Data publikacji: 14 listopada 2009
(aktualizacja: 30 września 2010)

Małopolska: Dotacje dla małych firm.
Prowadzimy małe przedsiębiorstwo produkcyjne na terenie województwa małopolskiego. Chcielibyśmy zainwestować w nowe maszyny i rozbudowę hali produkcyjnej. O jakie dotacje możemy się starać i jakie są warunki ich przyznania?

W przypadku województwa małopolskiego i typowych projektów inwestycyjnych w firmach (nie będących projektami o szczególnie wysokim stopniu innowacyjności) o dotację najlepiej jest się starać w ramach działania 2.1 „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw”, Schemat A „Bezpośrednie wsparcie inwestycji w MŚP” realizowanym w ramach Małopolskiego regionalnego Programu Operacyjnego. Konkursy w ramach tego działania organizuje Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (http://www.mcp.malopolska.pl).

Jeśli Państwa firma ma status małego przedsiębiorcy (zatrudnia więcej niż 10 i mniej niż 50 pracowników oraz jego roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro) to poziom dofinansowania, o jaki się Państwo możecie starać może wynieść do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Minimalna kwota dotacji - 100 tys. zł
Maksymalna kwota dotacji – 1 mln zł

Małe przedsiębiorstwa mogą otrzymać 45% dofinansowania do wydatków kwalifikowanych w projekcie w przypadku, gdy projekt zlokalizowany jest na terenie powiatu o niskim wskaźniku przedsiębiorczości (poniżej 75% średniej wojewódzkiej). Powiaty obecnie posiadające taki wskaźnik to: proszowicki, brzeski, limanowski, nowosądecki (oprócz miasta Nowy Sącz), gorlicki, tarnowski (oprócz miasta Tarnów), dąbrowski.

Jednak, gdy projekt zlokalizowany jest na terenie powiatu o wskaźniku przedsiębiorczości powyżej 75% średniej wojewódzkiej to dofinansowanie do wydatków kwalifikowanych w projekcie wyniesie maksymalnie 40%.

Dofinansowanie to, tak jak wszystkie dotacje dla firm przyznawane jest na zasadzie refundacji poniesionych wydatków. Nie można jednak zacząć inwestycji przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, a najlepiej poczekać z tym do momentu ogłoszenia wyników konkursu, tak aby mieć 100% pewność, że otrzymało się dofinansowanie.

W 2010 roku konkurs dla małych firm odbywał się w terminie 29 marca – 19 kwietnia 2010. Data kolejnego konkursu nie jest jeszcze znana.

Sprawdź jeszcze:, , ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Mam dom w górach(woj. Małopolskie ,powiat Sucha Beskidzka) i chciałem ichciałem uzyskać pomoc w przystosowaniu domu do działalności związanej z wynajmowaniem pokoi turystom i rozwinięciu takiej działalności.Gdzie w powiecie Sucha Beskidzka uzyskam informacje o ewentualnej dotacji.Pozdrawiam Adam

Chcemy otworzyć firmę zatrudniając 5 pracowników.Czy na używane maszyny można otrzymać dofinansowanie ?

powadze w Nowym Sączu jedno osobową firmę kamieniarską z siedzibą w domu – czy jest jakiś program unijny który pomoże mi sfinansować wynajęcie placu pod skład z kamieniem i ekspozycje moich wyrobów ? wiąże sie to oczywiście ze stworzeniem przeze mnie nowych miejsc pracy !

Prowadzę firmę F.P.H w ostatnim czasie kupiłem parę maszyn do produkcji chciałbym zatrudnić parę osób ale brakuje mi pieniędzy na surowiec , firma jest zlokalizowana w okolicach Zakopanego prowadzę produkuje wyrobów wełnianych , pantoflarskich częściowo wchodzę szycie strojów regionalnych czy jest jakaś szansa na otrzymanie dofinansowania lub kredytu ?