Data publikacji: 17 lutego 2008
(aktualizacja: 19 maja 2011)

Chciałabym pozyskać dotację na założenie firmy, jednak kompletnie nie wiem od czego zacząć…

W pierwszej kolejności należy znaleźć tę dotację lub inny rodzaj pomocy, które są w Pani przypadku najbardziej atrakcyjne.

Trzeba wziąć pod uwagę:
– Pani sytuację (wiek, sytuację zawodową itp.)
– rodzaj firmy jaką chce Pani założyć
– rodzaj wydatków, czyli to na co chce Pani przeznaczyć pieniądze

Często zdarza się również, że poszczególne formy pomocy na założenie firmy wzajemnie się wykluczają, dlatego przeanalizowanie wszystkich możliwych rozwiązań i wybranie tego najatrakcyjniejszego dla siebie jest tak istotne. W celu znalezienia odpowiedniego dla Pani rozwiązania proszę przejrzeć artykuły i odpowiedzi na pytania zawarte w naszym serwisie z pewnością to wiele rozjaśni.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego naboru w którym może Pani wziąć udział. Nabory (konkursy) umożliwiające uzyskanie poszczególnych dotacji organizowane są zazwyczaj w konkretnych, z góry określonych terminach np. od 5 do 10 sierpnia i tylko wtedy można składać wnioski o przyznanie dofinansowania. Rzadziej zdarza się, że wnioski przyjmowane są i oceniane nieustannie przez cały rok, aż do momentu wyczerpania puli przeznaczonej na dotację w danym roku.

Ostatnim krokiem jest rozpoczęcie prac nad biznes planem, które są podstawowymi dokumentami podlegającymi ocenie komisji i decydującym o tym czy dotacja zostanie przyznana, czy też nie.

Więcej na temat tego jak przygotować dobry wniosek lub biznesplan, a także na temat tego jak wybrać odpowiednią dotację dla siebie można znaleźć w pozostałych artykułach i odpowiedziach na pytania czytelników w serwisie BierzDotacje.pl.

Sprawdź jeszcze:, ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Mam pytanie widze ,że można uzyskać dotacje finansową do 40 Tys zł od czego jest uzależnione ile dostaniemy w tym przypdaku? Czy wykazaniem na biznes planie na środki materialne w postaci sprzętów i urządzeń ” środki trwałe”- powyżj 3.500 zł i okres użytkowania dłuższy niz jeden rok oraz „wyposażenie”- poniżej 3.500 zł
bez możliwości opłacania z tych funduszy przez pierwszy rok składki ZUS z tych że środków?
Uważam że zdecydowanie ułatwilo by to ten pierwszy okres istnienia firmy gdyby istniała taka możliwość

Moje kolejne pytanie jest następujące.
Jestem po szkoleniu i zdanym egzaminie potwierdzonym przez KNUiF i staram sie otworzyć właśnie działalność gospodarczą aby móc podpisać umowe z firmą którą będe raprezentował i tutaj mam główne zapytanie czy moge się starać tylko o dotacje z PUP która wynosi kilkakrotność średniego wynagrodzenia z ubiegły kwartał co w tym przypadku wychodzi około 14 tys zł jeżeli sie nie myle czy moge starac się o inne wsparcie i jeżeli to jakie.
będe wdzięczny za szybką odpowieź.
z poważaniem Patryk

Witam
Jestem studentem pierwszego roku i chce zalozyc wlasna firme. Nie mam nikogo kto moglby wziac za mnie kredyt bo mieszkam sam w Polsce. Ucze sie dziennie dlatego tez ciezko jest mi podjac prace. Czy w takich okolicznosciach mam szanse dostac fundusze? (okolo 2tys zlotych)

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym na dziecko, nie chce już wracać do mojej pracy w której jestem właśnie na urlopie i chciałabym pozyskać środki na otwarcie swojej działalności, czy jest to możliwe?

jakie dotacje moge dostać przy rozpoczynaniu działalności

Obecnie pracuję ale chcę zrezygnować z pracy i założyć własą firmę (małe wypłaty oraz nie płatne godziny nadliczbowe itd. w obecnej pracy.)
Mam 33 lata, średnie wykształcenie, i 17 lat pracy.
Czy mam szanse dostać dotacje?

Jestem studentka trzeciego roku,studiow stacjonarnych licencjackich,przez caly okres studiów pracowałam,poczatkowow na 1/2 etatu a przez ostatni rok 3/4. Aktualnie nie pracuje ale chcialabym rozpoczac włąsną działąlność gospodarcza,wykształcenie mam ekonomiczne wiec mysle ze to nieco by pomogło,jakie mam szanse na otrzymanie dotacji??

Witam .
Obecnie pracuję ale chcę zrezygnować z pracy i założyć własną firmę .Mam 25 lat w tej chwili sie nie ucze jestem zareczony chce zalozyc rodzine i mam pyatnie czy mam szanse dostac dotacje ? gdzie musze isc zaczerpnac ifo.Z gory bardzo dziekuje pozdrawiam

mam 26 lat.Chcialabym otworzyc restauracje ze stawem, w ktorym bede chodowac ryby przeznaczone do konsupmcji.Obecnie wybieramy z mezem projekt obiektu.Czy moge uzyskac dotacje na ten cel?dziekuje

+jakie dotacje moge dostac przy rozpoczeciu działalnosci i jakie mam szanse

Mam 27 lat i chcialbym otworzyc wlasna firme. Czy mam szanse uzyskac dotacje???? A jezeki tak to o jakie dotacje moglbym sie starac ???

Chcialabym zalozyc dzialalnosc gospodarcza za granica(Litwa)czy bedac obywatelka Polski jest to mozliwe?

Czy bedac obywatelka Polski otrzymalabym dotacje unijna na zalozenie dzialalnosci zagranica?

Jakie środki mogę uzyskać na otwarcie niedużego kiosku spożywczo-przemysłowego?
Jestem osobą pracującą imam 30 lat

witam
obecnie jestem na wychowawczym ale zamierzam założyć wraz z mężem firmę stolarsko-meble na miarę.Na jakie dotacje mogę liczyć i ile pieniędzy mogę dostać.

Przyznano mi bezzwrotne dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej z EFS.Obecnie jestem w trakcie zakładania firmy.
Czy mogę ubiegać się o wsparcie pomostowe?

Witam!
Chcialabym zalozyc wlasna firme lecz nie chce zrezygnowac z pracy gdyz bylaby to firma ktora dzialalaby w godzinach popoludniowych. Czy istnieje mozliwosc uzyskania dotacji oraz czy bylabym zwolniona z oplacania skladek zus?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Mój mąż pracuje jako kierowca ciężarówki. Ale chcemy założyć własną firmę/ W jaki sposób i na ile możemy liczyc na pomoc z funduszy UE??i

Witam mam swoją firmę od stycznia jestem w ciąży i termin mam na 15lipca mój mąż zarabia średnio ok 2.800zł czy należeć będzie mi się urlop wychowawczy płatny od czego to zależy??

Skąd mogę i czy w ogóle mogę uzyskać dofinansowanie na działalność transportową?

Jestem osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy.Chciałabym rozpocząć własną działalność a konkretnie spółkę z koleżanką.Czy mam szansę na jakąś dotację unijną. Zaznaczam, że na pomoc z urzędu pracy nie mogę liczyć, gdyż się nie kwalifikuję bo mam więcej niż 25 lat a mniej niż 50, średnie wykształcenie,nie jestem osobą długotrwale bezrobotną, niewychowuję samotnie dziecka, nie byłam wcześniej na urlopie wychowawczym. Czy niezpełniając powyższych kryteriów mogę liczyć na jakieś dofinansowanie? Dodam, że mieszkam na wsi która posiado około 1 tyś. mieszkańców, a działalność miała by zupełnie pozarolniczy charakter? Jeżel jest taka szansa to skąd ją mogę pozyskać? Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedz.Pozdrawiam.

Mój mąż pracuje jako kierowca ciężarówki. Chcemy założyć firmę transportową czy mogę uzyskać dofinansowanie lub inną pomoc z funduszy UE.W jaki sposób i na ile możemy liczyc. Pozdrawiam

Dzień dobry. Chciałabym założyć własną firmę zwiazaną z handlem mebli. Potrzebuję pieniędzy na zakup samochodu dostawczego, wyposażenia biura w tym zakup mebli na ekspozycję. W 2005 roku brałam środki z Urzędu Pracy na pierwszy biznes. W czerwcu 2007 roku musiałam zlikwidować swoją działalność ponieważ urodziłam dziecko i nie miał mi kto pomóc wjego prowadzeniu. Teraz chciałabym znowu otworzyć firmę w innej branży czy mogę i jak mogę uzyskać pieniądze na z Działania 6.2. Pozdrawiam Aneta

Jestem kobieta 50 letnia , bezrobotna.
Moj maz prowadzi firme 10 lat.
chcialabym zalozyc firme, przepisac zaklad meza na siebie kupic sprzet komputerowy rozwinac i prowadzic ta firme.Czy moge dostac dotacje na zalozenie firmy/ zakup komputerow,i pomostowke na zus i pensje dla pracownika./ W sytuacji gdy firma ktora chce prowadzic juz dziala?,

Chcialbym pozyskac dotacje w wysokosci 10tys zl na otwarcie dzialalnosci. Taksowka. z tych pieniedzy oplacic kurs, zakup kasy fiskalnej oraz instalacje gazu do samochodu. czy jest to mozliwe ??

Witam, mam pytanie jestem studentem pierwszego roku studiów zaocznych na codzień pracuję. Chciałbym założyc wlasna firmę transportowo-usługowa. Pieniądze z funduszu Unijnego chciałbym przeznaczyc na zakup samochodu dostawczego i na koszty z tym związane. Jaka jest szansa dostania dotacji?

witam,chciał bym kupić lokal gastronomiczny w małej wiosce w zachodniopomorskim.Staram się o kredyt ale czy moge dostac jakas dotacje na ten biznes.Jest to mój pierwszy interes a ten lokal chcial bym aby stał się atrakcja turystyczną regionu.

witam,
jestem zainteresowany dofinansowaniem na start:Działanie 6.2 w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki . Od dłuższego czasu na waszej stronie widnieje informacja, która brzmi :

Informacji terminach naboru wniosków należy spodziewać się na przełomie maja/czerwca.
zamierzam otworzyć firmę o określonym profilu działań

w związku z powyższym mam pytanie..
Jaki organ podaje terminy składania wniosków, zajmuje się naborem wniosków opiniując je ?
Pytam ponieważ na stronie nie ma na ten temat informacji..

witam,chciałem założyc firmę usługową zajmójącą sie rmontami oraz wykonczeniem nowych mieszkan i lokali użytkowych więc chciałem uzyskac dotacie na zakup sprzętu czy mam na to szanse a jeżeli tak to z jakich srodków pozdrawiam artur

witam,chcialbym otworzyc wlasna dzialalnosc a dokladniej portal(serwis)internetowy o tematyce klimatyzacja,wentylacja,rekuperacja.Pracuje w firmie zajmujacej sie taka tematyka zamieszczamy mase reklam platnych na podobnych portalach.posiadam wiedze oraz materialy tematyczne pozatym wspolpracowal by moj portal z firma moja.gdzie musze sie udac zeby dostac jakies dotacja na pierwsza dzialalnosc?Prosze o podpowiedz.dziekuje i pozdrawiam

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym na dziecko (3letnim) i chciałabym pozyskać środki na otwarcie swojej działalności, czy jest to możliwe? gdzie powinnam się zwrócić o pomoc?

obecnie pracuje,ale moje wynagrodzenie nie jest zbyt wysokie,posiadam wysokie doswiadczenie w kierunku budownictwa i chce zalozyc wlasna dzialalnosc gospodarcza,czy moge liczyc na jaka kolwiek dotacje?

Chcę otworzyć warsztat napraw maszyn rolniczych,jestem bezrobotny. Czy mam szansę na otrzymanie jakichś dotacji?

Mysle o opiece nad dziecmi..czy mam szanse starac sie o dofinansowanie do takiej dzialalnosci??

Witam, która forma działania będzie najlepsza w moim przypadku?
Jestem na urlopie wychowawczym ale nie zamierzam wrócić do pracy, natomiast chciałabym otworzyć własną działalność (lokal przeznaczony na imprezy okolicznościowe) Posiadam nieruchomośc, którą muszę przystosować do wybranej przeze mnie działalności. Potrzebuję min. 100.000 (max. 500.000)na rozpoczecie działalności. Największym moim problem jest brak możliwość uzyskania tak wysokiej kwoty aby wpierw wyłożyć aby pózniej otrzymać zwrot. Proszę o pomoc, ponieważ bładzę w tych wszystkich zagadnieniach.

Chciałbym założyć na wsi brykieciarnię słomy. Potrzebuję funduszy na kupno maszyn i nieruchomości (plac z halą) po upadającym kółku rolniczym. Materiału do produkcji brykietów nie brakuje (często gnije na polach). Chciałbym zatrudnić 2-3 osoby, głównie te, które zostaną zwolnione z tego kółka rolniczego a nie będą w stanie znaleźć pracy gdzie indziej z racji wieku i związanej z tym wydajności.

Witam
Jestem z Tarnobrzega ,planuje wybudować myjnie bezdotykowa ,moje pytanie , o jakie dotacje mogę się starać ,istnieje jakaś na taka inwestycje ??

Witam mam pytanie o jaką kwotę mogę sie starać z UE na myjnię bezdotykową -stacje diagnostyczną-sklep-bar.Teren przy Zakopiance Głogoczów

Mam uprawnienia przewodnika miejskiego, jest to moja pasja, oprowadzam tylko w j.polskim, biura nie chcą mnie zatrudnić, chciałbym sam zarabiać w tej branży, legalnie, chciałbym robić to co jest moją pasją, tym bardziej, że na tym można nieźle zarobić, ale jak zacząć? Proszę o pomoc

Mam 60 lat i emeryture w wys. (1.050 zl!!!), zapal i energie ale brak srodkow na rozpoczecie dzialalnosci. Czy emeryt moze liczyc na jakakolwiek dotacje? wystarczyloby mi 2 tys…..