W pierwszym artykule dotyczącym kryteriów oceny wniosków w tegorocznym naborze w działaniu PO IG 8.1 (dotacje na e-biznes) opisaliśmy najważniejszą zmianę wśród kryteriów merytorycznych obligatoryjnych (obowiązkowych), które trzeba spełnić aby wniosek został pozytywnie oceniony.
W drugim opisaliśmy cztery kryteria fakultatywne, dzięki którym można uzyskać 100 dodatkowych punktów, które w znacznym stopniu przybliżają nas do uzyskania dotacji.
Jednak o tym, ile ostatecznie punktów uzyska nasz wniosek decyduje kryterium rozstrzygające, czyli współczynnik efektywności ekonomicznej (EE).
Współczynnik ten może wynieść od 0 do 1, przy czym podawany jest z dokładnością do czterech zer po przecinku (np. 0,0001). Współczynnik ten mnoży się przez liczbę punktów uzyskanych w kryteriach merytorycznych fakultatywnych i tak uzyskany wynik to ostateczna liczba punktów jaką otrzyma nasz wniosek.
Jeśli więc współczynnik w naszym wypadku wynosi 0,724 i uzyskaliśmy 90 punktów w ocenie merytorycznej fakultatywnej, to 65,16 punktów.
Skąd bierze się współczynnik efektywności ekonomicznej (EE)?
Liczy się go według następującego wzoru:
EE = 0,3*ROS + 0,7*ROI, gdzie:
ROS – Wskaźnik rentowności na sprzedaży
ROI – Wskaźnik rentowności inwestycji
Wskaźniki ROS i ROI wyliczamy we wniosku sami na podstawie planowanych przez nas założeń co do przychodów i kosztów związanych z projektem. Co bardzo istotne, obliczenia te muszą być w pełni poprawne, gdyż jeśli pojawi się w nich błąd osoby oceniające nasz wniosek nie są uprawnione do poprawy danych i wyliczenia na ich podstawie właściwego wskaźnika EE. Wniosek zostaje w takim wypadku odrzucony na podstawie znanego już z poprzednich naborów kryterium merytorycznego obligatoryjnego – „Przedstawiony opis modelu biznesowego uwiarygodnia powodzenie rynkowe projektu”.
Sprytny wnioskodawca stwierdziłby w tej chwili, że wszelkie finansowe wskaźniki projektu można naciągnąć na tyle, powstały na ich podstawie wskaźnik EE był bardzo bliski 1, co przy spełnieniu reszty kryteriów oceny merytorycznej fakultatywnej da nam blisko 100% szanse na uzyskanie dotacji.
To jednak nie takie proste. PARP stoi na stanowisku (i jest ono – choć dość mało precyzyjnie – zawarte w umowie o dofinansowanie), iż beneficjent powinien się wywiązać również ze wskaźników ekonomicznych przedstawionych we wniosku. Zmusza to jednocześnie do zakładania BARDZO ostrożnych założeń finansowych projektu, tak aby w momencie kontroli nie narażać się na wypowiedzenie umowy przez PARP i zwrot dotacji. PARP zaznacza, że taka ewentualność jest możliwa tylko w sytuacji gdy wskaźniki będą w drastyczny sposób odbiegały od tych wpisanych we wniosku o dofinansowanie.
Ma to na pewno jakiś sens, jednak trzeba też pamiętać, że wszelkie inwestycje e-biznesowe to inwestycje podwyższonego ryzyka i wielu ewentualności nie da się przewidzieć.
Jak zatem najlepiej przygotować wniosek do tegorocznego naboru?
Na pewno trzeba się 10 razy zastanowić robiąc wszelkie kalkulacje, na podstawie których obliczane są wskaźniki ekonomiczne ROS i ROI. Poza tym trzeba jeszcze raz zastanowić się nad fundamentami, które stoją za wszelkimi danymi ekonomicznymi, czyli cechami naszych e-usług, a przede wszystkim tego w jaki sposób będą one odpowiadać na potrzeby użytkowników (czy będą oni gotowi za nie zapłacić).