Data publikacji: 2 listopada 2007
(aktualizacja: 20 maja 2011)

Fundusze na agroturystykę
Witam! chciałabym założyć gospodarstwo agroturystyczne. Czy są jakieś dotacje na ten cel? W tej chwili jestem ubezpieczona w KRUS, jednak w ostateczności, jeśli np. mogłabym dzięki temu dostać większą dotację mogę się przenieść do ZUS, choć nie ukrywam, że nie chętnie, bo wiązałoby się to ze znacznie większymi kosztami dla mnie.

Tak, jest to możliwe nawet bez zmiany zakładu ubezpieczeń z KRUS na ZUS. Może Pani więc spokojnie pozostać w KRUS. Dotację można zdobyć w ramach działania 311 „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Może ona wynieść do 100 tys. zł, przy czym pieniądze przyznawane są w formie refundacji i mogą pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych.

Wsparcie mogą otrzymać rolnicy oraz ich małżonkowie bądź domownicy, którzy chcą założyć gospodarstwo agroturystyczne (w ramach tego wsparcia można. Muszą być one ubezpieczone w pełnym wymiarze w KRUS przez okres co najmniej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

W ramach kosztów kwalifikowanych mogą zostać ujęte m.in. koszty operacji polegające na remoncie połączonym z modernizacją budynku mieszkalnego, w którego części prowadzona jest działalność agroturystyczna.

Warto też pamiętać, iż samo założenie gospodarstwa agroturystycznego nie szczególnie skomplikowane, gdyż jest zwolnienie z obowiązku rejestracji, o ile baza noclegowa będzie mniejsza niż pięć pokoi. Gdy jest ich więcej, to już to normalna działalność gospodarcza, która podlega opodatkowaniu i rejestracji na normalnych zasadach.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

witam chcialabym otworzyc wlasna pizzerie i mam w zwiazku z tym takie pytanie czy jest mozliwosc otrzymania dotacji na remont budynku?

Witam,

Interesują mnie dotacje z Unii Europejskiej które można otrzymać
prowadząc
gospodarstwo agroturystyczne. Czy mogą mi Państwo udzielić więcej
informacji na ten temat?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem,
Agnieszka Romaszewska

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Mam zamiar założyć gospodarstwa agroturystyczne w postaci domków letniskowych. Czy muszę zarejestrować działalność gospodarczą, czy mogę tą działalność wykonywać w oparciu o istniejące gospodarstwo rolne?

prowadzę zarejestrowaną działalność agroturystyczną.W 2008 r chcę modernizować-
rozbudowywać dom.Czy mam podstawy o występowanie o dopłaty.Obecnie załatwiam
pozwolenie na budowę.

siemka

mam pytanie w działaniu 2.4 jest wymieniona mozliwość budowy budynku od podstaw . a w działaniu 3.1 niema takiej mozliwości . więc ktoś ściemnia bardzo bym prosiło wyjaśnienie tej sytułacji . pozdrawiam:-)

Witam!
Posiadam 1,96 ha gruntu ornego. Nie jestem jednak rolnikiem, a chciałbym założyć gospodarstwo agroturystyczne. Czy otrzymam dotację na założenie gospodarstwa agroturystycznego?oraz czy muszę zgłaszać w związku z tym rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Oczekując na odpowiedż,
Z poważaniem

Witam
Prowadzę gospodarstwo rolnicze o rozmiarze 8,5 ha. Chciałbym spróbować rozszerzyć swoją działalność o agroturystykę! Czy istnieje jakaś możliwość by zwrócono mi więcej niż 50% nakładu finansowego?? Czy musiałbym rejestrować działalność i płacić podatki czy mógłbym być zwolniony z nich oraz z rejestracji???

Pozdrawiam

Kamil S

Witam
Przeczytałam na Państwa stronie o możliwości dostania funduszy na agroturystykę. Mam pytania: Czy trzeba być rolnikiem aby dostać fundusze? Czy mogę terza kupić ziemię i zacząć się budować pod agroturystykę? Gdzie można znaleść dokładne informacje na ten temat?
Pozdrawiam
Dziękuję
Kinga Łajtar

Prowadzę działalność usługową na terenach wiejskich i chciałabym rozszerzyć ją o dom biesiadny /wesela,chrzciny,komunie itp/oraz stworzyć bazę noclegową w tymże domu dla gości korzystających z imprez okolicznościowych oraz noclegów w ramach wypoczynku na wsi.Poza tym chciałabym wypromować produkt lokalny.Czy mogę ubiegać się odotacje unijne i jakie? Pozdrawiam

Jakie mam szanse na otrzymanie dotacji na zakup pensjonatu na Słowacji??

Mam pytanie: w działaniu 2.4 jest wymieniona możliwość budowy budynku od podstaw . a w działaniu 3.1 nie ma takiej możliwości .Bardzo bym prosił o wyjaśnienie tej kwestii . pozdrawiam:-)

witam serdecznie, prowadzę własną firme, nie jestem rolnikiem i posiadam 9,3 ha ziemi rolnej. Mam już decyzję na budowe siedliska z agroturystyką. Czy mam szanse na dotacje??
pozdrawiam anita

Witam.
Mam pytanie wybudowałem właśnie niedawno budynek gospodarczo-garażowy z częścią mieszkalną ponieważ chce prowadzić tam agroturystykę, a mieszkam na wsi. Dokładniej znajduje się on na posesji, na której aktualnie mieszkam tzn. wybudowany mam dom, a za nim ten budynek. Czy istnieje możliwość uzyskania jakichś dotacji z Unii na ten budynek? Gdzie musiał bym się zwrócić z prośbą o dofinansowanie? Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.
Andrzej

dzień dobry chcieli byśmy budować restaurację na wsi jesteśmy rolnikami czy mamy szansę na dotację i od czego należy zaczynać działkę posiadamy

Witam prowadzę działalność gospodarczą i mam zamiar ją rozwijać, planuje też zostać rolnikiem i prowadzić gospodarstwo ekologiczne. mam w związku z tym pytanie czy mogę uzyskać dotacje na działalność konkretnie zakup maszyn do produkcji, i dotacje na rolnictwo miedzy innymi premie dla młodego rolnika i otrzymywać płatności bezpośrednie?? proszę bardzo o pomoc. pozdrawiam Andrzej Wyszyński

witam,
planuje zakupić dzialke rolno-siedliskowa z zabudowaniami w formie starego mlyna i stodoly – do kapitalnego remontu.
Chcialabym wubudowac staw, zalesić ok. 40 arów działki oraz wyremontować zabudowania aby moc prowadziać dzialalność agroturystyczna.
Moj wiek to 27 lat.
Z jakich dostacji unijnych i kredytow preferencyjnych moge skorzystać.

Joanna

Szanowni Państwo. Mam pytanie podobne do tego, które zadała Pani Katarzyna (listopad 20, 2007 18:58). Chce zalozyc dzialnosc agroturystyczna lub prowadzic turystyke wiejska. W ramach dzialanosci chce wynajmowac domki caloroczne. Zaznaczam, ze nie jestem rolnikiem. Czy w zwiazku z tym istnieja dotacje unijne na rozpoczecie takiej dzialalnosci i jakiej wysokosci wymagany jest wklad wlasny oraz czy istnieja fundusze dofinansowujace kupno ziemi pod taka dzialalnosc agroturystyczna dla mieszkancow miasta?
Pozdrawiam

Interesuje mnie dotacja od Unii Europejskiej na rozpoczecie agroturystyki,chce wybudować dom jakie warunki musze spełnić , czy musi być osobne wejscie do pomieszczeń pod wynajem i czy ma być aneks kuchenny .czekam na odpowiedź , pozdrawiam Agnieszka

Witam.
Mieszkam w małej miejscowości na Dol.Śląsku Jestem rolnikiem od 3 lat.Pow.gosp. 20 ha. Obecnie staram się o kredyt hipoteczny na budowę domu i rozpoczęcie dodatkowej działal. agroturystycznej.Mam postawiony fundament i wszelką dokumentację na dalszą budowę.Czy w takiej sytuacji mam możliwość przeznaczenia części budynku na potrzeby związane z agroturystyką i starania się o refundację z UE. Na innych portalach przeczytałem, iż dotacja na agroturystykę dotyczy tylko budynków już istniejących,a nie nowo budowanych.Czy to prawda?

kupiłam dom na wsi z ziemia o powierzchni 2,5 ha , chciałam założyc gospodarstwo agroturystyczne : przerobić budynek gospodarczy na pokoje i kupic konie i kucyki czy mam szansę na dotacje z unii ?

Mam własną firmę i 10 ha gruntów z domem mieszkalnym i zabudowaniami gospodarczymi. Chciałabym zająć się agroturystyką, a co za tym idzie muszę wyremontować gospodarstwo, wybudować szambo ekologiczne itp. Myślę o alternatywnych źródłach energii (wiatraki, kolektory słoneczne). W jakiej formie mogę liczyć na pomoc finansową z Funduszy Europejskich?

Jestem nauczycielem i posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni 5, 71 ha.Chcę w przyszłości zająć się agroturystyką, mam wykopany staw rybny, chcę zaadaptować poddasze na pokoje oraz piwnicę na saunę, siłownię oraz mini basen. Na jakie dotacje mogę liczyć. Od czego mam zacząć.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

kupiłam 12ha gospodarstwo rolne .ziemie uprawiaja dzierzawcy .budynki chce przeznaczyc na agroturystyke z czesci ziemi okolo 6h chse wykopac stawy czy moge starac sie o jakies dotacje z Uni? moze to wazne ale tereny sa krajobrazowym parkiem ochrony przyrody i staram sie w tej chwili o zezwolenia wodnoprawne.

Jestem właścicielem 20h gospodarstwa.na którym znajduje się 15h stawów.
Stawy kwalifikuje się do generalnego remontu.Mogę na remont dostać jakąś dopłatę lub częściowy zwrot kosztów.
Pozdrawiam

Czy mając 3h ziemi i mieszkając w leśniczówce(jestem żona leśniczego)można otworzyc agroturystykę?

Witam,
jestem ubezpieczona w KRUS,mam gospodarstwo rolne o powierzchni 2 ha ale nie zgloszone do doplat unijnych. Zamierzam zakupic dom w regionie turystycznym pod wynajem pokoi dla turystow. Czy moge podciagnac to pod agroturystyke czy tylko pod dzialalnosc gospodarcza.
Na terenach gdzie mam ziemie i gdzie mieszkam nie ma nic co mogloby przyciagnac turystow.
Z gory dziekuje za odpowiedz.

Mam dzalke budowlana w Polancy-Zdruj i pozwolenie na budowe pensjonatu.JAK i gdze mozna uzyskac informacje lub uczestniczyc w szkoleniu w celu uzyskaniadotacji unijnej dotacji na rozwoj turystyki.

MAM PYTANIE MÓJ MĄŻ DOSTAŁ PO RODZICACH GOSPODARSTWO ROLNE ANI JA ANI MĄŻ NIE JESTEŚMY UBEZPIECZENI W KRUS BO PRACUJEMY WYBUDOWALIŚMY DOMEK ALE NIE JEST WYKOŃCZONY NA CELE AGROTURYSTYCZNE CZY MOŻEMY STARAC SIE O DOTACJE Z U.E PROSZE O ODPOWIEDZ
DZIĘKUJE!!!!

witam.
wybudowałam jako osoba prywatna dom w miejscowości w której nie ma kanalizacji-mieszkańcy mają przydomowe szamba.w najbliższym czasieok. 10 lat gmina nie planuje budowy kanalizacji.chciałam wybudowac tzw.szambo ekologiczne i starac się o zwrot pieniędzy z gminy-jednak mnie wyśmiano,że nic takiego nie ma.czy mogę otrzymać jakieś dotacje na wybudowanie szamba ekologicznego.dziękuję.

Ja również mam pytanie odnośnie dotacji do przydomowej oczyszczalni czy jest cos takiego i do kogo trzeba sie zwrucic

Chciałabym kupić, wybudować lub wyremontować dom na wsi, z przeznaczeniem na cele turystyczne.
Jakie mam szanse na dotacje?

a czy sa przewidziane dotacje dla osob, ktore chca stworzyc siec info o gospodarstwach agroturystycznych z wykrozystaniem internetu jako nowej technologii?

Witam,
Proszę o odp. – mam 1 hektarowa działkę agroturystyczną na Kurpiach, na niej częściowo wykończoną chatę kurpiowską; z wykształcenia jestem hotelarzem- turystyka, mam długoletnie doświadczenie zarówno w turystyce jak i hotelarstwie . Chciałabym założyć działalność turystyczna i prowadzić gospodarstwo agroturystyczne na swojej działce. Czy, u kogo i gdzie oraz jak mogę sie starać o dotacje unijna, preferencyjne kredyty itp na w/w działalność ?. Mieszkam w Warszawie a działka jest w powiecie kolneńskim – trasa na Mazury.

ojciec chce odpisać mi i mojej siostrze dzialkę rolna. chcemy na niej wybudować drewniany bar i domki letniskowe- założyć gospodarstwo agroturystyczne. czy możemy liczyć na dotacje z uni i czy będziemy musiały założyć działalność gospodarcza? czy my nie mając uprawnien rolniczych możemy zajac się tego typu agroturystyka? dodam, że mieszkamy na wsi,

Jestem nauczycielem germanista ,mysle o zmianie zawodu,chcialabym zakupic pensjonat do 10 pokoi,do czasu rozkrecenia interesu zamierzam pracowac w zawodzie ,czy mam szanse na dotacje?

Kupiłam 2ha ziemi i planuje otworzyć gospodarstwo agroturystyczne i czy w związku z tym mogę ubiegać się o dotacje unijne nadmienię iż pracuję zawodowo.Serdecznie dziękuj za odpowiedz i pozdrawiam Aga

Witam, wynajmuje w lecie 5 pokoi turystom w Ustce. Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. Płacę podatek zryczałtowany.Chciałabym na terenie ogrodu zainstalować małą architekturę, któraby uatrakcyjniła pobyt gości w moim domu. Czy w tym przypadku mogłabym skorzystać z jakiejś dopłaty.

chcialabym kupic podupadly pensjonat na mazurach czy sa mozliwosci dotacji unijnych ?gdzie mozna o to sie starac ?

witam!od ponad roku prowadze działalnosc gospodarczą(na którą otrzymałam dofinansowanie z Urzędu Pracy)mam działke budowlaną i chciałabym wybudowac tam pensjonat(jest to nadmorska miejscowosc)czy jest możliwosc otrzymania srodków z unii na taką budowe?czy ze tych środków mażna także kupić dzialke budowlaną????

chcialbym uzyskac informavje na temat dotacji lub pozyczek do 20000zl. na rozpoczecie dzialalnosci gosp.miala by to byc kwiaciarnia

Witam chciałem dowiedzieć się na temat założenia smażalni ryb (baru) i chodzi mi o środki, jakie mogę uzyskać w tym kierunku na budowę stawu rozwiniecie tej działalności?

Witam!Posiadam gospodarstwo rolne od 4 lat o wielkości 30 ha.Chciałabym wybudować dom, w którym zamieszkałabym i prowadziłabym agroturystykę.Czy mogę liczyć na dotację z Unii?Jeśli tak, to na jaką pomoc mogę liczyć i gdzie powinnam się udać w tym celu.Bardzo dziękuję za informację.

Witam
Mam bardzo ważne pytanie. Prowadzę działalność gospodarczą już od 15 lat jest to firma ubezpieczeniowa ale moim największym marzeniem było i jest otwarcie pensjonatu (coś w rodzaju agroturystyki) z prawdziwego zdarzenia takiego w którym karzdy czułby się jak rodzinnym domu,z basenem, zwierzętami, nauką tańca i inne rekreacjie gdzieś w górach. Na chwilę obecną posiadam 300 tys.złotych do zrealizowania moich palnów brakuje mi 700tys. Prosze powiedzieć czy moge się starać o dotacje z UE i co musze zrobić w celu jej uzyskania. Wnioski i inne dokumenty zlece Państwu ponieważ nie mam pojęcia w ich wypełnieniu.
Pozdrawiam
Beata

chciałabym otworzyć własny sklepik z warzywami i ziołami z artystycznym klimatem. Jakie wymagania muszę spełniać, żeby otrzymać dotacje z urzędu pracy. Mieszkam w Warszawie od kilku tygodni, nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Na pewno będę musiała to zrobić. Czy potrzebne mi do tego zameldowanie- jakie: tymczasowe, czy stałe?!
Czy, żeby otrzymać dotację musiałam być przez rok bezrobotną!
Proszę o szczegółowe informacje!

Prowadzę własne gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 2,5 ha. Chciałabym rozbudować swój dom o 2 apartamenty lub 5 pokoi gościnnych z infrastrukturą pod agroturystykę. Czy mogę skorzystać z jakichś bezzwrotnych dotacji unijnych na realizację tego projektu? I kto mógłby mi pomóc w złożeniu odpowiednich dokumentów do uzyskania tych dotacji?Jakie muszę jeszcze spełniać warunki? Proszę o odpowiedź i informację. Z góry dziękuję.

witam mam zamiar wybudowac 2 budynki mieszkalne bedzie to zabudowa blizniacza.posiadam 1.36ha ziemi.oraz zagospodarowac ten teren dla turystow .czy mam szanse otrzymac dotacje unijna?.pozdrawiam

witam serdecznie, prowadzę własną firme, nie jestem rolnikiem i posiadam 1,5 ha ziemi rolnej. Mam już decyzję na budowe siedliska z agroturystyką, wykopany staw i postawiony w stanie surowym budynek. Czy mam szanse na dotacje??
pozdrawiam Waldek

Witam, Jestem ubezpieczona w krusie, posiadam gospodarstwo rolne o wielkiści ok.12ha. położone w miejscowości atrakcyjnej turystycznie.Na terenie gospodarstwa znajduje się obecnie stodoła,którą chciałabym przekształcić w budynek pod agroturystkę.Do jakiego stanu muszę doprowadzić ten budynek aby starać się o dotację?

witam serdecznie ,czytając wszystkie te pytania mam wrażenie że nie napisał ich ani jeden prawdziwy rolnik ,a dotacje na agroturystykę są skierowane wyłącznie do rolnika czyli 1 h ziemi min.opłacanie składek KRUS trzy lata

prowadzę gospodarstwo rolne i w tym agroturystykę wykorzystałem swoje możliwości finansowe na standartowe moim zdaniem wyposażenie lecz chciałbym podnieść jakość mojej
oferty przez zakup dodatkowego wyposażenia typu
rowery /turystyczne i wodne/itp.chciałbym również polepszyć estetykę budynki i w miarę możliwośći zakup koni. Proszę o udzielenie informacji jakie kryteria muszę spełnić aby otrzymać dotację bezzwrotną lub inne środki na dofinansowanie.