Data publikacji: 21 lipca 2007
(aktualizacja: 28 lipca 2011)

Prowadzę od trzech lat indywidualną działalność gospodarczą. Czy jeśli zatrudniam 2 osoby na umowę o pracę i 5 osób na umowę zlecenie, to moja firma posiada status małej firmy.

Nie, zgodnie z definicją MSP prowadzi Pani mikroprzedsiębiorstwo, chyba, że roczny obrót w Pani firmie przekracza 2 miliony euro lub całkowity bilans roczny przekracza 2 milionów euro.

Zgodnie z definicją MSP, małe przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników oraz jego roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.

Natomiast mikroprzedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników oraz jego roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro, czyli z informacji jakie Pani przekazała, Pani firma posiada status mikroprzedsiębiorstwa.

Proszę się jednak nie martwić, generalnie w dotacjach unijnych panuje zasada, że im mniejsze przedsiębiorstwo tym większą pomoc może uzyskać. Dlatego też mikro i małe przedsiębiorstwa zazwyczaj mogą liczyć na najwyższy poziom dofinansowania. Np. jeśli w danym województwie bazowy poziom dofinansowania w konkursach dla firm to 50%, to mikro i małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na zwiększenie tego poziomu o 20%, czyli łącznie dotacja może pokryć do 70% wydatków kwalifikowanych.

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Dzień dobry
Jaka jest szansa na uzyskanie dotacji na uruchomienie sklepu o powierzchni 100m2 z tego programu ? przede wszystkim zależy mi na dotacjach do wyposażenia sklepu czy jest to możliwe aby odpowiedni wniosek przeszedł ?

Dzień dobry,
Zwracam się do Państwa z zapytaniem, czy my jako firma średnia produkująca fotele samochodowe i mająca na celu wprowadzenie nowej technologii wytwarzania pianek poliuretanowych jesteśmy w stanie uzyskać dotacje z UE? Inwestycja planowana jest na początek 2008 r. i wszelkie kroki związane z jej realizacją zostały już podjęte, a mianowicie:
– zapoznanie się z rynkiem dostawców maszyn do wypieniania,
– przeprowadzono rozmowy z kilkoma firmami sprzedającymi maszyny, komponenty i wszelkie środki niezbędne do produkcji,
– rozpoznanie się w kosztach inwestycji.
Wybrani zostali również potencjalni dostawcy maszyny i komponentów. Koszt maszyny wg otrzymanych ofert szacowany jest na 100 tys. E.
Inwestycja jest zupełnie nowa dla naszej firmy. Pragniemy poszerzać swoje możliwości i stać się bardziej elastycznymi dla naszych Klientów.
Firma jest Zakładem Pracy Chronionej, Sp. J. i mieści się w Bukowcu koło Łodzi.

Od 20 lat pracuje jako budowlaniec. Chciałbym założyć własną działalność gospodarczą, ale nie wiem od czego zacząć jak się za to zabrać. Potrzebuje środków finansowych na rozpoczęcie działalności.

Dzień dobry.
Mam pytanie chciałbym założyć własną działalność gospodarczą.
Dokładniej firmę transportowa zajmującą się ściśle określonymi ładunkami.
Jak zdobyć kredyt lub gdzie mam się udać by założyć firmę od czego zacząć???
Mam ściśle określone czym(chodzi mi o ładunki ponadnormatywne)
i jakimi pojazdami sie poruszać mam również parę firm z którymi mógłbym podpisać umowę o transporcie.
bardzo proszę o pomoc
dziękuję
pozdrawiam

Witam serdecznie!
W czerwcu obroniłam pracę magisterską i od razu założyłam swoją firmę zajmującą się doradztwem finansowym, chciałam się zapytać gdzie w moim mieście powinnam dowiedzieć się wszystkiego o możliwości otrzymania dotacji unijnej?

Witam. Założyłam sklep-tzn kwiaciarnie+ pamiątki oraz usługi dekoracyjne. Chciałabym szkolić sie w zakresie różnych możliwości dekoracji. Czy jest jakaś dotacja unijna przewidującą opłacenie kursów? i gdzie ja można uzyskać?? Jestem Z Karpacza

Witam!
Od 2000r.prowadzę w pełnym zakresie biuro rachunkowe (od ksiąg rachunkowych po karty podatkowe, ZUS, KRUS itd)ze względu na ciągły brak odpowiedniej powierzchni lokalowej dwukrotnie przenosiłam biuro.W tej chwili rozważam budowę biura z możliwością podnajmu pomieszczeń.Chciałabym zapytać w jaki sposób mogę starać się dotacje unijne na budową niewielkiego biurowca i czy jest to w ogóle możliwe. Pozdrawiam

witam mam pytanko od maja prowadzę mały salonik fryzjerski wynajmuje pomieszczenie o powierzchni 20m czy mam szanse o jakąkolwiek dotacje rozwój firmy? chciała bym zrobić lepsza reklamę oraz lepiej wyposażyć i zakupić lepsze produkty do stylizacji lepsze oświetlenie itp czy jest to w ogóle możliwe? i czy mam jakiekolwiek na to szanse.pozdrawiam

jaka jest szansa dostania dotacji na rozwój własnej malej firmy i jak się starać o dofinansowanie? pozdrawiam

Witam,
czy jest możliwość aby mały sklep (6m kwadratowych) ze złotem otrzymał dotacje, która miała by zostać przeznaczona na zakup większego pomieszczenia oraz urządzenia go wraz z zakupem maszyn umożliwiających prowadzenie usług?
Dziękuję

Witam. Prowadzę od początku roku działalność transportową. Zatrudniam 2 pracowników, osiagam dochody. Myślę o rozwoju firmy ale w innym kierunku. Chcę wybudować ośrodek wypoczynkowy z domków drewnianych. Mam już kupioną działkę. Czy istnieje możliwość pozyskania jakichś środków unijnych na taką działalność?

WITAM,
OD DWÓCH LAT POMAGAM MĘŻOWI W PROWADZENIU MAŁEGO SKLEPU SPOŻ-PRZEM. NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI OPRÓCZ SWOICH OSZCZĘDNOŚCI DOSTALIŚMY DOTACJE Z PUP. JAKOŚ POSZŁO, I NIE JEST ŹLE. JEDNAK OKAZAŁO SIĘ, ŻE MOGLIBYŚMY ROZBUDOWAĆ NASZ DOM RODZINNY NA TYLE, BY MÓC HANDLOWAĆ U SIEBIE. W TEJ CHWILI WYNAJMUJĘ OK. 36Mkw, NA TYLE ROZWINĘLIŚMY SIĘ NA NASZEJ WIOSCE, IŻ TO NIE WYSTARCZA, CO WIĘCEJ PŁACE GIGANTYCZNE PIENIĄDZE ZA WYNAJEM. PO WSTĘPNYCH OBLICZENIACH PODOBNE MOGŁA BYM PŁACIĆ SPŁACAJĄC KREDYT NA 10 LAT. CZY JEST JAKAŚ SZANSA NA PIENIĄDZE DLA NAS? CZY MOŻE CHOCIAŻ JAKĄŚ CZĘŚĆ? WTEDY MOGŁABYM ZATRUDNIĆ PRACOWNIKA. MYŚLĘ ŻE TO WAŻNE, POZDRAWIAM

Witam .Mam zamiar założyć własną działalność w Kurzętniku zwiazana z naprawą,wymianą,oklejaniem szyb samochodowych.Dotacje z Urzedu pracy mam prawie pewną.gdzie moge pozyskać dodatkowe dotacje korzystne pożyczki?

Witam! Prowadzę od roku własną działalność gospodarczą.Jedna z form tej działalności polega na weryfikowaniu klientów bankowych ( tak zwane wspomaganie scoringu ) co wymaga wizyt u potencjalnych klientów w ich miejscu zamieszkania czy też prowadzenia działalności gospodarczej.Pokonuję miesięcznie średnio ok 5 tyś. km. Do tej działalności niezbędne są dwa podstawowe narzędzia – komputer z dostępem do internetu oraz niezawodny środek lokomocji .Dobrej klasy komputer z dostępem do internetu już mam.Pytanie ? Czy mogę pozyskać dotacje do zakupu samochodu jeśli tak to gdzie.Pozdrawiam!

Witam od ponad roku prowadzę dom z pokojami do wynajęcia, budowa była finansowana w wiekszości z kredytu inwestycyjnego, nadal pozostało mi do wykończenia budynku położenie tynku strukturalnego, budowa balkonów oraz wyposażenie zaplecza kuchennego na potrzeby gastronomii, czy isnieje mozliwość pozyskania środków z dotacji na te cele?

jakie jest najniższe oprocentowanie kredytu z UE

Mam pytanie,prowadząc własna firmę stolarska Czy mam w taj chwili szanse na jakaś dotacje.Zakład prowadzę już piętnaście lat i chciałbym dokonać zmian w sprzęcie.Jestem z Kujawsko Pomorskiego

Witam! Mam pytanie, które od dłuższego czasu spędza mi sen z powiek. Otóż w lutym tego roku dostałam dotacje na otworzenie działalności gospodarczej w wysokości 10 500. Prowadzę mały salonik zajmujący się stylizacją paznokci. Chciałabym poszerzyć działalność o prowadzenie dystrybucji produktów do przedłużania paznokci. Miasto jest małe-jednak przygraniczne, co wiąże się z dużą ilością salonów kosmetycznych,a co za tym idzie zapotrzebowaniem na owe produkty. W tej chwili warunki nie pozwalają prowadzić mi dystrybucji, gdyż w swoim zakładzie posiadam małą powierzchnię. Potrzebuję większy lokal, kilka tysięcy na towar oraz kilka na wyposażenie mojej hurtowni kosmetycznej (w tym meble, komputer, itp.) Przydałby się służbowy samochód. Czy mogę starać się o jakieś dofinansowanie?? Jeśli tak to jakie? Co mogą mi sfinansować? Czy materiały do odnowienia, unowocześnienia pomieszczenia także są finansowane?? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Od kilku lat zajmuje się sprzedażą art. piekarniczo-cukierniczych. Produkty te są przez nas wypiekane w wynajmowanej piekarni. czy jest możliwość uzyskania dotacji na otwarcie własnej piekarni? Nadmienię że zostały w tym celu już podjęte pierwsze kroki. Rok temu na ten cel kupiliśmy z żoną działkę o powierzchni 1650m2 na której są pomieszczenia do prowadzenia ww działalności. Brak jest środków na remont tych budynków i sprzęt piekarniczy.

mamy sklepik ogólno spożywczy w centróm miasta.Prowadzony jest rodzinnie. Chcieli bysmy przenieśc działalnosc gdzieś na peryferia miasta lub na wies z uwzglednieniem jego rozwinięcia i powiększenia. Czy otrzymali bysmy dotacje z UE.?

witam,
mam pytanie, od maja prowadze usługi ślusarsko- spawalnicze, z urzędu pracy dostałem dofinansowanie na rozpoczęcie dzialalności,czy jest możliwośc uzyskania jeszcze jakiejś dotacji na rozwój? np zakup maszyn bądż samochodu dostawczego?

no to jakie mam szansena uzyskanie dotacji unijnych i jakie muszę spełnić warunki?

Witam ! Bardzo poważnie zastanawiam się nad założeniem firmy usługowej o charakterze remontowo-budowlanym. Własne środki zdecydowanie nie wystarczą na rozpoczęcie działalności – dlatego proszę o podpowiedź – gdzie szukać środków na zakup sprzętu niezbędnego do pracy i jakie są szanse na ewentualne dotacje ?

map pytanie do Panstwa.Prowadze od pol roku mala firme budowlana mam 20 lat.czy moge ubiegac sie o dotacje?? jezeli tak to czy mozna poprosic o jakis kontakt??

Prowadzę w okolicach Poznania małą działalność gospodarczą. Firma moja jest oddalona od Poznania w którym mieszkam i w którym zaopatruje się moja firma o około 40 km. W tej chwili wynajmuję samochód bo jest mi niezbędny by być samodzielnym. Czy mogę liczyć na jakieś wsparcie jeżeli zdecyduję się na zakup własnego samochodu na moją firmę?
Serdecznie proszę o odpowiedź

Marcin Stanecki

prowadze firme produkujaca ogrodzenia bramy z metaku jak i tez male konstrukcje metalowe,czy mam szanse na dofinansowanie do maszyn jak i tez samochodu dostawczego

PROWADZĘ FIRME BUDOWLANĄ OD 3 LAT. MYŚLĘ O ROZWINIĘCIU FIRMY , CO WIĄZAŁO BY SIĘ Z ZAKUPEM NOWYCH MASZYN , ELEKTRONARZĘDZI , ORAZ SAMOCHODU. CZY MAM SZANSE NA DOTACJE? NA JAKIE Z WYMIENIONYCH RZECZ MOGĘ DOSTAĆ DOTACJE? JAKIE DOKUMENTY TRZEBA SKOMPLETOWAĆ ABY STARAĆ SIĘ O DOTACJĘ? Z JAKICH ŹRUDEŁ MOŻNA POZYSKAĆ DOTACJE?

Mam zamiar ubiegać się w styczniu o dotację.Proszę mi powiedzieć gdzie mam zrobić pierwsze kroki w tym kierunku, do kogo iść, jak napisać biznes plan?

witam,
chciałabym założyć własną dzialalność gospodarcza np.sklep,chciałabym skorzystać z dotacji unijnych,ale nie wiem od czego zacząć,mam dużą działke na której chciałabym postawić budynek o pow.100m2. Mam pozwolenie na zagospodarowanie przestrzenne i mam już projekt sklepu.

Prowadzę mały sklepik czy mogę starać się o dotację na rozwój działalności (nowa reklama, wyposażenie sklepu itp.)

czy sa jakies dotacje dla kwiaciarni?

witam. prowadzę zakład fryzjerski w małym miasteczku. czy mogę dostać jakieś dofinansowanie?

Witam mam takie małe pytanie czy mikrofirma która nie zatrudnia pracowników ma szanse na dofinansowanie ?