Data publikacji: 10 stycznia 2008
(aktualizacja: 13 września 2010)

Fundusze unijne na rozwój turystyki
Prowadzę firmę w branży turystycznej, czy mógłbym starać się o dotację?

Jak najbardziej, turystyka w żadnym wypadku nie jest branżą, która byłaby w jakikolwiek sposób wykluczona z możliwości ubiegania się o dotacje unijne przez przedsiębiorstwa. Droga w kierunku pozyskiwania funduszy unijnych stoi więc przed Pana firmą otworem…

Wszystko jednak zależy od tego jaką firmę Pan prowadzi i na co chciałbym Pan pozyskać pieniądze. Firmy z branży turystycznej mogą się starać o dofinansowanie głównie w:

    jednym z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych – RPO (każde województwo ma swój własny program operacyjny) – to, w którym programie będzie Pan się starał o dotację, zależy przede wszystkim od miejsca inwestycji. W Ramach RPO firmy z branży turystycznej mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich konkursów (zazwyczaj umożliwią one zdobycie dużych, kilkumilionowych dotacji) lub też konkursów, w którym mogą startować też firmy z innych branż, planujące swoje inwestycje na terenie danego województwa (głównie są to działania w ramach 1 lub 2 osi priorytetowej).
    w ramach działania 312 Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – w ramach tego działania można pozyskać do 300 tys. zł jednorazowej dotacji także na przedsięwzięcia z branży turystycznej mające miejsce na terenach wiejskich lub w małych miasteczkach (do 5 tys. mieszkańców)

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam.Proszę o radę,jak otrzymać dotację w miejscowości poniżej 5 tyś.mieszkańców na terenach wiejskich,woj.zachodniopomorskie na budowę nowej bazy noclegowej oraz zagospodarowanie terenu .

Witam,
jesteśmy grupa młodych przedsiębiorców studentów. Chcielibyśmy wziąć kredyt i zainwestować w mały ośrodek wypoczynkowy o bardzo wysokim standardzie. Czy dotacje są przyznawane przed rozpoczęciem inwestycji czy po zakończeniu ( innymi słowy czy trzeba mieć środki na całą inwestycje)? Prosimy o radę.

Witam, kupiliśmy z żoną dzialkę nad jeziorem solińskim i planujemy wybudować tam domki letniskowe i może jakiś sprzęt do uprawiania sportów wodnych (rowerek wodny, kajak, żaglówkę), czy możemy starać się o jakieś dotacje unijne na taki cel ? Działka jest położona w miejscowości poniżej 5 tyś. mieszkańców, prowadzimy z żoną działalność gospodarczą nie związaną z turustuką. Gdzie można się coś na ten temat dowiedzieć, proszę o jakieś informacje i wskazówki.

jak mogę uzyskać dotację na modernizację restauracji w małej miejscowości

Witam!
Posiadam budynek ok.100m2(po przebudowie będzie większy) nad brzegiem jeziora ok.25m.z pięknym widokiem na okolicę w pobliżu lasu ok.500m.w zabudowie wiejskiej poniżej 5tys.mieszkańców chciałbym przebudować go na bazę noclegową ewentualnie poprowadzić agroturystykę.Prowadzę działalność gospodarczą,budowlanka.Posiadam przeszkolenie agroturystyczne.I tu jest pytanie czy mam szansę na uzyskanie dotacji i w jakiej wysokości.

Witam!

Prosze o rade jak moge otrzymac dotacje do inwestycji zwiazanej z przebudowa i rozbudowa budynku na bazę noclegową. Dom ten jest polozony w miejscowosci ponizej 5tys. mieszkanicow woj. pomorskie. Prowadzę dzialalność gospodarczą – sezonową. Pozdrawiam

mam pytanie. mieszkam na obszarze jury krakowsko-częstochowskiej.
chciałbym założyć własną działalność związaną z turystyką a mianowicie założyć pole biwakowe z domkami letniskowymi. obszar na którym chciałbym wybudować domki i innymi atrakcjami otoczony jest dookoła lasem liściasto-iglastym, niedaleko znajdują się szlaki turystyczne (szlaki orlich gniazd) oraz rezerwat Góry Zborów oraz zalew kąpieliskowy a także wiele atrakcji wartych zwiedzenia( zamki i warownie) chciałem zapytać czy jest możliwość otrzymania dotacji unijnej na założenie ośrodka??? i jakie muszę złożyć dokumety???? pozdrawiam

Prowadzę drobną działalnośc- kwatery noclegowe w Międzybrodziu Żywieckim nad pięknym jeziorem.4pokoje dla 10 osób, planuje remont stojącego już budynku aby zaadoptować go na kolejne pokoiki dla około 12 osób, jakie sa szanse na otrzymanie dotacji unijnych.

posiadam działke w gminie Darłowo z pozwoleniem na budowę 6 domków . W tym roku postawiłem 2 ,czy jest szansa na dofinansowanie budowy reszty domków .

mam działkę wraz ze stawę ,teraz pobudowany piec chlebowy wielkość dzialki ok. 6 ha chciałbym otworzyć turystykę wiejską co mam najpierw zrobić aby otrzymać środki z Uni, gdzi mam najpierw się udać. za informację bardzo dziękuję.

Jesteśmy wlaścicielami kamienicy w Warszawie chcielibyśmy kilka mieszkań wyremontować i przeznaczyć na miejsca noclegowe. Dom jest stary i wymaga remontu. W jakim zakresie mozna liczyc na pomoc.
pozdrawiam

WITAM. PLANUJĘ ZALOŻYC DZIAŁALNOSC ZAJMUJĄCA SIE SPŁYWAMI KAJAKOWYMI. CZY MAM SZANSĘ NA UZYSKANIE DOTACJI NA TEN CEL? JEŚLI TAK PROSZĘ O POMOC GDZIE MAM SIĘ UDAĆ. POZDRAWIAM

WITAM. PLANUJĘ ZALOŻYC DZIAŁALNOSC ZAJMUJĄCA SIE SPŁYWAMI KAJAKOWYMI. CZY MAM SZANSĘ NA UZYSKANIE DOTACJI NA TEN CEL. JEŚLI TAK PROSZĘ O POMOC GDZIE MAM SIĘ UDAĆ. POZDRAWIAM

Witam!Czy mógłbym otrzymac informację dot. dotacji do inwestycji, zwiazanej z przebudowa i remontem budynku na bazę noclegową. Dom jest polozony na wsi woj. pomorskie. Nie jestem rolnikeim. Pozdrawiam

Tak dużo wątpliwości, a tak mało odpowiedzi. Jeśli ktoś jeszcze będzie miał pytanie dotyczące pozyskiwania funduszy unijnych na rozwój własnej działalności, to proszę o kontakt.

Chcialabym otrzymac srodki unijne na przystosowanie zabytkowego domy do celow turystycznych, ale konserwator zabrania modernizacji domu(nie wyraza zgody nawet na zalozenie centralnego ogrzewania). Czy ktos spotkal sie z podobnym problemem? I czy jest szansa, zeby z tego wybrnac?

zamierzam otworzyc wlasna dzialalnosc – osrodek szkolenia kierowcow. czy moge dostac dofinansowanie lub dotacje na rozpoczecie dzialalnosci na zakup samochody lub jego przerobienie oraz budowe placu manewrowego?? w jakich kwotach jesli tak ???
pozdrawiam

Posiadam firmę turystyki wodnej. Czy mógłbym liczyć na dofinansowanie z UE ? np. na zakup kajaków. Chciałbym organizować spływy kajakowe Omulwią, Narwią, Pisą.

Posiadam działkę nad jeziorem na której jest możliwość wybudowania domu, który chcem wynajmować dla turystów. Coś w stylu hotelu tylko tu wynajmujesz cały domek i masz bardzo bliski kontakt z naturą. Działka znajduje się w miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców. Jestem osobą bezrobotną.

Witam! jestem zainteresowana otworzeniem pensjonatu na wsi, w jaki sposob mogę starać się o dotacje krok po kroku?

mam przeliczniowo ponad 1 h ziemi wiec jestem rolnikiem chcemy z mezem zalozyc gospodarstwo agroturystyczne ale pracujemy wiec mamy oplacamy zus chcemy starac sie o dotacje na agroturystyke z jakiej dotacji mozemy kozystac

mam restauracje na terenie wiejskim, chciałabym by nad nią były pokoje, będę to rozbudowywać czy mogę starać się o dotacje?jak tak to jak to zrobić? bardzo proszę o pomoc!

Witam, kupiliśmy z żoną działkę nad jeziorem w małe miejscowości (znanej turystom), chcemy wybudować tam domki letniskowe, czy możemy starać się o jakieś dotacje unijne na taki cel ? Działka jest położona w miejscowości poniżej 5 tyś. mieszkańców, nie prowadzimy działalności gospodarczej. Gdzie można się coś na ten temat dowiedzieć, proszę o jakieś informacje i wskazówki.

witam mam działkę nad morzem w małej miejscowości i chcę wybudowac tam domki letniskowe lub pensjonat,czy mogę starać się o dotacje unijne na ten cel.proszę o informacje gdziemogę się na ten temat coś dowiedzieć.

Witam.Jestem w trakcie budowy małego pensjonatu o pow, 500 m kw., mam na ukończeniu stan surowy,aby skończyć budowę potrzebuję zasilenia jakąś dotacja , mieszkam w mieście w górach, teren wybitnie turystyczny, 1 ha koło budowy, i co dalej, albo dotacja albo latami wykańcznie budowy, całość wybudowałem systemem gospodarczym gdyż kiedyś pracowałem w firmie remontowo-budowlanej i umiem zrobić coś niecoś ale bez kasy ani rusz.Zaznaczem ,że po ukończeniu budowy mogę dać pracę na stałe kilku osobom

witam mam działkę nad jeziorem w małej miejscowości, mam juz tam jeden dom letniskowy i chcę wybudować tam jeszcze 2 inne domki letniskowe,czy mogę starać się o dotacje unijne na ten cel.proszę o informacje gdzie mogę się na ten temat czegoś dowiedzieć.

Witam. Mieszkam na Warmii chcialabym otworzyc restauracje (lokal posiadam). Na dole znajdowalaby sie restauracja ,w ktorej chcialabym promowac kuchnie regionalna z modyfikacjami. Na gorze bylyby pokoje na noclegi. Wiem, ze mozna dostac do 300tys zlotych ale jak sie za to zabrac?

Witam. Mam nad morzem działkę i chce postawić na niej 4 domki letniskowe. Czy mogę otrzymać na nie jakieś dotacje. Jestem osobą bezrobotną.

Witam,
2 os. jedna pracująca, druga na bezrobociu Chcielibyśmy wziąć kredyt i zainwestować w mały ośrodek wypoczynkowy (zakup zaniedbanego ośrodka) Czy dotacje są przyznawane przed rozpoczęciem inwestycji czy po zakończeniu ( innymi słowy czy trzeba mieć środki na całą inwestycje) bez wkłądu własnego
o jakie dotacje możemy wogóle się starać? gdzie możemy znaleść pomoc w zrealizowaniu projektu. Prosimy o radę.

Jak pozyskać dotację UE na wykończenie domu pod wynajem w miejscowości wypoczynkowej w woj. pomorskim? Ze środków własnych wydatkowałem 80 proc. wartości inwestycji. Potrzebuję dotacji 20 proc. Nie mam firmy, ale mogę założyć.

Chciałabym otworzyć agencyjne biuro turystyczne w woj, mazowieckim lub podlaskim. Czy mam jeszcze szanse na otzrymanie dofinansowania bez wkładu wlasnego lub z minimalnym wkaldem mam 25 lat i pracuje na pełen etat. Z jakiego programu powinnam skorzystac. ??