Data publikacji: 26 lutego 2008
(aktualizacja: 7 czerwca 2011)

Gdy czytam o tych wszystkich dotacjach, to wydaje mi się, że to świetna rzecz, jednak na pewno nie jest to dobre w każdym przypadku. Chodzi mi o sytuację gdy nie warto się starać o uzyskanie dotacji, gdy może ona bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z tego co już się zdążyłem dowiedzieć to każda dotacja ma jakieś warunki które trzeba spełnić aby ją dostać. Czy jest jeszcze coś na co trzeba uważać, czyli „tekst pisany drobnym maczkiem”?

Dotacje na pewno są ogromną szansą zarówno dla osób, które dopiero chcą założyć własną firmę, jak i już istniejących firm, jednak rzeczywiście są sytuację, w których warto się zastanowić czy sięganie po środki unijne jest na pewno dobrym rozwiązaniem.

Zarówno na etapie starania się o dotację jak i już po jej uzyskaniu musimy trzymać się pewnych założeń, które zostały wpisane we wniosku o dotację, a co za tym idzie w umowie o przyznanie dofinansowania.

A mowa tu o konkretnych zobowiązaniach dotyczących np.

– minimalnego okresu istnienia firmy na rynku (tzw. okres trwałości) – po otrzymaniu dotacji nie można tak po prostu zamknąć firmy w sytuacji, w której nasz biznes nie będzie szedł tak, jak sobie założyliśmy. Firma musi funkcjonować na rynku przez określony czas, w przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której trzeba będzie zwrócić dotację wraz z odsetkami. Okres ten wynosi najczęściej 1 rok lub 2 lat jeśli dotację dostaje osoba, która dopiero zakłada swój własny biznes albo 3 lub 5 lat jeśli dotację dostaje działająca już na rynku firma.

– osiągnięcia pewnych rezultatów wpisanych wcześniej we wniosku o przyznanie dofinansowania – ten warunek ważny jest w przypadku dotacji dla już istniejących firm, które muszą określić tzw. wskaźniki rezultatu. Podlegają one kontroli po uzyskaniu przez daną firmę dofinansowania. Zazwyczaj najczęściej spotykanym wskaźnikiem jest ilość nowo zatrudnionych osób po uzyskaniu przez firmę dofinansowania (z podziałem na liczbę zatrudnionych kobiet i mężczyzn) . Jeśli więc firma wpisze we wniosku, że chce zatrudnić 10 nowych osób (co przekłada się zazwyczaj na dodatkowe punkty i większą szansę uzyskania dofinansowania), to jeśli nie dotrzyma tego warunku, lub np. w okresie trwałości projektu zwolni zatrudnione osoby, może to doprowadzić do konieczności zwrotu dotacji wraz z odsetkami.

Dotacja wiąże się też niestety z ogromną dawką biurokracji, w związku z czym przy inwestycjach współfinansowanych z unii europejskiej trzeba się liczyć z ponoszeniem dodatkowych kosztów związanych z pracą osób, które zajmą się tzw. sprawami papierkowymi. Na szczęście nie dotyczy to osób, które chcą pozyskać dotacje na start. tutaj biurokracja jest minimalna.

Warto też pamiętać o dużo mniejszej elastyczności jeśli chodzi o realizację projektu. W wielu wypadkach będzie trzeba przeprowadzić inwestycję tak jak zostało to ujęte we wniosku, nawet jeśli w momencie realizacji projektu (najczęściej kilka miesięcy po złożeniu wniosku) nie jest już aż tak korzystne dla firmy. Niektóre kwestie dotyczące zakupów da się zmienić, choć wymaga to wiele cierpliwości, gdyż na każdą zmianę trzeba uzyskać zgodę instytucji przyznającej dofinansowanie. Czasami możne się zdarzyć, że zgoda na zmiany nie zostanie wyrażona i pozostanie nam wybór: przeprowadzić inwestycję tak, jak została ona wpisana we wniosku lub zrezygnować z przyznanej dotacji.

Dotację są świetnym sposobem dla tych firm, które mają gotówkę lub dobry dostęp do kredytów bankowych, gdyż dość często zdarzają się opóźnienia w wypłacie dofinansowania, co przy sporej dawce pecha może przynieść firmie nie małe kłopoty, gdyż większość dotacji przyznawana jest w formie refundacji, czyli najpierw trzeba wydać własne pieniądze, a dopiero później można uzyskać częściowy zwrot (nie dotyczy to większości dotacji na założenie firmy, które zazwyczaj są przyznawane „z góry”, jednak są one dość niewielkie – maks. 40 – 50 tys. zł).

Oczywiście dotacje to pieniądze, których (po spełnieniu określonych warunków) w przeciwieństwie do kredytów bankowych nie trzeba zwracać, jednak przekonanie, iż dotacje unijne są sposobem na wyjście firmy z tarapatów finansowych, czy innego kryzysu jest dużym błędem (chyba, że mówimy tu o typowych dotacjach kryzysowych, np. dla firm poszkodowanych w wyniku powodzi).

Sprawdź jeszcze:, ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

informacje o zakładaniu małych przedsiębiorstw

czy do założenia własnej firmy i skorzystania z dotacji unijnych( w ramach działania 6.1) muszę mieć finansowy wkład własny

do kiedy można jeszcze składać wnioski o dotacje na założenie firmy w woj śląskim

do kiedy trzeba skladac biznes plan na dotacje unijną w przemyślu w podkarpackim?

do kiedy nalezy skladac wnioski o dotacje w UE w przemyślu w podkarpackim? prosze o odpowiedz!!!!

Witam,
gdzie moge uzyskac informacje o dotacjach dla mikroprzedsiebiorstw w województwie śląskim. Jestem w trakcie budowy obiektu gastronomicznego nastawionym głównie na dania regionalne. Z góry dziękuje za zainteresowanie
pozdrawiam Wanda z Milówki

Witam
Gdzie mogę uzyskać informację na temat dotacji na założenie firmy w województwie pomorskim oraz gdzie i kiedy mam złożyć wniosek.Będę wdzięczny za pomoc

Dzień dobry,
Chciałabym otworzyć siłownię i wg. tego co przeczytałam do mojego pomysłu pasuje dotacja „Inwestycja w Kapitał Ludzki”. Niestety nie mogę znależć żadnych informacji na temat szkoleń. Nie wiem czy jest możliwość pogodzenia ich z pracą? Mieszkam na wsi, ale swoją działalność chciałabym rozpocząć we Wrocławiu. Czy wogóle są jakieś szanse na otrzymanie dotacji z Unii?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Dagmara

witam od kilkunastu lat prowadzę własną firmę a mianowicie sklep spożywczo przemysłowy na wsi mam sklep, ale chciałabym go powiekszyc, niestety nie mam środków , gdzie powinnam skierowac pierwsze kroki żeby starac się o dofinansowanie?