Data publikacji: 23 marca 2007
(aktualizacja: 7 września 2010)

W latach 2007-2013 rolnicy, którzy chcą pozyskać dotacje na inwestycje w swoje gospodarstwa rolne, mogą skorzystać z działania 121 Modernizacja gospodarstw rolnych realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Działanie to jest kontynuacją znanego z okresu 2004-2006 działania 1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w ramach działania Sektorowego Programu Operacyjnego – Rolnictwo.

O dotację mogą się w tym wypadku starać osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki osobowe prawa handlowego, które:

 • są posiadaczami samoistnymi lub zależnymi (np. właścicielami lub dzierżawcami) gospodarstwa rolnego w rozumieniu Kodeksu cywilnego, o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, zwanych dalej gospodarstwem, którego wielkość ekonomiczna wynosi co najmniej 4 ESU,
 • prowadzą działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, oraz spełniają obowiązujące wymogi formalne, zróżnicowane w zależności od formy prawnej, w jakiej jest prowadzona działalność rolnicza.

Pomoc, czyli inaczej mówiąc – dotacja, może być przyznana na następujące operacje obejmujące wyłącznie inwestycje związane z prowadzeniem działalności rolniczej, która m.in.:

 • spełnia wymagania określone przepisami prawa,
 • jest uzasadniona ekonomicznie,
 • nie ma charakteru inwestycji odtworzeniowej,
 • nie spowoduje wzrostu produkcji, dla której brak jest rynku zbytu,
 • przyczyni się do poprawy ogólnych wyników gospodarstwa, w tym wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie (GVA) co najmniej o 10%, w szczególności w wyniku racjonalizacji technologii produkcji lub wprowadzenia innowacji, zmiany profilu lub skali produkcji, poprawy jakości produkcji lub zwiększenia wartości dodanej produktu; poprawy sytuacji w gospodarstwie w zakresie: ochrony środowiska lub warunków utrzymania zwierząt, lub higieny i bezpieczeństwa produkcji, lub infrastruktury drogowej.

Dotacja przyznawana jest w formie 40% refundacji, przy czym jej poziom może wzrosnąć do:

 • 50% – w przypadku operacji realizowanej przez osobę fizyczną, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyła 40 roku życia,
 • 50% – w przypadku operacji realizowanej na obszarach górskich, innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), obszarach objętych siecią NATURA 2000 oraz związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej,
 • 60% – w przypadku operacji realizowanej przez osobę fizyczną, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyła 40 roku życia, na obszarach górskich, innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), obszarach objętych siecią NATURA 2000 oraz związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej.

Przy czym należy pamiętać, iż maksymalna wysokość pomocy udzielona jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo w okresie realizacji PROW 2007-2013 nie może przekroczyć 300 tys. zł.

Do realizacji mogą być przyjęte operacje o planowanej wysokości kosztów kwalifikowanych powyżej 20 tys. zł (nie dotyczy to operacji obejmujących wyłącznie wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do składowania nawozów naturalnych lub projektów związanych z dostosowaniem do norm wspólnotowych).

Zakres kosztów kwalifikowanych, czyli wydatków jakie można współfinansować pieniędzmi z dotacji, obejmuje m.in. koszty:

 • budowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz do przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych,
 • zakupu maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży, wraz z kosztami transportu i montażu,
 • zakładania lub wyposażania sadów lub plantacji wieloletnich, z wyłączeniem zakładania plantacji choinek, wiśni, malin, truskawek, porzeczek oraz roślin na cele energetyczne,
 • zakupu, instalacji lub budowy elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej, w tym utwardzania placów manewrowych, zakupu i instalacji urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Wnioski o przyznanie pomocy należy złożyć osobiście albo przez upoważnioną osobę oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji lub też wysłać go przesyłką rejestrowaną (listem poleconym) poprzez Pocztę Polską.

Sprawdź jeszcze:, ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam
Mam takie pytanie , ponieważ myśle założyc stadnine koni i w tym by była rekraacjia i przedewszystkim hipoterapia dla dzieci niepełnosprawnych .Chciałabym się dowiedziec czy istniała by możliwośc dofinansowania z Uni Europejskiej i ewentualnie w jakiej wysokości . Bardzo poroszę o odpowiedź . Dziękuje i Pozdrawiam .

Mam 2 hektary pola , jestem rolnikiem, ale mieszkam z mamą , czy mogę liczyć na dotacje na zakup własnego domu i gospodarstwa? (posiadam jeszcze działalność gospodarczą)

jakie dokumenty potrzebuje i jakie musze spełniać warunki aby dostać dofinansowanie dla młodego rolnika pozostającego w gospodarstwie rolnym na zakup zwieżąt hodowlanych

Wraz z mężem od dwóch lat jesteśmy rolnikami. Kupiliśmy zaniedbane gospodarstwo rolne, nie mające drogi dojazdowej. Czy moglibyśmy otrzymać dofinansowanie do budowy drogi prywatnej, przebiegającej przez teren gospodarstwa domowego.

Mam gospodarstwo rolne polaczone polaczona ze stadnina koni chcial bym wybudowac nowa stajnie w jaki sposob moge uzyskac na ta unwestycje pieniadze i czy wogole jest to mozliwe??

Od 1999 r prowadzę gospodarstwo z hodowlą koni. Nie mam ukończonych 40 lat. Interesuje mnie rozwinięcie pozarolniczej działalności usługowej w zakresie chowu koni i turystyki konnej. Mam odpowiednie kwalifikacje potrzebne do tego typu działalności. Czy mam szanse na dotacje unijne?

czy mozna starac sie o dotacje na remont mieszkania (rolnik) i jak to wygląda

jestem studentką chcialabym załozyc stadnine koni.jak to zrobic? miejsce mam…

czy mogę ubiegać sie o dotacje na inwestycje w gospodarstwie [budowa obory na warunkach UE].Nie jestem jeszcze rolnikiem tylko członkiem rodziny [synem] ale jestem współwłaścicielem w/w inwestycji.
Czy mój rodzic w wieku emerytalnym może wystąpić z wnioskiem o dotacje na w/w inwestycje

Czy mogę ubiegać się o dotacje na inwestycje w gospodarstwie [budowa obory] lecz nie jestem posiadaczem gospodarstwa tylko Mój rodzic,ale jestem współwłaścicielem tej inwestycji.
Czy mój tata może ubiegać sie o dotacje na w/w inwestycje jest rolnikiem ale ma 70 lat i jest na rencie zus

Chce zalożyć stadnine koni Mam 2 hektary pola , jestem rolnikiem, ale mieszkam z mamą , czy mogę liczyć na dotacjez uni europejskiej jakie warunki musze spełniac??? czy musze miec kurs rolniczy prosze o odpowieć

Witam!
Także chce założyć stadnine koni z hipoterapią itp.
widzę że zainteresowanie jakieś jest,
prosze pisać do mnie na maila
założe forum i wspólnymi siłami spełnimy nasze marzenia i plany
Pozdrawiam

jakie srodki moge pozyskac zuni majac 3,60ha pola wlasnie dokupilem 1 ha hcialbym dokupic jeszcze ok. 15 ha.pola oraz zmodernizowac hlewnie gdzie szukac pomocy skad pozyskac srodki oraz pomoc prosze o porady

jestem młodym rolnikiem i właśnie skończyłem studia zaoczne, czy moje gospodarstwo rolne wpływa na to że nie mogę iść do wojska?

Słuchajcie! mam pytanie dot.stadniny z hipoterapią. ktoś już wcześniej o to pytał. gdzie i od czego zacząć poszukiwanie środków z UE? piszcie proszę na maila: ncarls1berg@poczta.onet.pl
dzięki, pozdrowionka

witam !
chcialbym zalozyc stadnine koni zajac sie hipoterapia i agroturystyka od czego zaczac ? jak wysoka dotacje i pomoc moglbym dostac z UE uwielbiam konie i chcialbym spelnic swoje marzenia ! poswiece wsystko co mam ! prosze pomozcie mi teraz jestem spawaczem w prywatnej firmie wiec odskok od zeczywistosci bylby oszalamiajacy dzieki

Obecnie uczę się w rocznej szkole policealnej dla dorosłych, kształcącej w zawodzie rolnik – symbol zawodu 613[01]. Czy po ukończeniu tejże szkoły, będę miała prawo do korzystania z unijnych środków finansowych? Mam ukończone liceum a teraz zdobędę kwalifikacje zawodowe.

Odpowiedź BierzDotacje.pl: To zależy tylko od pani i od programu jaki będzie w tym czasie dostępny.

witam jestem osobą która przejmie nirdługo gospodarstwo rolne i chciałabym prowadzic wszystkie dokumentacje na komputerze ale nie wiem jakiego programu użyć? Oczywiście jeżeli jest to możliwe to lepiej bybyło gdyby był bezpłatny

Witam.Chcę zakupić gospodarstwo rolne i rozpocząć działalność rolniczą,mam 33 lata i wykształcenie średnie rolnicze.Czy mogę liczyć na jakiś kredyt lub dotację na rozpoczęcie tej działalności i zakup gospodarstwa i jakie muszę spełniać warunki?
Z góry dziękuję za pomoc,pozdrawiam!

witam mam 29 lat od 2002r prowdze gospodarstwo rolne posiadam 24hektary zajmuje sie produkcją mięsną i mleczną chciał bym uzyskać dotacje na nowe maszyny rolnicze czy jest to możliwe w jaki sposób to zrobić i jakie dokumenty trzeba skąpletowć i dakąd iść z nimi.
pozdrawiam
Grzegorz

Witajcie,
jak pieknie się czyta że chcecie wszyscy otwierać stajnie dla koni i że chcecie pomagać przez hipoterapie. ja mam ten sam problem, w sumie to raczej interesuje mnie pomoc i ratowanie koni z rzezi i tych bitych, okaleczonych, których nikt już nie chce. Też mam ziemię, ale brak mi jest środków by wybudować tam stajnie. Macie namiary czy są jakieś dofinansowania to proszę pomóżcie.
Pozdrawiam, mam nadzieje że Nam się uda :)

witam chciałbym założyć hodowlę koni nie wiem bardzo od czego mam zacząć i co zrobić zeby dostać jakąś pomoc finansową od państwa?chciałbym wogóle wiedzieć czy jako młody czlowiek mam szanse na założenie takiej hodowli?bardzo prosze o pomoc i wskazówki w tej sprawnie.
Dziekuje

Witam.Moje marzenia wiaza sie z załozeniem hodowli koni.mam do tego predyspozycje tylko mam pytanie czy moge sie ubiegac o dofinansowanie na budowe stajni?Z góry dziekuje.

Mam zamiar otworzyć stadninę koni z hipoterapią czy jest to możliwe bez wykształcenia hipoterapełtycznego i gdzie mam się zwrócić o pomoc w spełnieniu wszystkich wymogów.

hej bede otwieral firme korekcji racic bydla oraz podkuwaczy dla koni jesli ktos potrzebuje aby podkuc konie dajcie znac narka

Czy moge ubiegać sie na o dotacje unijne na: stajnię (pensjonat) a głównie ośrodek hipoterapii?
Jakie są wymagania i warunki?
Dziękuję

witam, prowadzę hipo i często rodzice pytają mnie gdzie i na podst. jakich dokumentów mogą dostać dotację na hipoterapię.Nie moge im wystawić faktury ale czy zaświadczenie o uczęszczaniu do mnie na hipo z kosztem zajęć rodzicom wystarczy by zwrócono im koszty? dziękuję i pozdrawiam aga

witam ponownie
czy możecie udzielić mi inf. na temat dotacji stworzenie ośrodka hipoterapii? marzę o założeniu i prowadzeniu takiej formy reh. jestem ped. specj. i hipoterapeutą. Mam własne konie i ziemię.Ale brak mi odwagi i przede wszystkim funduszy. Z doświadczenia wiem, że rodzicom chcącym pomóc swoim dzieciom często brakuje pieniędzy na taką formę reh.więc jak można im jednocześnie pomóc? Obecnie prowadze hipo w zaprzyjaźnionej stajni ale marzę o własnej działalności. Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.

posiadam małe gospodarstwo chciałabym dorobić zakładając firme sprzątającą jakie mam szanse na dostanie peniędzy z krusu i na co mogę je perzeznaczyć

Witam,

czy można uzyskać dotacje na budowę stajni połączonej z budynkiem mieszkalnym?
Gospodarstwo o powierzchni 6,7ha.
Budynek ma powstać na terenie gospodarstwa.

Witam,
czy można otrzymać dotację na otwarcie własnego zakładu samochodowego na posesji ojca skoro jest rolnikiem, a osoba otwierająca zakład nie przekroczyła 25 roku życia?czy taka osoba może musi mieć zapisane gospodarstwo aby starać się o dotację?

Witam skończyłem 18 lat i chce przejasc gospodarstwo rolne po wujku jest to gospodarstwo o powierzchni 20 he Chodzę do technikum ekonomicznego mam zamiar isc dalej na studja rolnicze zaoczne i czy miał bym sznse dostac jakies dotacje ????

Mam 29 lat.Wykształcenie-licencjat(praca socjalna),obecnie studia magisterskie(pedagogika).Mam prawie 2ha ziemi(otrzymanej darowizną 2 lata temu).Nie należę do KRUS. Czy mam szansę na jakąś dotację dla młodych rolników?Chciałabym hodować konie(konik polski).Wiem,że trzeba mieć jakiś staż rolniczy-na czym on polga,u kogo się go robi i kto wystawia zaświadczenie?Przez wiele lat pomagałam tacie,który był rolnikiem(ubezpieczonym w KRUS)-czy to też się liczy? Niestety tata już nie żyje,więc nie może tego potwierdzić.

Cześć!
Stało się, jestem właścicielką 8hektarowego gospodarstwa i co teraz? Czy mogę się starać o jakieś dofinansowanie na remont budynków,zakup ziemi,albo założenie jakiejś hodowli? Proszę o pomoc, bo pomysłów pełno a pieniędzy brak.

Chciałabym założyć stadninę dla koni ,które są zabierane ze złych warunków bytowych i z transportów nie spełniających odpowiednich wymogów. Chciałabym się dowiedzieć jakie warunki muszę spęłniać spełniać i jakie fundusze są przeznaczone na utrzymanie takiej stadniny

Witam serdecznie
Obecnie z rodzina przebywam w Irlandii.Planujemy powort na przyszly rok i zakup gospodarstwa rolnego.Mam pytanie-Chciałbym założyć hodowlę koni andaluzyjskich-ktorych nie ma jeszcze w Polsce oraz pociagowych Perszeronow-połączona z rekreacja-ekologiczne SPA. Chciałbym się dowiedzieć jakie warunki musze spełnić i jakie fundusze są przeznaczone na utrzymanie takiej hodowli.
Pozdrawiam Rafal Nowicki

Witam mam pytanie w sprawie dofinansowania z UE czy będąc na studiach rolniczych mogę się ubiegać o dotacje na zakup ziemi i czy jest możliwe złożenie wniosku teraz i otrzymanie ewentualnie tych pieniędzy w momencie gdy ustawa o wykupu ziemi od ANR będzie już obowiązywać

Witam.
Mam 22 lata i około 3 ha pola. Chciałbym zbudować stajnie na 10 boksów, stajnie miały by być głównie hotelem dla koni. Koszt tej inwestycji wyniósł by około 220 tyś zł. Chciałbym się dowiedzieć czy istniała by możliwość dofinansowania z Unii Europejskiej takiej inwestycji i ewentualnie w jakiej wysokości? Mam jeszcze pytanie jakie warunki musiałbym spełnić, jakie dokumenty musiałbym złożyć i gdzie? Czy moim ,,wkładem” własnym mógłby być np. kredyt? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuje i Pozdrawiam .

Czy można otrzymać dotację na hodowlę konii arabskich oraz rasy nieznanej jeszcze w Polsce. Gdzie szukać informacji na ten temat. Na co konkretnie można uzyskać fundusze i czy trzeba być rolnikiem, czy raczej zrobić to poprzez działalność gospodarczą?

witam posiadam dwa konie bryczkę i cały osprzęt chciałbym się dowiedzieć coś odnośnie dotacji bo czytając to co jest napisane widzę że mogę się starać o refundację ale ja niemam takich funduszy aby to wszystko wykonać więc pytam czy jest jakiś projekt który nie polega na refundacji tylko na współfinansowaniu pozdrawiam

Witam, moi rodzice prowadza od bardzo dawna gospodarstwo rolne, będą przechodzić na emeryturę i w związku z tym chcą przepisać mi pole wymagane są jakieś ukończone kursy żeby mi przepisali? i czy są jakieś dotacje dla młodego rolnika jak tak to w jakiej wysokości? I czy są jakieś dodatkowe dotacje jak ktoś ukończy studia rolnicze?

Witam.
Chciałem się zapytać czy jest możliwość dotacji na założenie farmy strusi. Jestem młody, mam 20 lat lecz nie posiadam żadnych pól uprawnych ani żadnych budynków gospodarczych.

Witam
Mam pytanie , ponieważ chciałbym założyć stadninę koni i w tym również byłaby rekreacja i przede wszystkim hipoterapia dla dzieci niepełnosprawnych . Jakie dotacje mogę uzyskać w tym celu? pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz.

Witam! Posiadam dospodarstwo rolne o pow. 6 ha chciałąbym załozyć plantacje orzecha czy mogę liczyć na dotację i jakie muszę spełniać warunki?

Witam,chciałam zapytac czy w przypadku otrzymania kredytu na zakup gospodarstwa rolnego o powierzchni 4,5ha wraz z budynkami gospodarczymi,mogę liczyc na dotacje spłaty odsetek.Próbowałam załatwic kredyt preferencyjny,jednak banki które takie dają odmówiły mi,ze względu na brak dochodów w gospodarstwie,ponieważ dotychczas pracowałam w gospodarstwie wraz z rodzicami.Wiem że są takie kredyty na 15lat których częśc odsetek refundują dotacje i rolnik płaci 2% odsetek.Prosze o informacje czy jeśli otrzymam kredyt z Banku PKO BP na inwestycje rozpoczę cie działalności,oprocentowanie 7,5% to czy a jeśli tak to na jaka częśc odsetek mogę liczyc z dotacji.Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ kredyt już mam pewny a przerażają mnie troszke te odsetki i obawiam się tych kosztów,ponieważ kredyt preferencyjny dawał mi szanse na rate około 6 tys. a ten inwestycejny to 9 tys.,bardzo proszę o pomoc i informacje na co mogłabym liczyc,gospodarstwo ogrodnicze zadbane,gotowe do zbiorów.
pozdrawiam

Witam!Od 20 lat prowadzimy z mężem gosp.ogrodnicze(kwiaty) w dwóch miejscach.Zakupiliśmy 10 ha nowej ziemi,gdzie chcemy przenieść wszystko a raczej zbudować nowe obiekty.Zaczynamy od budowy siedliska,czy możemy liczyć na dotacje wspierające,dofinansowanie na budowę obiektow?Ja mam 42,mąż 44 lata i mamy 20 letnią corkę,ktora wspolpracuje z nami.Prosze o odpowiedż.Dziękuję.

Mam 7 ha pola. Myślę o hodowli zwierząt. Czy mogę starać się o dopłaty unijne. Jakie wymogi musiałabym spełnić? Kto może mi w tym pomóc?

witam
mam 7h,chciałem się dowiedzieć ile dostane pomocy na młodego rolnika,jakie warunki muszę spełnić

Witam…Jakie trzeba spełnic warunki aby otrzymac dotacje?

witam. Planuje założyć gospodarstwo rolne czy mogę ubiegać się na dofinansowanie na zakup ziemi oraz maszyn potrzebnych mi do produkcji siana na biomasy i dla stadnin koni jakie wymogi muszę spełniać ?