Data publikacji: 13 sierpnia 2006
(aktualizacja: 22 stycznia 2011)

Dotacje z Urzędu Pracy możesz dostać wyłącznie na założenie indywidualnej działalności gospodarczej lub spółdzielni socjalnej. Z dotacji możesz także skorzystać jeśli chcesz zostać członkiem istniejącej już spółdzielni.

Nie możesz złożyć wniosku o dotację z UP jeśli chcesz założyć jakąkolwiek spółkę (cywilną, komandytową, z ograniczoną odpowiedzialności, akcyjną itp.), choć nie ma absolutnie żadnego problemu aby założyć taką spółkę dodatkowo (wtedy jednak pieniądze z dotacji dotyczą wyłącznie działalności gospodarczej i nie można dostać np. podwójnej kwoty dotacji np. w wypadku gdy zakładamy dwuosobową spółkę cywilną).

Jest to spore ograniczenie szczególnie dla osób, które swoją przyszłą firmę chciałyby prowadzić wspólnie z jedną lub kilkoma osobami.

Jedynym dość sensownym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest złożenie wniosku przez osobę, która ma największe szanse na przyznanie dotacji (doświadczenie związane z przyszłą działalnością, odpowiednie wykształcenie lub cechy preferowane przez dany Urząd Pracy, np. odpowiedni wiek lub długi okres bezrobocia).

Osoba ta zakłada firmę „na siebie”, a pozostałe osoby w pewien sposób z nią współpracują (umowy zlecenie, o dzieło, o pracę). Oczywiście w międzyczasie pozostałe osoby mogą całkowicie niezależnie starać się o dotacje na otwarcie własnych działalności gospodarczych nie tylko z Urzędu Pracy, ale także ze środków unijnych.

Być może warto także przemyśleć założenie spółdzielni socjalnej. Nie brzmi to zbyt dobrze (i dotacja jest wtedy mniejsza), ale dla niektórych osób może się to okazać ciekawym rozwiązaniem…

Sprawdź jeszcze:, ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam wszystkich

Mam pytanie, czy ktoś się orientuje, jak często (ile razy w roku) urząd pracy przyjmuje wnioski o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Chciałabym założyć swoją działalność, ale niestety okazało się, że urząd pracy pod który należę, zakończył przyjmowanie wniosków 19 czerwca i nie wiem czy jeszcze w tym roku będę mogła taki wniosek złożyć? Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam, Magdalena

jestem profesjonalną fryzjerką ale nie stac mnie na prowadzenie działalności ponieważ wiąże sie to z duzymi opłatami typu zus.opłata lokalu.otworzylam wlasny zakład fryzjerski i niestety prowadzenie tej działalnośći była dla mnie nieopłacalna ze względu na opłaty.obecnie w marcu zlikwidowałam działalność.jestem matką samotnie wychowującą córkę i w trudnej sytuacji finanasowej.ale chciałabym wykonywać usługi fryzjerskie w domach klientek bo jest na to zapotrzebowanie.czy jest to możliwe i jakie muszę spełniać warunki???proszę o odpowiedż pilne!!!!

Chcę założyć 1-osob. działalność gospodarczą. Nie wiem od czego zacząć. Jakie są warunki aby otrzymać dotację z UP? Jak długo się czeka na to? Ile trzeba być bezrobotnym. Jak napisać biznes plan?
Dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Sylwia

chciałam złożyć wniosek o dofinansowanie lecz nie dało sie ponieważ od lipca nie przyjmują wniosków- brak środkow……..

Chciałbym w swojej miejscowości propagować sport w szerokim tego słowa znaczeniu. Mieszkam w mieście turystycznym (5 tyś mieszkańców w sezonie 15 tyś). Wiąże się to z ofertą dla najmłodszych po młodzież i dorosłych włączając w to pasjonatów sportowych, którzy biernie uprawiają sport. Wiążą się z tym również zakłady bukmacherskie.
Moje pytanie brzmi:
Czy otrzymam dotacje unijne na założenie tego typu działalności?
Jestem studentem II roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Liczę na odpowiedź i z pewnością skorzystam z Państwa usług.

Witam.
Chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość otrzymania dotacji z UP na rozpoczęcie działalności gospodarczej, chodzi mi o taksówkę ( zakup samochodu, kasy fiskalnej, taksometru, itp). Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję

Czy jest możliwość dofinansowania z UP na załozenie firmy remontowo-budowlanej z wykształceniem inż Agrobiznesu?

Witam.Chciałbym założyc działalnośc gospodarczą,kupic busa do 3,5 tony i pracowac na swojej działalności w firmie kurierskiej.Moje pytanie brzmi: czy istnieje mozliwośc dostania dotacji na zakup tego busa?

Pozdrawiam

Czy dotacje z UP na uruchomienie działalności gospodarczej wliczane sa do przychodów założonej firmy

Witam serdecznie.
Chciałbym się dowiedzieć czy mogę uzyskac jednorazowa dotację z PUP na rozwój działalnosci gospodarczej związanej z usługami zootechnicznymi takimi jak : korekcja i pielegnacja racic bydła, inseminacja, dekornizacja rogów, strzyżenie zwierząt do wystaw hodowlanych, dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich itp.Działalność ta jest zawarta w podklasie PKD
PKD=01.62.z – Działalność Usługowa Wspomagająca Chów i Hodowlę Zwierząt Gospodarskich. Spełniam wszystkie wymogi i regulaminy zgodne z rozporzadzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, jestem zarejestrowany jako bezrobotny i równiez spełniam wewnetrzne regulaminy powiatowego urzedu pracy a mimo to nie chcą mi takiej pomocy udzielić twierdząc że PUP nie zajmuje sie dotacjami na usługi zwiazane z rolnictwem tylko zajmuje sie tym ARiMR. Dodam tez że we wszystkich urzędach na tego typu działalności wnioskodawcy podostawali dotację. Ja należe do PUP Szczytno woj. war-maz, nie wiem czy osoby są tam nie odpowiednio kompetentne ? czy mogą sobie wprowadzać na tyle wewnetrzne regulaminy?? podważając Rozporządzenie Ministra Kraju gdzie nie ma mowy o braku dotacji na usługi związane z rolnictwem.Jest napisane wyraznie że nie ma na sektor rolniczy czyli na chów i hodowlę na produkcję roślinną itp ale ja nie jestem rolnikiem…..ja chce swiadczyć tylko usługi pod rolników.
Bardzo proszę o jasna odpowiedz.
Pozdrawiam

Czy jest możliwość skorzystannia z dotacji na założenie działalności gosp. przez bezrobotną żonę i zatrudnienie męża,

Od 9 miesięcy prowadze działalnosc jako indywidualna praktyka lekarska czy moga starac sie o dotacje.