posiadanie 4 ha ziemi , tylko jeszcze nie wiem czy na zasadzie aktu darowizny czy umowy kupna sprzedaży(tu proszę o interpretację korzystniejszego dla mnie rozwiązania).Będę chciał na tym areale prowadzić hodowlę danieli bądź jeleni i tu moje pytanie z jakich programów pomocowych mogę skorzystać i czy mogę część funduszy przeznaczyć na zakup ziemi.

Witam, chcę zakupić dom na wsi, działka 4200m, budynek gospodarczy, w planach jest hodowla pieczarek, boczniaków, tunele na paprykę itp. czy moge otrzymać dotację na zakup owego domu lub pomysły na plany