Kiedy podatek VAT można sfinansować dotacją?

W jakiej sytuacji podatek VAT za zakup danego środka trwałego może być zwrócony w ramach dotacji?

Podatek VAT może być zwrócony w ramach dotacji (czyli uznany za kwalifikowalny) tylko wtedy, gdy podmiot starający się o dotację (Beneficjent), zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, nie posiada prawa do ubiegania się o zwrot podatku VAT lub obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego.

To jednak nie wszystko, gdyż istnieją takie działania (konkursy o dotacje), gdy podatek VAT jest niekawalifikowany w każdym przypadku, co oznacza, że nie ma absolutnie żadnej możliwości aby podatek VAT był w jakikolwiek sposób refundowany w ramach takiej dotacji. Takim konkursem jest np. działanie 312 "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiebiorstw" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie pozyskać można dla dofinansowanie dla mikroprzedsiębiorstw z obszarów wiejskich i małych miast.

UWAGA! Powyższe zasady dotyczą wyłącznie dotacji dla firm już istniejących na rynku i starających się o dotację. W przypadku osób, które chcą dopiero założyć firmę podatek VAT jest zazwyczaj w całości pokrywany w ramach otrzymanej dotacji.

Jak w prosty sposób pozyskać obecnie pieniądze dla swojej firmy?

Możesz pozyskać do 550 tys. zł, dodatkowo otrzymasz wsparcie firmy doradczej przy staraniu się o dotacje unijne.

umów się na spotkanie (dla istniejących firm)


dodatkowe możliwości (dla istniejących firm)Jeśli nie masz jeszcze firmy i szukasz większych środków
sprawdź poniższą możliwość:

kontakt z doradcą - finansowanie [niskooprocentowany kredyt] do 350 tys. zł na założenie firmySzukasz sposobu aby nabyć samochód?
A może chcesz po prostu kupić samochód?

Skorzystaj z najlepszego obecnie sposobu finansowania już od 1 dnia działalności, bez wkładu własnego (udział własny 0%). dowiedz się więcej