Data publikacji: 13 sierpnia 2006
(aktualizacja: 22 stycznia 2011)

Dotacje z Urzędu Pracy możesz dostać wyłącznie na założenie indywidualnej działalności gospodarczej lub spółdzielni socjalnej. Z dotacji możesz także skorzystać jeśli chcesz zostać członkiem istniejącej już spółdzielni.

Nie możesz złożyć wniosku o dotację z UP jeśli chcesz założyć jakąkolwiek spółkę (cywilną, komandytową, z ograniczoną odpowiedzialności, akcyjną itp.), choć nie ma absolutnie żadnego problemu aby założyć taką spółkę dodatkowo (wtedy jednak pieniądze z dotacji dotyczą wyłącznie działalności gospodarczej i nie można dostać np. podwójnej kwoty dotacji np. w wypadku gdy zakładamy dwuosobową spółkę cywilną).

Jest to spore ograniczenie szczególnie dla osób, które swoją przyszłą firmę chciałyby prowadzić wspólnie z jedną lub kilkoma osobami.

Jedynym dość sensownym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest złożenie wniosku przez osobę, która ma największe szanse na przyznanie dotacji (doświadczenie związane z przyszłą działalnością, odpowiednie wykształcenie lub cechy preferowane przez dany Urząd Pracy, np. odpowiedni wiek lub długi okres bezrobocia).

Osoba ta zakłada firmę „na siebie”, a pozostałe osoby w pewien sposób z nią współpracują (umowy zlecenie, o dzieło, o pracę). Oczywiście w międzyczasie pozostałe osoby mogą całkowicie niezależnie starać się o dotacje na otwarcie własnych działalności gospodarczych nie tylko z Urzędu Pracy, ale także ze środków unijnych.

Być może warto także przemyśleć założenie spółdzielni socjalnej. Nie brzmi to zbyt dobrze (i dotacja jest wtedy mniejsza), ale dla niektórych osób może się to okazać ciekawym rozwiązaniem…

Sprawdź jeszcze:, ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Czy istnieje mozliwość ubiegania sie o dotację z Urzędu Pracy na działalność usługową o charakterze transportowo-przewozowym? Chodzi o zakup busa, który służyłby do przewozu towarów lub osób?

Jola
Z tego co kojarzę, to nie można przeznaczyć tych środków na zakup pojazdów, czyli np. Busa…

Pozdrawiam mam pytanie chciałbym założyć działalność gosp. i starać sie o dotacje . Mam pytanie pod jaki dział można podciągnąć Produkcja Warzyw i handel w Miejscu do tego przystosowanym Giełda wykupuje sie stanowisko i sprzedaje sie na sklepy supermarkety itp .
Czy mogę sie ubiegać o dotacje? Życzę miłej Pracy z Poważaniem Maciek.

Witam!
Chciałabym założyć działalność gospodarczą związaną z opieką nad dziećmi ale nie w charakterze żłobka, raczej legalne opiekowanie sie dziećmi. Czy moge liczyc na dotacje? Czy istnieje taka forma działalności?
Dziękuje za odpowiedź!
Pozdrawiam, Monika.

witam
mam pytanie dotyczące dotacji z Urzędu pracy. czy działalność musi działać w mieście w którym ewentualnie dostanie się dofinansowanie czy może istnieć w zupełnie innym mieście.
pozdrawiam
Ania

Witam. Zajmuje się transportem w niedługim czasie zamierzam rozszerzyć działalność o stację kontroli pojazdów i mechanikę samochodową. Czy mam szanse na dotacie? Jeśli tak to na co i gdzie się o to ubiegać. Adam

Witam,prosze o informacje jakie sa wymagania, wyksztalcenie i jakie/gdzie nalezy zlozyc domumenty zwiazane z zalozeniem prywatnego zlobka.
pozdrawiam,
Iwona

czy mogę z pieniędzy na działalność gospodarczą kupić samochód

Witam moje pytanie brzmi: czy jest możliwość uzyskania dotacji na tzw. handel obwoźny, bardzo proszę o odpowiedz, pozdrawiam.

Odpowiedź: Nie, można jedynie napisać to tak we wniosku, że będzie to handel stacjonarny, a nie obwoźny, ale wtedy trzeba mieć jakiś lokal…

Pozdrawiam.Jesli jesteśmy pracownicami w jednym zakładzie fryzjerskim i mamy w planie otworzyć swój zakład i starać sie o dotacje z UP czy jest taka możliwość o pozytywne rozpatrzenia?

Odpowiedź BierzDotacje.pl Najpierw musicie się Panie zwolnić z tego zakładu, aby móc zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Dotację można dostać tylko na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółdzielnie socjalną, dlatego o dotacje musicie wystąpić oddzielnie i założyć dwie oddzielne firmy. To czy dotacja zostanie przyznana zależy od tego jak przekonywająco zostanie napisany wniosek o dotację.

Witam, prowadzę wynajem pokoi gościnnych od 01,06,2007r.założyłam dz.gospodarczą, czy mam możliwość otrzymać dotacje na wymianę okien?

bardzo proszę o odpowiedz.

Odpowiedź BierzDotacje.pl: Będziesz mogła ubiegać się o dotacje na tego typu inwestycje w ramach Regionalnych Programach Operacyjnych, które ruszają w październiku

oprócz tego ze prowadzę tą działalność jestem zatrudniona.jakie warunki musiałabym spełnić aby otrzymać taką dotacje?

Odpowiedź BierzDotacje.pl: Wszystko będzie zależeć od wytycznych do programu, do którego zamierzasz startować. Będziemy o tym informować na bieżąco na serwisie.

Witam chcialbym sie dowiedziec o taką rzecz .. mam 20 lat marzy mi sie stacja kontroli pojazdów, mam mature i skonczone technikum elektroniczne i chodzi mi czy mam szanse na jakies dotacje lub wsparcie?? z góry dziekuje

Jestem właścicielem budynku 3 piętra. W jednej części budynku (syn 19 lat) chciałby zająć się gastronomią oraz hotelarstwem.

Aby otrzymać dotację:

1. czy musi być właścicielem tej części obiektu

2. na jaką wielkość dotacji może liczyć

3. jakie dokumenty są niezbędne

Bardzo proszę o odpowiedź

Dziękuję za wkład pracy włożony w odpowiedź

Tadeusz

Dzieńdobry.Mam 21 lat i wykształcenie średnie plkanuje założyć własną działalność gospodarczą.Chciałabym się dowiedzieć pod jaki dział podciągnąć sprzedaż odzieży i czy z dotacji mogę kupić samochód.Czy mam szanse na dotacje.Proszę o szybką odpowieć z góry dziekuje.

to można kupic ten samochud na działalność
czy nie odp.

czy osoba która niema pojęcia o fryzjerstwie może otworzyc zakład fryzjerski i zatrudniać pracowników

podobno bez tzw. papierów mistrzowskich nie mozna otworzyć zakładu fryzjerskiego słyszałam iż miała wejść w życie jakaś ustawa na ten temat

Mam pytanko: Czy na otwarcie firmy transport-spedycja trzeba mieć specjalne zezwolenia i jakie papiery należy złożyć o dotacje. dziękuje za rozpatrzenie mego pytania pozdro

Odpowiedź BierzDotacje.pl: Na spedycje nie, na usługi transportowe tak. Z dotacjami na transport jest ciężko ale jest to możliwe. Więcej informacji znajdzie pan tutaj

Czy są jakieś wymagania dotyczące długości statusu bezrobotnego?
Umowa o pracę kończy mi się z końcem roku i zaraz od nowego roku chciałbym ubiegać się o dotacje.

niedawno założyłem firmę potrzebuje zakupić dość drogi sprzęt jak uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych gdzie szukać wsparcia potrzebuje spawarek tig półałtomatów oraz wiele innych urządzeń służących do obróbki metai

mam pytanie,chciałbym otworzyć swój bar,przewiduje mniej wiecej 400 tyś.zł przeznaczyć na niego,jakie są wymagania żeby otrzymać goówke na ten cel,ile mogę maksymalnie otrzymać dofinansowania i czy to może byc zależne od włożonego kapitału i zarobków??

mam pytanie otwieram właśnie punkt przyjmowania zakładów bukmacherskich czy dostałbym dotacje na remont bądź jakąkolwiek na poprawienie warunków ?

Mam potyanie!Dopier co skończyłam zasadnicza szkołę zawodową o kierunku fryzjerstwo.Chciałabym założyć spółkę z koleżanką która jest po kursie paznokci.Czy możęmy sie starać o jakieś pieniądze?

mam pytanie .chciałabym skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy i zalożyć własna dzialalnosc gospodarcza ale jestem po szkole podstawowej.Czy to może być przeszkoda?

Witam serdecznie.
Chciałabym otworzyć prywatny żłobek z grupą przedszkolną. Czy jest możliwość otrzymania dotacji na zakup i remont budynku przeznaczonego na w/w działalność? Jest to kwota ok. 400tys zł. Czy ma znaczenie czy będzie to działalność jednoosobowa czy w formie spółki? Jakie są wymagania i ile czasu potrzeba na załatwienie formalności i uzyskanie dotacji.

Witam
Jestem osobą bezrobotną. Chcialabym założyć prywatny żłobek dla dzieci od 1-3 roku życia lub przedszkole w okolicy Bielska.
Gdzie mogę zabiegać o środki, dofinansowanie.
Będę wdzięczna za informacje.

Mam zamiar założyć firmę zajmującą sie produkcją zaproszeń ślubnych, na chrzty, komunie, kartek okolicznościowych, zawieszek. Sprzedaż odbywałaby się za pośrednictwem Internetu. Siedzibą firmy byłoby moje mieszkanie, co pozwoliłoby wyeliminować koszty wynajęcia lokalu. Czy mogę liczyć na dotacje z Urzędu Pracy? Z jakich innych programów mogłabym skorzystać? Czy otrzymałabym wsparcie na materiały i narzędzia wykorzytane w produkcji kartek, komputer, aparat fotograficzny?

Witam.Założyłem właśnie działalność gospodarczą.Jestem hydraulikiem i mieszkam na wsi.Czy mogę starać się o dotacje na rozwój działalności na obszarach wiejskich

Jak długo trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny w urzędzie pracy aby skorzystać z pomocy dla otwierających działalność gospodarczą?

Witam
Mam pytanko chciałabym ubiegac sie o dotacje z UP. na otwarcie działalnosci (sklep spozywczo-przemysłowy )w mojej miejscowości na początek myslelismy o kupnie ”kiosku” typu ”kami” czy taki lokal byłby dobry ? Słyszłam ze takie kioski traktowane są jako lokale nie stacjonarne i w takim wypadku mogę nie uzyskac dotacjii czy to prawda?
z góry dziękuje za odpowiedz łącze pozdrowienia
Katarzyna

Chciałbym otworzyć firmę do przewozu osób, czy mogę liczyć na dotacje na zakup busa?

Bardzo proszę o odpowiedź: Chce skorzystać z dotacji z Urzędu Pracy, planuje prowadzić firmę usług informatycznych i marketingowych. W tej pracy potrzebny jest środek transportu. Czy za pieniądze z dotacji Urzędu Pracy mogę kupic samochód, bądź inny środek transportu?

Chciałabym założyć gabinet porad i konsultacji psychologicznych, rozwiązywania problemów rodzinnych itp. Czy mogę liczyć na jakies wsparcie ze srodków UE w tej branży??
Czy ewentualnie na zakup wyposażenia gabinetu jak meble, pomoce dydaktyczne, komputer mogę dostać dofinansowanie z UP lub UE??

witam. chce otworzyc firme lakierniacza razem z moim mezem z tym ze on chce zeby ta firma byla zarejestrowana na mnie i ja zatrudnila jego czy jest to mozliwe jakie moga byc przeszkody czy pozniej moge starac sie o dotacje unijna i jakie musze spelniac warununki zeby wogole ta firma ruszyla.

chciałam się dowiedzieć czy dostanę dotacje na założenie sklepu internetowego.a także w jaki sposób rozliczać się z zarobionych pieniędzy w necie?Bardzo proszę o porady

WITAM!CZY MOGŁA BYM OTWORZYC ZAKLAD FRYZJESRKI NIE MAJAC PAPIERÓW CZELADNICZYCH? CO PRAWDA NIE MAM SZKOLY FRYZJERSKIEJ ALE MOJE MARZENIE TO WLASNIE TAKI ZAKLAD. POTRAFIE DUZO W TYM KIERUNKU I STRASZNIE MI NA TYM ZALEZY.CZY WIEC MOGLA BYM TAKI ZAKLAD OTWORZYC I DOSTAC DOTACJE Z UP?POZDRAWIAM

Prowadze działalnosc gospodarczą,ponad 4 lata,rozliczam sie w formie karty podatkowej,teraz jednak chciałabym zatrudnić osobe bezrobotną która jest zarejstrowana w UP czy moge liczyc na jakiekolwiek srodki finansowe na stworzenie st.pracy?jakie dokumenty powinnam złozyć? zanaczam że jest to mała działalnosć w której jedyną osobą pracującą jestem ja sama….pozdrawiam:)

Witam, czy można otrzymać dotację na otworzenie działalności, która będzie polegała na podpisaniu umowy agencyjnej? tzw franszyza? Chodzi o otworzenie lokalu pod szyldem innej działającej już firmy.

Dziękuję i pozdrawiam.

Witam,czy można dostać dotacje na tak zwany handel stacjonarny, to jest handel na targowisku w budzie w jednej miejscowości.Bardzo proszę o wiadomość. Dziękuję i pozdrawiam.

chcę otworzyć daiałalność ,jestem na rencie czasowej posiadam stopień niepełnosprawności – umiarkowany, jaką podjąć diałalność,czy może to być wynajem pokoi lub hadelkomis rzeczy używanych
pozdrawiam
iwona

proszę o odpowiedzi,każda jest dla bardzo ważna

staram się o dofinansowanie z UP dla osób niepełnosprawnych,na otworzenie działalnośći
doradżcie jaką podjąć działalność
pozdrawiam
iwona

witam, niedługo zostanę bezrobotną..chciałabym założyć jednoosobową firmę doradczo – kosultingową w zakresie wdrażania systemów zarządzania w oparciu o normę ISO 9001, jakie mogłabym uzyskać dotacje e tym zakresie..pozdrawiam

Witam!
Chciałabym założyć działalność gospodarczą związaną z opieką nad dziećmi ale nie w charakterze żłobka, raczej legalne opiekowanie sie dziećmi. Czy moge liczyc na dotacje? Czy istnieje taka forma działalności?
Dziękuje za odpowiedź!
Pozdrawiam, Paulina.

Witam!
Chciałabym założyć działalność gospodarczą związaną z opieką nad dziećmi ale nie w charakterze żłobka, raczej legalne opiekowanie sie dziećmi. Czy moge liczyc na dotacje? Czy istnieje taka forma działalności?
Dziękuje za odpowiedź!
Pozdrawiam, paula

A w Zyrardowie w U P to tak zniechęcają że aż się odechciewa…

Witam.Niedawno rozwiązałem umowę o pracę i aktualnie jestem bezrobotny ale nie zarejestrowany w UP i chciałbym otworzyć własną działalność,dokładnie firmę remontowo-budowlaną. Moje pytanie jest takie czy mogę ubiegać się o jakieś dofinansowania(dotacje)?.Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam.

chciałbym założyć jednoosobową firme zajmujacą sie koszeniem trawników jakie wymagania mu7szę spełniać żeby otrzymać dotację na niezbędny sprzęt?

Mam pytanie czy mam szanse otrzymać dotację na otwarcie Ośrodka Szkolenia Kierowców.