Data publikacji: 21 czerwca 2007
(aktualizacja: 7 czerwca 2011)

Chciałbym starać się o dotację na założenie firmy z Urzędu Pracy, nie wiem jednak za bardzo czy muszę napisać biznesplan, czy mogę złożyć sam wniosek o dotację? Niektórzy mówią, że biznesplan jest potrzebny, inni twierdzą, że wystarczy sam wniosek o dotację. Jak jest naprawdę?

Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego Urzędu Pracy, w którym ma Pan zamiar starać się o dotację. Każdy Urząd Pracy może mieć w tym zakresie zupełnie inne zasady i wymagania.

Wypełnienie wniosku o przyznanie dotacji jest konieczne w każdej sytuacji. W większości wypadków wnioski te zawierają w sobie pytania dotyczące działalności jaką planuje się uruchomić, co można nazwać bardzo uproszczonym biznesplanem. Czasami zdarza się również tak, że wniosek zawiera wyłącznie pytania dotyczące osoby starającej się o dotację (dane osobowe), natomiast cały zarys przedsięwzięcia trzeba przedstawić w oddzielnym dokumencie – biznesplanie, którego wzór najczęściej również dostarczany jest przez urząd pracy.

Wszelkie dokumenty jakie trzeba złożyć, można (w większości przypadków) pobrać ze strony urzędu pracy, w którym ma Pan zamiar starać się o dotację. Czasami zdarza się, iż wzory dokumentów można uzyskać wyłącznie w formie papierowej w siedzibie danego Urzędu Pracy. Warto jednak wtedy zapytać czy jest możliwość otrzymania tych dokumentów na adres e-mail lub w jakikolwiek inny sposób, tak aby móc je wypełnić na komputerze, dzięki czemu można oszczędzić sobie wiele pracy, w przeciwieństwie do sytuacji gdyby wniosek trzeba było wypełniać ręcznie (tu drobna uwaga: coraz więcej urzędów pracy zastrzega sobie w regulaminie przyznawania dotacji, iż wnioski mogą być wypełnione wyłącznie komputerowo, w przeciwnym wypadku będą odrzucane)

O wszelkie kwestie związane z wypełnieniem dokumentacji można zapytać pracowników UP, w którym ma Pan zamiar starać się o dotację, choć z praktyki wiemy, że otrzymane w ten sposób porady nie zawsze są satysfakcjonujące, lub też po prostu urzędnicy wprowadzają (świadomie lub nieświadomie) w błąd. Dlatego niezależnie od wszystkiego trzeba bardzo uważnie przeczytać regulamin przyznawania dotacji (większość urzędów pracy taki regulamin posiada i jest on dostępny na stronach internetowych lub ewentualnie w siedzibie urzędu). Można też porozmawiać niezależnie z dwoma różnymi pracownikami UP, aby zwiększyć pewność co do rzetelności otrzymanych informacji.

Czy warto warto napisać dodatkowy biznesplan, nawet jeśli dany urząd pracy tego nie wymaga?

Jeśli we wniosku można podać jedynie bardzo ograniczoną ilość informacji o swojej przyszłej firmie, to napisanie dodatkowego (nawet prostego) biznesplanu może okazać się bardzo pomocne i znacząco zwiększyć szanse na dotację. Trzeba jednak pamiętać, aby dokumenty były wiarygodne, tzn. aby komisja oceniająca wniosek nie miała wątpliwości, że przygotowała je ta sama osoba, która stara się o dotację.

W przeciwieństwie do dotacji dla już istniejących firm (gdzie można pozyskać znacznie większe pieniądze), korzystanie z pomocy zewnętrznych doradców lub firm konsultingowych, w przypadku pozyskiwania typowych dotacji na start, nie jest dobrze widziane przez komisje oceniające wnioski. Oczywiście zlecenie przygotowania tego typu dokumentacji specjaliście, jeśli sami nie mamy o tym pojęcia może okazać się bardzo dobrą inwestycją, która w znaczny sposób zwiększy szanse na dotację, jednak trzeba zadbać o to aby osoba oceniająca wnioski nie miała wątpliwości, iż przygotowaliśmy je samodzielnie.

Taka sytuacja mogła by mieć miejsce gdyby do wniosku o przyznanie dotacji na otwarcie firmy budowlanej, dołączyć biznesplan, który pomimo iż jest bardzo sensownie napisany, pełen terminologii ekonomicznej, zawiera rozbudowane analizy finansowe, zamiast np. prostego rachunku zysków i start. Wyjątkiem była by tu oczywiście sytuacja gdyby osobą, która chce otworzyć firmę budowlaną była osoba, która ukończyła studia ekonomiczne lub ma innego rodzaju „dowody”, które potwierdzają, że przedstawiony wniosek i biznesplan są jej autorstwa.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

witam serdecznie,
w roku 2007 przez krótki czas miałem zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wymagała tego firma, u której pracowałem. od zamknięcia działalności minął już ponad rok, czy mogę starać się o dofinansowanie z UP na otwarcie działalności? pozdrawiam

Witam!!!

Mam 2 pytania.
Jedno o poręczycieli drugie o wydawanie środków.

Znalazłem dwóch poręczycieli.
I teraz, czy potrzebuję przed złożenie wniosku, zaświadczenie o ich zarobkach? Jeśli nie teraz to kiedy? Przy podpisywaniu umowy potrzebne są takie zaświadczenia czy są gotowe druki urzędowe? Skąd je wziąć (w sieci?) Czy wystarcza poręczenie osób składających podpis?

Czy w przypadku wahających się cen oprogramowania lub używanego sprzętu jestem zmuszony wydać dokładną kwotę z wnioskowanej?
Co z różnicą? Zwracam? W jaki sposób?

I czy można we wniosku dodać że ceny się wahają a kwota dotacji umożliwia zakup tylko części potrzebnych „rzeczy”. I czy resztę z zakupów można przeznaczyć na udokumentowany zakup ściśle ukierunkowany tematycznie do profilu firmy?

Za odpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam Michał

Witam!!!!!!!!!!!!!1
otrzymalem dzis decyzje z PUP o negatywnym rozpatrzeniu mojego wniosku poniewaz w 2002roku prowadzilem działalnosc gospodarczą
Bylo to ponad 7 lat temu. Moje pytanie czy Starosta moze dobrowolnie zmieniac przepisy dotyczace przyznania dotacji i czy moge złozyc skargę dotyczacej tej decyzji
pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

we wniosku napisałem ze chce otworzyc dzialalnosc gospodarczą zwiazana z budowlanką . czy w czasie kursów mogę zmienić rodzaj działalności ???????????

czy urząd pracy będzie kontrolował na co wydaję pieniądze z dotacj?? czy dopiero po 12 miesiącach muszę im pokazać faktury itp??

Witam, chce założyć dział. gosp. mój obecny szef chce podpisać ze mną umowę i zagwarantować mi współpracę, wykonywał bym dla niego usługi transportowe na kwotę ok. 5tys. zł netto/ miesięcznie. Przy okazji rozpoczęcia dział. chciałbym skorzystać z możliwości dofinansowania z urzędu pracy. Czy mam szanse na dofinansowanie? Wszystkie formalności z tym związane chciałbym załatwić przez wyspecjalizowaną do tego firmę. Proszę o kontakt w tej sprawie.

Witam chciałbym założyć firmę handlowo-produkcyjną na terenie wiejskim. Czy jest możliwe pozyskanie środków na odpowiednie zagospodarowanie terenu, czyli budowę dwóch ocieplanych namiotów. Proszę o kontakt….

Chciałabym uzyskać dotacjen z urządu pracy na otwarcie działalności jednak jestem posiadaczką gospodarstwa rolnego(dochody sporadyczne i bardzo małe) . Czy w tym wypoadku mam szansę na zarejestrowanie się w urzędzie pracy i otrzymanie dotacji.

Witam!!!
Mój chłopak założył firme- montaż szyb samochodowych. Firma działa od 20 kwietnia 2009 roku, zastanawiamy się czy możemy starać się o dotację na rozwój firmy. Proszę o szybka odpowiedź.
Z góry dziękuję.

witam mam pytanie jeśli już mam własna działalność która jest zarejestrowana na obszarze wiejskim a prace wykonuje w innym miejscu czy mogę się starać od dotacje UE i jaka byłaby najlepsza.

CZy poreczycilelm dotacji dla bezrobotnego moze byc malzonek?

czy po podpisaniu umowy z PUP na założenie działalności pomimo że nie otrzymałem jeszcze pieniędzy mogę założyć działalność gospodarczą??
pozdr.

mam pytanie. jestem studentką nie zamierzam jeszcze konczyc szkoly ale chcialabym zalozyc swoja firme. czy jest mozliwosc zebym dostala dotacje czy nie? bo wszedzie jest napisane cos innego…

Chcialabym otworzyc agroturystyke w swoim domu ale nie wiem od czego zaczac.Jestem absolwentka technikum hotelarskiego i nie jestem zarejestrowana w Urzedzie Pracy.

Przed wczoraj podpisałam już umowę o dotacje, dziś wpłyną środki na konto, powiem wam ze jestem załamana właśnie się dowiedziałam że ceny które zostłay zaakceptowane na negocjacji w UP, przy wydatkowaniu mogą ulec zmiane tylko 10% w duł jub w górę i na końcu musi wyjść idealna kwota dotacji jak bedzię 1 grosz za mało to zabiorą dotacje. A w UP nic o tym nie mówili przed podpisaniem umowy.

mam pytanie,własnie ukńczyłam technikum ekonomiczne i jestem po wszystkich egzaminach maturalnych i chce otworzyć pizzerie czy bar-gastronomie i czy moge juz składac papiery na dofinansowanie z urzędu pracy??ile wogóle mozna uzyskać dofinansowania??prosze o szybka odpowiedz bo bardzo zalezy mi na czasie.pozdrawiam.
z góry dziekuje.

Prosiłbym o informację, czy jeżeli otrzymałem dotację na jeden rodzaj działalności, a świadczę również inne usługi i wystawiam na nie faktury, to czy urząd tego nie zakwestionuje że prowadzę inną działalność.

mam pytanie,czy osoba pracująca moze ubiegać się o dotacje z UP na zalozenie wlasnej działalności?

Witam,
od 1 lipca 2009 będę osobą bezrobotną. Zamierzam od razu zarejestrować się w UP i ubiegać o dotację na rozwój własnej firmy. Znajomy mi mówił, że najpierw muszę być zarejestrowany jako bezrobotny przez 1 miesiąc, inny, że przez 3 miesiące. Jak szybko mogę ubiegać się o dotację ??? I co jeśli UP mi odmówi ? Mogę spróbować ponownie z nowym biznes planem ???
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

z kad mozna uzyskac gotowke na inne wydatki takie jak dzierrzawa ?? zus ?? nie mozna tego oplacic z pieniedzy z dotacji czy jakies inne mozliwosci uzyskanie gotowki na inne wydatki??

czy PO uzyskaniu takiej dotacji i rozpoczeciu dzialalnosci moge podpisac umowe o prace z innym podmiotem na zasadzie zlecenia, kontraktu ?

Chcialbym sie dowiedziec jaka kwote dotacji dostalaby osoba, ktora zakladajac dzialalnosc gospodarcza zarejestrowalaby osobe z grupa?

witam. od 1sierpnia jestem bezrobotny. umowa została rozwiązana za porozumieniem stron czy mogę ubiegac sie o dotacje ktore beda wyplacane w pazdzierniku

Czy możliwe są studia podyplomowe współfinansowane ze środków unijnych.
Nadmienię że obecnie pracuję.
Po tych studiach planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej
Proszę o szybką odpowiedź

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy będąc na stazu moge się ubiegac o dofinansowanie nie tracac rownocześnie statusu stazysty?
Czy dostajac dofinansowanie musze sam prowadzic swoją działalność czy moge miec pracownika a samemu odbywać staz?

czy na założenie dużego gospodarstwa pasiecznego mogę uzyskać taka pomoc.

Witam
Mam bardzo ważne pytanie i prosiłabym o odpowiedz.
Minęło już dwa miesiące od podpisania umowy z UP a krotko po podpisaniu okazało się szczęśliwie ze jestem w ciąży ,poród przypada na miesiąc kwiecień – maj ( 5 miesięcy przed końcem umowy ).Dowiadywałam się w ZUS-ie z e podczas macierzyńskiego będzie odprowadzana tylko składka na zdrowotne .I teraz aż się boje co będzie.Chce prowadzić te firmę ale boje się ze to może zerwać umowę z UP.
Co urząd w takiej sytuacji zrobi ?Nigdzie nie można znaleźć odpowiedzi na takie pytanie .Proszę o pomoc w odpowiedzi.
Dziękuję

Witam. Mam pytanie odnosnie dotacji z UP. Jeśli chcialbym otworzyc sklep monopolowy z pomoca tejze dotacji czy moge zatrudnic pracownika?

Witam serdecznie,
Mam pytanie dotyczące otwarcia własnej działalności chciałbym skorzystać z dotacji czy środki z pup obejmują otwarcie małej gastronomii np.kebab dodam,że miało to by być otwarte do godz.pożnych 2-3 w nocy.

Czy przeniesienie firmy do innego miasta może być powodem cofnięcia dotacji z Urzędu Pracy?

Jak wypełnić wniosek w sprawie przyznania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej? Nie wiem jak się do tego zabrać..

Witam otrzymałem dotacje z urzędu pracy, miałem wydać pieniądze w ciągu 30 dni ale nie zdążyłem, pani w urzedzie powiedziała mi że moge to robić przez 2 miesiące, a dziś się dowiedziałem jak zawiozłem faktury, że uzna mi tylko te za 1 miesiąc a te w drugim miesiącu działania firmy nie, co ja ma zrobić , czy jest możliwość odwołania sie od tej decyzji, jestem załamany, będę musiał oddać 10 tyś, za towar który kupiłem

Mam podobny problem, co Robert! Dostałam dotację. Firma istnieje już od 9 września, ale już dziś wiem ,ze nie zdążę z zakupami do 9 października z powodu choroby. Co robić? Pisać wniosek o przedłużenie terminu wydatków?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

witam …mam podobne pytanie czy dostane dotacje bedąc w BIK KRD i ZUS ?

witam
mam takie pytanie czy odbywając staż mogę złożyć wniosek o dofinansowanie na otwarcie własnej działalności, muszę czekać na zakończenie umowy??

witam mama zamiar otworzyć firmę jednoosobową.kiedy mogę starać się o dotacje z UP i ew z Unii europejskiej? firma ma się zajmować wykończaniem wnętrz

Czy przeniesienie firmy do innego miasta może być powodem cofnięcia dotacji z Urzędu Pracy?