Data publikacji: 29 czerwca 2012
(aktualizacja: 14 stycznia 2015)

Coraz więcej wiadomo o tym jak będzie wyglądał nowy okres programowania 2014-2020. Nadal nie wiadomo dokładnie ile nasz kraj otrzyma pieniędzy, czy będzie to 80, 70, czy może 67 mld zł, jednak coraz więcej wiadomo dla kogo i w jaki sposób środki te będą rozdysponowywane.

Same zmiany wydają się być umiarkowanie pozytywne, patrząc na nie z punktu widzenia przedsiębiorców. Mniej pieniędzy będzie przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne, takie jak budowa dróg, z większej puli funduszy będą mogły skorzystać firmy.

Nadal promowana będzie w ogromnym stopniu innowacyjność. Największa zmiana dotyczy jednak statusu przyznawanych pieniędzy. Mniej będzie bezzwrotnych dotacji, więcej instrumentów finansowych takich jak niskooprocentowane pożyczki, gwarancje bankowe. Ma to swoje plusy, jak i minusy. Naturalnie minusem jest to, że pieniądze trzeba będzie zwrócić. Plusem to, że pieniądze jak i inne formy pomocy, mają być jeszcze łatwiej dostępne, a samo oprocentowanie dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych ma być wynosić zdecydowanie mniej niż rynkowe.

Jak będzie? Zobaczymy…

Pozostaje mieć jednak nadzieje na to, iż wraz z nowym rozdaniem unijnych pieniędzy, na korzyść zmienią się również zasady ich przyznawania i co za tym idzie, znacznie skróci się też czas oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie dofinansowania. W chwili obecnej nie rzadkie są sytuacje, gdy firma musi czekać na wydanie decyzji nawet rok od złożenia wniosku. Warto też uprościć procedury starania się o dofinansowanie, bo w chwili obecnej niekiedy są one tak skomplikowane, że można odnieść wrażenia, że nie rozumieją ich sami urzędnicy…

Sprawdź jeszcze:, , ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.