Data publikacji: 12 grudnia 2006
(aktualizacja: 24 marca 2011)

Pomimo, iż wsparcie na założenie firmy udzielane przez Powiatowe Urzędy Pracy to w pełni bezzwrotna dotacja, to i tak, aby z móc otrzymać na swoje konto pieniądze konieczne jest ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia, na wypadek gdyby osoba, która jeszcze nie dawno chciała otworzyć własny biznes zdecydowała się na inne zagospodarowanie otrzymanych pieniędzy np. wakacje na Bahamach…

Formami zabezpieczenia zwrotu przyznanych środków mogą być:

poręczenie, udzielone przez co najmniej dwóch poręczycieli, które osiągają wynagrodzenie lub dochód na poziomie określonym przez dany Urząd Pracy, najczęściej kwota ta oscyluje w granicach 2000-2500 zł brutto na każdego poręczyciela. Poręczenie może też zostać udzielone przez osoby prawne, czyli firmy np. sp. z o.o., jednak jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja.

Większość Urzędów Pracy akceptuje tylko powyższą formę poręczenia dotacji, choć wariantów poręczenia, jakie są możliwe w przypadku tej dotacji jest znacznie więcej. Mogą to być także:

weksel z poręczeniem wekslowym (aval)

gwarancja bankowa

zastaw na prawach lub rzeczach

blokada rachunku bankowego

oraz jedna z najciekawszych form zabezpieczenia, którą jednak nie każdy Urząd Pracy akceptuje:

akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez osobę starającą się o dotację do wysokości przyznanych środków wraz z należnymi odsetkami (zawierający również zgodę współmałżonka w przypadku małżeństw)

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam,
po zaakceptowaniu dotacji zostałam poinformowana, że muszę dostarczyć weksel na 15 tys. zł, który podpisują żyranci. Trochę mnie to zdziwiło. Dlaczego nie ja? Czy rzeczywiście tak jest? pozdrawiam.

To zależy. Jeżeli jedynym zabezpieczeniem w umowie jest weksel to wszystko jest ok.

witam, zlozylem wlasnie wniosek o dotacje ale jako zabezpieczenie wpisalem blokade srodkow na koncie- dodatkowo dalem wydruki z kont potwierdzajace znajdujaca sie na koncie sume. Czy, wnisokujac z artykulu, moze to byc za slabe zabezpieczenie zeby otrzymac dotacje?Czy moze to byc przyczyna odrzucenia wniosku? Bede wdzieczny za wszelkie info.

Do Karola:

Teoretycznie nie powinno to mieć żadnego wpływu na ocenę Twojego wniosku, ale zastanów się przez chwilę co pomyśli komisja, która będzie oceniać Twój wniosek i biznes plan…

Skoro ma pieniądze na koncie to po co mu dotacja, lepiej dać komuś kto tego naprawdę potrzebuje…

Nie zdziwiłbym się gdyby tak było, ponieważ wybierając ten sposób zabezpieczenia pokazałeś, że masz pieniądze, które mogą sobie przez długi czas leżeć na koncie, a dotacje bierzesz na zasadzie „dają, to wezmę”.

Poza tym w dobie sporych zysków z funduszy inwestycyjnych blokowanie środków na rachunku bankowym jest mało efektywne…

Jeśli zabezpieczenie okaże się „za słabe” po prostu będziesz musiał wybrać inne.

Przed kilkoma miesiącami w TV ( nie pamiętam w którym programie )słyszałem o fundacji pomagającej w poręczeniach. Czy ktoś jeszcze spotkał się z tym i ma namiary ?

Witam! W jakim pzypadku musze oddać pieniądze z Urzędu Pracy? Jak moja firma nie przyniesie zysku, zbankrutuje?

Witam,
Mam problem z poreczycielem, a dokladniej rzecz biorac z „niby” prawem. Wlasciciel firmy chce poreczyc, nie musze chyba mowic ze spelnia wymogi dt. miesiecznych zarobkow. Problemem jednek jest, ze taka osoba poreczyc mnie nie moze !! DLACZEGO ???!!! Niezbyt to rozumiem, prezciez prosciej jest sciagnac z kogos forse, kto ma konto bankowe, stale wysokie dochody, swoj biznas, niz osoba ktora zarabia tam wymagane min. ale jednak za cos „jesc” musi !!. Jak to z tym jest ??

Witam. Czy poręczycielem może być mąż osoby ubiegającej sie o dotację?

Witam. Mąż wnioskodawcy nie może być żyrantem. Poczytaj regulamin. Jerzy.

Witam.
Ja dopiero będę osobą bezrobotną. Nie wiem czy korzystniejsze jest dla mnie skrócenie okresu wypowiedzenia, czy poczekać do końca. Nie mogę pozwolić sobie na pozostanie bez dochodu. Dostałam.Propozycje by tę działalność wykonywać na własny rachunek, ale potrzebuję pieniędzy na towar.Jak długo czka się na zaopiniowanie wniosku o dotację z UP? Czy na działalność handlową potrzebny jest biznesplan? Lidka

witam,
mowi sie na co nie moga byc wydatkowane srodki z przyznanej dotacji..a na co moga???

Witam!
Na czym dokładnie w praktyce polega zabezpieczenie pozyczki za pomocą weksla in blanco?

Dzięki

Sprawa dotyczy dotacji z Urzędu Pracy dla bezrobotnych chcących rozpocząć własną działalność.Dyrektor Urzędu Pracy we Wrocławiu podniósł wymagania dotyczące zarobków żyrantów.PUP Wrocław wymaga dwóch żyrantów zarabiających minimum 2700zł brutto na żyranta , na czysto,czyli bez kredytów i dodatkowych obciążeń !!! Chachacha , śmiać się czy płakać? Dyrekcja PUP Wrocław tłumaczy się tym że musi rozliczać się z tych dotacji a dotowani łamią warunki umowy o dotacje . Nie wiem kto jest odpowiedzialny za kształt merytoryczny wniosku o dotacje i umowy dotyczącej tej dotacji.Czy nie lepiej by było zająć się uproszczeniem wniosku i umowy ,bo oczywiście w większości wypadków chodzi tu o formalności biurokratyczne ,np. o to że ktoś kupił coś taniej niż podał to w biznesplanie który trzeba załączyć do tego nieszczęsnego wniosku ,wiadomo,ceny są płynne ,a rozliczać sie trzeba co do złotówki ,ludzie kupują dużo sprzętu komputerowego a czas pomiędzy złożeniem wniosku a otrzymaniem dotacji niejednokrotnie przekracza kilka miesięcy .Te ceny się zmieniają ,i jeżeli dotowany tego nie wyprostuje w formie pisemnej w PUP to oczywiście złamie umowę . Czy nie lepiej dla wszystkich by było uprościć tą całą zagmatwaną biurokratyczna procedurę i rozwijać sie przez to szybciej gospodarczo , czy rozwiązaniem jest zrywanie umów ? Czy rozwiązaniem jest ograniczenie ilości powstawania nowych firm bo z tym to sie niestety wiąże.PUP myśli o tym jak tu ściągać pieniądze żeby sie rozliczyć z dotacji ,a czy ktoś myśli o tym jak uprościć procedury żeby nie rozwiązywać tych umów ? W każdym razie takie działania ograniczają pule żyrantów ,i to drastycznie, myślę że defakto pula ta została zubożona o minimum 60% jak nie więcej. Myślę że warto by było przyjrzeć się bliżej sprawie i postawić kilka pytań. Pozdrawiam.Henryk K.

czy moze byc forma zabiespiczenia poddanie sie egzekucji prawnej w formie aktu notarialnego ?

Witam !! Chcem zalazoyc wlasna dzialalnosc gospodarcza i chcialbym ubiegac sie o dotacje z „ue” w powiatowym urzedzie pracy we Wroclawiu lecz niewiem jak mam napisac ten w niosek? prosze opomoc gg;8181220

Witam. Ja i mąż zostaliśmy poproszeni o poręczenie dotacji z Urzędu Pracy. Chciałabym sie dowiedzieć czy będzie to miało wpływ w późniejszym czasie kiedy będziemy chcieli wziąć kredyt hipoteczny i czy będzie to przeszkadzało w zaciągnięciu takiego kredytu.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję

Witam
proszę o wyjaśnienie ”jezykiem szarego człowieka”co to jest pozyczka na weksel

Witam
Mam pytanie 2 miesiące temu złożyłem wniosek do PUP o przyznanie środków na działalność gospodarcza(handel na aukcjach internetowych) w trakcie ich czynności musiałem dodatkowo składać zaświadczenia oświadczenia gdzie wszystko było wypełnione w biznes planie ze moja firma ma mieścić się w mieszkaniu własnościowym. Dostałem odpowiedź negatywna, ponieważ:(brak lokalu użytkowego przy handlu towarami oraz niewystarczające zabezpieczenie poprzez hipotekę na nieruchomości mieszkalnej).Czy jest to argument do odmowy dotacji czy tylko ich kaprys, bo dla mnie jest to nie zrozumiała ich decyzja czy ja mogę się od ich decyzji odwołać i gdzie?
Pozdrawiam Andrzej

Mam pytanie w sprawie poręczenia, w moim urzedzie pracy nie chca słyszeć o innych poręczeniach jak tylko 2 żyrantów, chciałem zrobić blokade rachunku bankowego ale panie powiedzialy mi, że dyrektor wybrał tylko wariant z żyrantami, czy jest to legalne przecież jak dostałem wniosek było tam 6 rodzaji poręczenia, prosze o pomoc

Witam. Mam takie pytanko. Jakie poręczyciel musi mieć zarobki? I czy jeden poręczyciel wystarczy(słyszałem, że nie) Pozdrawiam

Wzięłam dotacje z PUP na otworzenie działalności w międzyczasie trafiła sie okazja fajnej pracy na umowę zlecenie. czy musze oddać dotację i czy można dokonać tego w ratach. proszę o poradę
dDziękuję

Witam,
mam pytanie…
Mianowicie, czy żyrantem może być rencista? Jestem w kropce gdyż nie mam o tym pojęcia, proszę o szybką pomoc.

z góry dziękuje

Z poważaniem Mateusz.

czy bycie poręczycielem dotacji zmniejsza zdolność kredytowa tej osoby, czy widnieje w jakieś ewidencji ?

Witam. Ja i mąż zostaliśmy poproszeni o poręczenie dotacji z Urzędu Pracy. Chciałabym sie dowiedzieć czy będzie to miało wpływ w późniejszym czasie kiedy będziemy chcieli wziąć kredyt hipoteczny i czy będzie to przeszkadzało w zaciągnięciu takiego kredytu.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję

czy moge poreczyc sam za siebie mieszkaniem i samochodem aby uzyskac dotacje z pup lub kredyt w banku

Mam pytanie;

Poręczyłem za osobę która otwierała działalność, ta osoba miała zakupić sprzęty za te pieniadze,Okazało się że kupiła te sprzęty ale nie zapłaciła faktury. czy ja jako żyrant będę zmuszony uregulować te faktury, czy tylko odpowiadam za pieniądze które faktycznie wzięła z urzędu?

pytanie
czy samochód może być zabezpieczeniem dotacji z pup

Czy dostanę dotację z PUP na otwarcie działalności gospodarczej jak nie mam żyrantów? Czy może być inne zabezpieczenie,proszę o odpowiedzi, dziękuje…

Czy muszę posiadać poręczycieli już w dniu skladania wniosku? Trzeba podpisywac jakis dokument z poręczycielami i dolaczac do wniosku?

odp. do sylwestra
auto może być wystarczajacym zabezpieczeniem dotacji z PUP pod warunkiem sporej wartosci rynkowej i mowimy tu o zastawie na rzeczach, lecz ustawodawca nie wskazał formy zabezpieczenia dotacji w postaci zastawu rejestrowego tylko zastaw zwykły co powoduje ze umowa taka jest umową realną i zachodzi dopiero w przypadku faktycznego wydania rzeczy wiec krotko mowiąc trzeba by było te rzecz wydac urządowi aby umowa była wazna z mocy prawa

przepis stanowi iz dotacje nalezy zwrocic w przypadku zatrudnienia a umowa zlecenie nie spełnia przesłanek zatrudnienia zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia jest inną praca zarobkową więc podjęcie takowej nie powinno skutkowac wypowiedzeniem umowy i wezwaniem do zwrotu udzielonych srodków