Data publikacji: 10 kwietnia 2008
(aktualizacja: 7 września 2010)

Jesteś rolnikiem? Dowiedz się skąd możesz pozyskać dotację!

Z docierających do nas informacji najczęściej pytacie o to, jakie dotacje są przewidziane dla rolnictwa, oraz o kwotę pomocy jaką można uzyskać i jakie warunki trzeba spełnić starając się o przyznanie pomocy unijnej.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w najbliższym czasie będziecie mieli możliwość skorzystania z takich działań jak Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, Programy rolno środowiskowe, pomoc dla młodych rolników oraz Renty strukturalne.

Obecnie realizowane są:

Programy rolnośrodowiskowe w których maksymalna kwota pomocy jaką można otrzymać wynosi 1800 zł/ha. Płatność rolnośrodowiskowa jest pomocą wieloletnią, wypłacaną corocznie, po wykonaniu określonego zestawu zadań w ramach danego wariantu. Wymogiem do otrzymania płatności rolnośrodowiskowych jest posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż 1 ha, a także podjęcie przez rolnika zobowiązania do realizacji programu rolnośrodowiskowego przez okres 5 lat, zgodnie z planem działalności rolnośrodowiskowej; przestrzegania podstawowych wymagań na obszarze całego gospodarstwa rolnego; przestrzegania wymagań wynikających z poszczególnych pakietów rolnośrodowiskowych.

Pomoc dla młodych rolników w ramach której możliwa do uzyskania jest jednorazowa premia w wysokości 50 tys. zł. O pomoc może się ubiegać osoba która jest pełnoletnia i w dniu składania wniosku nie ukończyła 40 roku życia oraz posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, nie prowadziła dotychczas działalności rolniczej, bądź prowadzi działalność rolniczą nie dłużej niż 18 miesięcy. Powierzchnia gospodarstwa nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gospodarstw rolnych w danym województwie i nie większa niż 300 ha.

W najbliższym czasie przewidywane jest uruchomieni następujących działań:

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej w ramach której udzielana jest pomoc w formie refundacji 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji. Maksymalna pomoc w okresie realizacji Programu wynosi 100 tys. zł na jednego beneficjenta. O pomoc może się starać rolnik który jest pełnoletni i nie ukończył 60 roku życia i nie wystąpił o przyznanie mu renty strukturalnej w ramach PROW, posiada miejsce zamieszkania na obszarach wiejskich poniżej 5 tys. mieszkańców, oraz jest ubezpieczony w KRUS-ie przez okres co najmniej ostatnich 12 miesięcy. Pomoc może być przyznawana na operację obejmującą wyłącznie inwestycje związane z podjęciem lub prowadzeniem działalności nierolniczej.

Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej w ramach której udzielana jest pomoc w formie refundacji od 25% do 50% kosztów kwalifikowalnych, przy czym wysokość pomocy przyznanej na realizację jednej operacji nie może być niższa niż 100 tys. zł. O pomoc może się ubiegać osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadające osobowości prawnej, która działa jako przedsiębiorca, posiada numer identyfikacyjny oraz jest zdolna do realizacji planowanego przedsięwzięcia.

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw jest działaniem w ramach którego przyznawana pomoc ma formę zwrotu 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych i wynosi od 100 do 300 tys. zł w zależności od ilości utworzonych miejsc pracy. Pomoc może być przyznana osobie fizycznej lub osobie prawnej, lub jednostce organizacyjnej nieposiadające osobowości prawnej, która prowadzi (podejmuje) działalność jako mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające poniżej 10 osób, i mające obrót nieprzekraczający 2 mln euro. Realizowana operacja musi być uzasadniona pod względem ekonomicznym, a biznesplan musi przewidywać utworzenie co najmniej 1 stanowiska pracy.

Renty strukturalne gdzie wysokość pomocy wynosić będzie 896,19 zł, tj. 150% kwoty najniższej emerytury, a wraz z dodatkami na małżonka i za przekazanie gospodarstwa powyżej 10 ha użytków rolnych osobie poniżej 40 roku życia, 1583,27 zł, tj. 265% kwoty najniższej emerytury. O przyznanie renty strukturalnej mogą się starać osoby które ukończyły 55 lat, lecz nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (mężczyzna 65 lat,
a kobieta 60 lat), prowadziły działalność rolniczą na własny rachunek w gospodarstwie rolnym w okresie co najmniej 10 lat i przez okres co najmniej 5 lat podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu; przekazały gospodarstwo rolne; zaprzestały prowadzenia wszelakiej towarowej działalności rolniczej i nie są emerytami ani rencistami.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Czy można uzyskać dotacje np na otwarcie dyskoteki gdzie liczba osób zatrudnionych będzie przekraczać 10 osób. Jaki procent UE może mi np zwrócić… Dziekuje za odp

witam. Od 2005 roku prowadzę produkcje pieczarek.Moja powierzchnia uprawowa to 250 metrów kwadratowych.Czy jest możliwe otrzymanie jakichś dotacji na rozwinięcie mojej działalności. Jeśli tak to jakie warunki musiałbym spełnić?

Witam. czy jest możliwość na dofinansowanie zakupu mięsnego bydła.

Jestem rolnikiem płatnikiem krus .Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie z programu różnicowanie kierunku działalności pozarolniczej interesuje mnie handel obwoźny w detalu.Jakie warunki muszę spełniać???

Prowadzę działalność transportową – przewóz osób autokarem. Poza tym posiadamy gospodarstwo rolne (2ha). Jestem mikroprzedsiębiorcą.
Chciałabym otworzyć na własnym terenie warsztat samochodowy do własnej działalnosci wraz z wyposażeniem oraz wykonywania usług dla rolników i innych klientów w zakresie napraw pojazdów samochodowych, budowa sklepu z częsciami samochodowymi oraz rolniczmi, utwadzenie placu przy sklepie .
Z jakich programów mogłabym skorzystać .
Czy mój pomysł może być zrealizowany w ramach projektu „tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Monika

Witam. Posiadam niewielkie gospodarstwo rolne ( w przeliczedniu 1ha) place krus chcialbym otworzyc firme remontowo- budowlana zajmujaca sie rowniez pokryciami dachowymi. Chcialbym zatrudnic w niej 3 pracownikow. Czy nalezy mi sie dotacja na otwarcie mikroprzedsiebiorstwa a moze jakas inna dotacja? jaka sume moge otrzymac? na co moge przeznazyc pieniadze?

witam jestem ubezpieczona w kruz jako domownik na rolnictwie u teścia chciałam otwotzyc zakład pogrzebowy jaka sume moge otrzymac wzrotu pieniedzy prosze o odpoeiedz dziekuje

witam mam pytanie jestem rolnikiem posiadam ok2ha przeliczeniowe jestem płatnikiem krus chdziełbym otwozyc działalność gospodarczą polegającą na usługach koparko ładowarką lub firme transportową czy mam jakieś szanse na pomoc w rozkręceniu tego typu działalnści

WITAM OD 3 LAT JESTEM PŁATNIKIEM KRUS,CHCĘ OTWORZYĆ PRACOWNIĘ BIŻUTERII ,O JAKĄ POMOC MOGĘ SIĘ STARAĆ W 2009?,MIESZKAM W WOJ MAŁOPOLSKIM.DZIĘKUJĘ

witam
kupiłem działke o powierzchni 1,5h przeliczeniowy 1h jak najkorzystniej zagospodarować tę działke w kierunku rolniczym ,aby uzyskać jak największe dopłaty niebędąc płatnikiem KRUZ,do jakih upraw są najkorzystniejsze dopłaty.

Jestem rolnikiem, mam 45 lat. Posiadam 14 ha ziemi. Chciałbym zakupić nowy ciągnik. Czy mogę się starać o jaąkolwiek dotację z Unii Europejskiej przeznaczoną na ten cel? Z góry dziękuje za udzielone informacje.

Dzień dobry. Posiadam gospodarstwo rolne,płacę składkę krus,mieszkam z żoną, z dzieckiem i rodzicami w rozwalającym się domu. Czy mógłbym skorzystać z dotacji na budowę domu?

dostałam w spadku po rodzicach ziemię, nie jestem płatnikiem krus, czy mogę skorzystać z jakiejś dotacji – na otwarcie własnej działalnośi lub na zakup ziemi i modernizację gospodarstwa?
Pozdrawiam

Witam, jestem młodym rolnikiem od ok 2 lat posiadam 4,5 hektara ziemi (nie wiem ile to jest przeliczeniowych) i chciałbym starać się o dotacje na kupno ciągnika i ziemi, gdzie mam się udać i jakie są szanse na dotacje?
Jeszcze jedno moja żona nie pracuje i opłacamy na nią KRUS, czy z tytułu, że nie ma pracy są jakieś renty strukturalne, lub jakiekolwiek pieniądze na gospodarstwo?

chcialbym uzyskac dotacie na dzialalnosc poza rolnicza mam takie pytanie czy przetwarzanie slomy na brykiet jest dzialalnoscia poza rolnicza tak. ?czy pieniadze te muglbym przeznaczyc na zakup maszyn rolniczych traktora itd do zbierania slomy z pola ?

Prowadze działy specjalne, jestem na krusie czy mam szanse dostac dotacje na myjnie samochodową tzn.przejść na działalność pozarolniczą.Gdzie składać taki wniosek o dotacje?

Jestem płatnikiem KRUS. Mam 1 ha przeliczeniowy. Prowadzę działalność gosp.Mam 30 lat. Chcę dokupić ziemię rolną.Czy otrzymam na ten cel dotację ?

Mam 10 ha ziemi. Chcę kupic ziemię rolną i ciagnik rolniczy. O jaką dotację mogę się ubiegać?

witam mam 28 lat z małżonką posiadamy 18-to hektarowe gospodarstwo rolne chcielibyśmy starac się o dotację na zakup ciągnika.interesuje mnie czy ciągnik musi byc nowy czy też morze byc używany(do ilu lat)jakie dokumeny są potrzebne aby ubiegac się o tą dotację i kiedy i jaki procentowy jest zwrot pieniędzy.proszę o odpowiedż z góry dziękuje pozdrawiam

witam!
obecnie jestem na urlopie wychowawczym,ktory konczy sie w sierpniu.Nie zamierzam wracać do pracy.Od 2 lat z męzem jestesmy włascicielami gospodarstwa rolnego ok 5 ha.Mysle o załozeniu jedno lub dwuosobowej firmy.Nie wiem jak to wszystko wyglada gdyz po zwolnieniu sie z obecnej pracy będę musiała płacic KRUS.Na jakie dotacje moge liczyc zakładając,ze działalnosc nie bedzie związana z rolnictwem.Siedziba firmy byłaby u mnie w domu a w miescie byłyby faktyczne usługi.Dziekuje

Dzien dobry.
Chciałbym zapytać czy bycie rolnikiem opłacanie krus ale zamieszkiwanie w miejscowości powyżej 5 tyś. a w moim przypadku jest to 50 tyś. można uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności nierolniczej lub zakup samochodu ciężarowgo lub innej dotacji.
Dziękuję.

Witam! Jestem obecnie na urlopie wychowawczym, ubezpieczona w ZUS-ie, posiadam jednak gospodarstwo rolne. Mam zamiar rozpocząć dzialalność związaną z turystyką, rekreacją i sportem- wczasy zdrowotne. Jaki rodzaj dotacji byłby dla mnie najbardiej kożystny? Jak dlugo przed zarejstrowaniem dzialalności powinnam posiadać ubezpieczenie w KRUS, aby móc skorzystać z dotacji dla rolnika?

jestem rolnikiem,chcial bym postawic duzy budynek gospodarczy i czy sa jakies srodki przeznaczone na dofinansowanie z UE.Jaie bym musial spelnic waruni.Z gory dziekuj za odp

Witam

Posiadam 4 h ziemi i chciałaby zająć się hodowlą ślimaków czy mogę liczyć na pomoc finansową w związku z rozpoczęciem działalności?
I gdzie mam szukać takiej pomocy. ?

chcialbym zapytac czy moge starac sie na zmodernizowanie lokalu uslugowego(o przeznaczeniu kosmetycznym) polozonego w miescie.jestem rolnikiem od siedmiu lat, oplacam skladki krus.

jestem rolnikiem 11lat posiadam gospodarstwo 0,96a przeliczeniowe1,08 czy mogę skożystać z jakiejś dotacji na powiększenie gospodarstwa

Witam, jestem córką rolnika, obecnie pracuje ale chcę założyć własną działalność poza rolniczą. Czy mam szansę na otrzymanie dotacji?

Nie mam własnego kapitału ale mam możliwość wydzierżawienia gospodarstwa.Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kierunku agroturystyki?
Z góry dziękuję za pomoc.

Witam,

z wraz z mężem prowadzimy małe gospodarstwo- ok 6 ha. Jest ono przeznaczone na uprawę warzyw- kapusty, pomidorów, a jesienią także chryzantem. Chcielibyśmy pozyskać dotację na zakup ciągnika, bądź na rozwój gospodarstwa. Od czego zacząć i jakie mamy szanse?? Bardzo proszę o odpowiedź!!

Witam
Posiadam gospodarstwo rolne 6h w małej wiosce w woj. łódzkim mam własną działalność pozarolniczą opłacam zus czy mogę się starać o dotację na zakup nowego ciągnika?czy muszę przejść na krus i przez jaki okres muszę go opłacać ?

Witam Państwa!!! w przyszłości chciał bym założyć swoją działalność ( produkcja biomasy ) , obecnie jestem na gospodarstwie rolnym opłacam KRUS aczkolwiek nie posiadam na własność ziemi ..czy w tym przypadku będę mógł się ubiegać o dofinansowanie na założenie działalności pozarolniczej ???? czy jednak muszę mieć ziemie na siebie ???? dziękuję i pozdrawiam

Witam w tym roku ukończyłem studia Zarządzanie w Turystyce i Rekreacji. A od końca wakacji jestem także ubezpieczony w KRUS. Jestem zainteresowany otwarciem ośrodka jeździeckiego, Moje pytanie brzmi z jakiego programu mogę skorzystać, ile wynosi mniej więcej dofinansowanie i czy część środków mógłbym przeznaczyć na zakup ciągnika.

Witam mam 22 ha ziemi z dzierżawami mam 29 czy mogę się starać o nowy ciągnik na PROW ilu konny można mi przyznać??Planuje wejść na VAT ponieważ wynajmuje metry pod działalność i co chwile jakiś remont opłaci mi się przeliczyłem.

Mam 10ha czy moge uzyskac jakąś bezzwrotną dotacje na rozwój gospodarstwa rolnego?

Biorę udział w projekcie „Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?” mam pomysł na założenie gospodarstwa agroturystycznego. W jakiej wysokości mogłabym uzyskać kredyt i na jakich warunkach? Czekam na odpowiedź. Z góry dziękuję:)

Jestem na rencie z I grupą inwalidzką, chcialbym uzyskac dotacie na przetwarzanie slomy, siana na brykiet. Jakie mam szanse aby uzyskac pieniadze i przeznaczyc na zakup brykieciarki

czy nie będąc rolnikiem ale posiadając grunty /jako firma/ mogę się ubiegac o dotacje z unii na np obsadzenie gruntu np brzozą -32 tys mkw

Chciałałym pozyskać dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzędsiębiorstw , a ponadto jestem studentem dziennym to czy mogę rownież starać sę o przyznanie dotacji dla studentów ?

Witam. Czy będę mógł się ubiegać o dotacje dla młodego rolnika? Mam 18 lat i otrzymam 12ha ziemi w woj. warmińsko mazurskim. Z góry dziękuje za odpowiedź.

witam jestem od roku na KRUS-ie chciałbym otworzyć działalność usługową tj. montaż instalacji elektrycznych. posiadam 1,5ha przeliczeniowego ziemi na współwłasność z bratem. czy mógłbym liczyć na wsparcie z ARiMR i na jaka kwotę mógłbym liczyć.. Interesuje mnie jeszcze forma przyznanych środków pieniężnych ? Do jakiej kwoty wzrosłaby stawka składki na rzecz KRUS. Ile musiałbym prowadzić działalność żeby nie było konieczności zwrotów środków w razie nie powodzenia.

proszę o odpowiedź.

witam, mam pytanie czy mogę ubiegać sie o jakąs dotacje na maszyny do gospodarstwa rolnego przy areale 14,56

witam,mam 1,27ha ziemi,przeliczeniowy 0,97ha.od ponad 3lat opłacam składkęKRUS,ubezpieczony jest mąż.ja pracuję ,
chcielibyśmy otworzyć działalność usługową.Czy i na jakie wsparcie finansowe moglibyśmy liczyć?