Data publikacji: 2 lipca 2009
(aktualizacja: 13 września 2010)

Dotacje unijne – trzeba dobrze przemyśleć inwestycję.

Mało kto, kto zaczyna myśleć o staraniu się o dotację unijną dla swojej firmy, wie tak naprawdę jak do tego odpowiednio podejść. Pierwszym błędem jest rozpoczynanie inwestycji zanim złoży się wniosek o dotację…

Dotacje unijne dla firm mogą być w zasadzie przyznawane tylko na nowe inwestycje, które nie zostały jeszcze rozpoczęte. Jednocześnie wiele osób zdaje sobie sprawę, że dotacje przyznawane są na zasadzie refundacji – czyli najpierw trzeba zrealizować inwestycje za swoje pieniądze (ew. pieniądze z kredytu lub leasingu), a dopiero potem „unia” zwraca określony % w zależności od konkursu i regionu w jakim staramy się o dotację (może to być średnio od 30% do 85%).

Stąd też bierze się błędne pojęcie u niektórych osób, że najpierw trzeba zrealizować inwestycję, a dopiero potem wystąpić z wnioskiem o dotację. Nic bardziej błędnego…

Inwestycję można rozpocząć najwcześniej po złożeniu wniosku (na własne ryzyko), a najlepiej po uzyskaniu decyzji w sprawie przyznania lub nie przyznania dotacji (wtedy jest najbezpieczniej).

Pojawia się jednak problem ponieważ nabory w konkursach dla firm organizowane są zazwyczaj raz w roku. Dlatego też często, aby starać się o dotację trzeba wstrzymać się z inwestycją co najmniej do momentu rozpoczęcia naboru i złożenia wniosku.

Nie każdy może sobie na to pozwolić i nie zawsze warto tak robić.

Wyobraźmy sobie sytuację, że firma planuje rozpocząć inwestycję w styczniu, a nabór w konkursie, w którym może starać się o dotację planowany jest dopiero we wrześniu.

Mamy więc dwa wyjścia:
1. realizować inwestycję za własne pieniądze
2. poczekać z realizacją co najmniej do września

Można też zrealizować podzielić inwestycję na dwie niezależne części. Pierwszą, bardziej pilną realizować od razu tylko za własne środki, a drugą spróbować realizować przy pomocy dotacji wstrzymując się z jej rozpoczęciem co najmniej do momentu złożenia wniosku o dotację.

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Interesowałaby mnie dotacja na wybudowanie pawilony handlowego (charakter usługowy jakaś fryzjerka lub typowo handlowo typu sklep) zatrudniającego do 5 osób na terenie wiejskim. Posiadam wykształcenie wyższe (licencjackie)kierunek administracyjny.Mam 23 lata. Moja mama prowadzi działalność handlową ( przemysłowo-hurtowo-usługowo- transportową) czyli sklepik i transport osób- mogłaby być to dotacja w tym przypadku na rozwój firmy. Bardzo proszę o poradę ponieważ w gubię się w gąszczu jaki dotyczy dotacje. Bardzo dziękuję o odpowiedź

Witam
Mam pytanie:chcę otworzyć własny PUB,skąd uzyskać dotację na tego typu działalność?Proszę jeżeli jest to możliwe o podanie adresów instytucji zajmujących się przyznawaniem takich właśnie dotacji.pozdrawiam;)

Witam,
chciałam otworzyć kawiarenkę (bez alkoholu): kawa, herbata, koktaile, wypieki i raz na jakiś czas urządzać w niej kiermasze rękodzieła artystycznego, albo po prostu rękodzieła. Jak mam pozyskać fundusze na otwarcie tego typu lokalu? Dodam tylko, że posiadam już działalność gospodarczą – moja firma zajmuje się składem tekstu oraz sprzedażą detaliczną art. przemysłowych. Nie zatrudniam żadnych pracowników. Będę wdzęczna za informacje.

Witam
Czy mając od roku małą firmę jednoosobową jest szansa na dotację na jej rozwój? Dodam że szyję nosidła i chusty dla dzieci. Chętnych mam więcej niż sił przerobowych i bardzo by mi się przydał nowy sprzęt, może osoba zatrudniona.
Dodam że mieszkam w Otwocku (woj. mazowieckie)
Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedź
Marta Latos

posiadam dzialke z bezposrednim dostepem do rzeki dunajec planuje postawic na niej szesc domkow letniskowych pod wynajem.czy mam szanse na dotacje unijne.pozdrawiam robert

Dzień dobry
Mam do państwa pytanie czy możliwe jest uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej której przedmiotem będzie sprzedaż artykułów alkoholowych czyli stricte sklep monopolowy?
Dziękuję za odpowiedź

witam, prowadzę wulkanizację około 6 miesięcy, mam pytanie czy jest jakis program z którego mógłbym skorzystac, wulkanizacja znajduje się w Warszawie proszę o odpowiedz

w jaki sposób można uzyskać dotację unijną na załżenie własnej firmy???
roszę o pomoc i kontakt

Witam. Chciałabym otworzyć sklep ze sprzętem rahabilitacyjnym, obecnie jestem zatrudniona, czy mogę ubiegać się o dotacje?? jeśli tak to jakie wnioski i gdzie należy składać.
Z góry dziękuję za informacje.

3lata temu we wrocławskim PUP-IE starałam się o dotację na otworzenie firmy usługi finansowe chciałam kupic komputer i wyposażenie tzw.biura byłam zarejestrowana jaka bezrobotna ale spotkałam sie z taką nieżyczliwością,pracownik który mnie obsługiwał był złośliwy,starał mi się wmowić że nie należą mi się żadne dotacje,że to nie każdemu,że muszę najpierw brać każdą pracę,jaką mi Oni proponują nawet za grosze,nawet niezgodną z wykształceniem.A o dotacje to tylko nieliczni mogą się ubiegać.Skończyło się na awanturze u kierowniczki która widząc moje słuszne oburzenie złośliwie mnie dołowała dalej i też twierdziła,że te słynne dotacje dla przedsiębiorczych to tylko fikcja…wyszłam wściekła poniżyły mnie,zrobiły ze mnie durnia.. i tak otworzyłam firmę bez grosza dotacji i prowadziłam ją 2 lata.

Witam! Chcieliśmy z żoną otworzyć firmę-serwis skuterów i motocykli oraz urządzeń ogrodniczych. Żona ma orzeczenie o niepełnosprawności. Czy możemy liczyć na dofinansowanie.

prowadzę jednoosobową firmę zajmującą się obsługą terenów zielonych , obsadzaniem ogrodów roślinami ozdobnymi. jakie są szanse na otrzymanie dotacji na rozwój firmy? Gdzie powinienem się zwrócić?

Witam ma pytanie jak uzyskam dotacje na otwarcie własnego solarium?prosze o pomoc

Witam.
Chcialabym zalozyc wlasna firme – fotografia slubna i okolicznosciowa. Czy na taka dzialalnosc mam szanse na dostanie dotacji?

Witam chciałbym otworzyć własną firmę zajmującą się produkcją sprzętów kateringowych tj. przyczepy gastronomiczne itp. Czy mam szansę na dotację i jaki program będzie dla mnie najlepszy. Mam 21 lat mieszkam w woj. pomorskim

Witam !
Mam założoną firmę budowlaną i interesuje mnie dotacja na zakup sprzętu czy samochodu. Jak mogę uzyskać taką dotację??

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie dotacji na rozpoczęcie działalności lub też na rozwój już istniejącej oraz czy szkolenia przy braniu dotacji są obowiązkowe.Słyszałam,że odnośnie rozpoczynających działalność był nabór wniosków w ramach działania 6.2, proszę jednak o informacje czy taki nabór jakieś podmioty jeszcze prowadzą.Z góry dziękuje za informacje i pozdrawiam.Żaneta

Witam, interesuje mnie otworzenie sklepu rowerowego na terenie warszawy. Czy istnieje dotacja na tego typu biznes?

czy osoba majaca prace otrzyma dotacje na załozenie firmy,i o jakich kwotach dotacji jest mowa?

Witam, jestem pracownikiem urzędu pracy i zajmuję się środkami dotacji unijnych. Najważniejszą rzeczą jaką powinna zrobić osoba która chce ubiegać sie o śrdoki to rejestracja w swoim powiatowym urzedzie pracy. Następnie trzeba pobrać wypełnić i żłożyć wniosek na dotację w którym określa sie cel, zakupy jakie chcemy dokonać po otzrymaniu pieniędzy oraz do wniosku należy złóżyc wszystkie ponadto wymagane dokumenty np. świadectwa pracy dotyczące otwarcia jakiejś dziedziny działalności gosp.. Jeżeli chodzi o kwestie formalne dotacja z naszego projektu wynosi 6cio krotność średniej krajowej czyli w tej chwili około 19.400 zł trzeba posiadać zabezpieczenie które w naszym przypadku odnosi sie do dwóch poręczycieli z dochodem nie mniejszym jak 1000zł netto. Jeżeli wniosek został juz złożony tzreba cierpliwie poczekać conajmniej 30 dni na odpowiedź z Urzędu jaka jest decyzja komisji bądź czy nie występują jakiegoś typu błedy formalne albo informacja o przeprowadzeniu kontroli przez urząd w lokalu gdzie ma powstać nowa działalność. Jeżeli wniosek jest pozytywnie rozpatrzony przez komsję wtedy wnioskodawca umawia sie z nami na podpisanie umowy z poreczycielami w dogodnym dniu o jednej konkretnej godzinie. Po podpisaniu umowy dopiero wtedy zgodnie z przepisami osoba moze pójśc do gminy i zarejestrować działalność gospodarczą

Jeśli chodzi o osoby które posiadają już działalność i chcą zatrudnić osoby bezrobotne mogą to zrobić także za pomocą doposażenia stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej. Pracodwaca musi działać już na rynku min. pół roku wtedy składa wniosek o doposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej może juz posiadać kandydata bądź urząd moze go przydzielić według kwalifikacji zawodowych. Wniosek należy złożyć czekac na jego rozpatrzenie, następnie z właśnych śrdoków pracodawca robi zakupy rzeczy które wymienił we wniosku zachowując rachunki, faktury umowy cywilno-prawne potrzebne do późniejszego rozliczenia z urzedu. Następnie zatrudnia wskazaną osobę na dwa lata na pełny etet. Potem przychodzi do urzedu okazać sie dokumentami potwierdzającymi zakup rzeczy wskazanych przez niego we wniosku, i otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. Zabezpieczeniem takiej dotacji jest u nas akt o poddaniu się egzekucji spisywany u notariusza po podpisaniu z nami umowy. Jest to jednorazowa dotacja dla stworzenia stanowiska pracy osobie bezrobotnej o wartości jak przy dotacji na rozpoczęcie 6cio krotnej średniej krajowej która w tej chwili wynosi 19.400 zł.

Prowadzę sklep z zabawkami i art. dla dzieci, czy na rozwój takiej działalności, mogę starać się o takie dotacje i gdzie mam pytać , dodam że prowadzę działalność w województwie dolnośląskim.

Witam
Planuję budowę przedszkola na ok 45 dzieci proszę o jakieś wskazówki gdzie i w jaki sposób mogę uzyskać dofinansowanie z Unii na tę inwestycję.