Data publikacji: 10 sierpnia 2006
(aktualizacja: 12 maja 2011)

Jeśli chcesz uzyskać bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy (maks. wysokość dotacji do maksymalnie 22 686,84 zł [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015]), w żadnym wypadku nie możesz zarejestrować firmy przed złożeniem wniosku i otrzymaniem pozytywnej decyzji o przyznaniu pieniędzy.

Ponadto, aby starać się o dotację w Urzędzie Pracy, musisz najpierw się w nim zarejestrować. Jak wiadomo, w Urzędach Pracy rejestrować się mogą wyłącznie osoby bezrobotne (ew. poszukujące pracy), stąd też pojawia się oczywisty warunek, że w chwili rejestracji nie możesz nigdzie pracować.

W tym miejscu dochodzimy do momentu, w którym trzeba sobie uświadomić jedną rzecz. Nie ma w 100% jednolitych reguł udzielania tych dotacji. Każdy Urząd Pracy może indywidualnie ustalać warunki ich przyznania.

Pierwsze różnice pojawiają się już na etapie rejestracji. Niektóre Urzędy Pracy pozwalają, złożyć wniosek o przyznanie dotacji nawet w tym samym dniu, w którym się zarejestrujesz. Inne, wymagają od Ciebie posiadania statusu bezrobotnego przez co najmniej 3 miesiące.

Jeśli, aby móc starać się o dotację zdecydujesz się pozostać bezrobotnym przez wymagany okres czasu, trzeba liczyć się z wszelkimi tego konsekwencjami. Brzmi groźnie, choć w rzeczywistości chodzi tylko o to, że urząd może zacząć kierować taką osobę na różne rozmowy w sprawie pracy, szkoleń lub staży. Jeśli odmówisz bez istotnej przyczyny, przez najbliższe 12 miesięcy nie będziesz mógł się starać o przyznanie środków na założenie firmy.

Uprzedzając pytania młodych (przyszłych) biznesmenów… Aby uzyskać status osoby bezrobotnej musisz mieć ukończone 18 lat. Aby zarejestrować działalność także musisz spełniać ten warunek. Rzecz pozornie oczywista, ale po ilości pytań tego typu w Internecie widać, że nie dla wszystkich.

Nie dostaniesz dotacji jeśli byłeś karany za przestępstwa gospodarcze oraz jeśli już kiedyś korzystałeś ze środków Funduszu Pracy lub innych form pomocy publicznej dotyczącej rozpoczynania działalności gospodarczej.

We wniosku o przyznanie dotacji musisz wskazać też lokal, w którym masz zamiar prowadzić działalność gospodarczą. Możesz wskazać swoje mieszkanie lub dom, ale musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy.

Po pierwsze do wniosku będziesz musiał dołączyć przedwstępną umowę najmu lub użyczenia lokalu. Po drugie jeśli zdecydujesz się wskazać mieszkanie jako miejsce prowadzenia firmy, komisja może być mniej przychylnie nastawiona do Twojego wniosku, niż gdybyś zdecydował się na wynajem jakiegoś lokalu. Nie jest to oczywiście regułą, ale warto o tym napisać.

To, co możemy Ci doradzić jeśli zdecydujesz się na prowadzenie firmy we własnym domu, to to, żebyś dobrze uzasadnił, że taka lokalizacja nie wpłynie na działanie firmy, a dodatkowo pozwoli Ci uniknąć dużych kosztów w pierwszym (najczęściej najtrudniejszym) okresie działalności.

Sprawdź jeszcze:, , , ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam,jako bezrobotna chciałabym uzyskać dotację na założenie własnej firmy. Problem polega na tym, że 17 lat dałam się namówić na działalność w systemie network marketing. \uzyskałam wpis do ewidencji, rozliczałam się rzetelnie z podatków.Potem w dokonałam zawieszenia działalnosci w US i tylko tam. Przez wszystkie te lata całkowicie zapomniałam o tym epizodzie . Dopiero przygotowujac dokumenty do rejestracji z przerażeniem stwierdziłam, ze wpis do ewidencji posiadam. Wprawdzie widnieje na nim moje poprzednie nazwisko, ale….nastepnego dnia złożyłam wniosekk o wyrejestrowanie. Szkopuł w tym, że ustawa wyraźnie mówi, że posiadanie takiego wpisu dyskwalifikuje wniosek. Myślę, że intencją ustawodawcy było ograniczenie wynikające z mozliwości zawieszenia na okres roku działalności . Czy jest jakakolwiek mozliwość uzyskania interpretacji tego zapisu bądź podjęcie jakichkolwiek kroków zmierzających do wyjaśnienia całej tej sytuacji – mogłabym dostarczyć /tak myślę?/ z US i Zus zaświadczenia , że przez okres ostatnich 16 lat nie płaciłam podatków z tyt, działalności, a wszelkie składki opłacał za mnie były pracodawca. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź.

Witam. Właśnie zostałem instruktorem nauki jazdy i chciałbym założyć swoją działalność. Pobieram rentę rodzinną, czy mogę i w jaki sposób otrzymać dotację na samochód, w jakim procencie?

dzień dobry!:czy można się starać o dotacje na założenie taniej odzieży?

witam. prowadziłem firme . mam 23 lata nie jestem studentem. Czy jesli ta firma jest wchwili obecnej zawieszona czy moge starac sie o dotacje??

witam mam pytanie czy moge liczyc na dotacje z unii mam skonczone 29 lat i chcialabym zalozyc sklep odziezowy nie majac swoich srodkow finansowych

Witam!
Żeby dostać dotacje z Urzędu Pracy trzeba mieć skączoną szkołę średnią?
Pozdrówka!

Witam,jestem osobą bezrobotną,spełniającą wszystkie warunki do uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności,mam też możliwość wynajęcia lokalu,jednakże dziś dowiedziałam się,że nie uzyskam dotacji gdyż mój mąż prowadzi handel obwozny ,a ja też miałam na myśli branżę odzieżową.PROSZĘ powiedzieć mi co ja mogę zrobić w tej sytuacji? Aga

WITAM , JESTEM NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM I CHCIALABYM OTWORZYC WLASNA FIRME ILE MOGE DOSTAC I CZY WOGOLE DOSTANE JAKAS BEZZWROTNA DOTACJE NA OTWORZENIE WLASNEGO BIZNESU

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy można się starać o dotację na jakiś kurs kosmetyczny, np. stylizacja paznokcie czy masaż? Czy taką ewentualną dotację dostaje się tylko raz czy można się starać za każdym razem jak chce się ukończyć jakiś kurs. BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.Pozdrawiam.

witam ! mam następujące pytanie jestem osobą nie bezrobotną i chciałbym założyć własną działalność od 8 lat prowadzę usługi na „czarno”po godzinach pracy mam dosyć duże zainteresowanie swoimi usługami co przynosi mi to o wiele większe dochody w związku z tym zastanawiam się czy nie warto skupić się na własnej działalności moje pytanie to czy mogę pracować na etacie i prowadzić własną firmę i czy mogę starać się o dofinansowanie i gdzie? dziękuje i pozdrawiam

Witam, chcemy z kolega zalozyc firme transportowa.Obecnie ja i kolega jestesmy na bezrobotnym, gdzie sie mozna dowiedziec jak to zrobic by dostac dotacje i jaka sume mozemy dostac.

Witam , mam pytanie
od stycznia chciałabym otworzyc swoje biuro kredytowo-ubezpieczneiowe. Mam 23 lata i 3 letnie doświadczenie w brażny. Chciałabym uzyskac środki na rozpoczedcie działalności. Dokładnie na WYNAJEM LOKALU oraz umeblowanie. Jaka dostacja jest najlepsza. Chciałabym również wiedzieć czy jesli otrzymam dotację z Urzędu pracy mogę się starać o inna dotację z UNII?

Witam staram sie o dostacje zobaczymy czy dostane :)

Witam. Mam pytanie, czy bym dostała dotacje z urzędu pracy na sklep internetowy. Mam 34 lata.

Czy dotacje rowniez uzyskam jesli chce otworzyc dzialalnosc polegajaca na franszczyznie

Mam pytanie czy jest ważne to, że w momencie rejestracji nie otrzymam zasiłku dla osoby bezrobotnej. Czy są jakieś konkretne wymogi co do tego jak ma wyglądać biznes plan?

Witam ja mam takie pytanie ? Jestem osoba bezrobotną mam 21 lat. znalazłam sobie praca jako Listonosz na poczcie. Warunkiem otrzymaniia pracy jest posiadanie włanenego samochodu.Czy z UP mogę starać się o dofinansowanie do zakupu samochodu.

Czy jako student mogę ubiegać się o dotacje??

Witam. Prowadzę własną firmę meblarską i mam pytanie, czy mogę wziąć dotacje na samochód dostawczy, albo firmowy?

Czy zakładając gospodarstwo agroturystyczne połączone z gospodarstwem rolnym dzięki czemu będą dodatkowe atrakcje, wyższe będą dotacje tylko krajowe czy lepiej zgłosić się o dotacje unijne?

Ciężko jak dla mnie zrozumieć zasady przyznawania dotacji.właściwie spełniam warunki jak składam wnioski ale później, okazuje się że tak na prawdę to jeszcze nie do końca.Jestem przeszło rok na bezrobociu ani razu nie dostałam oferty,stwierdzają że nie Jestem w trudnej sytuacji na rynku pracy. wiele razy ubiegałam się o dotacje by zapewnić sobie jako taki byt bez skutku. Tak się zastanawiam gdzie logika w tym? Też oburza mnie fakt jak pogłoski słychać że trzeba komuś dać jakiś procent z tej sumy o jaką się ubiegasz żeby Ci przyznali tą dotacje.Jak dla mnie to paranoja.

WITAM!! Proszę o pomoc już długo szukam odpowiedzi i nikt nie potrafi jednoznacznie mi pomoc. Chciałbym założyć własną działalność na zespół weselny / usługi weselne. Firma jednoosobowa. Czy mogę starać się o dotacje z Urzędu Pracy nie mając wykształcenia muzycznego?

Witam. Czy za pieniadze z dofinansowanie moge zaplacic za przesylke przedmiotow do mnie? Niektore rzeczy moge kupic tylko w sklepach internetowych. Bardzo prosze o odpowiedz ;)

Czy osoba, która była karana lub taka, która ma komornika za nie terminowe spłacanie kredytu może starać się o dotację?

Mam zapytanie czy na prowadzenie kiosku też można uzyskać dotacje z urzędu tzn. na zakupienie towaru?

Witam mam na imię Mariusz i studiuje dziennie w Białymstoku.Mam pomysł na własną działalność gospodarczą tylko teraz zastanawiam się nad kilkoma kwestiami;
*czy jako student na studiach dziennych mogę zarejestrować się jako osoba bezrobotna?
*czy studenci w ogóle mogą dostać dofinansowanie z unii bądz UP?
*czy dofinansowania dotyczą i obejmują tez mój pomysł(czyli sklep sportowy)
*jeżeli już by do czegoś doszło to jakie mam szanse na otrzymanie tej dotacji,ile trwa taka cała procedura i jaka była by to kwota?

Mam nadzieje że przeczytacie to państwo i chociaż trochę mnie oświecicie;)Z góry za wszystko dziękuję,Pozdrawiam;)

witam dostałem dotacię z up ale nie ukrywam że chciałbym starać o inne dotacje prowadzę działalność budowlaną czy są jakieś jeszcze możliwości

Czy dotacje również uzyskam, jeśli chce otworzyć działalność polegającą na franczyzie?

Witam, chodzę do 3klasy technikum informatycznego i chciałbym założyć działalność gospodarczą na zasadzie sklepu internetowego. Pytanie: Czy mogę dostać dotację z Urzędu Pracy?
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

CHCIAŁAM ZAŁOŻYĆ DZIAŁALNOŚĆ CHCIAŁABYM Z DOTACJI PIENIĄDZE PRZEZNACZYĆ NA PRAWO JAZDY I SAMOCHÓD CZY ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚĆ

Prowadzę własną firmę meblarską i mam pytanie, czy mogę wziąć dotacje na samochód dostawczy, albo firmowy?

Mam pytanie jeżeli mam dług w banku i figuruje komornik a jestem obecnie bezrobotna czy taka osoba ma szansę dostać dotację z urzędu pracy na założenie firmy

Witam! mam pytanie odnośnie dofinansowania. otworzyłem działalność Naukę Jazdy wraz z moim kolega na umowę Spółkę Cywilnej
czy po danym okresie czasu możemy się strać z urzędu o dofinansowanie np. w celu otworzenia dodatkowego miejsca pracy?

Witam, mam pytanie. po zalozeniu dzialalnosci trzeba placic ZUS. Dowiem sie ile co miesiac trzeba placic tego ZUSu?

Witam. Czy za pieniądze z dotacji mogę zrobić kurs który byłby mi przydatny do prowadzenia działalności

witam. czy będę mogła się starać o dotację na własną działalność jeżeli mój ojciec chce mi przepisać działkę a w sumie to ziemię – jej jest około 2 ha i zostanę chyba już rolnikiem. czy taka osoba może się ubiegać się o dofinansowanie?

Witam.
Mam 19 lat,mam pomysł na własną dzialalność gospodarczą,aczkolwiek uczę się jeszcze.Czy moge ubiegać się o dofinansowanie z unii czy też biura pracy?

Jak długo trzeba pracować po otrzymaniu pieniędzy z PUP???

Czy osoba która już kiedyś prowadziła działalność gospodarczą może starać się o Dotację z Urzędu pracy ?

witam.dostałam dotację na pracownika przez dwa lata musi być pracownik zatrudniony zostało mi jeszcze pół roku wywiązania się lecz chce z tego zrezygnować czy jest taka możliwość

Witam. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarcza od stycznia 2011r na terenie małopolski. Moja firma świadczy usługi w zakresie liternictwa nagrobkowego(piaskowanie w granicie ,szkle ,drewnie)Chciałbym rozwinąć swoja działalność idąc znacznie dalej.Chciałbym zakupić maszyny do ciecia i obróbki granitu w cele produkowania nagrobków , parapetów, schodów.Czy w związku z tym mogę skorzystać z programu 2.1 Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw?

witam! prowadzilem mala dzialalnosc przez lata,obecnie jest juz dluzszy czas zawieszona(ok.3 lat).chcialbym skorzystac z dotacji by z nia znowu ruszyc ,i moje pytanko jest. czy lepiej bedzie dla mnie ja dalej prowadzic,czy tez calkiem wyrejestrowac i od poczatku zalozyc,czy to jakas jest roznica?

Witam serdecznie.
Od ponad roku jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w PUPie i mam pytanie:
ponieważ dostałam propozycję pracy, a warunkiem jest zrobienie prawa jazdy kat.B, czy mogę i w jaki sposób starać się o dofinansowanie tego kursu przynajmniej w 50%???

Czy licealista, który chce założyć działalność może liczyć na dofinansowanie i z jakiego źródła?

Jestem w trakcie zakładania stowarzyszenia zarejestrowanego. Na jakie dotacje mogę liczyć i gdzie szukać? Ograniczyłam się do kapitału ludzk. Może ktoś mi coś podpowie jako osobie początkującej i niezorientowane, natomiast z ogromną chęcią pomocy dla dziec i młodzieży?

CZY MOŻNA STARAĆ SIĘ O DOTACJE NA OTWARCIE SKLEPU SPOŻYWCZEGO .

czy jesli jestem zarejestrowana jako poszukujaca pracy moge ubiegac sie o dotacje na rozpoczecie dzialalnosci

Witam. Mam 19 lat i chciałbym załozyc firme ogolno budowlaną mam pyatanie ile mogbym na taka działalnosc dostac dotacji na rozkrecenie firmy …

witam jesli mam kredyt na mieszkanie to dostane dotacje????

Witam serdecznie.
Rozważam skorzystanie z dotacji P.U.P.,ale niepokoi mnie jedno: wskazanie we wniosku miejsca prowadzenia działalności. Wniosek składam po to, aby otrzymać pieniądze, bo ich jak narazie nie mam. Jeśli z właścicielem lokalu, od którego wynajmuję, będę chciała uzgodnić wynajem (umowa przedwstępna), to może nie chcieć czekać na kaucję plus opłatę miesięczną, zanim Urząd przyzna mi dotację, albo może w ogóle nie zgodzić się na kilkumiesięczne czekanie. Powiedzmy, że w takim przypadku nie mam jak przedstawić odpowiednich dokumentów. I co w takim razie zrobić? Nie wystarczy ogólna lokalizacja – dzielnica?