Data publikacji: 10 sierpnia 2006
(aktualizacja: 12 maja 2011)

Jeśli chcesz uzyskać bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy (maks. wysokość dotacji do maksymalnie 22 686,84 zł [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015]), w żadnym wypadku nie możesz zarejestrować firmy przed złożeniem wniosku i otrzymaniem pozytywnej decyzji o przyznaniu pieniędzy.

Ponadto, aby starać się o dotację w Urzędzie Pracy, musisz najpierw się w nim zarejestrować. Jak wiadomo, w Urzędach Pracy rejestrować się mogą wyłącznie osoby bezrobotne (ew. poszukujące pracy), stąd też pojawia się oczywisty warunek, że w chwili rejestracji nie możesz nigdzie pracować.

W tym miejscu dochodzimy do momentu, w którym trzeba sobie uświadomić jedną rzecz. Nie ma w 100% jednolitych reguł udzielania tych dotacji. Każdy Urząd Pracy może indywidualnie ustalać warunki ich przyznania.

Pierwsze różnice pojawiają się już na etapie rejestracji. Niektóre Urzędy Pracy pozwalają, złożyć wniosek o przyznanie dotacji nawet w tym samym dniu, w którym się zarejestrujesz. Inne, wymagają od Ciebie posiadania statusu bezrobotnego przez co najmniej 3 miesiące.

Jeśli, aby móc starać się o dotację zdecydujesz się pozostać bezrobotnym przez wymagany okres czasu, trzeba liczyć się z wszelkimi tego konsekwencjami. Brzmi groźnie, choć w rzeczywistości chodzi tylko o to, że urząd może zacząć kierować taką osobę na różne rozmowy w sprawie pracy, szkoleń lub staży. Jeśli odmówisz bez istotnej przyczyny, przez najbliższe 12 miesięcy nie będziesz mógł się starać o przyznanie środków na założenie firmy.

Uprzedzając pytania młodych (przyszłych) biznesmenów… Aby uzyskać status osoby bezrobotnej musisz mieć ukończone 18 lat. Aby zarejestrować działalność także musisz spełniać ten warunek. Rzecz pozornie oczywista, ale po ilości pytań tego typu w Internecie widać, że nie dla wszystkich.

Nie dostaniesz dotacji jeśli byłeś karany za przestępstwa gospodarcze oraz jeśli już kiedyś korzystałeś ze środków Funduszu Pracy lub innych form pomocy publicznej dotyczącej rozpoczynania działalności gospodarczej.

We wniosku o przyznanie dotacji musisz wskazać też lokal, w którym masz zamiar prowadzić działalność gospodarczą. Możesz wskazać swoje mieszkanie lub dom, ale musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy.

Po pierwsze do wniosku będziesz musiał dołączyć przedwstępną umowę najmu lub użyczenia lokalu. Po drugie jeśli zdecydujesz się wskazać mieszkanie jako miejsce prowadzenia firmy, komisja może być mniej przychylnie nastawiona do Twojego wniosku, niż gdybyś zdecydował się na wynajem jakiegoś lokalu. Nie jest to oczywiście regułą, ale warto o tym napisać.

To, co możemy Ci doradzić jeśli zdecydujesz się na prowadzenie firmy we własnym domu, to to, żebyś dobrze uzasadnił, że taka lokalizacja nie wpłynie na działanie firmy, a dodatkowo pozwoli Ci uniknąć dużych kosztów w pierwszym (najczęściej najtrudniejszym) okresie działalności.

Sprawdź jeszcze:, , , ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Dodam jeszcz, że odbylem w praktke w Agnecji Pracy Czasowej stad takie moje zainteresowanie. Na mysl przyszło mi jeszcze jedno pytanie. Czy sa udzielane dotacje na wynajecie lokalu do prowadzenia dzialalnosci i czy moge liczyc na dotacje w sprawie samochodu służbowego?

Witam
Pracuję w firmie wykonującej usługi z zakresu automatyzacji procesów technologicznych (programowanie sterowników PLC, prefabrykacja szaf sterowniczych, tworzenie dokumentacji wykonywanych systemów, rozruchy itp.). Chciałbym otworzyć firmę tej branży. Jestem doświadczonym automatykiem. Czy jest szansa abym uzyskał jakiekolwiek wsparcie finansowe na start ze strony UE lub PUP?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam. Mam pytanie .. czy przy zakładaniu firmy zajmującej się budownictwem, wykończeniem wnętrz itd. też mogę starać sie o dotację z Urzędu Pracy ??

Witam.
Mam mianowicie takie pytanie. W kwietniu skończyłem 19 lat. Chodziłem do technikum informatycznego. W chwili obecnej porzuciłem szkołę niedługo zacznę naukę w liceum profilowanym( zaocznym ) mój tata ma firmę,chciałbym również otworzyć własną. Nie byłem nigdy zarejestrowany jako bezrobotny. Jakie mam możliwości? Mogę starać sie o jakieś dofinansowanie?

jeżeli mam kredyt z którym mam problem ze spłatą to czy mogę o dotację sie starac?

witam,
Mam pytanie, jestem obecnie za granica, planuje w najblizszym czasie wrócić do Polski i założyć własna działalność gospodarczą. Działalność króra zamierzam podjąc to jest doradztwo ubezpieczeniowe. Czy na ten cel moge starc sie o dotacje z UP?

Wita. Mam pytanie. Czy mogę ubiegać się o dotacją na własną działalność jeżeli miałoby to się mieścić u mnie w mieszkaniu (mieszkam w bloku).Chciałabym oferować przedłużanie paznokci. Czy ktoś mógłby napisać biznesplan?? Jeśli tak to ile to kosztuje?? Z góry bardzo dziękuje

pracuje w firmie i mam podpisaną umowę o pracę na czas określony. Z różnych względów chce sie zwolnić przed końcem trwania umowy i rozkręcić własny interes. mażę o dotacji. czy nie dostane jej gdy się zwolnię na własną prośbę?

Witam,
Chce otworzyć własną działalność. Mam pytanie, czy jeśli teraz złożę wniosek o dotację i załóżmy, że ją otrzymam, to czy po wrześniu, kiedy już skończę studia będę mogła dodatkowo starać się o pożyczkę niskorocentową ” Pierwszy biznes”

chciałabym otrzymać informację o dotacjach z UE lub UP na rozpoczęcie agroturystyki na Mazurach

Chciałabym otworzyć swoją firmę, ale obecnie jestem na stażu który kończy mi się 31 marca 2009. Czy chcąc założyć firmę mogę zrezygnować ze stażu i złożyć wniosek o dotację, czy muszę odbyć staż i dopiero wtedy składać?

Mam pytanie odnośnie dotacji z UP, chcem w ciagu kilku dni ubiegac sie o dotacje na prowadzenie wlasnej dzialanosci gospodarczej wiem ze okres rozpatrzenie mojego wniosku to ok 1 miesiac czy moge ubiegac sie o pozwolenie juz po zlozeniu wniosku i po dostaniu decyzji o przyznaniu mi dotacji i mozliwosc zalozenia firmy wczesniej gdyz pozwoliloby mi sie to zarejestrowac w bardzo korzystnych programach partnerskich w ktorych po wyznaczonym terminie ( ktory kolidowal by z ustawowym czasem na rozpatrzenie wniosku i przelanie piniedzy) nie moglbym uczestniczyc.

Witam mam ukończone 19 lat i kończę zasadnicza szkołę zawodowa o kierunku monter elektronik. Chciałem się spytać czy po ukończeniu tej szkoły będę mógł starać o dotacje z UP na otwarcie firmy produkującej sprzęt audio. Nigdzie nie pracuje a firmę chce założyć z grupka osób z mojego kierunku.

Witam, mam pytanie.. Mój ojciec prowadzi teraz firmę(zakład usługi toczenie, frezowanie itp). Ja w 2009 roku kończę liceum i wybieram się na studia dzienne. czy istaniałaby możliwośc iż mój tato likwiduje firmę ja ja zakładam na nowo i dostają ta bezzwrotną pożyczkę> Prosze o odpowiedź. Pozdrawiam

WITAM.
Pytanie moje:
Prowadziłem działalność gospodarczą w spółce cywilnej przez 5 lat nie starałem sie nigdy o żadna dotacje w tym czasie.Od półtora roku nie mam już działalności i nie jestem zarejestrowany jako bezrobotny.Czy jest szansa na otwarcie nowej działalności i dostanie dotacji??

Mama takie pytanie mam lokal który nie jest własnością osoby która ją ma tz ziemia pod sklepem jest dzierżawiona a sklep to konstrukcja którą w momencie odstąpienia od dzierżawy można zabrać samom bude moge kupić z dotacji czy też nie

chciałabym wynająć lokal pod sklep mam36lat czy mogę się starac o dofinansowanie z UP

mam 51 l od 3 lat jestem zarejestrowany jako bezrobotny bez prawa do zasilku przez ten okres ni otrzymalem propozycji pracy ani zdobycia innych kwalifikacji bylem na spotkaniu w urzedzie ale na moje zapytanie co urzad moze nam zaproponowac uslyszalem NIC Powiatowy Urzad Pracy w Gostyninie nie interesuje sie takimi osobami jak ja Chcialem otworzyc wlasna dzialalnosc napisalem biznesplan i zanioslem do ww urzedu celem uzyskania dotacji na otworzenie dzialalnosci gospodarczej NIESTETY odmowiono mi przyjecia z takiego tytulu iz nie posiadam zyrantow wymog 1os dochod 4tys lub 4 po 1tys Niestety bede zdany na opieke spoleczna a moglem prowadzic dzialalnosc i zatrudniac osoby NIewiem jak pozyskac dane srodki bez zyrantow Prosze o pomoc

Witam chciałbym uzyskać dotację na rozpoczęcie firmy. Moje pytanie brzmi czy na rospoczęcie działalności taksówkarskiej też można taka dotację otrzymać. Czy będzie to możliwe?? W końcu to też działalność?? Z góry dziękuję i pozdrawiam!!! I czekam za odpowiedzią.

witam.
w sierpniu skonczylem 18 lat. jestem tegorocznym maturzysta.mam pomysl na dzialalnosc i chcialbym sie ubiegac o dotacje z UP. moge sie o nia starac dopiero po ukonczeniu szkoly? z gory dziekuje za informacje.

witam! ukończylam studia licencjackie. Chcialabym rozpocząć działalność w środowisku wiejskim konkretnie chodzi o założenie klubu adaptacyjnego bądź przedszkola również swietlicy dla młodzieży. Lokal chciałabym wynając w gminie, ponieważ takowy jest. Chciałabym zapytać czy jest szansa uzykania pieniędzy? i jaka byłaby ta kwota tak mniej więcej… pozdrawiam

witam

mam pytanie jestem studentka….mamtryb stacjonarny czyli dzienny…..ale moje zajecia są tylko 2 razy w tygodniu……i dlatego zrobilam kurs na tipsy manicure i pedicure i chcialabym otworzyc wlasna dzialalność…typu dojazd do domu i wykonywanie uslugi….czy moge starac sie o jakiekolwiek dofinansowanie…..czy nie ma szans…..prosze o odp i dziekuje

mam pytanie
mam 20 lat, jakie mam szanse na dostanie dotacji na rozpoczecie firmy uslugowej?

witam!!
mam pytanie skonczylem technikum gastronomiczne zdalem egzamin zawodowy nie mam matury mam znajomom ktora udostepni mi wyposarzony bar ktory stoi w tej chwili jako pustostan ona mi mowila ze na takich warunkach zrobi mnie wspolwlascicielem czy jezeli nie mam matury to mam szanse na dostanie dodacji by sie rozkrecic prosze bardzo o odpowiedz
dziękuje i pozdrawiam

Witam,
status osoby bezrobotnej jest potrzebny do dnia zlozenia wniosku, czy trzeba pozostac bezrobotnym do momentu wydania decyzji? Chodzi mi o to w ktorym momencie od zlozenia wniosku moge sie formalnie u kogos zatrudnic, jako ze dzialalnosc ma byc prowadzona dodatkowo

MAM AUTO CHCIAłBYM STANAC NA TAXI OD CZEGO ZACZAC ABY OTRZYMAC DOTACJE Z UP?

Witam.
Mam pytanie dotyczące lokalu.
Jeśli jednak zdecydowałabym się pracować w domu, to jakie dokumenty muszę dostarczyć? Bo chyba nie przedwstępną umowę najmu? :) Czy wtedy w ogóle wymagane są jakieś dokumenty?

I jeszcze dwa pytania :)
Gdybym ewentualnie wynajmowała jakiś lokal, to czy musi on znajdować się w tym samym mieście, gdzie jestem zameldowana i gdzie UP, w którym ubiegam się o dotacje?

Czy koszt zrobienia strony www oraz na przykład druk wizytówek można wliczyć do tych 20% przeznaczonych na reklamę? No bo przecież taka strona internetowa jest najlepszą reklamą w dzisiejszych czasach, bez tego ani rusz… :)

Dziękuję i pozdrawiam

mam pytanie! czy jesli chce otworzyc wlasna dzialalnosc musze miec skonczona jakas szkole dodam ze skonczylam tylko gimnazjum i mam 20 lat

Witam.
Niedługo będę miał 20 lat, nigdzie nie pracuję, mam zamiar zarejestrować się jako bezrobotny.

Czy mam szansę na dotacje z UP na otwarcie działalności, a dokładniej sklepu internetowego. Czy takie sprawy jak np. bycie właścicielem jednego z największych for internetowych i portalu o tematyce w której chciałbym zacząć biznes ( czyli co za tym idzie ułatwiony dotarcie do potencjalnych klientów ) działają na moją korzyść przy złożeniu wniosku o dotacje czy raczej nie są brane pod uwagę ?

pozdrawiam

Witam. Czy taka dotacja może być przyznana, jeżeli chciałbym kupić za nią auto dostawcze i pracować jako kurier w jakiejś firmie?

mam pytanie mam 19 lat a chciałbym otworzyc swoja piekarnie czy moge liczyc na dofinasowanie

Jak długo czeka się na przyznanie dotacji z Urzędu Pracy?
Czy będąc w ciąży można strac się o taką dotacje??????

Witam
czy uzyskam dofinansowanie z urzędu pracy na prowadzenie swojej działalności na zasadzie franszczyzny ?

Mam takie pytanie:jestem rolnikiem i chcialabym założyć działalność a dokładnie sklep rolniczo-ogrodniczy.Czy UP udziela także dotacji rolnikowi na pierwszą dzialalność? Mogę liczyć na odpowiedż na moją skrzynkę emailową? Z góry dzieki.

czy moge otrzymac dotacje jezeli jedna juz wzielam 9-mcy temu na otworzenie wlasnej dzialalnosci?

planuje otworzyć działalność od lipca br.skup-komis-sprzedarz artykułów,akcesorii,mebli dziecięcych, młodzieżowych,hobby ,sprzetu sportowego,itp.z możliwością transporu,realizownia zamówień,towar nowy i używany…lokal mam własny,potrzebuje tylko ok.13000 tys na remont i start,posiadam samochód dostawczy,jestem zarejestrowana jako bezrobotna i pobieram zasiłek,jeśli chodzi o wykształcenie to pomaturalne,,,szykuje biznes plan jednak niewiem od czego zacząć i jakie mam szanse,czasu też niewiele. MAM 24 LATA I MIESZKAM W WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIM,

W lipcu skończę 25 lat i obecnie do 28 lutego znajduje się na wymówieniu a później rejestracja u bezrobotnych myślę o otwarciu skromnego biznesu na terenie Dąbrowy Górniczej czy mam szansę na dotację z urzędu ??????

Witam Serdecznie!
Jestem specjalistą od Otwartego Funduszu Emerytalnego. Zamierzam otworzyć własną działalność gospodarczą bo jak na razie pracuje na umowę zlecenie. Jestem osoba nie posiadającą samochodu i ciężko jest mi dostać się do osób które mieszkają poza moim miastem a także w nim. Czy jest jakakolwiek szansa że akurat ja dostane dotacje na zakup samochodu? co ułatwiłoby mi poruszanie sie i dostanie do klientów? Pozdrawiam.

Witam
Chciałbym odtworzyć firmę ale uczę się w technikum czy mogę teraz ją odtworzyć czy dopiero gdy skończę edukacje

W tamtym roku tata przepisał na mnie dom i gospodarstwo rolne, z tego co wiem mam dostawac rocznie jakies 2tys. z Uni.
Chcialabym starac sie o dotacje na rozpoczecie swojej działalnisci tzn.gabinet kosmetyczny.Czy mam szanse, czy moze mnie to zdyskwalifikowało?????
Bardzo prosze o odpowiedz na moje pytanie.

Witam. Mam pytanie. Czy studenci studiów dziennych również mogą otrzymac taki bonus na otwarcie własnej działalności?

W kwietniu skończę liceum ogólnokształcące i chciałbym podjąć pracę jako agent ubezpieczeniowy, czy mam szansę otrzymać dotację? Jeżeli tak, to w jaki sposób można to załatwić? Za odpowiedź dziękuję

mam działalność gospodarczą jednoosobowa w której składam i sprzedaje rolet żaluzji itp. dodatkowo jeszcze takie drobne remonty oraz pracuję państwowo. Chcę zamknąć działalność ale dopiero jak żona otworzy swoją. Moja żona jest obecnie bezrobotna i zarejestrowana w UP złożyła wniosek o dotacje na otworzenie działalmości tylko na składanie i sprzedaż rolet żaluzji itp. bez remontówi tych innych tam. W odpowiedzi odmownejz UP dostała że nie bedzie wykonywała bezpośrednio sama tego czy urząd miał prawo odmówić jej dotacji bo kobieta nie może posługiwać sie wkrętarką? czy to wina tego że ja mam taką działalność, ale we wniosku nic nie wspominała o tym że wogóle ja mam działalność bo się nie pytali. Zastanawiam się jeszcze czy może pani któwa w urzędzie pracuje i wie że mam działalność z roletami mogła wysnuć sobie jakieś wnioski i odrzucili jej wniosek o dotacje.
Jeszcze jedno czy kobieta może bez przeszkolenia którego panowie też nie maja posługiwać się elektronarzędziami :) bo według UP to chyba nie czy to nie dyskryminowanie kobiet ? Proszę o odp. dlaczego odrzucili jej wniosek i czy może złożyć go jeszcze raz albo czy może się odwołać.

Witam, mam kilka pytań dot. dotacji z urzędu pracy.

Po pierwsze, jak komisja ocenia biznes plan dla działalności w innym województwie. Chce złożyć wniosek o dotacje w zielonej górze (woj. lubuskie,tu jestem zameldowany i zarejestrowany jako bezrobotny), ale działalność chciał bym prowadzić w lubinie (woj. dolnośląskie). Czy ten fakt może mieć istotny wpływ na odrzucenie wniosku?
Po drugie, ciekaw jestem jak urzędy pracy odnoszą się do biznesu działającego na zasadzie franczyzy.
Na sam koniec chciał bym spytać o możliwość zatrudnienia pracownika (i ubiegania się o kolejną dotację, tym razem z urzędu pracy w lubinie, na utworzenie stanowiska pracy). Z tego co zrozumiałem, to dotacja z UP przyznawana jest na 1 osobową firmę, czyli nie mogę nikogo zatrudnić. Czy może źle to zrozumiałem?

Mam pytanko jestem na bezrobotnym i chce otworzyć działalność staram się o dotacje.Staram się o dofinansowanie na nagłośnie konferencyjne.Lokal w którym będę magazynował sprzęt będę miał użyczony tylko nie pod tym adresem co jestem zameldowany. Jestem po rozwodzie i nie mam rozdzielności majątkowej.Czy mogę wpisać we wniosku adres działalności ten pod którym jestem nadal zameldowany chce nadmienić ze nie przebywam pod tym adresem ale jestem tam nadal zameldowany a była żona nie wyraża zgody na działalność pod tym adresem. Czy mogę mieć jakieś problemy z otrzymaniem dotacji?Proszę pomóżcie jak mam rozwiązać ten problem.

Witam. Chce dostać bezwzrotną pożyczkę na rozpoczęcie działalności, w moim biznes planie chcę uwzględnić sprzęt elektryczny pomiarowy na którego uprawnienia ma osobą z którą chce prowadzić firmę na zasadzie partnerstwa, czy mogę się w taki sposób ubiegać o pożyczke, ewentualnie gdybym miał tą osobę zatrudnić?

Witam mam pytanko obecnie pracuję lecz moja żona nie chcemy otwożyć własny biznes czy możemy otwożyć tę firmę razem i starać się o dotacje czy musiał bym się zwolnić obecnie wiem że dotacji jest ok 18 tyś ale to z urzędu pracy a w jaki sposub się starać o dotację z UE i czy w takich przypadkach przeszkodzi mi to że pracuję proszę o odpowiedz na forum i na e-mail: master1221@gmail.com z GÓRY DZIĘKI

mam 21 lat i chcialbym zalozyc wlasna firme czyszczenie tapicerki i polerowanie aut. jest szansa ze dostane dotacje?

Mam 33 lata straciłam pracę więc jestem osoba bezrobotną chciała bym otworzyć działalność gospodarczą czy mam szansę na dotację z Urzędu Pracy?

Witam.Chciałabym starać się o dotacje na działalność.Jestem po szkole zawodowej- sprzedawca.Chciałabym otworzyć krawiectwo a dokładnie drobne usługi krawieckie.Czy otrzymam dotacje pomimo tego że nie jestem po szkole krawieckiej?