Data publikacji: 10 sierpnia 2006
(aktualizacja: 12 maja 2011)

Jeśli chcesz uzyskać bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy (maks. wysokość dotacji do maksymalnie 22 686,84 zł [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015]), w żadnym wypadku nie możesz zarejestrować firmy przed złożeniem wniosku i otrzymaniem pozytywnej decyzji o przyznaniu pieniędzy.

Ponadto, aby starać się o dotację w Urzędzie Pracy, musisz najpierw się w nim zarejestrować. Jak wiadomo, w Urzędach Pracy rejestrować się mogą wyłącznie osoby bezrobotne (ew. poszukujące pracy), stąd też pojawia się oczywisty warunek, że w chwili rejestracji nie możesz nigdzie pracować.

W tym miejscu dochodzimy do momentu, w którym trzeba sobie uświadomić jedną rzecz. Nie ma w 100% jednolitych reguł udzielania tych dotacji. Każdy Urząd Pracy może indywidualnie ustalać warunki ich przyznania.

Pierwsze różnice pojawiają się już na etapie rejestracji. Niektóre Urzędy Pracy pozwalają, złożyć wniosek o przyznanie dotacji nawet w tym samym dniu, w którym się zarejestrujesz. Inne, wymagają od Ciebie posiadania statusu bezrobotnego przez co najmniej 3 miesiące.

Jeśli, aby móc starać się o dotację zdecydujesz się pozostać bezrobotnym przez wymagany okres czasu, trzeba liczyć się z wszelkimi tego konsekwencjami. Brzmi groźnie, choć w rzeczywistości chodzi tylko o to, że urząd może zacząć kierować taką osobę na różne rozmowy w sprawie pracy, szkoleń lub staży. Jeśli odmówisz bez istotnej przyczyny, przez najbliższe 12 miesięcy nie będziesz mógł się starać o przyznanie środków na założenie firmy.

Uprzedzając pytania młodych (przyszłych) biznesmenów… Aby uzyskać status osoby bezrobotnej musisz mieć ukończone 18 lat. Aby zarejestrować działalność także musisz spełniać ten warunek. Rzecz pozornie oczywista, ale po ilości pytań tego typu w Internecie widać, że nie dla wszystkich.

Nie dostaniesz dotacji jeśli byłeś karany za przestępstwa gospodarcze oraz jeśli już kiedyś korzystałeś ze środków Funduszu Pracy lub innych form pomocy publicznej dotyczącej rozpoczynania działalności gospodarczej.

We wniosku o przyznanie dotacji musisz wskazać też lokal, w którym masz zamiar prowadzić działalność gospodarczą. Możesz wskazać swoje mieszkanie lub dom, ale musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy.

Po pierwsze do wniosku będziesz musiał dołączyć przedwstępną umowę najmu lub użyczenia lokalu. Po drugie jeśli zdecydujesz się wskazać mieszkanie jako miejsce prowadzenia firmy, komisja może być mniej przychylnie nastawiona do Twojego wniosku, niż gdybyś zdecydował się na wynajem jakiegoś lokalu. Nie jest to oczywiście regułą, ale warto o tym napisać.

To, co możemy Ci doradzić jeśli zdecydujesz się na prowadzenie firmy we własnym domu, to to, żebyś dobrze uzasadnił, że taka lokalizacja nie wpłynie na działanie firmy, a dodatkowo pozwoli Ci uniknąć dużych kosztów w pierwszym (najczęściej najtrudniejszym) okresie działalności.

Sprawdź jeszcze:, , , ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Poprawka do poprzedniego komentarza, jeśli można: zamiast „albo może w ogóle nie zgodzić się na kilkumiesięczne czekanie.”, „zgodzić się na wynajem”